View Poll Results: Istočni Hercegovci su:

Voters
56. You may not vote on this poll
  • 1. Crnogorci - dio naroda koji je ostao neintegrisan

    23 41.07%
  • 2. Srbi

    13 23.21%
  • 3. Hercegovci, Bosanci, Bošnjaci, Hrvati...

    8 14.29%
  • nešto drugo, nemam stav ili ne zanima me

    12 21.43%
Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 26 to 50 of 147

Thread: Da li je Hercegovina tuđina?

  1. #26
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Čiji narod? Čijeg naroda? Čime se ti pucaš?
    Dubrovcani su spoj hercegovaca i crnogoraca ... najmanje ste hrvati
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  2. #27
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    Dubrovcani su spoj hercegovaca i crnogoraca ... najmanje ste hrvati
    Sinko tebe treba u ustanovu. Podhitno.

  3. #28
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sinak nema potrebe za nervozom Jednostavno je tako Ako pogledas prezimena vasa (predpostavljam da si iz dubrovnika) 90% prezimena je sa podrucija nekadasnje Duklje?!
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  4. #29
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Dubrovnik, Hrvatska
    Posts
    2,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    23
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Crka View Post
    Sinak nema potrebe za nervozom Jednostavno je tako Ako pogledas prezimena vasa (predpostavljam da si iz dubrovnika) 90% prezimena je sa podrucija nekadasnje Duklje?!
    Ponovit ću: Sinko tebe treba u ustanovu. Podhitno.

    Nije vam bilo dosta srbovanja, četnikovanja pa ste počeli s crnogorovanjem. Majstore dođi na Stradun i reci da smo Crnogorci. Neće te rođena mater prepoznat. Ovako "ozbiljne" teme nije odavno bilo na ovome forumu a Boga mi se dugo i zadržala. Admini na godišnjem?

  5. #30
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,458
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,161
    Thanked in
    1,781 Posts

    Default

    Braco sto ti imas kratak fitilj

  6. #31
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahahhahah sto se vrijedjas jbt Ajde nemoj mene vjerovat nego uzmi pa vidji vasa prezimena i uporedi ih sa hrvatskim

    A ovo nije srbovanje nit crnogorcenje vec jednostavno govorimo o jednom narodu

    p.s. imas takvih zatucanih mjesta po balkanu koliko oces kakav je stradun po tvojoj prici Dodji u vasojevice pa kazi da su crnogorci a ne hrvati pa ces najebat
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  7. #32
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,467
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    1,262
    Thanked in
    638 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Ne treba mnogo pameti pa da se zna čija je Hercegovina, bila i biće srpska, kao što je Moskva Ruska. Kao što je i Crna Gora srpska između ostalog.

    A ovo su sad samo privremene granice, pa su meni ovakve priče uvijek samo smiješne.
    Svaka ti čast neka si nam reka čija je Crna Gora čisto da znam ako me ko bude pitao čija je Crna Gora, Kosovo i Stouhendž
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  8. #33
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    CPU ti unosi te price Niko nije pominjao srbiju nit srpstvo nit mrznju ikakvu ... dje je onaj hari spamer kad treba ?!
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  9. #34
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cpu View Post
    Ni ja nisam pominjao mržnju, samo bi vi jedan etnički čist forum pa onda da pljujete po svakome, i to tako izmišljeni.

    Opet klizas
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  10. #35
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bracodubrovnik View Post
    Čiji narod? Čijeg naroda? Čime se ti pucaš?

    Mene je samota što smote dobre ljude bombardovali, i njihov DIVNI GRAD, koji je UNESKO baština....ali PRVI PUT ČUJEM DA SU ONI CRNOGORCI!


    Pozdrav,

    P.S.

    Čuja sam da su katolički Srbi...do Tokija
    Doduše, fakat je imalo nekih starih dubrovačkih plemikićh kuća (konte Vojnovići, konte Gozze -Gučetić i druge) koje su tu zabunu unjeli, iako je takvih Srba bilo 5% ili manje.
    Last edited by Old Bone; 27-10-12 at 18:53.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  11. #36
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    215
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brisite ovo , procitace neko ...

  12. #37
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Neka se prikljuce crnoj gori pa cemo napravit jedan most preko trebinja do njih, nema problema :-)
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  13. #38
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Dam Neck,Virginia
    Posts
    6,716
    Thanks Thanks Given 
    478
    Thanks Thanks Received 
    857
    Thanked in
    326 Posts

    Default

    Mozda grijesim,ali smatram da nam ta cetnicka vucureviceva jazbina,nije uopste potrebna.
    Last edited by Sidewinder; 27-10-12 at 20:48.
    ↯↯Dodje li ti nekad da skocis sa mosta,da li je i tebi nekad svega dosta↯↯

  14. #39
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Uhhh... Ponavlja se stari sindrom koji je čest među većinom ljudi - kada se o nekoj temi ne zna ništa ili se zna jako malo, počinju podmetanja, nervoze, fobije, a često kao rezultat toga pojave se i uvrede.
    Još kao mlad sam primijetio da je izvor svake ljudske agresije i neartikulisanog ponašanja - strah. Strah se javlja kao posljedica osjećaja nesigurnosti. I nebitno je ko se tada pojavljuje kao agresor - grupa ili pojedinac. Prosto, u prirodi čovjeka je da mu se strah pojavljuje svaki put kada se nalazi na nepoznatom terenu i kada je svjestan da o "ambijentu" u kojem se zatekao, ne zna dovoljno. Različiti ljudi se sa nepoznatim (strahom, osjećajem nelagode) različito nose.

    Apsolutno sam očekivao ove rezultate ankete (jer su jedino prirodni), a njima se potvrđuje, manje-više poznata činjenica da su istočni Hercegovci narod istog genetskog materijala kao Crnogorci. Čak i pored činjenice da su duži istorijski period prolazili kroz različita iskustva kulturološke razlike gotovo da i nije moguće primijetiti. To je zaista fascinantna činjenica.

    Pitanje istočne Hercegovine (kao i svako pitanje za zdrave i civilizovane ljude) je demokratsko pitanje. Ja hoću da vjerujem da i pored (očiglednih i tragičnih, a raširenih) neznanja, većina ljudi na ovom Forumu i on sam sa svojom tradicijom, mogu biti dovoljno zreli za dijalog na ovu temu.
    Ne postoji nijedan razlog zašto bi se bilo ko uznemiravao, sablažnjavao, prepadao ili bilo što slično, činjenicom da je tema otvorena. Uostalom, tema gotovo identične tematike već je bilo, i to ne samo na ovom Forumu, već na nekoliko sličnih koji postoje u regionu.
    Ako takva tema nije tabu na Forumima u Bosni, Hrvatskoj, Srbiji, molim, objasnite zašto bi bila tabu u Crnoj Gori, mjestu đe bi svakako bilo i najprirodnije da se diskusija vodi??

    Mene ova šokiranja pojedinih podsjećaju na vrijeme kada se u Crnoj Gori pojavila ideja o nezavisnosti. I nije to bilo tako davno. Svega prije dvije decenije. Tada je velika većina stanovništva ili to viđela kao izdaju, jeres, propast i pogibelj, a druga polovina (te iste većine) kao vrstu vica, naučne-fantastike i egzotike. A đe smo danas? Za svega dvije decenije od tada ne samo da živimo u nezavisnoj državi, već većina stanovništva ponovnu mogućnost da živimo sa onima od kojih smo utekli, vidi kao neprirodnu, neprihvatljivu i po naše interese štetnu ideju.
    Zato - oprez sa tako olakim odbacivanjem potrebe i izvodljivosti ideja, njihovim ismijavanjem i zanemarivanjem.

    Većina stavova (a zapravo neznanja) koje narod u CG ima o Hercegovini (tu svo vrijeme mislim na istočnu) proizilazi iz toga što DPS tu temu ne pominje, pa se o njoj danas u Crnoj Gori i ne govori. I DPS i SDP su (izopačeni/devijantni) recidivi komunističkih vlasti i njihove ideologije. Od onih koji ne razumiju ni fenomen nacije, ni fenomen države (da razumiju ne bi činjeli od CG ovo što čine) nije ni bilo za očekivati da o našim sunarodnicima u Hercegovini ikada razmišljaju. Pa oni ne žele ili nijesu u stanju da se pobrinu ni za narod u Crnoj Gori, a kamoli da brinu o našim rođacima van nje.
    O dijaspori da i ne govorim. Pogledajte samo kako maltretiraju i mrcvare ove nesretne Crnogorce iz Albanije koji im svako-malo dolaze pred kancelarije. To što oni čine prema vlastitom narodu okupator ne bi činio.
    Za njih Crnogorci van Crne Gore ne postoje. Ni u Srbiji, ni na Kosovu, ni u Bosni, dok se onih organizovanih po udruženjima u Hrvatskoj sjete samo kada saveznicima u Hrvatskoj trebaju dokazati kako su Crnogorci zapravo divna i Hrvatskoj naklonjena manjina. O Crnogorcima rasijanima po Svijetu brinuli su samo dok ih je trebalo nagovarat da pomognu projekat nezavisnosti i lično se dovuku da glasaju na referendumu... Nego da ne širimo priču...

    Ne postoji adresa u svijetu đe se pitanje održivosti Bosne i Hercegovine ne promišlja i o njemu (u relevantnim krugovima) vode debate. Koliko god nemao (AMA BAŠ NIKAKVU) želju da Bosna propadne, nijesam slijepac da ne vidim da ta tvorevina podsjeća na sve samo ne na državu. Iskreno mi je žao narod u BiH zBog toga, no mislim da je prošli (bratoubilački) rat pričinio nepopravljivu štetu mogućnosti daljeg zajedničkog života različitih naroda u Bosni. Nemoguća je zajednica u kojoj (a vidim to gotovo svaki dan u BiH medijima) tih par naroda svakog dana slavi "junake" rata koje ona druga strana smatra zločincima, i tim "junacima" se podižu spomenici. Nema dana da na TV BN, OBN, ili nekoj drugoj, neko ne prekopava kosti i diže spomenike nekim "Vukovima s Grmeča", "Orlovima s Manjače", "Braniteljima Goražda" i sl..
    Đe to vodi, jasno je svakom ko hoće da vidi...

    Svjesni činjenice da se BiH održava isključivo voljom velikih sila (koje su je uostalom i kreirale) svaki od naroda u Bosni je rezervisao svoj dio Bosne i čeka... čeka da međunarodni faktori proglase smrt onoga što nije živjelo nijednog jedinog dana od kada je toBož rođeno.

    Pitanje koje se stoga nameće jeste - zašto da mi u Crnoj Gori zabijamo glavu u pijesak i jedini negiramo da imamo granicu sa nečim što u stvarnom životu ne funkcioniše (čitaj: ne postoji) kao država, kada oko nas nije ostao gotovo više niko ko se za raspad te zajednice (varijantu B) nije pripremio??

    Ako smo se već u većini složili da to jeste naš narod (čiju slobodnu volju apsolutno trebamo poštovati) imamo li pravo da okrenemo glavu?! Ja mislim da nemamo.

    I to nije pitanje nikakvih velikodržavnih planova i sl. gluposti. Uopšte nije bitno da li će istočna Hercegovina ikada postati dijelom Crne Gore. Radi mene - ne mora nikad!
    To uopšte nije suština ove teme. Međutim, smatram da je naša obaveza da budemo (dok god nas bude) na pomoći našim rođacima ukoliko se pitanje njihove budućnosti otvori.
    Uostalom, ako Srbi gotovo aklamacijom pomažu Srbe u BiH i pomno prate razvoj događaja, ako to isto čine Hrvati brinući o zapadnim Hercegovcima i Hrvatima u centralnoj Bosni i Posavini. zašto ne pokazati pažnju za naše sunarodnike u Hercegovini koji se budu okrenuli Crnoj Gori, a samo budala ne vidi da je dezintegracija Bosne itekako moguć epilog i da će se mnogi Hercegovci okretati prema nama sve više??
    Istočna Hercegovina (i njen narod) je od kada postoji gravitirala Crnoj Gori. Mislite da se nešto promijenilo baš toliko da tako ne bude i u budućnosti? Taman posla! Uvijek će Trebinju, Bileći, Gacku, Nevesinju biti (po svakom pitanju) najbliži Nikšić i obratno. Kakva crna Banja Luka ili Beograd... Sva veza koja postoji između Srba iz Bosne i Hercegovaca visi o tankom koncu zajedništva vjerom i strahom od prevlasti Bošnjaka i Hrvata. Kako taj strah s vremenom polako nestaje (jer je danas nerealan), a samu Bosnu je sve teže definisati i ta veza između njih polako blijedi.

    Da zaključim - istočna Hercegovina će u vremenu pred nama sve više postajati (i naša) tema. Ovaj Forum, koji se dokazao kao najbolje mjesto đe se išlo u susret događajima i (u prihvatljivoj atmosferi) otvarao svaki taboo, nemam dileme da može i treba biti mjesto đe ćemo i o toj temi (kao i o brojnim sličnim temama ranije) voditi smislen i civilizovan dijalog.

    Ovaj slučaj iz Ljubinja i izjava njenog gradonačelnika "Crna Gora nam je po svemu najbliža" možda nije ptica koja najavljuje proljeće, no teško da se može ignorisati i smatrati za izjavu datu u bunilu. Ne znam da li će se većina Hercegovaca ikada okrenuti Crnoj Gori, no to će se raspoloženje među njima svakako sve više širiti. Ovo je tema koja ide u susret tome i na aktuelnosti može samo dobijati.

    Ko to ne vidi, uz svo dužno poštovanje, potpuno je zalutuao na PDF-u Politika.
    Last edited by El Re; 28-10-12 at 10:42.

  15. #40
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Re, kako gledate na HN svih ovih godina ?

  16. #41
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Re, kako gledate na HN svih ovih godina ?
    Današnji Herceg Novi nema blage veze sa HN koji je postojao do 1991. Taj HN je bio jedan sasvim drugi grad koji je živio i disao duhom po kom se Kaštel Novi (kako se vjekovima zvao) prepoznavao nadaleko.
    1991. i 1992. Herceg Novi je bio žrtva u Crnoj Gori nezabilježenog etničkog inžinjeringa, jer je žitelje malog grada pod Orjenom pritisnuo teret seobe ogromnog broja srpskih izbjeglica i u njemu se nastanila gotovo sva srpska oficirska armada koja je službovala u Mornarici JNA, a koja se (prateći sudbinu države i tehnike) povukla sa gotovo 6000 km dugačke hrvatske obale, nastanivši se gotova sva baš tu. A situirani su tu jer je gotovo sva tehnika Mornarice one bivše velike države, tu, na tom malom prostoru, dovučena i parkirana.
    Taj zločin (urbicid) nad tim bokeškim gradom izvršio je svojevremeno DPS. Herceg Novi je najveća žrtva koju je Crna Gora podnijela zbog činjenice da je (bez ikakve potrebe) od strane DPS-a uvučena u rat na strani Srbije, a s ciljem realizacije srpskog velikodržavnog projekta.
    Grad se već duže intenzivno liječi (više iznutra sam brani, nego što je pomagan spolja), no za potpuno izlječenje trebaće još decenije.

    Odgovor sam dao iz poštovanja prema mom prijatelju, ali bih zamolio da se ipak koncentrišemo na temu, a to je - istočna Hercegovina i naš odnos prema njoj.
    Last edited by El Re; 28-10-12 at 10:47.

  17. #42
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by El Re View Post
    Današnji Herceg Novi nema blage veze sa HN koji je postojao do 1991. Taj HN je bio jedan sasvim drugi grad koji je živio i disao duhom po kom se Kaštel Novi (kako se vjekovima zvao) prepoznavao nadaleko.
    1991. i 1992. Herceg Novi je bio žrtva u Crnoj Gori nezabilježenog etničkog inžinjeringa, jer je žitelje malog grada pod Orjenom pritisnuo teret seobe ogromnog broja srpskih izbjeglica i u njemu se nastanila gotovo sva srpska oficirska armada koja je službovala u Mornarici JNA, a koja se (prateći sudbinu države i tehnike) povukla sa gotovo 6000 km dugačke hrvatske obale, nastanivši se gotova sva baš tu đe je gotovo sva tehnika i dovučena.
    Taj zločin (urbicid) na tim bokeškim gradom izvršio je svojevremeno DPS. Herceg Novi je najveća žrtva koju je Crna Gora podnijela zbog činjenice da je (bez ikakve potrebe) od strane DPS-a uvučena u rat na strani Srbije, a s ciljem realizacije srpskog velikodržavnog projekta.
    Grad se već duže intenzivno liječi (više iznutra sam brani, nego što je pomagan spolja), no za potpuno izlječenje trebaće još decenije.

    Odgovor sam dao iz poštovanja prema mom prijatelju, ali bih zamolio da se ipak koncentrišemo na temu, a to je - istočna Hercegovina i naš odnos prema njoj.
    Pitanje sam postavio upravo sa postovanjem, a naravno unaprijed uvazavajuci misljenje koje cu dobiti od tebe Re.

    Nijesam povukao jasne paralele ali pitanje je jos kako vezano sa temom, upravo sam i mislio na HN devedesetih i danasnji, upravo sam zabrinut da sjutra nasa CG koja se tek pocela vracati sebi, ne bude pritisnuta nekim hercegovackim bremenom i pocne navijati protiv svoje reprezentacije recimo da nesto krupnije ne napisem, ne daj nam Boze slicnih desavanja.

  18. #43
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko sam razumio Re-a,govori o procesu (prekogranicna saradnja,kulturne manifestacije kao prvi korak) a ne o dogadjaju. Svakako niko ne glasa za pripajanje entiteta koji se ne moze apsorbovati.

  19. #44
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Belgrade, Montana
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Daleko im kuca.

    Genetika kao argument je neozbiljna a shto se tiche kulture u shirem smislu, upravo nas i dijeli sve ono shto Crnogorce threba da chini Crnogorcima. Jal Cargo je to najlucidnije vec rekao - ne zadovoljavaju kontrolu kvaliteta za brend "Made in Montenegro".

  20. #45
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Jerusalim
    Posts
    1,552
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ove teme i temice su uvijek zanimljive. Jedna je cinjenica, a to je da se stanovništvo Crne Gore posle najezde Turaka selilo u različitim pravcima, i prema Dubrovniku, i prema Sarajevu, i prema Beogradu. Elem, ne treba biti puno pametan da bi nešto ovako rekao, ali je dovoljno pogledati narodne običaje, muziku, nošnju i sl. Međutim, ova ''blabetanja'' nekih forumaša o etničkoj čistoci stanovništva u Crnoj Gori, ili Bosni i Hercegovini, je toliko smiješna da, u suprotnom slučaju ne bi ni zaslužila raspravu. Opšte je poznato da su teritorije na kojima se dešavaju česte migracije stanovništva etnička heterogenost opšte pravilo. Hrvati protjeraju određen broj Srba iz Hrvatske u Srbiji (,a koji su sličniji sa Hrvatima nego sa Srbima), Srbi određene Hrvate iz Srbije u Hrvatsku (,a sa kojima su po etničkom kriterijumu više Srbi, no ovi protjerani iz Dalmacije i Slavonije u Šumadiju), onda da ne govorim o Bosni i Hercegovini koja je etnički mješavina svega i svačeg, Albanci protjeraju kosvovske Srbe koji su više Albanci no Srbi, pa onda Srbi protjeraju Albance iz Srbije, itd., a da ne govorimo o Balkanskim ratovima, I i II WW, poslednjem ratu, Titino bratstvo i jednistvo, gdje suse međusobno ženili pravoslavni, katolici, muslimani, Srbi, Albanci, Crnogorci, itd. itd., je reci da je Crna Gora genetski homogena, isto što to reci i za Španiju.

  21. #46
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Prijatelju,

    Odlično ko i obično ( vidi se da zanat djelimično pečem kod Milovana :tennis: ). Svojstveno i duboko, jedino bi možda trebalo dodatno akcentovat da se ođe ne radi o referendumu u Ljubinju, no o nečem mnogo širem, i svakako krajnje dugoročnijeg karaktera i dometa, čisto razumljivosti radi. Može da pomogne da se forumski narod manje šokira. Pri čemu mislim da baš ođe zgranutost ne dolazi od straha, no od čistog neshvatanja, a koje nije isto što i neznanje. Sasvim tipski kad nešto, po prirodi dubinsko, lagano, naturalno i pojavno jedva primjetljivo, znači po difoltu neagresivno i nenaglašeno, pokušaš da približiš prosječnom čoeku koji je, po ugrađenoj navici postojanja, okrenut aspektima sasvim suprotnog tipa.

    Ravan koju, na jedan prelijep način, ođe izlažeš, je u potpunosti ispravna, tačna, smisleno nesporiva. Ono đe se ne poklapamo... ja mislim da nije dovoljna. Odnosno, u ovu čorbu mene nešto fali.

    Papar koji, po meni, ođe nedostaje, jeste potreban i dovoljan uslov- neophodna prethodna unifikacija crnogorskog društva. Nazovimo je pojavno kako god hoćeš, sa obzirom da neđe primjetih da oni izraz građanska svijest ne kupuješ, ali za takav zalogaj kakav se ođe potencira... Apsolutno je neophodno Društvo, u kojem pravoslavni, katolici, muskimani, hindusi i zen- budisti, Crnogorci, Srbi, Albanci, Bošnjaci, Hrvati, Egipćani i Marsovci, imaju oformljen i okončan status, unutrašnji i spoljni, uz to, kodiran na afirmaciji sopstvenog versus negaciji tuđeg. Prostije rečeno, da se, u nukleusu, svi pepoznajemo i postojimo prevashodno kao činioci- tvoritelji i pripadnici Države Crne Gore, bez potrebe podvrgavanja preispitivanju fakata, bilo kada i bilo kako.
    Samo takav želudac ima šanse da svari bronzin te čorbe, i to punani.

    Sa druge strane, iako primjer iz 1912-e koji navedoh, kad ono pozobasmo toliko da nam želudac naraste veći od sveukupnog ostatka, nije adekvatan, iz prostog razloga što je to zobanje izvršeno u vrijeme rapidno narastajućeg prisustva druge strane, veće i jače, koja je prirodno i nedugo iza toga došla u poziciju da narednih osamdeset godina oformljava unifikaciju u suprotnom pravcu, sa jasno vidnim efektom i ovoga trenutka... Ipak je upozoravajući, dovoljno da mislim da bi svaki pokret naše Države u ođe predloženom pravcu, u bilo koje vrijeme- bliže ili dalje, bio nedopustivo kritičan u smislu rizika ponovnog aktiviranja antagonističkog procesa, čiji bi obim ovaj put mogao biti van granica bilo kakve kontrolabilnosti. Ovo naročito imajući u vidu da smo 1912-e bili homogenije i, u većem stepenu, unifikovano duštvo, pri čemu smo i poklopili novo društvo koje nam je, u svim aspektima, tada bilo bliže no što je hercegovačko, danas ili shjutra.
    Da ne dodajem što samom procesu unifikacije tek predstoji najsenzitivniji dio, odnosno, čišćenje pragova pred crkvama, akademijama i školama, kao i činjenicu da, u svakom dejstvu ka naznačenom pravcu, Srbija ima mogućnost efektivnije akcije od nas u svako vrijeme, iz prostog razloga što, očigledno strateški, a možda i sasvim prirodno, bazira dejstvo na negaciji tuđeg prije nego afrimaciji sopstvenog, što je svakako pristup mnogo jestiviji u tim krajevima... A, jasno je ko dan, bilo kakvo naše ponovno orijentisanje na takav bazični vid dejstva, bi nas kao bumerang povratilo na sam pra- početak osnova našeg postojanja- papar u čorbi egzistencije.


    Ali nešto ođe baš moram da primjetim, i da ti zahvalim za toplinu koju si mi ulio u srce... Činjenica da prepoznaješ domet crnogorskog razvoja u ovih 20g, te naglašenost unutrašnje promjene u post- referendumskom dobu ( baš ono što zbunjuje nevskog na onoj drugoj temi- što mu dio priče o Anti Starčeviću i polu- srpstvu do cijelog srpstva ne narasta... ne konata čoek da je ta matrica, u kojoj smo do nedavna postojali skupa, ipak ostala njima da se njome zanimaju, dok je ovo naše manito bivstvovanje, ipak, ovoga trenutka u nekoj novijoj ravni, odnosno, nismo tamo đe su nas navikli i đe nas traže )... Eh, Prijatelju, govori mi da si ti ipak optimista.
    Odnosno, taj dio procesa, nenaglašen, tih, neuočljiv skoro... i činjenica da, kad vidim i čoeka tvog formata i iskustva da vidi nadu, sada već realnu, bez obzira dogovorili se ovi u NK ili ne, odreagovao Milo ili ne, bla bla... Čini da, kad pogledam ono moje dijete, nosim mnogo manje zebnje đe ću je i kako i sa čime ostaviti jednog dana.

    I za to ti hvala, uz pozdrav srdačni. A za ovo ostalo, ništa se ne slažem, sasvim sam antiprotivan, i, ko i vazda, raspoložen da lajem.
    Last edited by Buva+gacce; 28-10-12 at 12:25.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  22. #47
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Pitanje sam postavio upravo sa postovanjem, a naravno unaprijed uvazavajuci misljenje koje cu dobiti od tebe Re.

    Nijesam povukao jasne paralele ali pitanje je jos kako vezano sa temom, upravo sam i mislio na HN devedesetih i danasnji, upravo sam zabrinut da sjutra nasa CG koja se tek pocela vracati sebi, ne bude pritisnuta nekim hercegovackim bremenom i pocne navijati protiv svoje reprezentacije recimo da nesto krupnije ne napisem, ne daj nam Boze slicnih desavanja.

    opmne,

    to o čemu govorim je - proces. Ipak i svaki proces potrebno je otpočeti.

    Inače, ja i običavam uglavnom komentarisati vlastito viđenje procesa, dok događaji iz svakodnevne politike moju pažnju okupiraju znatno manje.
    Što se tiče samog procesa, već sam rekao da će on trajati dugo, no sve mi se čini, da će paradoksalno ali vrlo vjerovatno, početi prije u samoj Hercegovini nego u Crnoj Gori. Ja sa posebnom pažnjom pratim vijesti koje stižu otud, iako sebe ne smatram nekakvim ekspertom za ovo pitanje, i pozitivnu promjenu koju uočavam jeste da je gotovo nestao odijum prema samostalnosti Crne Gore. Sve je više Hercegovaca (baš kao i dijela građana koji su svojevremeno ovdje glasali protiv državnosti) koji razumiju i samu ideju naše slobode da sami upravljamo sobom, njene razloge i njenu opravdanost.
    Da su istočni Hercegovci uistinu dio srpske Bosne, davno bi to postali. Kulturološke razlike među njima su ogromne, dok Hercegovca na ulici Podgorice, Nikšića ili bilo kog crnogorskog grada nikada ne bi po bilo čemu prepoznali, sve dok vam se sam ne predstavi. Njihov govor i uopšte način ponašanja ničim ne odudara od stanovnika većine Crne Gore. Interesantno, iako niko (nomalan) ne spori pripadnost recimo Kotora ili Plava Crnoj Gori, prosječnog stanovnika ovih mjesta u Podgorici uočavamo i prije nego usta otvore.

    Ponavljam, a već sam više puta objasnio i zaista ne planiram više - cilj teme nije da se priprostom puku predstavljaju velikodržavne ideje. Taman posla! Uostalom mi ni vlastito stanovništvo (iako smo veliki put prešli) još nijesmo sve okupili oko Crne Gore.
    Međutim, ako je zaista to naš posrbljeni narod (kakvi smo i sami bili u većini) onda ne postoji nijedan razlog da ga zapostavljamo, ignorišemo i da s nečim "čekamo".
    Ako pak za istočne Hercegovce smatramo da su "druga sorta" (a volio bih da tu izopačenu tezu neko obrazloži) onda bi se dalo razumjeti zašto smo ih odlučili ostaviti "za posle". Međutim, onda bi ovo što neki predlažu da se Hercegovci ostave "za kasnije" (ono znate - kad "ojačamo") bio čist ekspanzionizam i neko činjenje iz potpuno nemoralnih pobuda.
    Dakle, stvar treba postaviti na sljedeći način, odgovoriti sebi - da li je Hercegovina tuđina? Ako nije, onda se njenim narodom trebamo baviti ukoliko za tim prepoznamo želju s druge strane. Naravno, na primjeren način i uz puno poštovanje suvereniteta BiH sve dok ta država postoji kao međunarodni subjekt, pa bilo to od danas do Sudnjeg dana.
    Ako jeste tuđina, onda se trebamo spremiti na to da će Hercegovci (prije ili kasnije) očekivati da im to kažemo u lice. Hoćemo li imati snage za to?.. A budite ubijeđeni da će stvari ići tako da će sve ovo što vam govori El Re postati aktuelno još za vašeg života.
    Opet ponavljam, čitav identitetski spor unutar Crne Gore danas postoji kao posljedica toga što su i Crnogorci (zadnji, ali ipak) shvatili da je jugoslovenski projekat definitivno mrtav i na svakom južnoslovenskom narodu (pa i Crnogorcima) je zadatak da odluče na kojoj raskrsnici iz prošlosti vjeruju da su napravili pogrešan izbor i odakle krenuti u novi pravac. Neko smatra da se treba vratiti do 1945., neko da je dovoljno sići do 1918. Ima onih koji (poput mene) smatraju da Crna Gora treba u novom pravcu krenuti iz predPetrovićevskog vremena kad smo se (po meni tragično) naslonili na Rusiju, orjentalne vrijednosti i zilotsku varijantu pravoslavlja. Neko pak smatra da je sve nakon srpske okupacije u srednjem vijeku bila samo potpuna propast. Itd,itd...

    Vraćajući se nazad mi kao narod tražimo sebe. I, ko što rekoh, nijesmo mi tu izuzetak. Svojevrsnu krizu identiteta proživljavaju danas svi južnoslovenski narodi poput đece koja su odrasla i svako kreće na svoj put u život.
    A sebe ćemo naći kada shvatimo đe smo u prošlosti (po)griješili. Samo tako možemo stvoriti čvrsto tlo na kom možemo graditi naš dom. No, mora se imati u vidu da taj povratak u prošlost (da bi našli sebe, a ne da bi se nastanili u prošlosti) znači da ćemo na tom putu srijetati iznova sve one izazove i dileme kojima su se bavili naši preci. Naše bogatstvo je naše znanje o iskustvu koje smo stekli kroz posljedice koje smo doživjeli od odluka naših predaka. Zato ovog puta treba mudrosti.
    Jedan od tih izazova (koji će nam kad tad doći pred vrata) biće i naš odnos prema narodu u Hercegovini.
    Stepen njihove zadojenosti srpstvom ne trebamo uzimati kao izgovor da im okrenemo leđa za sva vremena. Uostalom, mi smo živi dokaz da ta bolest niti je opasna, niti neizlječiva kako se na prvi pogled čini.
    Za mene lično - oni su član naše porodice. A kad je član porodice u nevolji, ljudska je obaveza pomoći mu. Jednog dana (živi bili pa vidjeli) ta pomoć će od nas biti i zatražena.
    Za sve to trebamo se pripremiti, jer vrijeme "Ljubinja" će tek dolaziti.
    Last edited by El Re; 28-10-12 at 12:40.

  23. #48
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    sto se tice Herceg Novog ima pjesma od Whoo See dje gostuje Rambo koji kaze
    Kotorani primate li novljane u goste
    Ne nosimo ribe, kod nas je nema uopšte
    Džaba bacaj mreže, vrše, parangale
    Koče su i malu i veliku legu izorale
    Ostalo je samo, samo kac marina
    Lumpara i ježeva iz morskih dubina
    Al' od toga ne valja kužina
    Ali zato tu je košet, kaštradina
    Bumbara i zelja, sira sa Mokrina

    Sutoranski super dva puna bidona
    ko razumije shvatice
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  24. #49
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    El Re odusevljavas me razmisljanjem ... toliko da ostajem bez icega sto bih dodao a tako bih diskuovao na ovu temu al nemam nista da dodam na ovu tvoju konstataciju

    Samo da ponovim jer od ponavljanja ljudi zapamte! I nas su ubijedili bili da smo SRBI i to neki Spartanski Srbi pa se izlijecismo... Hercegovci ce se izlijecit isto i ako im se bude htijelo nasa vrata su im sirom otvorena!
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  25. #50
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Terrae Dominus Montenegro
    Posts
    6,311
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Prijatelju,

    Odlično ko i obično ( vidi se da zanat djelimično pečem kod Milovana :tennis: ). Svojstveno i duboko, jedino bi možda trebalo dodatno akcentovat da se ođe ne radi o referendumu u Ljubinju, no o nečem mnogo širem, i svakako krajnje dugoročnijeg karaktera i dometa, čisto razumljivosti radi. Može da pomogne da se forumski narod manje šokira. Pri čemu mislim da baš ođe zgranutost ne dolazi od straha, no od čistog neshvatanja, a koje nije isto što i neznanje. Sasvim tipski kad nešto, po prirodi dubinsko, lagano, naturalno i pojavno jedva primjetljivo, znači po difoltu neagresivno i nenaglašeno, pokušaš da približiš prosječnom čoeku koji je, po ugrađenoj navici postojanja, okrenut aspektima sasvim suprotnog tipa.

    Ravan koju, na jedan prelijep način, ođe izlažeš, je u potpunosti ispravna, tačna, smisleno nesporiva. Ono đe se ne poklapamo... ja mislim da nije dovoljna. Odnosno, u ovu čorbu mene nešto fali.

    Papar koji, po meni, ođe nedostaje, jeste potreban i dovoljan uslov- neophodna prethodna unifikacija crnogorskog društva. Nazovimo je pojavno kako god hoćeš, sa obzirom da neđe primjetih da oni izraz građanska svijest ne kupuješ, ali za takav zalogaj kakav se ođe potencira... Apsolutno je neophodno Društvo, u kojem pravoslavni, katolici, muskimani, hindusi i zen- budisti, Crnogorci, Srbi, Albanci, Bošnjaci, Hrvati, Egipćani i Marsovci, imaju oformljen i okončan status, unutrašnji i spoljni, uz to, kodiran na afirmaciji sopstvenog versus negaciji tuđeg. Prostije rečeno, da se, u nukleusu, svi pepoznajemo i postojimo prevashodno kao činioci- tvoritelji i pripadnici Države Crne Gore, bez potrebe podvrgavanja preispitivanju fakata, bilo kada i bilo kako.
    Samo takav želudac ima šanse da svari bronzin te čorbe, i to punani.

    Sa druge strane, iako primjer iz 1912-e koji navedoh, kad ono pozobasmo toliko da nam želudac naraste veći od sveukupnog ostatka, nije adekvatan, iz prostog razloga što je to zobanje izvršeno u vrijeme rapidno narastajućeg prisustva druge strane, veće i jače, koja je prirodno i nedugo iza toga došla u poziciju da narednih osamdeset godina oformljava unifikaciju u suprotnom pravcu, sa jasno vidnim efektom i ovoga trenutka... Ipak je upozoravajući, dovoljno da mislim da bi svaki pokret naše Države u ođe predloženom pravcu, u bilo koje vrijeme- bliže ili dalje, bio nedopustivo kritičan u smislu rizika ponovnog aktiviranja antagonističkog procesa, čiji bi obim ovaj put mogao biti van granica bilo kakve kontrolabilnosti. Ovo naročito imajući u vidu da smo 1912-e bili homogenije i, u većem stepenu, unifikovano duštvo, pri čemu smo i poklopili novo društvo koje nam je, u svim aspektima, tada bilo bliže no što je hercegovačko, danas ili shjutra.
    Da ne dodajem što samom procesu unifikacije tek predstoji najsenzitivniji dio, odnosno, čišćenje pragova pred crkvama, akademijama i školama, kao i činjenicu da, u svakom dejstvu ka naznačenom pravcu, Srbija ima mogućnost efektivnije akcije od nas u svako vrijeme, iz prostog razloga što, očigledno strateški, a možda i sasvim prirodno, bazira dejstvo na negaciji tuđeg prije nego afrimaciji sopstvenog, što je svakako pristup mnogo jestiviji u tim krajevima... A, jasno je ko dan, bilo kakvo naše ponovno orijentisanje na takav bazični vid dejstva, bi nas kao bumerang povratilo na sam pra- početak osnova našeg postojanja- papar u čorbi egzistencije.


    Ali nešto ođe baš moram da primjetim, i da ti zahvalim za toplinu koju si mi ulio u srce... Činjenica da prepoznaješ domet crnogorskog razvoja u ovih 20g, te naglašenost unutrašnje promjene u post- referendumskom dobu ( baš ono što zbunjuje nevskog na onoj drugoj temi- što mu dio priče o Anti Starčeviću i polu- srpstvu do cijelog srpstva ne narasta... ne konata čoek da je ta matrica, u kojoj smo do nedavna postojali skupa, ipak ostala njima da se njome zanimaju, dok je ovo naše manito bivstvovanje, ipak, ovoga trenutka u nekoj novijoj ravni, odnosno, nismo tamo đe su nas navikli i đe nas traže )... Eh, Prijatelju, govori mi da si ti ipak optimista.
    Odnosno, taj dio procesa, nenaglašen, tih, neuočljiv skoro... i činjenica da, kad vidim i čoeka tvog formata i iskustva da vidi nadu, sada već realnu, bez obzira dogovorili se ovi u NK ili ne, odreagovao Milo ili ne, bla bla... Čini da, kad pogledam ono moje dijete, nosim mnogo manje zebnje đe ću je i kako i sa čime ostaviti jednog dana.

    I za to ti hvala, uz pozdrav srdačni. A za ovo ostalo, ništa se ne slažem, sasvim sam antiprotivan, i, ko i vazda, raspoložen da lajem.
    Poštovani prijatelju, veliko hvala za lijepe riječi. Poštovanje je, to sam pomenuo više puta, obostrano.
    Vlastiti narod sam dočekao da vidim kako se budi. Pored porodice koja je odgovorna za najveći dio zadovoljstva darom života koji mi je Gospod pružio, raduje me činjenica da sam vidio i posmatram nacionalno buđenje uspavanog roda mog.
    Tužno je što tome svemu svjedočimo mi, a ne da se ovaj proces dešava u vremenu naših đedova kada je bilo zeman činjent ustajanje. A opet kad pomislim da stari narodi poput Katalonaca, Škota, Holanđana u Flandriji itd,..tek kreću na put koji smo mi prošli, stvar i ne izgleda tako loše.
    Posebno ne kad se sjetim kako mrtvim snom je Crna Gora spavala '90-ih. Ta (gotovo jučerašnja) prošlost danas izgleda kao da pripada nekom drevnom vremenu, a ne da od toga nema ni dvije decenije. E otud moj optimizam! Crnogorski narod je dugo imao državu i on u svojoj kolektivnoj svijesti ima izgrađene sve preduslove za brzo rzvijanje nacionalne svijesti i nacionalno objedinjavanje.
    Tom objedinjavanju najviše smeta ova prokleta partija na vlasti koja prosto ne dozvoljava da Crna Gora dobije jake nacionalne institucije. Nama pod hitno treba očišćena Akademija nauka, potpuno nov i reformisan obrazovni sistem koji će ovu zemlju i njeno i crnogorsko i multietničko biće njegovati kao najveće vrijednosti. Trebaju nam reformisani mediji, obrzci i modeli ponašanja itd, itd... Treba nam sveukupno pročišćenje. Za to pročišćenje je neophodno zatvoriti neke stare teme koje se (više vještački, a manje opravdano) konstantno nameću i ovo društvo čine zarobljenim.

    Lično vjerujem u ovaj narod (i koliko god se ljutio nekad na njega) nikad neću prestati da vjerujem u njega i da (kao skromna jedinka) pomažem njegovom buđenju. Uostalom on je moj, a ja drugi narod ne tražim i ne želim zvati svojim.
    Svim južnoslovenskim narodima želim sve najbolje i njihovom uspjehu se radujem, no u životu (poput svakog čovjeka) možete pripadati samo jednoj porodici i jednom narodu.
    Ako je dio tog naroda (koji držim za svoj) van granica Crne Gore (kao što nijedna država ne okuplja baš sve pripadnike tog naroda) - onda buditi treba sve!
    Na svakom mjestu i u svakoj prilici. Za to je potrebna država i društvena elita sa vizijom. Prvo smo kao narod ostvarili. Drugo još tražimo...

    Veliki pozdrav za Tebe.
    Last edited by El Re; 28-10-12 at 13:08.

Page 2 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bosna i Hercegovina - najkomplikovanija opšta tema
    By MonterO in forum Politika generalno
    Replies: 42
    Last Post: 15-07-11, 21:35
  2. Replies: 72
    Last Post: 06-09-10, 11:32

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •