Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516
Results 376 to 392 of 392

Thread: Felix - Skok iz Svemira!

  1. #376
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,932
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    Jel skocio?
    Tu es mon héro!

  2. #377
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika

    super hvala!, ja sam vec na topicu u zadnjem postu upitao par pitanja, mozemo i ovako ali ako oces zbog drugih mozemo i javno

    ukratko, ono sto je ''problematicno'' sto ovaj moj kolega je zapjenio jeste
    - zasto se sa kamera na kapsuli na onoj punoj visini od 39km vidi kao da je zemlja skroz okrugla - on tvrdi da to ne moze tako da se vidi i da je visina mala
    - zasto felix na 48 sekundi nije postigao vecu teorijsku brzinu od 400 i kusur m/s (koliko je ''g'' gore?) ako prakticno nema velikog otpora vazduha
    - kako je moguce da covjek na tim visinama moze da istrpi problem dekompresije (ovo sam mu djelimicno odgovorio jer covjek je nosio skafander)
    Na prvo pitanje on je u pravu ali nije problematično. Upotrebljen je poseban objektiv tvz riblje oko ili horizontski objektiv. Ta vrsta objektiva ima mogućnost da vidi (snimi) punu poluloptu ali pod cjenu distorzije slike.



    - Ove kamere se često koriste kod snimanja koja zahtijevaju prikupljanje maksimalne količine podataka (u kontroli saobraćaja, tokom video nadzora ili u naučnim projektima, najviše u zoologiji i astronomiji), međutim čini mi se da je u ovom slučaju ta kamera (odnosno objektiv) prije iskorištena radi efekta nego zbog nauke iako je naučna vrijednost tog filma nesumljiva.

    - Akceleracija na toj visini (38km) nije mnogo različita od one na površini i razlika je u jedva nekoliko desetaka tako da nema veći uticaj na njegov pad i povećava se tokom pada kako visina opada. Ovdje je bitiniji otpor zraka i terminalna brzina, međutim gore je zrak toliko rijedak da ga se može skoro zanemariti tako da je terminalna brzina za Feliksa bila veća od brzine zvuka. Naravno kako je atmosfera postajala gušća tokom pada tako je i on počeo usporavati. Najvažnija stavka tokom pada je upravo terminalna brzina odnosno gustina atmosfere na toj visini. Ja sam postovao neke formule u topiku pomoću kojih je relativno lako izračunati terminalnu brzinu na toj visini.

    - Što se tiče dekompresije, njegovo odijelo je prototip budućih svemirskih odijela (nije samo odijelo svemiraki skafander ali tehnologija upotrebljenja u konstrukciji tog skafandera je ista) tako da dekompresija na toj visini nije bila problem s obzirom da je nosio to u potpunosti zatvoreno odijelo pod pritiskom.

    Ljudi danas rade u svemiru bez većih problema stoga ne vidim zašto bi to bio problem kod skoka iz stratosfere. Čak i vojni piloti danas svi nose slična odijela.

  3. #378
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Mogli su pustiti komplet pad od 4 min i kolko bjese, al dobro.
    Pri kraju ovog snimka vidi se da Felix otvara kacigu , na kojoj to visini smije da uradi? Djeluje visoko.
    Već kad uđe u troposferu (ispod 10 km) i brzina mu padne na 200 km na sat postaje relativno bezbjedno otvoriti kacigu.

    Ljudi mogu proćii bez većih problema i tokom kratke expozicije na tim visinama.

  4. #379
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Na prvo pitanje on je u pravu ali nije problematično. Upotrebljen je poseban objektiv tvz riblje oko ili horizontski objektiv. Ta vrsta objektiva ima mogućnost da vidi (snimi) punu poluloptu ali pod cjenu distorzije slike.
    Naravno da nije problematicno, jes ovi iz Redbull-a bi bili toliko glupi da umontiraju punu poluloptu u snimku sa 39km a vec odavno se zna kako zemlja izgleda sa raznih visina. Koliko je samo letova obavljeno u i van atmosfere i iz dalekog kosmosa. Ali svakako i bez ovih kamera na visinama na vec 10-15km ljudi pricaju da se golim okom iz aviona vidi malo zakrivljenje Zemlje.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    - Ove kamere se često koriste kod snimanja koja zahtijevaju prikupljanje maksimalne količine podataka (u kontroli saobraćaja, tokom video nadzora ili u naučnim projektima, najviše u zoologiji i astronomiji), međutim čini mi se da je u ovom slučaju ta kamera (odnosno objektiv) prije iskorištena radi efekta nego zbog nauke iako je naučna vrijednost tog filma nesumljiva.
    da li imas link dje pise da su se koristile ove kamere, na njihovom linku za tehniku ne mogu da nadjem...?
    http://www.redbullstratos.com/techno...ommunications/

    Inace na ovom snimku

    se vidi kako linija horizonta Zemlje cas je konveksna, ravna i konkavna zavisno od rotacije. To me je i ponukalo da se radi o nekom objektivu koji to tako hvata.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    - Akceleracija na toj visini (38km) nije mnogo različita od one na površini i razlika je u jedva nekoliko desetaka tako da nema veći uticaj na njegov pad i povećava se tokom pada kako visina opada. Ovdje je bitiniji otpor zraka i terminalna brzina, međutim gore je zrak toliko rijedak da ga se može skoro zanemariti tako da je terminalna brzina za Feliksa bila veća od brzine zvuka. Naravno kako je atmosfera postajala gušća tokom pada tako je i on počeo usporavati. Najvažnija stavka tokom pada je upravo terminalna brzina odnosno gustina atmosfere na toj visini. Ja sam postovao neke formule u topiku pomoću kojih je relativno lako izračunati terminalnu brzinu na toj visini.
    Pa i jeste pitanje koliko je teorijski, u slucaju da nema uopste atmosferskog pritiska, mogao postici brzinu za onih 48 sekundi pri kojih je postigao 1173km/h = 325 m/s. Po nekom najobicnijem modelu dje nema pritiska i pri akceleraciji od 9.7 m/s2 koliko kazu da je na toj visini od 39km, on bi postigao 465 m/s (naobicnija formula v=g*t). E sad se postavlja pitanje zasto nije postigao toliko?
    Naprosto moje je objasnjenje da ipak postoji otpor vazduha i na tim visinama i da nije zanemarljiv posebno ako se objekat krece veoma brzo kao sto se Feliks kretao. A i sto vise pada atmosfera postaje sve gusca. Zato nije mogao teoretski postici vece brzine.
    Evo malo naucnih formula za izracunavanje brzine na tim vecim visinama.
    http://jasoncantarella.com/downloads/AJP001242.pdf
    Ali takodje da cujem i tvoje misljenje u vezi ovoga.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    - Što se tiče dekompresije, njegovo odijelo je prototip budućih svemirskih odijela (nije samo odijelo svemiraki skafander ali tehnologija upotrebljenja u konstrukciji tog skafandera je ista) tako da dekompresija na toj visini nije bila problem s obzirom da je nosio to u potpunosti zatvoreno odijelo pod pritiskom.

    Ljudi danas rade u svemiru bez većih problema stoga ne vidim zašto bi to bio problem kod skoka iz stratosfere. Čak i vojni piloti danas svi nose slična odijela.
    Tako je, ti skafanderi su poceli da se usavrsavaju vec 30tih godina 20tog vijeka pa zapravo je vrlo jasno da su danasnja odijela usavrsena.
    http://www.astronomija.co.rs/oprema/...ja-zatite.html


    Ima jos jedna stvar, u pojedinim trenucima kada je Feliks bio blizu visine sa koje treba da skoci zalio se da mu kaciga magli.
    Zasto mu je maglila?

  5. #380
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Naravno da nije problematicno, jes ovi iz Redbull-a bi bili toliko glupi da umontiraju punu poluloptu u snimku sa 39km a vec odavno se zna kako zemlja izgleda sa raznih visina. Koliko je samo letova obavljeno u i van atmosfere i iz dalekog kosmosa. Ali svakako i bez ovih kamera na visinama na vec 10-15km ljudi pricaju da se golim okom iz aviona vidi malo zakrivljenje Zemlje.


    da li imas link dje pise da su se koristile ove kamere, na njihovom linku za tehniku ne mogu da nadjem...?
    http://www.redbullstratos.com/techno...ommunications/

    Inace na ovom snimku

    se vidi kako linija horizonta Zemlje cas je konveksna, ravna i konkavna zavisno od rotacije. To me je i ponukalo da se radi o nekom objektivu koji to tako hvata.


    Pa i jeste pitanje koliko je teorijski, u slucaju da nema uopste atmosferskog pritiska, mogao postici brzinu za onih 48 sekundi pri kojih je postigao 1173km/h = 325 m/s. Po nekom najobicnijem modelu dje nema pritiska i pri akceleraciji od 9.7 m/s2 koliko kazu da je na toj visini od 39km, on bi postigao 465 m/s (naobicnija formula v=g*t). E sad se postavlja pitanje zasto nije postigao toliko?
    Naprosto moje je objasnjenje da ipak postoji otpor vazduha i na tim visinama i da nije zanemarljiv posebno ako se objekat krece veoma brzo kao sto se Feliks kretao. A i sto vise pada atmosfera postaje sve gusca. Zato nije mogao teoretski postici vece brzine.
    Evo malo naucnih formula za izracunavanje brzine na tim vecim visinama.
    http://jasoncantarella.com/downloads/AJP001242.pdf
    Ali takodje da cujem i tvoje misljenje u vezi ovoga.



    Tako je, ti skafanderi su poceli da se usavrsavaju vec 30tih godina 20tog vijeka pa zapravo je vrlo jasno da su danasnja odijela usavrsena.
    http://www.astronomija.co.rs/oprema/...ja-zatite.html


    Ima jos jedna stvar, u pojedinim trenucima kada je Feliks bio blizu visine sa koje treba da skoci zalio se da mu kaciga magli.
    Zasto mu je maglila?
    Na žalost nisam ni ja pronašao vrstu kamere ali sam poprilično siguran da se radi o ribljem oku pošto je efekat isti.

    Magla je čini mi se nastala zbog kvara grijača u kacigi (negdje u videu nekoliko minuta prije skoka Felix se žalio i na taj problem kontroli na Zemlji) pa je došlo do kondenzacije na staklu zbog hladnoće koja je na toj visini.

  6. #381
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ma mislim ponovo (iako sam pljan u ovom trenutku nemojte zamjerit), ne mogu da shvatim da bi bili toliko glupi da postave snimak okrugle Zemlje na toj visini!?????
    Mene nije problematicno ovo za magljenje sobzirom da je temperatura i u kapsuli padala sa pracenjem spoljasnje temperature, ako nije debljina stakla dovoljno velika da izoluje temperaturne promjene onda ce kao i u svakom autu izazvati fenomen magljenja.
    To je naprosto kondenzacija kad topli vlazni vazduh kao sto je dah dodje u kontakt sa hladnim materijalom.
    Ako je imao grijac u kacigi pozdravljam, ali ako je zakazao normalno je da je doslo do toga.

    Ako se pak radi o prevari valjda bi mislili na to u studiju.

  7. #382
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Evo ovdje malo o ovome fenomenu da se vidi okrugla Zemlja, zapravo da je evidentno da su se koristile kamere koje koriste ''fish-eye'' objektive sto rece kolega Funestis
    http://www.extremetech.com/extreme/1...pheric-skydive
    tema vezana
    http://www.airliners.net/aviation-fo...ad.main/93734/
    Last edited by autodijagnostika; 28-10-12 at 22:23.

  8. #383
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    nemoguci ste..............
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  9. #384
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    nemoguci su oni koji osporavaju da je Felix skocio i navode kao neke argumente

  10. #385
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    nemoguci su oni koji osporavaju da je Felix skocio i navode kao neke argumente
    Uvijek će osporavati, ovo je nova, vruća, zgodna teorija zavijere

  11. #386
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,242
    Thanks Thanks Given 
    417
    Thanks Thanks Received 
    2,568
    Thanked in
    1,251 Posts

    Default

    Felix ne postoji. On je samo hologram. A Red Bull je Masonska organizacija. A Masoni su ljudi gusteri.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  12. #387
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2,147
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Felix ne postoji. On je samo hologram. A Red Bull je Masonska organizacija. A Masoni su ljudi gusteri.
    a gusteri ne postoje!
    Sreca tvoja sto si gad pa te niko ne voli! fcuk yeah!

  13. #388
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ovdje je zapravo vrlo lako i dostupno provjeriti sve naucne i tehnoloske argumente i pricati nesto a iole ne provjeriti je ravno glupiranju.
    Sto se tice teorija zavjera, ima ih bezbroj i nikad ne iskljucujem mogucnost da jedan dio njih jeste istina ali obicno je to tesko provjeriti i zato je glupo trositi vrijeme na nesto sto ne mozete dokazati i provjeriti.

  14. #389
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    15
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vrh je sto je upravo Rozvel odabran

  15. #390
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by drazo081 View Post
    vrh je sto je upravo Rozvel odabran
    Oblast oko Rozvela je odabrana iz 2 razloga, prvo poznato je mijesto, a drugo u tom području vladaju najstabilniji vremenski uvijeti u SAD ne računajući Dolinu Smrti (koja nije izabrana zbog, iako stabilnih veoma negostoljubivih uvijeta) koja je u blizini.

  16. #391
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zanimljiv video o supersoničnom kretanju, G silama, zvučnom zidu sa osvrtom na Felixa i Sonica, ježa iz Sony videoigara


  17. #392
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

Page 16 of 16 FirstFirst ... 61213141516

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •