Page 11 of 21 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 251 to 275 of 511

Thread: Grijanje na pelet

  1. #251
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by TeodorS View Post
    Demit + dobra stolarija + krovna izolacija i imaš efikasno grejanje, da ne kažem "najefikasnije
    Dobro zboriš, sa loše krovne izolacije, ili gornje ploče kako može da vuče sjeverac majčin sine... džaba pelet, drva i ugalj... sve u paketu. Studentski dani, uff....
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  2. #252
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ekipo, imam problem. Kamin (koji bi bio u dnevnoj sobi) sa centralnim grijanjem ili kotao/pec sa centralnim grijanjem?? Prvo mi je estetskiji prijemcljivije ali sam totalni laik... Neka iskustva, preporuke? Konkretnije, da li su performanse iste a razlike samo u estetici i onome sta osoba zeli ili neka od ove dvije ima prednosti u odnosu na bolju energetsku efikasnost i sl?
    Last edited by Vidara; 09-01-17 at 23:58.
    O mrtvima, bivšima i lacialeu sve najbolje.

  3. #253
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja bih uvijek izabrao kotao ali u podrum.
    TAKUMI

  4. #254
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zar taj kotao ne grije podrum bez potrebe? Npr, da je kamin u dnevnoj, ili pec, nju bih rijesio bez radijatora... Plus radijatori u sobama, podno u hodnicima, kupatilu i kuhinji...?
    O mrtvima, bivšima i lacialeu sve najbolje.

  5. #255
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,088
    Thanks Thanks Given 
    968
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Kotao ne grije uopste. Kod mene je vani.


    Sent from my iPhone using Tapatalk


  6. #256
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako grijem sprat s Alfom 7, oce li mi bit dovoljna obicna peć na pelet ili bi ipak moralo da se razvede centralno?

    Nesto ne bih reka da te peći griju tj šire toplotu ka obican sporet.

  7. #257
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vidara View Post
    Zar taj kotao ne grije podrum bez potrebe? Npr, da je kamin u dnevnoj, ili pec, nju bih rijesio bez radijatora... Plus radijatori u sobama, podno u hodnicima, kupatilu i kuhinji...?

    Naravno da grije malo i to je taman koliko treba za tu prostoriju.

    Ja se bojim dima i prazine zato kazem da bude u podrum.
    TAKUMI

  8. #258
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    657
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za koliko para bi se moglo razvesti parno (sa kotlom) za kucu od 140 kvadrata? Otprilike... Krecem da se raspitujrem pa cisto da budem pocetno informisan.
    O mrtvima, bivšima i lacialeu sve najbolje.

  9. #259
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,126
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by clapton View Post
    Ako grijem sprat s Alfom 7, oce li mi bit dovoljna obicna peć na pelet ili bi ipak moralo da se razvede centralno?

    Nesto ne bih reka da te peći griju tj šire toplotu ka obican sporet.
    Ja sam na selo imao u dnevnu sobu ovakvu na drva, i da bih se rijesio kutare oko spremanja drva, lozenja itd. uzeh neku centrometalovu na pelet, i vec se pokajah, masu joj treba dok pocne da zagrijava, na drva je masu brze to islo i masu vise toplote je davala nego ova na pelet


  10. #260
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Ja sam na selo imao u dnevnu sobu ovakvu na drva, i da bih se rijesio kutare oko spremanja drva, lozenja itd. uzeh neku centrometalovu na pelet, i vec se pokajah, masu joj treba dok pocne da zagrijava, na drva je masu brze to islo i masu vise toplote je davala nego ova na pelet

    E oca mu... Logično mi je bilo da slabije grije, plus ne možeš da ga narihtaš ko šporet da se brze zagrije.

    Definitivno mičem drva ove godine ali jos ne znam čime bih zamijenio.

  11. #261
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    541
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Ja sam na selo imao u dnevnu sobu ovakvu na drva, i da bih se rijesio kutare oko spremanja drva, lozenja itd. uzeh neku centrometalovu na pelet, i vec se pokajah, masu joj treba dok pocne da zagrijava, na drva je masu brze to islo i masu vise toplote je davala nego ova na pelet

    Dje ima ovakav kamin da se kupi.

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  12. #262
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    MNE
    Posts
    66,648
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^^0LIvEr_QuEeN^^ View Post
    Ja sam na selo imao u dnevnu sobu ovakvu na drva, i da bih se rijesio kutare oko spremanja drva, lozenja itd. uzeh neku centrometalovu na pelet, i vec se pokajah, masu joj treba dok pocne da zagrijava, na drva je masu brze to islo i masu vise toplote je davala nego ova na pelet



    Koliko kw?
    TAKUMI

  13. #263
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2,581
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Da li ima neko ko se grije kotlom Termomont Toby 30 na primorju ili Podgorica?

    Trebao bi mi iscitati parametre podesavanja da bih ih uporedio sa mojim. Naime, ljetos, dok se renovirala prostorija (u kome je inace smjesten), kotao je bio iskljucen (potpuno iz uticnice) i ostao tako do kraja oktobra. Kad sam ga ukljucio parametri su se bili pogubili i pretpostavljam vratili na pocetno stanje sa kojim nije mogao upaliti kotao. Na netu sam nasao spisak parametara raznih korisnika i uspio sam da pokrenem kotao uz pomoc parametara koje sam prepisao od lika "Iromaiden" (vidim da je iz CG).

    https://docs.google.com/spreadsheets...mo4/edit#gid=0

    On radi sad OK, potrosnja je trenutno oko 3.3 kg/h. Radim na tome da spustim potrosnju (doduse to je njegova prosjecna potrosnja zadnjih par godina) jer ovih godina od kako ga imam nisam nikad obracao paznju na te parametre a vidim da se sa njima moze lijepo namjestiti rad kotla. Promjenio sam par parametara jer ipak moj kotao nema mjesni ventil, nalazim se na primorju gdje nije tolika zima. Postavio sam tempraturu u kotlu 65 trenutno (bila je na 70 i dugo joj treblo da stigne do nje), promjenio sam parametre u snazi 5 (pojacao). E sad, mene interesuje sledece, kolika je temperatura gasova u raznim rezimima snage (od 1 do 5), meni ide od 95 (snaga 1 tj modulacija) do 125 (snaga 5). Na koliko stepeni postavljate temperaturu u kotlu? Na koliko palite pumpu da pocne da radi, cirkulise? Da li imate mjesni ventil? Ja grijem dvospratnu kucu (cca 150m2) do pola je izolovana stiropolom, dimnjak je visok preko 5 metara, pelet je iz Kipsa (mislim da je iz Andrijevice porijeklom).

    Ako neko ima isti kotao Termomont Toby 30 (30 kw) ili elektroniku (jer se koristi i u nekim drugim markama) volio bih uporediti parametre i iskustva.

  14. #264
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Ne mogu ti pomoci sto se peleta tice ali sto se temperature tice.


    Meni na Zabljaku dje su zime bas zaebane kad je najhladnije temp u kotlu je 70-75 kad je temperatura od 0-10 (kao kod vas na jugu) od 50-60 radi posao i grije kucu na 22-4 stepena.

    Mislim da ti je ovo 65 prevruce i da mozes za ovaj dio godine sve do januara i na 55 da ides sto ce ti vjerujem smanjiti potrosnju bar za 15%

    Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  15. #265
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Winterfell
    Posts
    7,354
    Thanks Thanks Given 
    45
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Možda nije od pomoći, ali da napomenem i ovo, izolacija je mnogo bitna stavka u ovoj priči.
    Moji su u dvosobnom stanu u PV ranije za zimu trošili skoro 3T peleta. Nakon postavljene spoljne izolacije na zgradu, smanjeno je skoro za cijelu tonu potrošnja.

    Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka
    Ko je vas poznavao, ni pakao mu neće teško pasti...

  16. #266
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,754
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Novica View Post
    Da li ima neko ko se grije kotlom Termomont Toby 30 na primorju ili Podgorica?

    Trebao bi mi iscitati parametre podesavanja da bih ih uporedio sa mojim. Naime, ljetos, dok se renovirala prostorija (u kome je inace smjesten), kotao je bio iskljucen (potpuno iz uticnice) i ostao tako do kraja oktobra. Kad sam ga ukljucio parametri su se bili pogubili i pretpostavljam vratili na pocetno stanje sa kojim nije mogao upaliti kotao. Na netu sam nasao spisak parametara raznih korisnika i uspio sam da pokrenem kotao uz pomoc parametara koje sam prepisao od lika "Iromaiden" (vidim da je iz CG).

    https://docs.google.com/spreadsheets...mo4/edit#gid=0

    On radi sad OK, potrosnja je trenutno oko 3.3 kg/h. Radim na tome da spustim potrosnju (doduse to je njegova prosjecna potrosnja zadnjih par godina) jer ovih godina od kako ga imam nisam nikad obracao paznju na te parametre a vidim da se sa njima moze lijepo namjestiti rad kotla. Promjenio sam par parametara jer ipak moj kotao nema mjesni ventil, nalazim se na primorju gdje nije tolika zima. Postavio sam tempraturu u kotlu 65 trenutno (bila je na 70 i dugo joj treblo da stigne do nje), promjenio sam parametre u snazi 5 (pojacao). E sad, mene interesuje sledece, kolika je temperatura gasova u raznim rezimima snage (od 1 do 5), meni ide od 95 (snaga 1 tj modulacija) do 125 (snaga 5). Na koliko stepeni postavljate temperaturu u kotlu? Na koliko palite pumpu da pocne da radi, cirkulise? Da li imate mjesni ventil? Ja grijem dvospratnu kucu (cca 150m2) do pola je izolovana stiropolom, dimnjak je visok preko 5 metara, pelet je iz Kipsa (mislim da je iz Andrijevice porijeklom).

    Ako neko ima isti kotao Termomont Toby 30 (30 kw) ili elektroniku (jer se koristi i u nekim drugim markama) volio bih uporediti parametre i iskustva.
    Novice, ja imam identican kotao u Podgorici, ali sam sad u Cikagu i ne vjerujem da bi majka i sestre umjele da se bave tim parametrima sad.
    Sta mislis da mozda kontaktiras ljude direktno u Simanovcu? Ja sam neke godine pricao sa njima i podesavao nesto preko telefona, bili su skroz korektni i ljubazni.
    http://termomont.rs/sr/kontakt/

    Ili da pitam moje ko je dolazio ove godine od servisera, jer je bio neko sad skoro pa da te uputim na njih, isto to mozete preko telefona da prodiskutujete.
    Sto kaze Gandalf, probaj smanjiti struju jos 5 stepeni.
    Mada nema to mnogo veze, on kad dodje do te temperature on ide na snagu 1 i drzi tako dok temp ne padne.
    Onda kad padne poveca na 2 ili na 3 da dostigne opet, uglavnom na 3, ali ne ide na 4 ili 5 sem ako zima nije zestoka pa treba da se muci da postigne.
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  17. #267
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2,581
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Hvala Vam na odgovore.

    @Gandalf-White Ja sam u Baru, i nikad nisam obracao paznju na ove parametre kao i na temperaturu. Moje je bilo ovih godina da ga ocistim i napunim i namjestim kad da se upali i ugasi. Ali eto desilo se to sto se desilo i sad vidim po mnogim forumima da se moze to stelovati i cak ustedjeti peleta. Sad sam ga postavio na 65 stepeni pa cu vidjeti kako dalje, da li smanjiti jos ili ga drzati na toj temp (cinimi se da je ovih godina bio na 70 ili jace cak namjesten).

    @donni_brasko Meni je pola kuce oblozeno stiroporom. Razlika se primjecuje u toploti, dio koji je oblozen bolje zadrzava toplotu nego dio koji nije (izgubi je brze). To mi je zadatak koji stalno odlazem zbog nekih drugih planova (nadogradnja).

    @dub_c Hvala na savjetima, bilo bi dobro da si tu kuci ali necemo zene uplicati (ove moje ne znaju ga ni upaliti). Ja sam bio u kontaktu sa ovim majstorima iz PG (ovlascenim) jos prosle godine kad sam imao problem oko puza, nisu mi blii nesto od koristi sem da mi prodaju novi puz. Pitao sam ih na koliko puz radi AC ili DC struja i koliki je napon, da bih provjerio to na moj jer je dolazila neka mala struja. Na kraju je bio kabal pregorio i srecom te ih nisam poslusao i kupio novi puz. On sad radi OK, ali sam htio da vidim koliko treba vremena da postigne zadatu temperaturu (moj sad trenutno za 45 min predje sa snage 5 na 2 i za sledecih 15tak min predje u modulaciju - snaga 1). Drugo sto sam primjetio da ima mnogo manje pepela nego proslih godina. Proslih godina sam ga morao cistiti izmedju 30 i 40 radnih sati a sad kad prodje 30 sati imam osjecaj da bi mogao jos toliko raditi i nebi napunio kao sto je to cinio prije. Jedino sto mi se ne svidja je sto ostavlja poprilicno sljake u pepeljari. Citah po forumima da je to izgleda do peleta. E sad da li i to mogu smanjiti (ostatak sljake) podesavanje parametara je pitanje. Svakako se igram sad po malo sa tim parametrima ali bi mi bilo korisno uporediti sa nekim ko ima isto takav kotao.

    Inace sam ovih godina trosio 4-4,5 tone za cijelu sezonu (kraj oktobra do kraj aprila) i prosjek potrosnje je bio 3.2-3.4 kg/h . Vodim evidenciju kad ga punim, kad radi i kad ga cistim pa zato znam tacnu potrosnju. Trenutno koristim pelet koji sam kupio ljetos u Kipsu.

  18. #268
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,754
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Imam i ja problema sa sljakom u pepeljari.
    Jedan mi rodjak, inace masinski inzenjer je kod sebe doma izvadio pepeljaru i razbrusio one rupe, sad na koliko mm nisam siguran ali uglavnom napravio malko vece rupe.
    Sad kaze da nema problema sa sljakom.
    Mada oni u srbiji tamo imaju i bolji pelet od nas. Moj je od Mikro-Monta iz Bijelog Polja.
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  19. #269
    Join Date
    May 2010
    Posts
    2,581
    Thanks Thanks Given 
    159
    Thanks Thanks Received 
    134
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dub_c View Post
    Imam i ja problema sa sljakom u pepeljari.
    Jedan mi rodjak, inace masinski inzenjer je kod sebe doma izvadio pepeljaru i razbrusio one rupe, sad na koliko mm nisam siguran ali uglavnom napravio malko vece rupe.
    Sad kaze da nema problema sa sljakom.
    Mada oni u srbiji tamo imaju i bolji pelet od nas. Moj je od Mikro-Monta iz Bijelog Polja.
    Na koju temperaturu drzis podesen kotao u toku zime? Jesu li ti majstori ugradili mjesni ventil? Citah na forum (samsvojmajstor) da preporucuju ugradnju tog ventila cak sam na site Termomonta procitao da za ove nove kotlove ne vazi garancija ako nije ugradjen taj ventil. Inace on mjesa kotlovsku vodu koja ide prema radijatorima sa vodom koja dolazi od radijatora. Nalazi se odmah po izlasku voda iz kotla.

    Inace sam za vikend detaljno ocistio kotao i primjetio da su temperature izduvnih gasova pale za 10 do 15 stepeni tako da se krecu sad u rasponu od 88 do 115.











    Sent from my LG-D802 using Tapatalk

  20. #270
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    309
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Jedno "pobočno" pitanje. Može li pelet da se koristi za potpalu u klasičnoj peći na drva, umjesto letvica? Ono samo dok uhvati. Treba mi povremeno za vikendicu, pa da ne bi cijepali ili naručivali male količine toga sitniša.

  21. #271
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,294
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    1,181
    Thanked in
    661 Posts

    Default

    Nesto citam i vidim da spominju dotok vazduha. Je li iko radio oko ovoga ili samo to sto ima u prostoriji?

    Da li je za rad kotla potreban dovod svežeg vazduha?


    Kepo kotao je veliki potrošač kiseonika, pa je stoga potrebno obezbediti dovoljan dotok svežeg vazduha.

    U kotlarnici je potrebno napraviti otvor veličine najmanje 100 cm˛, u donjoj zoni prostorije.

    Poželjno je napraviti ventilacioni otvor i u gornjoj zoni prostorije



    Link: http://www.kepo.rs/cesta-pitanja/kot...itanja-kupaca/

  22. #272
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,070
    Thanks Thanks Given 
    507
    Thanks Thanks Received 
    425
    Thanked in
    236 Posts

    Default

    Koji je pelet trenutno najbolji na nasem trzistu i koja cijena po toni .?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  23. #273
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,411
    Thanks Thanks Given 
    70
    Thanks Thanks Received 
    873
    Thanked in
    518 Posts

    Default

    Kojeg proizvodjaca kotlova na pelet preporucujete a da ima na nase trziste? Alfa plam?
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  24. #274
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,569
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    385
    Thanked in
    260 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Koji je pelet trenutno najbolji na nasem trzistu i koja cijena po toni .?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Mislim da je najbolji Monte pelet iz Andrijevice. Ima jos jedna firma na Bioce,ali ne znam kako se zove. Ta dva proizvodjaca jedini imaju N PLUS sertifikat,u Crnoj Gori.

    Maksimalno sam zadovoljna brzinom interneta kod vas!
    James Tiberius Kirk

  25. #275
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,569
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    385
    Thanked in
    260 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    Kojeg proizvodjaca kotlova na pelet preporucujete a da ima na nase trziste? Alfa plam?
    Ja imam Alfa Plam,odlican je. Mislim da Centrometal isto nije los,Veneta italijanska je najbolja,ali i najskuplja.
    Sve te peci kod nas su rađene po ugledu na italijanske.

    Maksimalno sam zadovoljna brzinom interneta kod vas!
    James Tiberius Kirk

Page 11 of 21 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Similar Threads

  1. sistemi za grijanje
    By cocacolica in forum Sve i svašta
    Replies: 78
    Last Post: 07-03-18, 14:30
  2. I: centralno grijanje
    By dr dn in forum Ostali oglasi
    Replies: 7
    Last Post: 07-12-14, 20:23
  3. Grijanje - Golf 2
    By Che_Guevara in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 23
    Last Post: 16-11-09, 15:33
  4. cpu!?grijanje?!
    By Tico in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-08, 01:15
  5. grijanje...
    By Seka Alexic in forum Centralni
    Replies: 29
    Last Post: 18-10-04, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •