Results 1 to 12 of 12

Thread: Hrvatski turizam

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Hrvatski turizam

    Ne smijemo podleći pritiscima turoperatora

    Kod nas svi govore da treba produžiti sezonu, ali tko će je produžiti kad se nikom ne radi nakon rujna / Zbog niske vrijednosti dolara, turisti se sve više okreću dolarskim destinacijama, pogotovo SAD-u / Nijemcima se isplati otići u SAD čak samo u šoping, cijene su toliko povoljne / Hrvatska se zato mora bojati i Amerike

    ZAGREB, 18. ožujka – Pave Župan-Rusković, bivša ministrica turizma, za ovotjednog ITB-a, berlinske turističke burze, objasnila je Vjesniku to kako vidi odgođeni buking, teroristički napad na jednu jaku receptivnu zemlju te utjecaj jeftinog dolara na države iz mediteranskog kruga. Razgovor smo vodili prije početka nove kosovske krize, iznimno opasne za našu turističku sezonu. Bivša kriza, 1999. godine, uništila nam je kompletnu turističku godinu.

    Madridski masakr, smatra Župan-Rusković, neće imati utjecaj na španjolsku turističku sezonu. Ona ističe da je Španjolska već prije napravila niz pogrešaka, »umorila se« od turizma, pa zato i bez terorizma posljednjih godina snosi posljedice. Terorizam je postao svakodnevica, pa se ljudi na to polako navikavaju.

    Hrvatska, tvrdi Pave Župan-Rusković, ima drugi problem. »Kod nas svi govore da treba produžiti sezone, ali tko će ih produžiti kad se nikom ne radi nakon rujna. Ne možete ljude prisiliti da rade, ako neće«, smatra bivša ministrica. Pretpostavlja da se sezona može odraditi po planu, ali da će popunjavanje najavljenih predsezonskih »rupa« ovisiti o umješnosti turoperatora i hotelskih direktora prodaje te o dodatnim promocijama za svaku pojedinu destinaciju.

    »Trebaju nam mali, fleksibilni turoperatori, takvi koji u 15 dana mogu organizirati pet grupa prema našim destinacijama. Veliki turoperatori nisu tako fleksibilni, dakle, problem je kad je neka hotelska kuća povezana samo s jednim ili dva velika turoperatora«. Župan-Rusković poručuje da se ne smije podleći pritiscima turoperatora za snižavanje cijena, jer će se oni, među ostalim, i preko nas pokušati spašavati iz teške situacije.
    Turoperatori će, međutim, polako gubiti utjecaj i na našem području. Oni su, naglašava Pave Župan-Rusković, Hrvatskoj godinama određivali i ponudu i krajnje rezultate. Sada dolazi vrijeme kad će o svemu odlučivati destinacija. Destinacija će uskoro donositi glavne odluke o tome tko će nam i kako doći, na koje ćemo tržište ciljati... Turoperatori će, pak, početi gubiti snagu i postajati ovisni o destinaciji. Istina, to ćemo još malo pričekati, odnosno to je velik rizik za naš turizam, jer je kreativnost destinacija na najnižoj razini.

    Ona tvrdi da će domaći hotelijeri, koji su bez dodatnih ulaganja digli cijene sami snositi posljedice i da će uskoro ostati bez gostiju. Ukazuje i na pohlepu novopečenih vlasnika ovdašnjih hotela, koji uglavnom ne znaju ništa o poslu, ali zato pritišću direktore prodaja na način da im kažu - ove godine želim toliku cijenu i toliki prihod. Kako konkurencija reagira na zastoj bukinga? Konkurencija radi svašta da privuče goste, nerijetko povlači i katastrofalne poteze. Istaknula je primjer Turske, koja je prije nekoliko godina pojeftinila usluge i sad ih ne može vratiti na prijašnju razinu. Turska ima interes (zaradu) na drugoj strani - u jakom šopingu.

    Trgovci subvencioniraju avione (chartere), a hotelijeri im se odužuju time da svoje goste vode u njihove trgovine, čak izravno u tvornice (kože i sl.). Mi nemamo razvijenu trgovinu, ali imamo prirodu koju nemilice uništavamo. Bivša ministrica je tijekom berlinske burze osjetila novu opasnost - posljedicu jeftinog dolara. »Neminovno je da će početi rasti potražnja za dalekim destinacijama. Zbog niske vrijednosti dolara, turisti se sve više okreću dolarskim destinacijama, pogotovo SAD-u. Nijemcima se isplati otići u SAD samo u šoping, cijene su toliko povoljne«, zaključuje. Osim što se tradicionalno »glođu« između sebe, mediteranske zemlje dobivaju novog, izrazito moćnog protivnika. Hrvatska se zato mora bojati i SAD-a.
    Davor Verković

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ti ozbiljno fladujes forum, s cim krsis pravila, nadam se da ce moderatori da reaguju.
    pozdrav

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je malo bitnije za Crnu Goru no nekakvi polupožari u nekakvim crkvama u Bugojnu.

    Imate jednu temu đe intenzivno huškate, ajde polako tamo i ne zagađuj ove moje od kojih se živi. Fanatici.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beranac
    Ovo je malo bitnije za Crnu Goru no nekakvi polupožari u nekakvim crkvama u Bugojnu.

    Imate jednu temu đe intenzivno huškate, ajde polako tamo i ne zagađuj ove moje od kojih se živi. Fanatici.
    Ovo samo hulje mogu da izjave. Vazniji je tebi hrvatski turizam od stradanja Crnogoraca po Kosmetu? Huljo!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by laufer*
    Quote Originally Posted by Beranac
    Ovo je malo bitnije za Crnu Goru no nekakvi polupožari u nekakvim crkvama u Bugojnu.

    Imate jednu temu đe intenzivno huškate, ajde polako tamo i ne zagađuj ove moje od kojih se živi. Fanatici.
    Ovo samo hulje mogu da izjave. Vazniji je tebi hrvatski turizam od stradanja Crnogoraca po Kosmetu? Huljo!
    pa ako nije crnogorac, sto ga briga ..ja ga razumem, samo mi nije jasno sto dolazi na ovaj forum :?

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    123
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jes on Crnogorac, no nije covjek, jer samo neljudi mogu da se ponasaju ovako.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    608
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by laufer*
    Jes on Crnogorac, no nije covjek, jer samo neljudi mogu da se ponasaju ovako.
    ma on je crnogorac ko sto sam ja crnac...
    mogu i ja da kazem da sam kinez no necu da lazem ko on

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by laufer*
    Jes on Crnogorac, no nije covjek, jer samo neljudi mogu da se ponasaju ovako.
    Kako?

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Rebellion Area
    Posts
    4,209
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ako nisi znao da ti ja objasnim kako.

    Tokom bratstva i jedinstva tj. Titovog vremena, cinjeno je "vjestacko" naseljavanje Kosmeta crnogorcima, i ne samo tokom Tita vec i tokom ranijih godina, tako da na Kosmetu zivi dosta Crnogoraca, za koje se ja brinem, a za Hrvatski turizam, mi puca znas sta!

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Juce je u Andrijevici sahranjen Crnogorac, atomski fizicar, koji je ubijen na Kosovu. Je li dosta da i ti obratis paznju, Bernace, nulo od covjeka?

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ti skojevac mora da si se tome fizicaru ,ito atomskome dobro isplaka na sahranu ! e jesi dusebrizan u PM.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Crna Gora Cetinje
    Posts
    1,591
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da ima srece svi Crnogorci bi trebalo da se vrnu iz te dzungle u Crnu Goru da nastave zivot krsteno ka ljudji ,no da su meta siptariji maloumnoj a sve zbog "Bracke" (ljubavi) serbske !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •