Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 124

Thread: Tributes to Mass Effect 1-2-3

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Tributes to Mass Effect 1-2-3

    Evo još jedan moj topik o Mass Efect-u

    Jup, malo sam pretjerano navučen na ovu trilogiju. Zašto?

    Možda zato što je vijerovatno najbolja trilogija u svijetu videoigara ikad napravljena, i pored kontroverze oko kraja i sudbine Sheparda ipak ostaje da je ova igra promijenila pravila i pomjerila standarde videoigara.

    Muzika

    Kompozitori Jack Wall,Sam Hulick, Richard Jacques iDavid Kates su napravili posao stoljeća, napravivši epsku i emotivnu muziku u isto vrijeme, njihova muzika je samostojeća i može se slušati posebno, bez da se u opće zna da Mass Efect postoji, međutim u isto vrijeme je i tako prepoznatljiva i dio ove trilogije te daje pečat cijeloj Shepardovoj avanturi. Ne rijetko kombinacija vizuelnih efekata u igri i razvoj događaja unutar igre u kombinaciji sa njihovom muzikom tijera igrača na granicu suza, budi duboke emocije te ljutnja i radost se brzo mijenjaju u igračevoj svijesti tokom igre.

    Grafika

    Grafički dizajn igre pored očiglednih kliping grešaka ipak predstavlja jedan od najboljih primjera kompijuterske grafike današnjice. Epske svemirske bitke, nevijerovatno dobro urađeni pejzaži i vizija budućnosti na mnigim planetama, stanicama i u cijeloj igri u opće su prelijepi i inspirirajući na mnogo nivoa. Standardi postavljeni ovom igrom čine da će sve buduće igre morati da drže korak jer jednom kada se igrač navuče na ovakav nivo detalja i vizualizacije znači da klasična igra prestaje biti zanimljiva. Sa Mass Efectom je završilo doba jeftine produkcije.

    Scenarij

    Separdova avantura od samog početka pa do kontroverznog kraja predstavlja definitivno najepskiju priču heroja, svi usponi i padovi, izbori, romantika i spletke čine ovu avanturu vrijednu doživljavanja. Nabijena emocijama svih vrsta vodi igrača kroz čitav niz emotivnih zemljotresa i drži ga zakovanig za džojstik/tastaturu/miša sve do kraja. Nerijetko igrači nisu spavali sve do kraja, svaka opcija je epsaka, PARAGON i RENEGADE dvije su riječi koje su mnoge noći učinile neispavanima.
    Romantika u igri je takođe postavila nove standarde, duboko ukorjenjena u pravila, moral i etiku progresivne misli i zasnovana na sekularnoj viziji, igra ne čini razliku između spolova pa čak i vrsti. Svaki izbor je validan dokle god ima ljubavi. Ovo čini igru pomalo kontroverznom u konzervativnim krugovima ali s druge strane daje do znanja da su sva samosvijesna i inteligentna bića jednaka.
    Igra koja postavlja novi standard u moralu i etici, zanimljivo da jedan proizvod namjenjen zabavi može na sebe uzeti toliku odgovornost.

    Likovi

    Svaki od njih počevši od samog Sheparda pa do epizodnih kao npr Yeoman Kelly Chambers su razrađeni do intuitivnih detalja. Svaka opcija i komentar imaju svoju težinu, svaka odluka svoje posljedice do te mijere da svaki lik ostavlja trag u igračevoj svijsti. Zanimljiv fenomen unutar igre je gore pomenuta Kelly Chambers jedan od veoma sekundarnih likova unutar igre. U Mass Efect 2 postavljena kao lična Shepardova sekretarica od strane Illusive Man i Shepardova romantična opcija u igri (iako nije u potpunosti očigledno tokom igre) ima manju epizodnu ulogu u Mass Efect 3 i izbor igrača može dovesti da pogine tokom okupacije Citadele od strane Cerebusa. Ova činjenica je učinila da su mnogi igrači prekinuli igru tokom Mass Efekta 3 da bi počeli iz početka samo da je održe u životu.

    Skriptirani događaji unutar igre koji daju pečat pojedinim likovima takođe pojačavaju prisutnost svakog lika unutar igre. Mordinova pogibija, suđenje Tali i još mnogi događaju su vezali igrača za svaki od tih likova.

    Pomenuti ću neke jer svaki vraća uspomenu:

    Liara T'Soni, Ashley Williams, Kaidan Alenko, Garrus Vakarian, Talı´Zorah nar Rayya vas Neema/Normandy, Miranda Lawson, Urdnot Wrex, Mordin Solus, Jack, Grunt, Thane Krios, Legion, Samara, EDI, James Vega, Javik, Zaeed Massani, Kasumi Goto, Jacob Taylor, Morinth i još mnogi drugi.


    Sve u svemu ova igra je promijenila pravila igre u igrama (namjerna igra riječi ) zauvijek i u buduće igrači će očekivati ništa manje.







    Last edited by funestis; 10-11-12 at 12:24. Reason: Ispravka Tali-inog imena da ide pravilnim redosljedom

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  3. #3
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,452
    Thanks Thanks Given 
    158
    Thanks Thanks Received 
    1,239
    Thanked in
    635 Posts

    Default

    Kao neko ko je igrao sva tri djela složio bi se sa tobom po pitanju prvog, dijelom drugog i nikako trećeg dijela ovog serijala koji je na kraju debelo podbacio (poznata priča o glupim krajevima igre u trećem dijelu) i srušio mit o Biowareu kao vodećem developeru RPG igara.Nažalost EA njena gramzivost i forsiranje BW da igru izbaci na tržište što prije, je poprilično uticala na kvalitet trećeg dijela za koji mogu reći da je nosio dosta potencijala a na kraju ispao ćorak.
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Uh, ne mogu. Volim Mass Effect ali kad kazes svaka odluka ima tezinu, samo se sjetim da nikakve veze nema koga izaberes za Ambasadora, da li spasis Savjet ili ljudsku flotu, da li postedis Rachni kraljicu i da li unistis bazu Collectora. Najvece odluke koje su trebale da uticu na nastavke su svedene na nulu. A da ne pricamo o tome kako nijedna odluka na kraju nije bila vazna kad su se onako us*ali u zadnjih 10 minuta u citavu trilogiju i uradili upravo ono sto su rekli da nikad nece da urade. A, B, C kraj. A tu je onda i onaj nesrecni Prothean DLC. Ne znam odakle im obraz da u igri koja ima duplo manje likova od prethodne stave za DLC lika, pripadnika rase oko koje se citava prica okrece.
    Last edited by VanjaTheMan; 09-11-12 at 17:56.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  5. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Uh, ne mogu. Volim Mass Effect ali kad kazes svaka odluka ima tezinu, samo se sjetim da nikakve veze nema koga izaberes za Ambasadora, da li spasis Savjet ili ljudsku flotu, da li postedis Rachni kraljicu i da li unistis bazu Collectora. Najvece odluke koje su trebale da uticu na nastavke su svedene na nulu. A da ne pricamo o tome kako nijedna odluka na kraju nije bila vazna kad su se onako us*ali u zadnjih 10 minuta u citavu trilogiju i uradili upravo ono sto su rekli da nikad nece da urade. A, B, C kraj. A tu je onda i onaj nesrecni Prothean DLC. Ne znam odakle im obraz da u igri koja ima duplo manje likova od prethodne stave za DLC lika, pripadnika rase oko koje se citava prica okrece.
    Slažem se. Sve odluke su marginalizovane i svedene na EMS score, koji opet nije iskoristen i demonstriran kako treba na kraju.

    Muzika

    Kompozitori Jack Wall,Sam Hulick, Richard Jacques iDavid Kates su napravili posao stoljeća, napravivši epsku i emotivnu muziku u isto vrijeme, njihova muzika je samostojeća i može se slušati posebno, bez da se u opće zna da Mass Efect postoji, međutim u isto vrijeme je i tako prepoznatljiva i dio ove trilogije te daje pečat cijeloj Shepardovoj avanturi. Ne rijetko kombinacija vizuelnih efekata u igri i razvoj događaja unutar igre u kombinaciji sa njihovom muzikom tijera igrača na granicu suza, budi duboke emocije te ljutnja i radost se brzo mijenjaju u igračevoj svijesti tokom igre.
    +1
    Imam na kompjuteru 20-ak melodija iz ME soundtracka. Vazda merak za slušat. Stvarno su fenomenalne.


    Pogledajte ovo

    Last edited by ASC; 09-11-12 at 18:09.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne branim ih nimalo, upropašteni kraj igre i očigledna gramzivost EA koja je prisilila Bioware da isporuči poluzavršenu igru i komercijalizuju DLC-e koji su očigledno trebali biti dio prvobitne instalacije su za svaku osudu. Međutim sam odgovor i revolt fanova je dokaz koliko je sama igra dobra, cijela trilogija.

    Na kraju Mass Efect 3 sa svim svojim nedostacima (kraj, nedorečenost i sve ostalo što je nagrdilo inače odličnu završnicu trilogije) je ipak odlična igra.

    Stvar je u tome što sama trilogija nema konkurenciju i svi tragični nedostaci proistekli iz gramzivosti EA (koji čine i stvaraju revolt u igrača) ipak ne umanjuju kvalitet proizvoda u toj mjeri da ne zaslužuje solidnu ovaciju.

    Nadam se da će developeri naučiti nešto iz sveg ovog debakla sa krajem i izdanim očekivanjima.

    Ipak kada se sve skupi, sastavi oduzme i podjeli, Mass Efect trilogija je (barem za mene) najbolja igra do sada.

    Naravno mnogi se neće složiti sa mnom ali vijerujem da je to samo zato što su se osjetili povrijeđenim i izdanim od strane EA što opet s druge strane dokazuje kvalitet same trilogije i doživljaj koji pruža jer samo dobro ostvarenje može izazvati toliki revolt u igrača kad očekivanja bivaju povrijeđena. Mislim da će te se složiti sa tim

    Last edited by funestis; 09-11-12 at 18:25.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,736
    Thanks Thanks Given 
    1,480
    Thanks Thanks Received 
    4,402
    Thanked in
    1,698 Posts

    Default

    Ne znam koliko ste upućeni, ali prije trenutnog katastrofalnog scenarija postajala su još 2.

    Prvi originalni sa Dark Matter pričom je odbačen jer je završio na internetu. Većina fanova ovo zna.

    Drugi scenario je bio sličan sadašnjem ali uz par veoma bitnih razlika. Javik je bio sastavni dio toga scenaria. U hramu Tesiji Cerberus bi kidnapovao Javika. Kasnije bi u Cerberus bazi saznali da je Javik Catalyst. Odnosno da je za pokretanje Crucible-a potreban Prothean, njegova DNK i sposobnost telepatske razmjene informacija sa Crucible-om.

    Cerberus mu je otkinuo nogu i uz pomoć nje planirao da aktivira Crucible.

    Sad ovaj scenario, nije spektakularan, ali je logičan, nema plothole-a i nema Starchild derišta i ničega što ono kaže. Ukratko, u poređenju sa postojećim krajem ovaj je odličan.
    Ne znam što im bi pa da ovo izmijene.
    Last edited by ASC; 09-11-12 at 18:37.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Prodao bih vas sve u bijelo roblje samo da teorija indoktrinacije bude tacna
    Last edited by VanjaTheMan; 09-11-12 at 18:48.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Po meni završetak ima smisla i odličan bi bio da su odradili ono što su bili obećali.

    Da pojasnim, prvo odabir jednog od 4 moguća kraja je trebao da se desi puno ranije u igri i bez uticaja prozirnog derišta.

    Najbolji kraj sinteza je morao biti najteži za postizanje i dostupan kao opcija recimo da je Mordin ostao živ, znači već na Tuchanki naravno sa cijelom svojom subplot linijom događaja.

    Kontrola je recimo trebala postati opcijom u trenutku kada je Shepard dosegao neki stepen u RENEGADE i opet sa svojim dijelom priče.

    Uništenje svih neorganskih oblika je recimo trebala postati opcijom negdje poslje bitke za Quarian homeworld možda sa pobunom EDE kad dozna sa plan kao sub plot.

    Odbacivanje svih opcija je recimo trebala biti opcija u koliko se niti jedna od gore pomenutih opcija ne ostvari i zavisila bi samo od sakupljenih asseta (resursa) i donjela bi ili pobjedu u direktnoj bici ili poraz a sve u zavisnosti od količine sakupljenih resursa i taktike tokom same finalne bitke.

    U ovakvom raspletu zbrzan kraj kakav nam je prodat ne bi imao smisla i sama igra bi imala bolji završetak i imalo bi se konačni osjećaj da imaš uticaj na završetak same igre, kako je bilo obećano.

    Krajevi su u stvari odlični i imaju svoju filozofsku težinu, međutim odrađeni su totalno banalno i izbog toga izgledaju u potpunosti promašeno i prazno.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  11. #11
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Dublin
    Posts
    973
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    20
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Mnogo dobra trilogija. Nije se ni meni svidio kraj trećeg dijela, ali igrica je previše dobra na svakom aspektu da bih mogao išta da joj zamjerim.

  12. #12
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Temples of Syrinx
    Posts
    4,204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sto se tıce treceg dıjela, sve sım kraja je ok. Morate prıznat, sudbına krogana, scena sa gruntom, zrtva mordına/thanea/kırrahea su fenomenalne. Kraj je takav zbog raspalog EA kojı ıh je pozurıvao. Sve u svemu Najbolja trılogıja vıdeo ıgara.

    PS. @funestıs, ıspravı u prvı post, treba da bude Talı´Zorah nar Rayya vas Neema/Normandy
    Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/IRzX6D16

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by An0n1mUs View Post
    Sto se tıce treceg dıjela, sve sım kraja je ok. Morate prıznat, sudbına krogana, scena sa gruntom, zrtva mordına/thanea/kırrahea su fenomenalne. Kraj je takav zbog raspalog EA kojı ıh je pozurıvao. Sve u svemu Najbolja trılogıja vıdeo ıgara.

    PS. @funestıs, ıspravı u prvı post, treba da bude Talı´Zorah nar Rayya vas Neema/Normandy

    Ispravljeno i sad ide pravim redom

  14. #14
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Temples of Syrinx
    Posts
    4,204
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/IRzX6D16

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Usput da predstavim leofininn kanal sa po meni najboljim tribute klipovima ya mass Effect

    http://www.youtube.com/user/Leofina



  17. #17
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Citah maloprije Mass Effect 2 temu iz 2010. Au, kako sam se isprosipao kad sam rekao da ce SIGURNO odluke iz ME1 i ME2 da uticu na pricu u ME3. Casey Hudson je trolcina nevidjena
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  20. #20
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Ja poceh juce jos jedan playthrough ME3 sa Engeneer klasom. Dobra klasa u ME2 pa da vidim kakav je u ME3.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  23. #23
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,279
    Thanks Thanks Given 
    423
    Thanks Thanks Received 
    2,623
    Thanked in
    1,277 Posts

    Default

    Look upon my works ye mighty and this pear...

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Konačno je Mass Effect Paragon Lost crtić izašao. Na žalost kvaliteta animacije i sinhronizacija nisu baš najbolji i izgledaju prevazi]eno međutim ono što spašava cijeli film jeste radnja koja je dobro prilagođena Mass Effect priča tako da cijeli crtać ima onaj Mass Effect feeling zbog kojeg se Mass Effect igra.

    Sve u svemu od 10 zvijezdica bih mu dao 7 samo zbog priče i da nije toga jedva da bi zaslužio 3.

    Za sve fanove Mass Effecta prepotučam da gledaju a za one koji nisu fanovi ili ne znaju što je Mass Effect slobodno zaobiđite jer animacija je primitivna i možda malo iritantna kada se usporedi sa modernim animiranim filmovima.

    Sve u svemu ovaj crtać je dokazao da se Mass Effect universe može prilagoditi velikom platnu bez značajnijih gubitaka unutar priće i cjelokupnog feelinga i da je moguće prilagoditi ovu franšizu bez većih problema.

    Smatram ovaj pokušaj uspješnim unatoč svim nedostacima i vijerovatno se radi samo o probi da se vidi reakcija publike na prilagođavanje ove franšize na veliko platno pa je za očekivati da će se uskoro pokrenuti neki ozbiljniji projekat, možda visokobudžetni film ili TV serija.

    Inače sam film govori o avanturi Jamesa Vege jednog od Shepardovih pratilaca iz Mass Effect-a 3.




    http://www.imdb.com/title/tt2140141/

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Samo da napomenem, za sve one koji su tokom igranja Mass Effect 3 izbijegavali Jamesa Vegu tokom igre i igrali uglavnom sa drugim pratiocima ovaj film će vijerovatno vas natijerati da odigrate cijelu trojku sa njim. Radnja se odlično uklapa u Mass Effect universe i dodaje dubinu u lik Jamsea Vege koji je nedostajao u samoj igri.

    Svakako preporučujem, odgledajte i replay Mass Effect 3.

Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mass Effect
    By DeViLiSh|Je$$uS in forum Game Server CG
    Replies: 48
    Last Post: 21-11-12, 01:59
  2. mass effect 2
    By DeViLiSh|Je$$uS in forum Game Server CG
    Replies: 145
    Last Post: 24-02-10, 01:47
  3. Mass effect dlc
    By VanjaTheMan in forum Game Server CG
    Replies: 2
    Last Post: 12-05-09, 19:42
  4. Mass Effect problem...
    By <[ nIkI ]> in forum Game Server CG
    Replies: 0
    Last Post: 18-10-08, 08:22
  5. Butterfly effect
    By *cHeStNUT* in forum Nauka generalno
    Replies: 9
    Last Post: 21-11-04, 21:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •