Page 2 of 21 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 26 to 50 of 509

Thread: Grijanje na pelet

  1. #26
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam svjesno stavio veci gorionik(receno mi je da treba da stavim neki od 34kw), ja sam stavio 40... e sad to pitanje potrosnje je diskutabilno, to treba vidjeti, ali jedno je jasno da ce ovaj, kad se upali, kad je temperatura vode u sistemu cca 18stepeni, brze zagrijati vodu do 70stepeni(tako sam ga nastelovao i tu se gasi) npr ako ce pec od 34kw to uraditi za 45 minuta, ovaj od 40kw ce isti posao obaviti za 30-35min...
    i dijete zna da ce pri radu u punoj snazi pec od 40 trositi vise od 34, ali pitanje je sta se desava, kada obavljaju isti posao (pec od 40 ce vise biti u stand-by rezimu)...

  2. #27
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nk-cg View Post
    pelet je drugovi duplo tacno skuplji od drva tona je sad 230 eura za sezonu ces da potrosis do 10 tona
    do 10 kad ga ne bi gasio

    inace cuo sam da je najbolji hrastov pelet, zna li neko nesto o tome? kao da je kalorijski jak i da se cak i potrosnaj smanjuje za oko 20 posto

  3. #28
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AvAtAr_Nk View Post
    i dijete zna da ce pri radu u punoj snazi pec od 40 trositi vise od 34, ali pitanje je sta se desava, kada obavljaju isti posao (pec od 40 ce vise biti u stand-by rezimu)...
    Ovo je slično pitanje kao ono za auto koje ide uzbrdo. Je li bolji slabiji motor koji će da se muči ili neki od 2,500cm3 koji će to lagano preći.

    Mali motor od 1,500cm3 je mali potrošač u normali ali kada se optereti onda troši mnogo više nego onaj jači koji ne osjeća brdo..


    Poslato sa fax mašine
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,238
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Pelet peci po nekom "pravilu" ne bi trevale da se gase. Nego kada se zagrije prostor ona samo odrzava temperaturu i zbog toga ne trebaju peci ogromnih snaga. Zbog toga je bitna izolacija...

    P.s.
    Kada kazem da ne bi trebale da se gase mislim na to da se pusti da se ona sama pali/gasi u odnosu na zadatu temp.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
    Last edited by GaD; 04-11-13 at 23:44.

  5. #30
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ovo je slično pitanje kao ono za auto koje ide uzbrdo. Je li bolji slabiji motor koji će da se muči ili neki od 2,500cm3 koji će to lagano preći.
    Mali motor od 1,500cm3 je mali potrošač u normali ali kada se optereti onda troši mnogo više nego onaj jači koji ne osjeća brdo..
    upravo to...

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Pelet peci po nekom "pravilu" ne bi trevale da se gase. Nego kada se zagrije prostor ona samo odrzava temperaturu i zbog toga ne trebaju peci ogromnih snaga. Zbog toga je bitna izolacija...

    P.s.
    Kada kazem da ne bi trebale da se gase mislim na to da se pusti da se ona sama pali/gasi u odnosu na zadatu temp.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
    cim se postigne odredjena temperatura u kuci, preko termostata se gasi pumpa, a onda citav sistem se gasi...
    Last edited by AvAtAr_Nk; 05-11-13 at 00:38.

  6. #31
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja planiram za sledeću zimu da kupim peć na pelet, ne za centralno grijanje, jer mi je novi stan mali - 39 kvadrata. Zgrada je obložena termo fasadom.
    Koju mi preporučujete peć, kolike snage, koji pelet da kupim-na koje mjesto, šta da obratim pažnju prilikom kupovine peći, a šta prilikom peleta?
    Gledao sam da ima pelet da se kupi u kesama, ali postoji li veće pakovanje? Pošto će mi trebati oko 2-2,5 tona, može li se kupiti neupakovan, nego onako kao drva ili ugalj i treba li neka posebna pažnja prilikom stavljanja peleta u podrum, zbog možda loma ili slično? Treba li neka posebna pažnja u podrumu da se obrati na njegovo održavanje ako je pelet u kesama-džakovima ili onako neupakovan?
    Molim sve koji znaju mane-vrline i uputstva da nam saopšte.

    Poslato sa Huawei pomocu Tapatalk

  7. #32
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,280
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Meni ce valjda trebati oko 2,5 do 3 tone za sezonu. To sam neđe u prolazu zakačio. Podgorica je u pitanju.
    @GaD - kotao je Toby 20kw, ovako nesto valjda:

  8. #33
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Koliku to površinu griješ sa 2.5-3 tone?
    Jer ipak je PG u pitanju. Ako kuću od 100kvadrata možeš grijat sa 15metara drva dobrih(ja sam u DG što je klimatski slično PG) onda ispada da je ovo prilično skuplje na kraju(sistem plus gorivo, povelika razlika).

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,238
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Mislim da ovdje pricamo o prevelikoj potrosnji u odnosu na ono sto sam citao u SRB, BIH i HR.

    @Radja, za tu kvadradturu i ako si u zgradi ne vjerujem da ti treba (bez uvrede) nista vise od sijalice (ali ne ona stedna nego ona stara) Salim se naravno mislim da se tebi tu vise isplati Inverterska klima .



    @Srdja, koliko kvadrata grijes, koja je lokacija, kakva je izolacija. Mislim sa ovom peci moze da se moze grijati do 200m2


    p.s.

    Ovo sto ja pisem ovdje je samo ono sto sam naucio sa foruma iz iskustva ljudi koji vec koriste peci ili se bave ugradjom pelet peci.

  10. #35
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Pa i meni ovo izgleda pretjerano. Mi smo tek prije neki dan prvi put upalili šporet ove godine, nije bilo potrebe dosad. Znači da grijanje se koristi nekih 5mjeseci na ovom području

  11. #36
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,280
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Treba da se grije 70tak kvadrata za sad, prizemlje kuce, fasada je bavalit. Ova pec je za do 200m2, ali ce se u bliskoj buducnosti i na spratu raditi centralno, tako da ce ova pec biti taman za svu tu povrsinu.
    Mislite da je puno 2,5 do 3 tone peleta? To je bila neka gruba procjena i za maximalnu potrošnju. Pominjalo se i nesto sa 2 - 2,2t, vidjecemo kad se sve to instalira i pokrene

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,238
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Pazi za 70 m2 mislim da jeste. Stavi na papir pa ce ti sve biti jasnije. Ne znam kamo se sada grijes ali neka ti to bude osnova.

    Moras sa necim uporedit, stavi na papir.

    Sve u svemu dosta zavisi od podesavanja peci i samog kvaliteta peleta

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  13. #38
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,154
    Thanks Thanks Given 
    23
    Thanks Thanks Received 
    60
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Meni za ljubav View Post
    Pelet je odlicna stvar samo sto jos nije zazivjelo ovo kod nas, da ga ljudi koriste za grijanje. Bas prosle godine kad sam radila neke ankete vezane za biomasu, bilo je i pitanje da li su ljudi culi za pelet, i sigurno pola njih je reklo da nisu nikad. Tad cuh negdje da bi neka od firmi koja se bavi prodajom sporeta, tipa Grmec, Mazor, i tako ti, bi trebali da i pelet prodaju.
    off
    sta uradi Monstat od tebe i ja sam dolazio na instruktazu samih anketa, od 170 domacinstava morao sam 70 da radim na zabacennim selima.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

  14. #39
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,280
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Pazi za 70 m2 mislim da jeste. Stavi na papir pa ce ti sve biti jasnije. Ne znam kamo se sada grijes ali neka ti to bude osnova.

    Moras sa necim uporedit, stavi na papir.

    Sve u svemu dosta zavisi od podesavanja peci i samog kvaliteta peleta

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
    E pa još bolje onda Bolje je što manje da se potroši. Svakako ne kuoujemo svu količinu peleta od jednom, nego cemo po potrebi uzimat, da ne skaldistimo sad grdilo dzakova. Ima neki što rade i dostavu peleta, da se ne zatrpavamo oko kuce, a i čisto sve, tako da je i to bas prednost u odnosu na drva.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,238
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Samo se cuvaj da ne ostanes bez njega, zna cesto da ga nema. Cak i u zemljama koje ga izvoze (jer sve izvezu ) kao sto su okolne zemlje Hr, Srb, BiH

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

  16. #41
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Od 04.11. u NLB Montenegrobanci uveden novi proizvod NLB Energy wood, realizovan u saradnji sa Ministarstvom ekonomije Crne Gore. U pitanju je beskamatni kredit za instaliranje sistema grijanja u okviru kojeg će pripadajuća kamata za cijeli period otplate, kao i naknada za obradu kredita, biti subvencionirani od strane Ministrarstva ekonomije, pa će korisnici imati obavezu vraćanja samo glavnice duga po ovim kreditima...
    Me, myself and I

  17. #42
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    2,227
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vici View Post
    Od 04.11. u NLB Montenegrobanci uveden novi proizvod NLB Energy wood, realizovan u saradnji sa Ministarstvom ekonomije Crne Gore. U pitanju je beskamatni kredit za instaliranje sistema grijanja u okviru kojeg će pripadajuća kamata za cijeli period otplate, kao i naknada za obradu kredita, biti subvencionirani od strane Ministrarstva ekonomije, pa će korisnici imati obavezu vraćanja samo glavnice duga po ovim kreditima...
    ja sa, ga tako i uzeo, to je ''bez djavola''

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Samo se cuvaj da ne ostanes bez njega, zna cesto da ga nema. Cak i u zemljama koje ga izvoze (jer sve izvezu ) kao sto su okolne zemlje Hr, Srb, BiH

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
    a i cijena mu varira, inace danas vidjeh u veneta plamen na stari aerodrom neki pelet nepunih 230e tona, 70% bukovina
    mislim da je to ovaj http://bioenergy-point.rs/sr/drveni-peleti

  18. #43
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    @Radja, za tu kvadradturu i ako si u zgradi ne vjerujem da ti treba (bez uvrede) nista vise od sijalice (ali ne ona stedna nego ona stara) Salim se naravno mislim da se tebi tu vise isplati Inverterska klima.
    Ovo isto me je savjetovao već neki čovjek koji se razumije dosta oko peleta i grijanja uopšte.

    Ali mi nisi ništa odgovorio na moja pitanja. Molim ako znaš nešta da mi odgovoriš da znam, pošto se u peći na pelet slabo razumijem.
    Hvala


    Poslato sa Huawei pomocu Tapatalk

  19. #44
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    2,154
    Thanks Thanks Given 
    23
    Thanks Thanks Received 
    60
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    10m˛ se grije od 1kw snage uredjaja pa proracunaj koliko ti treba da se grije jer ovaj podatak ti je po standardima

    Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,238
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    U sustini se prvo racunaju gubici kuce pa se u odnosu na to racuna kolika ti enerija treba tj jacina peci, tacno se zna koliki su gubici jer se tacno gleda od cega je gradjena kuc/stan, tipa: blok opeka, betonski blok, pvc stolarija, parket, debljina ploce, da li se grija ispod/pored/iznad, da li ste u potkrovlju, kolika ti je debljina stiripora, zadata temeperatura, prosjecna temperatura grada u koje se nalazis...

    Jedan clan hrvatrskog foruma (hvala mu ako nekad naleti na ovaj topic ) mi je dao njeov EXCEL fajl pomocu koga se racunaju koliki su gubici kuce. Pitacu ga da li mogu to da podijelim sa vama, pa ako budem mogao postavicu ga za download.

    Mada generalno/okvirno uz neku standardnu izolaciju to ispada kao sto je napisao djuka_pv, stim sto se moramo sloziti da se ovo ne moze uzeti za preciznu mjeru jer ne moze nikako biti isto za Podgoricu (prosjecna temp zimi je izmedju 5-6 stepeni po statistici koju sam nasao u HMSZCG) i u Pljevljima dje je vjerovatno prosjecna oko nule ili cak manje (veliko je 6 stepeni)

  21. #46
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,238
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by radja View Post
    Ja planiram za sledeću zimu da kupim peć na pelet, ne za centralno grijanje, jer mi je novi stan mali - 39 kvadrata. Zgrada je obložena termo fasadom.
    Koju mi preporučujete peć, kolike snage, koji pelet da kupim-na koje mjesto, šta da obratim pažnju prilikom kupovine peći, a šta prilikom peleta?
    Gledao sam da ima pelet da se kupi u kesama, ali postoji li veće pakovanje? Pošto će mi trebati oko 2-2,5 tona, može li se kupiti neupakovan, nego onako kao drva ili ugalj i treba li neka posebna pažnja prilikom stavljanja peleta u podrum, zbog možda loma ili slično? Treba li neka posebna pažnja u podrumu da se obrati na njegovo održavanje ako je pelet u kesama-džakovima ili onako neupakovan?
    Molim sve koji znaju mane-vrline i uputstva da nam saopšte.

    Poslato sa Huawei pomocu Tapatalk
    Ajde da ti odgovorim iako po mom misljenju tebi ne treba pec na pelet (makar je ja ne bih uzeo).

    Koju mi preporučujete peć, kolike snage, koji pelet da kupim-na koje mjesto, šta da obratim pažnju prilikom kupovine peći, a šta prilikom peleta?

    Pec uzmi obicnu koja grije samo na zrazenje (kao sporet na drva)
    Snage najmanje sto moze iskreno ne znam koja je najmanje ali tebi sigurno nesto oko 4-5 kw zavrsava pricu, samo ne znam dje ces je nac tako malu pec kod nas. Ono sto mozes da pogledas (a da ja znam, provjeri kod svih koji se bave ovim) je u Veneta Plamen sa Stari Aerodrom. Oni rade sa Karmek one, npr ovo im je najmanja pec 7 KW - http://www.karmek.it/en/dettaglio_pr...#39;9&#39;%20)

    Sto se samog peleta tice stvarno ne znam, pokusaj da nadjes nekoga sa vise iskustva od mene

    Ono na sta treba obratiti paznju kada kupujes pec je servis, za koliko ti mogu izaci na teren, za koliko mogu da nabave rezervne djelove, koliku efikanost ima pec, npr ove Karmek nemaju preveliku pise vise od 85% ali pitanje je koliko je to vise od 85 da li je to 86 ili 95

    Ne vjerujem da ce tebi trebati tolika kolicina peleta, ono na sta moras voditi racuna kod peleta je da mora biti smjestan u suvu prostoriju. Po pravilu pelet iz proizvodnje mora izaci sa manje od 10 % vlage. (koliko se ja sjecam). Ja bih ga drzao u dzakove na jednu paletu stane 1050 KG, a to ne zauzima previse, provjeri nedje na netu kolika je sirina, visina...

    Samo se ne pecaj na ono da moze da radi nedelju dana i da je ne diras ... Svi koji je koriste moraju makar jednom u dva dana da je ociste, to je usisvanje pepela (imaju usisivaci za ovo koji kostaju od 30-50 EUR).

    Eto dosta, ali cu jos jednom rec moje misljenje (ono sto bih uradio za sebe) tebi ne treba pec na pelet vec neka dobra klima koju mozes da kupis za 400-600 eur. 39 m2 je tako malo da nema potrebe za nekim pecima i cudima. Pogotovo ako si u nekoj zgradi i nalazis se nedje po sredini i ako je zgrada od dobrog izvodjaca.

  22. #47
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Crna Gora
    Posts
    1,064
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by djuka_pv View Post
    off
    sta uradi Monstat od tebe i ja sam dolazio na instruktazu samih anketa, od 170 domacinstava morao sam 70 da radim na zabacennim selima.

    Sent from my Desire HD using Tapatalk 2
    Nije Monstat vec neka druga istrazivacka agencija, ne bih je sad imenovala. Ja inace ne radim ankete po zabacenim selima, vec gradsko i prigradsko naselje. A i zahvaljujuci anketama sam dosta toga naucila
    ''Primer popravlja mnogo bolje od prekora.''

  23. #48
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Hvala GAD-e :-)

    Poslato sa Huawei pomocu Tapatalk

  24. #49
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,238
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Evo Excel fajla za proracun gubitka

    http://speedy.sh/ud5pp/CENTRALNO-PRORACUN.xls

  25. #50
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    315
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Grijanje na pelet ima dosta prednosti ali sa druge strane i mana. Ekološke i prednosti konfora su dobra strana dok za sada veća cijena ovog sistema grijanja i nepouzdanost novih uređaja koji mahom imaju dosta osjetljive elektronike, dosta bitnih dijelova koji činje njihov sistem nalaganja i održavanja temperature a to su razni senzori sonde, motorići, ventilatori, turbulatori i drugi.
    Znajući kako je naša energetska mreza nestabilna i stara, slabo zaštićena od prenapona ne možemo očekivati da nam cijelu zimu ,kad ima i najviše oscilacija u mreži uslijed nevremena grmljavina, leda snijega itd; pellet radi bez problema i da ne dođe do nekog neočekivanog prestanka rada ili još gore kvara elektronike kotla usled manipulacija na energetskoj mreži groma i sl.
    Sve bi to bilo podnošljivo da uređaji koji se mogu kupiti kod nas imaju dobru tehničku i servisnu podršku sa svim potrebnim rezervnim dijelovima, a ne da u sred zime čekate danima da vam pokrenu grijanje ili da stigne rezervni dio.

Page 2 of 21 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. sistemi za grijanje
    By cocacolica in forum Sve i svašta
    Replies: 78
    Last Post: 07-03-18, 15:30
  2. I: centralno grijanje
    By dr dn in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 07-12-14, 21:23
  3. Grijanje - Golf 2
    By Che_Guevara in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 23
    Last Post: 16-11-09, 16:33
  4. cpu!?grijanje?!
    By Tico in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-08, 02:15
  5. grijanje...
    By Seka Alexic in forum Centralni
    Replies: 29
    Last Post: 18-10-04, 23:29

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •