Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 41

Thread: Budućnost Crne Gore: ZAPLET

  1. #1
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default Budućnost Crne Gore: ZAPLET

    Ae, kad se ispucate tamo oko rezultata izbora, pozivam vas da se malo raspravljamo što sad slijedi. Pri čemu, ZAPLET moš trajat neđe do izbora preshjedničkih, onda dolazi RAZRADA, neđe do 2g. od dana današnjeg. RASPLET očekujemo u roku do 5 g.
    Par smjernica kuđ bi ja volio da ova tema ide ( iako znam da će da se drobi o svem ostalom bez o tome ):

    1. DPS ( i ostali, za sada )
    Očekivani rezultat, sa očekivanom porukom, i to jasnom.
    Kako smo se ranije neđe dopisivali JC i ja, okasnili su sa promjenom, ali sad se više nema kuđ.
    Počinju turbulencije, ova partija prosto mora da odgovori.

    2. DF
    Razultat nešto bolji od očekivanog, osim očiglednog sabornog mjesta za čisto nacionalno orijentisane glasače srpske provinijencije, potvrdilo se staro pravilo da je naš prosječan glasač, kad ga jednom oforme, završio poso- negativan trend i falinke koje je ovaj konglomerat ispaljivao poslednjih par neđelja, ipak nisu pokazali uticaja na rezultat.
    Najava vlade nacionalnog jedinstva, na neki diskretan način, ipak potvrđuje postojanje pred- izbornog očijukanja sa PCG.

    3. SNP
    Očekivani gubitnik ovih izbora. Napušten od strane svojih desnih, i krajnje nacionalno orijentisanih glasača. Loša procjena Milića da će naglašeno zvučnim nacionalnim vokabularom, orijentisanim na barjake, jezike i muziku, povratiti makar dio izgubljenog. Zbog toga udaljeni makar za korak više od mogućnosti promjene kursa ka naglašeno građanskom, u Državi Crnoj Gori.
    Ponavljam, kao već nekoliko puta ranije, u sudbini ove partije vidim jednu od dvije kritične tačke koje će dugoročno opredijeliti budućnost CG. Druga je unutrašnje pomjeranje DPS-a koje slijedi.

    4. PCG
    Očekivani dobitnik ovih izbora, jedan od. Izvanredan rezultat za jednog sasvim novog političkog aktera, prirodna posljedica vakuum situacije političkog tržišta CG, kao i značajnih finansijskih sredstava uloženih u stvaranje i kampanju.
    Opet ne mogu da se otmem utisku da im je rezultat nešto slabiji nego što su tvorci očekivali ( udar na sjeveru po biračkom tijelu PzP-a, u poslednjoj neđelji pred izbore, svakako je ukazivao na prinudno povlačenje dijela ulaganja u DF, odnosno, na procjenu aktera o potrebi dodatnog priliva za PCG ).
    Svakako jedan od najinteresantnijih, i potencijalno najbitnijih aktera budućih dešavanja. Sa riječi se prelazi na djela.

    5. MANJINSKE PARTIJE
    Očekivani rezultati, jedino DUA ( po dosadašnjim rezultatima ) podbacuje.
    Elementarno važna za razvoj ove države, činjenica da partije manjina idu u vlast. Uzimajući u obzir fundamentalni značaj ovog segmenta društva, i njihovu ulogu u stvaranju i očuvanju građanske Države Crne Gore, mene lično je njihovo sticanje pozicije realne moći učestvovanja u upravljanju, jedan od pozitivnijih aspekata ovog trenutka.



    Elem, kako god doživljavali rezultate izbora, ovu temu ne otvaram da se ođe lakše drvimo o tome ko je koga.
    Otvaram je zato što sam duboko ubijeđen da je ovaj dan jedan od najbitnijih datuma u novijoj istoriji Crne Gore... Ne sam po sebi, no što označava ulazak u fazu PROMJENA. Baš onih o kojima se toliko piše ovudijer, velikim slovima.
    Drugim riječima, mislim da će događaji koji, u velikoj mjeri, otpočinju danas, oblikovati živote naše đece.
    Isto tako, mislim da će naredni period biti jako interesantan za posmatranje, ali upozoravam sve da smo JC i ja, već od znatno ranije, otkupili sva prava na prodaju kokica, kikirikija i studnog piva.

    I, za kraj, molba- ovo je produmano kao analitička tema, opšte društvene prirode ( :glee: ), zato: pišite, nemojte udarat u lonce, šerpe i prazne tikve ovudijer.

    p.s.
    shjutra ću viđet da postujem ođe par stvari koje su pisali El Re, JC, Hari, Amnesiac, i još par ljudi, a koje šesno oblikuju temu.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  2. #2
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    p.p.s.

    isto tako, po mojoj zamisli, ova tema se ne spori sa onom od El Re-a, kao ni od Maje- nešto je naučnije ( haha ) i opštije prirode. ako svevideći modovi procijene da spori, spajajte đe mislite da treba.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,586
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Ovi izbori su prosto nacrtani za Sdp... Ako budu imali malo mu*a i dovoljno pameti eto konačno malo nade za CG...

    P.S. Moram priznati da sam iskreno razočaran rezultatom četničkog fronta... Ne želim da povjerujem da ih je toliki broj glasača zaokružio...
    #fakenews

  4. #4
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Mislis da sdpizadje iz koalicije i smjeni vlast?
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  5. #5
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,902
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ovi izbori su prosto nacrtani za Sdp... Ako budu imali malo mu*a i dovoljno pameti eto konačno malo nade za CG...

    P.S. Moram priznati da sam iskreno razočaran rezultatom četničkog fronta... Ne želim da povjerujem da ih je toliki broj glasača zaokružio...
    a zamisli koliki bi se broj ohrabrio lako?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    SDP se prakticno utopio u tijelo DPS-a,ta stranka da izadje samostalno prosla bi kao Kadic na ovu srpsku stranu.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,586
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bojankov View Post
    Mislis da sdpizadje iz koalicije i smjeni vlast?
    Mislim na samostalan nastup... Za postizborne koalicije sad osim dps-a postoji još jedan kandidat...
    #fakenews

  8. #8
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,586
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PrijekiLijek View Post
    SDP se prakticno utopio u tijelo DPS-a,ta stranka da izadje samostalno prosla bi kao Kadic na ovu srpsku stranu.
    Podgorica, Kotor...?
    #fakenews

  9. #9
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,952
    Thanks Thanks Given 
    29
    Thanks Thanks Received 
    912
    Thanked in
    486 Posts

    Default

    Ma za to trebaju mida,a i izdaja bi bila...ali za cg i narod bi bili junaci kroz par godina kada bi se vidjeli rezultati toga...
    doslo vrjeme da se promijeni potpis :)

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Podgorica, Kotor...?
    Eto taman u taj Kotor imaju nesto da traze a nijesam siguran kako bi u PG prosli,ovo je DPS-ova teritorija

  11. #11
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,589
    Thanks Thanks Given 
    7,520
    Thanks Thanks Received 
    4,586
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Koliko se śećam izbori u PG su bili skoro i viđeli smo rezultate...
    #fakenews

  12. #12
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Ovi izbori su prosto nacrtani za Sdp... Ako budu imali malo mu*a i dovoljno pameti eto konačno malo nade za CG...

    P.S. Moram priznati da sam iskreno razočaran rezultatom četničkog fronta... Ne želim da povjerujem da ih je toliki broj glasača zaokružio...
    Na ovakve stvari sam i ciljao ovom temom, strateške. Tačnije, nadam se da će tema nekako doć u dodir sa jednim, prosto savršeno tačnim, postom JC-a:

    Samo da pojasnim, pominjanje aktera-nosioca i "ispadanje iz igre" odnosilo se, uglavnom, na opozicione politicke partije i Crkvu kao krovnu organizaciju reakcije, ne na poseban narod ili (nesto sto pokusava biti) etnicka grupa. Iskoristicu "definiciju" iz jednog novinskog clanka i pokusati da jednostavno objasnim njihove funkcije i svrhu, onako kako ih vidim: interkolonijalne organizacije koje sluze kao kanal informacija (ne moram objasnjavati ciji i koga-cega). E, taj kanal tj. protok informacija mora biti prekinut.

    Nijesmo se mi ni ovdje mnogo mimoisli, cini mi se. Ukratko, razlika je u tome sto ja mislim da emancipaciji drustva koje nema tradiciju "gradjanskog", nuzno mora prethoditi prinosenje "zrtve" (korektnije je rec no egzekucija, na koju bez zadrske ciljam). U ovom slucaju, to bi bilo usporavanje antagonistickog procesa do trajnog uspavljivanja, u fazama, dijelom pokrenuto iznutra, od strane njegovih aktera i nosioca (kroz reviziju unutar politickih partija opozicije, za kojom ce se, barem u jednom njenom dijelu, vjerujem, javiti potreba nakon jos jednog izbornog poraza), a najvecim dijelom "doprinosom" drzave i snagom pripadajucih joj, jos uvijek slabasnih institucija (izmedju ostalog, kroz derogiranje SPC, pri cemu moramo uzeti u obzir faktor vrijeme i faktor diplomatija). Definitivan "istorijski poraz" reakcije, za nekoga ko referendum vidi kao pocetnu tacku emancipacije drustva ali i nacionalne unifikacije, vazan je iz prostog razloga sto crnogorski Matrix, hermeticki zatvoren prostor, svoje opravdanje nalazi u "izboru manjeg zla", u jednoj naopakoj formi interakcije dvije klase aktera: reakcije i primarnih iliti Prvih. Da sam Sveto, objasnio bih to ovako: klase tj. akteri kao ucesnici igre medjusobno su zavisni tako da bi kraj ovih prvih, koji su po znacaju drugi, stvorio uslove za kraj drugih, koji su po znacaju Prvi, te bi se i prostor otvorio i provjetrio. Kad govorimo o Prvima, ja sam vrlo dobro svjestan da njihov kraj nece biti i Kraj, jer se bojim da su toliko srasli sa Sistemom, da je njegova korekcija nemoguca bez njihovog udjela, zbog cega se nadam makar simulaciji evolucije u DPS, u narednom mandatu.

    Imam utisak, oslanjajuci se na prosto opazanje trendova od referenduma na ovamo, da u konacnu fazu disolucije Matriksa ulazimo nakon izbora, pa nalazim da je besmisleno produzavati agoniju, tako sto cemo omoguciti akterima reakcije, onima koji prvi moraju biti zrtvovani, dolazak na vlast. U suprotnom, imacemo produzeni efekat poigravanja u zacaranom kolu lopova & cetnika, u kojem je bespredmetno govoriti o bilo kakvom progresu.


    Da iskomentarišem što sam podvukao iz tvog posta, iako bi tome prije bilo mjesto na temi o rezultatima, no ođe:

    Što se tiče rezultata DF-a, razočarenje ti je neopravdano. Prosto se radi o činjenici da se, prirodnim tokom, ta neobična tvorevina pozicionira tamo đe jedino istinski može da pripada- krajnje desnoj partiji nacionalne provinijencije.
    Još preciznije, ako pažljivo posmotriš rezultate ovih i prethodnih izbora, te uporediš izlaznosti, vidiš sledeće:

    * DPS i ostali nisu pali u apsolutnom broju dobijenih glasova ( korigovano sa povećanom izlaznošću ), tako da je apsolutno netačna tvrdnja da je PCG svoje glasove povukla od njih.
    * Posledično, PCG je glasove, osim dosadašnjih neopredijeljenih, povukla u najvećoj mjeri od PzP-a.
    * Dalje, uporediš pojedinačne rezultate Nove i PzP-a sa prošlih, i rezultat DF-a sa ovih. Ukalkulišeš da je PzP unutar tog rezultata opao, i dobiješ pooveću razliku. Odakle? Odgovor je iz SNP-a, te povećane izlaznosti, koja ( uprkos ođe opšte- raširenoj tezi da najviše odgovara DPS-a kao ostaraloj partiji ) zapravo favorizuje ponajviše rigidne nacionalne glasače tipa Nove.

    Elem, kad pogledaš matematiku, zapravo se radi o prilivanju sveukupnih desno- nacionalnih glasova ka prirodnom sabirnom centru, odnosno, NSD-u.
    Čak što više, može da se da i procjena da takvih glasova sad ima neđe u nivou od 25-28%, što i nije tako loš pokazatelj u odnosu na ranije ( ako preferiraš građansku CG, naravno ), tačnije, trend im je u opadanju.

    Opet, ova tema je upravo zamišljena kao mjesto za ćakulanje o ovakvim trendovima, raščlanjivanje građanskog i nacionalnog, očekivani tokovi, unutrašnji i spoljni pritisak na vlast i opoziciju, značaj pročišćavanja SNP-a od manje građanske dimenzije, potreba DPS-a za strateškom promjenom, itd... Odnosno, oću da kažem da nije direktno vezana za rezultate, postoji druga tema za to.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    ...

    * DPS i ostali nisu pali u apsolutnom broju dobijenih glasova ( korigovano sa povećanom izlaznošću ), tako da je apsolutno netačna tvrdnja da je PCG svoje glasove povukla od njih....
    Ako bi malo pojasnio ovo. DPS+SDP su 2009 imali 52% glasova. Sad je dobila oko 45.7%, sto je pad od 6.3%. Bosnjacka je sad dobila 4.5%, a 2009 Bosnjaci su dobili 1.1%, skok od 3.2%. HGI je dobila nekih, ne znam tacno, 0.6%. Neka je sve to doslo iz DPS-SDP koalicije, opet ostaje pad od 2.5%. Mada mislim da procenat Bosnjaka koji nisu htjeli da glasaju DPS i SDP 2009-e, a znali su da njihove partije nece preci cenzus pa nisu ni izasli, ne treba zanemariti.

    Ne uzimajuci to u obzir, ako su ovih bivsih 2.5% DPS-SDP presli Pozitivnoj (8.9%) to znaci da su oko 28% njenih biraca razocarani DPS-SDP biraci.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Sačekaj konačan rezultat brojanja, i apsolutni broj glasova, ne relativne vrijednosti.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Pa pad ili rast podrske i pobjeda na izborima se mjeri procentualno, ne brojem glasova. Zaboravih, vidis, da je LP bio sad u koaliciji sa DPS+SDP, a 2009 je imao oko 2.5% glasova, sto znaci da je DPS+SDP u stvari izgubio oko 5% podrske, znacajan broj. Ako je sve to preslo Pozitivnoj to bi znacilo da oko 56% njenih biraca cine razocarani biraci vladajuce koalicije.

  16. #16
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Uporan si skoro ko ja...
    E, baš se broji apsolutnim brojem glasova, uz korektivni koeficijent razlike u izlaznosti. Sa procentima porediš babe i žabe, jer se radi o povećanoj izlaznosti, i o sasvim drugoj dimenziji tijela koje je glasalo.
    Onda dalje koriguješ oduzimanjem BS-a i HGI-a, pa LP-a ( iako, pošteno rečeno, ovi poslednji realno ne nose ama baš ništa težine na ukupnom nivou, slobodno računaj da je i to nešto što su tad imali pasalo u PCG ).
    Ako baš ćeramo mak na konac, dalje koriguješ brojem umrlih sa glasačkim pravom od 2009 na ovamo, te brojem onih koji su stekli pravo glasa u istom periodu, uz statističku pretpostavku da se i to tijelo razdjeljuje prema datim procentima ondašnjih izbora kao polaznog markera.

    Elem, ođe nije analiza pobjede na izborima, koja se stvarno mjeri procentima, niti sam o tome pričao. Radi se baš o podršci, a nju vidiš kad procijeniš ( e je niko nikad neće tačno izbrojat, nemoguće, hebi ga ) koliko je ljudi glasalo za njih tad i sad.
    A ja ti i dalje lijepo kažem da je umanjenje broja glasača DPS-a i ostalih sasvim daleko od drastično bitnog, a još više od toga da je ono pripunilo PCG.

    EDIT: I da, pošto ni ovo nije predviđeno za ovu temu, da okončamo na tome: ni BS ni HGI, koje si precizno (? ) obračunao u početku svoje analize, 2009 nisu nastupile samostalno, bošnjačke procente si uzeo od jedne sasvim druge tadašnje koalicije, a HGI nisi ni imao. Tako da, uz ono brkanje apsolutnih i relativnih pokazatelja, odnosno, primjenu jedne mjere na dva različita osnovna tijela... Statistika nije tako prosta nauka da je odokativno fataš kako ti odgovara, ipak je malo složenije od toga.
    Last edited by Buva+gacce; 15-10-12 at 02:12.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  17. #17
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    3,761
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    .

    Kolega, odlican posao (pored redovnih duznosti), tema koja je bila potrebna. Predstoji joj razgorijevanje, kad se utuli postizborni vatromet; svi slave i pomalo, iz hobija, kombinuju. Skoro svi, Srdja je ubeutio...

    Zaplet ne vidim kao problem, Zaplitanje i Saplitanje su prirodna stanista crnogorske vrste. Bice muke kad utvrdimo dje je rasplet, bojim se da ce neko, iz cistog principa, krsima put njega.


    _________
    Last edited by Jal Cargo; 15-10-12 at 03:39.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Uporan si skoro ko ja...
    E, baš se broji apsolutnim brojem glasova, uz korektivni koeficijent razlike u izlaznosti. Sa procentima porediš babe i žabe, jer se radi o povećanoj izlaznosti, i o sasvim drugoj dimenziji tijela koje je glasalo.
    Onda dalje koriguješ oduzimanjem BS-a i HGI-a, pa LP-a ( iako, pošteno rečeno, ovi poslednji realno ne nose ama baš ništa težine na ukupnom nivou, slobodno računaj da je i to nešto što su tad imali pasalo u PCG ).
    Ako baš ćeramo mak na konac, dalje koriguješ brojem umrlih sa glasačkim pravom od 2009 na ovamo, te brojem onih koji su stekli pravo glasa u istom periodu, uz statističku pretpostavku da se i to tijelo razdjeljuje prema datim procentima ondašnjih izbora kao polaznog markera.

    Elem, ođe nije analiza pobjede na izborima, koja se stvarno mjeri procentima, niti sam o tome pričao. Radi se baš o podršci, a nju vidiš kad procijeniš ( e je niko nikad neće tačno izbrojat, nemoguće, hebi ga ) koliko je ljudi glasalo za njih tad i sad.
    A ja ti i dalje lijepo kažem da je umanjenje broja glasača DPS-a i ostalih sasvim daleko od drastično bitnog, a još više od toga da je ono pripunilo PCG.

    EDIT: I da, pošto ni ovo nije predviđeno za ovu temu, da okončamo na tome: ni BS ni HGI, koje si precizno (? ) obračunao u početku svoje analize, 2009 nisu nastupile samostalno, bošnjačke procente si uzeo od jedne sasvim druge tadašnje koalicije, a HGI nisi ni imao. Tako da, uz ono brkanje apsolutnih i relativnih pokazatelja, odnosno, primjenu jedne mjere na dva različita osnovna tijela... Statistika nije tako prosta nauka da je odokativno fataš kako ti odgovara, ipak je malo složenije od toga.
    Za dosta toga si u pravu. Moji racuni su daleko od preciznih i jedino sto sa sigurnuscu mogu za njih da kazem za njih je da su netacni. Opet, bez dodatnih ispitivanja, koje bog zna hoce li iko ikGad uraditi, imamo samo to cifara sto imamo.

    Nije previse bitno da li je DPS u aspolutnim brojevima izveo vise biraca nego prosli put. Porasla je ukupna izlaznost pa im je opao procenat. Cak i da jesu, to samo znaci da je opozicija izvela jos vise, sto se opet pretvara u izborni neuspjeh. Nikad na zapadu ne cuh predsjednika vladajuce partije kome je rezultat pao za 5% da kaze "e, ali glasalo nas je 50,000 ljudi vise".

    Ne brini za moju odokativnu statistiku, nekad sam se time dosta ozbiljno bavio, zato ti i kazem da je ovo moje razmisljanje puno nagadjanja, ali je tvoje razmisljanje na osnovu apsolutnog broja glasova kompenzovanog za ovo ili ono jos proizvoljnije, sem ako se ne obave dodatna ispitivanja.

  19. #19
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Za dosta toga si u pravu. Moji racuni su daleko od preciznih i jedino sto sa sigurnuscu mogu za njih da kazem za njih je da su netacni. Opet, bez dodatnih ispitivanja, koje bog zna hoce li iko ikGad uraditi, imamo samo to cifara sto imamo.

    Nije previse bitno da li je DPS u aspolutnim brojevima izveo vise biraca nego prosli put. Porasla je ukupna izlaznost pa im je opao procenat. Cak i da jesu, to samo znaci da je opozicija izvela jos vise, sto se opet pretvara u izborni neuspjeh. Nikad na zapadu ne cuh predsjednika vladajuce partije kome je rezultat pao za 5% da kaze "e, ali glasalo nas je 50,000 ljudi vise".

    Ne brini za moju odokativnu statistiku, nekad sam se time dosta ozbiljno bavio, zato ti i kazem da je ovo moje razmisljanje puno nagadjanja, ali je tvoje razmisljanje na osnovu apsolutnog broja glasova kompenzovanog za ovo ili ono jos proizvoljnije, sem ako se ne obave dodatna ispitivanja.
    Ok, da sublimiramo raspravu.

    Iako u analizi, između ostalog, uzimaš 4.5% sa OVIH izbora i 1.1% sa ONIH izbora kao jednakovaljane podatke koji se mogu sabirati i oduzimati ( ne vodeći računa OD ČEGA je onda bilo 1.1% i OD ČEGA je danas 4.5%, kao ni čiji su bili ti procenti tad, a čiji su danas ), te iako ti je u daljoj analizi 4.5% - 1.1% = 3.2%, naš spor zapravo nije u metodologiji.
    Suština je u cilju analize koju sam dao kao polaznu osnovu, te u tome što ti sa te smjernice krećeš u drugom pravcu. Drugim riječima, sublimat ovih izbora je vrlo prost, i očekujem da će to praktično svima postati sasvim jasno, čim se malo smire ove opšte- narodne pobjedničke strasti u kojima svi vide svoju trijumfalnu rolu. Ukratko, ove izbore objašnjava tri pojave, koje su ih u krajnjoj mjeri i odredile:
    1. Znatno pojačana izlaznost, za koju je iz rezultata jasno vidno da potiče u najvećoj mjeri od do sada neopredijeljenih glasača ( apstinenata ), a đe je opet vidno da je iste angažovala, i od njih povukla gro svog biračkog tijela, PCG.
    Komparacija apsolutnog broja glasača DPS-a i društva 2009 i sad, koju sam izveo, upravo je dokaz tome- DPS je na ovim izborima zapravo puštio vrlo mali broj glasova, ali u isto vrijeme iz uvećanog glasačkog tijela nije zahvatio skoro ništa. Drugim riječima, da je 2009 postojala PCG, i ostvarila se ista izlaznost, ni rezultat tih izbora ne bi bio značajno drugačiji od današnjeg.
    2. Sledeće, DF je povukao ipak znatan broj glasova SNP-a. Naročito uzimajući u obzir da je iz rezultata, a i čiste logike, vidno da je PCG povukla jedan dio glasova PzP-a.
    3. Srpsko nacionalno orijentisano biračko tijelo je drastično umanjilo rasipanje glasova, gro je završio u DF-u. Iz ovog, i prethodnog, jasno je vidljivo da Nova profiliše kao jasni predstavnik nacionalno i desno orijentisanih srpskih birača u CG.

    Elem, jedino razmimoilaženje između nas dvojice ođe, je u tome što sam ja ovu analizu, koja tematski definitivno pripada drugom topicu koji je otvorio El Re, postavio kao UZROK, a da za ovaj topic to samo predstavlja polaznu osnovu, dok je ono čemu bi trebalo da je posvećen zapravo POSLJEDICA, odnosno, posljedice.
    Nešto tipa da smo, napokon, dobili jasnu i razumljivu profilaciju biračkog tijela, te i cjelokupnog društva, te kako će to uticati na dalji razvoj situacije, tokovi, trendovi, itd...
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  20. #20
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Lake of Single Malt
    Posts
    11,044
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad kad su se strasti smirile, da dam (relativno) kratak osvrt na ove izbore:

    1.Najveci pobjednik ovih izbora je definitivno Bosnjacka partija. Osvojili su tri mandata i oko 15 hiljada glasova, shto je ogroman uspjeh za stranku koja pretenduje na glasove samo jedne (manjinske) nacionalne zajednice u CG. Takav uspjeh im je omogucio ulogu "kingmakera"-partije koja (zajedno sa josh jednom ili dvije manjinske partije) direktno odlucuje o tome ko ce formirati vladu. Naravno, vishe je nego izvjesno da ce BS uci u vladu sa starim partnerima-vladajucom koalicijom, shto je mora se priznati i logican izbor za jednu manjinsku partiju kojoj je osnovna briga shto bolje predstavljanje svog naroda u institucijama, shto opet najbolje mozhe da im obezbijedi vladajuca koalicija.

    2. SDPS jeste dobio izbore, ali je pretrpio ozbiljne gubitke. Imaju oko 4 hiljade glasova manje nego na prethodnim izborima, shto i ne bi bilo toliko loshe da nije mnogo vece izlaznosti. Kad se i izlaznost uzme u obzir gubici SDPS-a su veci-jasno je da su "bitku za apstinente" dobile druge partije, prije svega Pozitivna CG. To je veoma losh signal za SDPS koji pokazuje nedostatak potencijala da privuce nove glasace. Zatim, izgubili su apsolutnu vlast u drugoj najvecoj opstini u CG, a u Budvi su takodje pretrpjeli vrlo ozbiljne gubitke iako su vlast zadrzali. Jesu pobijedili, ali su "prezivjeli", nisu "razbili", a razbijanje je vec 10 godina bila cinjenica na koju su navikli. Ocekujem da ce formirati vladu, ali ta vlada ce morati da pokazhe vrlo opipljive rezultate u kratkom roku, ako misle da i dalje drzhe vlast. Poseban problem za njih predstavlja cinjenica da su dobili suverenistickog takmaca-Pozitivnu CG. To govori u prilog tezi da su ovo zadnji izbori koje je za njih bilo moguce dobiti ovakvom kampanjom i retorikom. Predsjednicki izbori su sledeci pravi test za njih, gdje ce im biti josh tezhe, pogotovo ako Vujanovic bude kandidat, jer njega nece glasati dio "tvrdjih" suverenista koji ce se ili okrenuti Pozitivnoj ili apstinirati. Pocetak kraja SDPS-a je suvishe stroga formulacija, jer, na kraju krajeva, niko ne zna shta se sve mozhe izdeshavati u narednim godinama, a SDPS je ipak pobijedio izbore. Ipak, josh od aprila 2001 nisu se nalazili u loshijoj poziciji.

    Pozitivna CG je ostvarila dobar rezultat, a cinjenica koja im posebno ide u prilog je da sada imaju CISTO POLITICKO POLJE djelovanja. Njima je glavno bilo uci u parlament-cim su to postigli sada im je najlakse. Sve shto treba da rade je da se drzhe suverenisticke orijentacije (josh neko vrijeme, dok ta pitanja definitivno ne odu u istoriju) i smirene, konstruktivne retorike koja je i bila njihova odlika u toku kampanje (minus zavrsna konvencija). Medjutim, glavna teshkoca sa kojom ce se suociti je cinjenica da ce ih SDPS sada prepoznati kao najopasnijeg protivnika. Zashto-zato shto su glasaci SDPS (uz apstinente i tih par procenata glasaca PZP) prirodna meta napada Pozitivne koja ima potencijala upravo njih da privuce (teshko da moze privuci glasove "prosrpske" opozicije koji su ipak cvrsto pod kontrolom "starih" opozicionih partija). A shta znaci biti najopasniji protivnik vladajucoj koaliciji-znaci suociti se sa kombinovanim pritiskom politicko-medijsko-obavjestajne masinerije rezhima koja ce biti beskrupulozna i nece prezati ni od cega. Odrzati koheziju pod takvim pritiskom bice glavni izazov-a neshto od SDPS arsenala mogli ste vidjeti i u predizbornoj kampanji.
    Druga stvar o kojoj, po mom misljenju, Pozitivna mora voditi racuna je da ostane u opoziciji. Opozicija je sada za njih prirodno stanishte, i zbog toga mislim da jednostavno ne treba da saradjuju ni sa kim u Niksicu, vec da "gledaju svoja posla". Ovi buduci problemi koje sam istakao ipak su sad u drugom planu-u prvom planu je uspjeh, i iskreno, uspjeh Pozitivne je moj primarni razlog za zadovoljstvo rezultatima ovih izbora. Uz nastavak ovakve politike, cvrstu podrshku drzhavi CG i dosta umjerenosti i konstruktivizma (upravo ono shto je falilo svim dosadasnjim opozicionim nastupima) PCG na sledecim izborima mozhe bez problema do statusa "kingmakera" (koji sada imaju Bosnjaci) i do pozicije da oni diktiraju uslove o formiranju vlade.

    Shto se tice ostatka opozicije, iako svi potenciraju uspjeh DF i neuspjeh SNP-iskreno mislim da se nije tu mnogo shta promijenilo. Zajedno su te dvije grupacije na 29 mandata na koliko su i bile na proslim izborima. SNP uopste nije postigao toliki neuspjeh kad se uzme u obzir napustanje partije nekoliko kljucnih clanova te medijska kampanja koja se protiv njih vodila u opozicionim glasilima. Srdjan Milic jeste osvojio 10% a ne 17%, ali su to NJEGOVIH 10%, i dobio je dosta-kontrolu nad partijom. Trenutno sve to izgleda loshe, ali on ima platformu za dalji rad, rad konacno bez opstrukcija unutar partije. Sa druge strane DF jeste dobio dosta glasova, ali je ipak to skoro dvostruko manje i glasova i mandata od SDPS. To pokazuje da i pored sve pompe, sinergije i najava nisu uspjeli niti da "udju" u biracko tijelo DPS-a (SDP-a je za njih prakticno nemoguce) niti da pridobiju "razocarane suvereniste". Dobili su samo glasove SNP-a koje su im donijeli Bulatovic i Knezevic. Definitivno se pokazalo da velike opozicione koalicije slabo prolaze ako nude istu staru nekonstruktivnu retoriku (identitet+mafija) koja je kljuc neuspjeha svih opozicionih kampanja u poslednjih 10 godina.

    Zakljucak-ne kazhem ovo "navijacki", ali pojava Pozitivne je i najveci plus, i najbitnija stvar koja se desila na ovim izborima. Oni od svih imaju najveci potencijal. Sto se tice vladajuce koalicije-mora neshto hitno mijenjati ako zele da su tu gdje jesu posle 4 godine i cak ako zele svog predsjednickog kandidata (ko god to bio) na celu drzave. Cercil ima jednu finu recenicu vezanu za rat sa Njemackom, a izgovorio je (isravite ako grijesim) posle bitke kod El Alamejna: "Now this is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning". CG drustvo i politicka scena je ovim izborima upravo doshla do "kraja pocetka". To je i glavna osobenost ovih izbora-transformacije su sada nuzhne. Na bolje ili na gore(tu mogucnost uopste ne treba iskljuciti)-ostaje da se vidi.

    P.S. Vidim da post koji sam napisao na temi "Izbori" vishe pripada ovoj, iako ima elemenata za obije teme. Naravno, ako je problem da stoji-neka moderator izbrishe post sa teme "Izbori" i ostavi ovaj ovdje.
    Deserve's got nothing to do with it.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    Ae, kad se ispucate tamo oko rezultata izbora, pozivam vas da se malo raspravljamo što sad slijedi. Pri čemu, ZAPLET moš trajat neđe do izbora preshjedničkih, onda dolazi RAZRADA, neđe do 2g. od dana današnjeg. RASPLET očekujemo u roku do 5 g.
    ...........
    Elem, kako god doživljavali rezultate izbora, ovu temu ne otvaram da se ođe lakše drvimo o tome ko je koga. Otvaram je zato što sam duboko ubijeđen da je ovaj dan jedan od najbitnijih datuma u novijoj istoriji Crne Gore... Ne sam po sebi, no što označava ulazak u fazu PROMJENA. Baš onih o kojima se toliko piše ovudijer, velikim slovima.
    Drugim riječima, mislim da će događaji koji, u velikoj mjeri, otpočinju danas, oblikovati živote naše đece.
    Isto tako, mislim da će naredni period biti jako interesantan za posmatranje, ali upozoravam sve da smo JC i ja, već od znatno ranije, otkupili sva prava na prodaju kokica, kikirikija i studnog piva.
    Jedno je sigurno da dolazi vrijeme bez kokica, piva i ostalih sitnih grickalica jer sljedeća vlast mora debelo zagristi i na rabotu se baciti. Improvizacije sa
    pripravnicima, univerzalnim strucnjacima koji se nidje nijesu dokazali dosta su kostali, a sljedeća Vlada mora ovu drzavu uvesti u NATO i EU, ocistiti administraciju od marifetluka i uraditi ono sto sam malo u sali a malo vise u zbilji napisao na
    Sto se tice pojedinacnih primjera evo po zadatoj temi:
    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    1. DPS ( i ostali, za sada )
    Očekivani rezultat, sa očekivanom porukom, i to jasnom. Kako smo se ranije neđe dopisivali JC i ja, okasnili su sa promjenom, ali sad se više nema kuđ.
    Počinju turbulencije, ova partija prosto mora da odgovori.
    Izraz "okasnili sa promjenama" je njezan sto se tice nekog novog kadra, a to je fantasticno opisao Djuranović prije izbora u tekstu Povratak stare garde , a poslije izbora. Racunajući predizborne koalicije su se malo preracunali pa neke koalicijante precijenili, neke podcijenili i sad imaju sta imaju.
    Kako Nikolaidis primijeti
    - U Crnoj Gori 23 godine se nije promijenila vlast, ali se jeste mijenjala Crna Gora. Što to znači - da je vladajuća struktura uspijevala pronaći način da obezbijedi, unutar sebe, bez urušavanja same sebe - nužnu promjenu.
    Ta "nuzna promjena" za sada izvukla rezuilta "ma misiće", ali ima ta partija teski problem jer se mora ocistiti ne samo od svemocnijih "tata" vec i njihovih sincića koji preko noći postadose ne samo biznismeni već i lokalni serifi ili primitivne kabadahije. Strpljenje biraca je ka guma na gaćama i isteze se samo do odredjene granice, a pojava da se razlicito glasa na lokalnim a razlicito na drzavnim izbornim listama je znak da sazrijeva svijest biraca i da se na lokalnim ne moze pricati o onom o cemu na drzavnim jer su problemi malo prizemniji i znatno blizu prośecnom biracu....
    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    2. DF
    Razultat nešto bolji od očekivanog, osim očiglednog sabornog mjesta za čisto nacionalno orijentisane glasače srpske provinijencije, potvrdilo se staro pravilo da je naš prosječan glasač, kad ga jednom oforme, završio poso- negativan trend i falinke koje je ovaj konglomerat ispaljivao poslednjih par neđelja, ipak nisu pokazali uticaja na rezultat. Najava vlade nacionalnog jedinstva, na neki diskretan način, ipak potvrđuje postojanje pred- izbornog očijukanja sa PCG.
    Smijesno veliki rezultat, ali su djelimicno postigli sta su htjeli. Drugi po snazi (do prve prilike kad se ne poslubu medjusobno), a precizno razvaljivanje
    SNP-a uspjelo u visoj mjeri nego sam ja mislio. Za opravdanje sopstvene lose ocjene je mozda to da je vazda tesko ocijeniti koliko nasi biraci kupuju i bajate slatkise u novom pakovanju.
    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    3. SNP
    Očekivani gubitnik ovih izbora. Napušten od strane svojih desnih, i krajnje nacionalno orijentisanih glasača. Loša procjena Milića da će naglašeno zvučnim nacionalnim vokabularom, orijentisanim na barjake, jezike i muziku, povratiti makar dio izgubljenog. Zbog toga udaljeni makar za korak više od mogućnosti promjene kursa ka naglašeno građanskom, u Državi Crnoj Gori. Ponavljam, kao već nekoliko puta ranije, u sudbini ove partije vidim jednu od dvije kritične tačke koje će dugoročno opredijeliti budućnost CG. Druga je unutrašnje pomjeranje DPS-a koje slijedi.
    Mislim da je mozda paradoksalno ali najveći gubitnik moze se pokazati i kao najveći pobjednik ovih izbora ukoliko pametno nastave. Ocistili su partiju od starih trutova, nacionalistickih guslara i imaju priliku da konacno budu partija "bez repova" gradjanske orjentacije. Upravo ono podvuceno u tvom tekstu. Sto im kampanja nije bila u tom stilu moglo bi se naći 'iljadu opravdanja.
    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    4. PCG
    Očekivani dobitnik ovih izbora, jedan od. Izvanredan rezultat za jednog sasvim novog političkog aktera, prirodna posljedica vakuum situacije političkog tržišta CG, kao i značajnih finansijskih sredstava uloženih u stvaranje i kampanju.
    Opet ne mogu da se otmem utisku da im je rezultat nešto slabiji nego što su tvorci očekivali ( udar na sjeveru po biračkom tijelu PzP-a, u poslednjoj
    neđelji pred izbore, svakako je ukazivao na prinudno povlačenje dijela ulaganja u DF, odnosno, na procjenu aktera o potrebi dodatnog priliva za PCG ).
    Svakako jedan od najinteresantnijih, i potencijalno najbitnijih aktera budućih dešavanja. Sa riječi se prelazi na djela.
    Bez obzira sto svi slave pobjede jedini razlog sto koalicija DPS-a nema apsolutnu vlast je pojava PCG i mjesto dje su razocarani biraci mogli "deponovati glas." Da ne bi bilo ono "poslije bitke svi generali" ima razglabanje moje i El Rea kako bi oni trebali nastupiti... Tesko je utvrditi, ali mislim da su na samom pocetku iznijeli stav "ovo je nas program, nema koalicija, nudimo manjinsku vladu svima pa uzmi ili ostavi" rezultat bi bio povoljniji za par procenata.
    Kad su to rekli ( a toliko aktivista dzabe forum citalo ) to bilo maltene "pet do dvan'es" i ostavljalo (mozda) utisak neceg sto iznudjeno, zbog nedostatka argumenata.... Imaju iskustvo sta je bilo sa dvije partije koje stvarale nadu za alternativu i neka se sad pokazu.
    Quote Originally Posted by Buva+gacce View Post
    5. MANJINSKE PARTIJE
    Očekivani rezultati, jedino DUA ( po dosadašnjim rezultatima ) podbacuje.
    Elementarno važna za razvoj ove države, činjenica da partije manjina idu u vlast. Uzimajući u obzir fundamentalni značaj ovog segmenta društva, i njihovu ulogu u stvaranju i očuvanju građanske Države Crne Gore, mene lično je njihovo sticanje pozicije realne moći učestvovanja u upravljanju, jedan od pozitivnijih aspekata ovog trenutka.
    Neposredno pred referendum sam rekao da ću na svim budućim izborima glasati za Dinosu dok god on bude na toj listi, ali mi se ne dade da to uradim i ne moze niko zamjeriti da nijesam odrzao rijec Slazem se da nase manjine imaju fundamentalni značaj naseg društva ili kao sto rece g. Dinosa onda.

  22. #22
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    sada kada je pozitivna usla u parlament , nadam se da ce nauciti iz gresaka Meda. eto dali smo im priliku da udju, trazili su to pa da vidimo kako ce djelovati. bice im dosta jbno vjerujte te. mislim da nisam jedini koji razmislja da i malo flertovanje sa procetnickim strankama odmah gube veliki dio glasaca. konkretno moj glas sigurno a vjerujem i vecini odavde.

    po meni DPS u opste nije gubitnik ovih izbora, u principu uradio je ono sto je htio. Bosnaci i hrvati nastupili sami jer im je cenzus sada manji i za razliku od proslih izbora sada ce zajedno sa DPSom imati vecu vecinu nego prije i stabilniju vladu. nema razlike izmedju sadasnje i prosle vecine po meni. opet DPS ima uvijek za rezervu albanske stranke ako ovi odluce da se pobune nekada ili da ovi ne bi precerivali sa nekim uslovima i ucjenama.

    DF je od one price da oni sigurno osvajaju vlast dosao u situaciju da slavi poraz kao pobjedu sto je vjeciti mentalitet gubitnika i mislim da oni nece opstati dugo. uspjece masinarija DPS da ih lako pocjepa. ne znam kako im moze biti ovakav rezultat dobro raspolozenje kad su ostali na istome tj pokupili neki glas od SNPa i to je sve sto su uradili.

    PZP po meni vise i ne postoji kao stranka i mislim da je mogu slobodno ugasiti a Medojevic da se prikljuci nekoj od prosrpkih stranaka jer svoju stranku vise nema.

    SNP kako neko rece vise je dobio nego izgubio. procistio je stranku od neistomisljenika i sada moze da nastavi lagano u istom ritmu. samo mi se ne svidja kod njih sto su bili poceli da sazrjevaju kao gradjanska partija a sada su se opet okrenuli nacionalizmu. mislim da preko ovog vise nece moci i mogu samo da stagniraju ili opadaju, rast vise nece.

    da sumiram poslije svega , za smjenu ove vlasti Pozitivna treba da zadrzi ritam sa kojim je krenula da se pokaze malo. a DF i SNP ce morati da skalaju malo sa nacionalizmom i to je jedini recept da bi se ova vlast smjenila. jer ako oni ne popuste malo sa nacionalizmom Pozitivnoj nikada glasaci nece oprostiti bilo kakvu koaliciju sa njima.
    a sa druge strane DPS treba da nastavi kao i do sada da ne radi nista , sto mislim da nece jer poslije ovih izbora morace se i oni pokrenuti malo i morace poceti nesto i da daju narodu a ne samo da uzimaju. vidjeli su da se ne moze sve kupiti i da padaju lagano.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  23. #23
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Budva
    Posts
    2,145
    Thanks Thanks Given 
    1,626
    Thanks Thanks Received 
    1,984
    Thanked in
    855 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jal Cargo View Post
    .

    Kolega, odlican posao (pored redovnih duznosti), tema koja je bila potrebna. Predstoji joj razgorijevanje, kad se utuli postizborni vatromet; svi slave i pomalo, iz hobija, kombinuju. Skoro svi, Srdja je ubeutio...

    Zaplet ne vidim kao problem, Zaplitanje i Saplitanje su prirodna stanista crnogorske vrste. Bice muke kad utvrdimo dje je rasplet, bojim se da ce neko, iz cistog principa, krsima put njega.


    _________
    Hehe, hvala, Kolega, odlično ko i vazda. A baš sam mislio da nas danas obojicu prijavim za kakvo odlikovanje, i makar zeru više činove, e je jasno da bi, bez naše neumorne predanosti i uloge u razbijanju kohezije forumskog biračkog tijela, Mikun prnuo u čabar za ove izbore. Za razliku od ovih iz druge smjene, što cijelo vrijeme lade pivo i aber ne doprinose napretku Partije.

    Takođe, strah od raspleta.
    Nausput, baš me živo interesuje, oće li ovi narod ukapirat da je ona PROMJENA ( sloboda, vazduh za disanje, skidanje samara, okončanje ropstva... ko bi popisao sve znalačke termine deklamovane ovudijer ), baš dok ovo govorimo, na vratima, i još bitnije, na rukama svih nas...
    Obzirom da ista ( promjena ), gle čuda, u perspektivi dolazi iz uske pobjede DPS-a i kompanije, a ne proviđenjem željenog pandrka istih sa vlasti, realno očekujem da većina priželjkivača iste istu zapravo i ne ukapira.
    Si nada nos salva de la muerte, al menos que el amor nos salve de la vida.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Caffe del Montenegro
    Posts
    9,928
    Thanks Thanks Given 
    834
    Thanks Thanks Received 
    605
    Thanked in
    239 Posts

    Default

    Nekako mi se cini da u ovo prebrojavanje i sumiranje rezultata vladajuce koalicije niko ne pokusava makar odgonetnuti ili naslutiti koliko procenata im je donijela kupovina glasova.
    Mislim da taj broj nije zanemarljiv.
    Samo me nemoje napadnuti da sirim neku nebuloznu retoriku, jer znam ja a znas i ti da je toga bilo i to dosta.
    Cak i juce na sami dan izbora su telefoni bili usijani, ako treba da se biraci voze sluzbenim autima kilometrima unaokolo do birackih mjesta sam da se zaokruzi 11
    Vladajuca koalicija se nasla u bezizlaznu situaciju nakon ovih izbora - morat ce da zasucu rukave i pocnu da rade nesto da ovom narodu bude bolje... po meni, najveci pobjednik ovih izbora je sam narod zbog situacije u kojoj se nasla koalicija sdps.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,237
    Thanks Thanks Given 
    786
    Thanks Thanks Received 
    1,520
    Thanked in
    757 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nickname View Post
    Vladajuca koalicija se nasla u bezizlaznu situaciju nakon ovih izbora - morat ce da zasucu rukave i pocnu da rade nesto da ovom narodu bude bolje... po meni, najveci pobjednik ovih izbora je sam narod zbog situacije u kojoj se nasla koalicija sdps.
    + morace manjinu koja im donese apsolutnu u parlamentu da drze kao malo vode na dlan


Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SD Budućnost
    By Mr_Gospodin_Signore in forum Ostali sportovi
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-11, 15:10
  2. KK Budućnost
    By rain_wind_storm in forum Ostali sportovi
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-11, 11:53
  3. Nebojša Medojević kao budući premijer Crne Gore
    By night_silence in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 989
    Last Post: 21-03-10, 01:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •