Page 5 of 171 FirstFirst 1234567891555105 ... LastLast
Results 101 to 125 of 4251

Thread: Ateizam

  1. #101
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To sa bilbordima je velika glupost. Da je to u Americi, razumjela bih, s obzirom koliko su Ameri zaludjeni i znaju napamet Bibliju. Ali u Litvaniji? :? Kod nas, takvi bilbordi kod nas ne bi opstali...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  2. #102
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne mislim ni ja da je nesto posebno pametno, ali je mozda iz ocaja. Ako se toliko ljudi deklarise da su vjernici otkud raskorak u deklaraciji i djelima. Zamisli samo kako bi svijet izgledao da se svi pridrzavaju samo tih zapovijesti.

  3. #103
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kad su napali isusa da se gradi bogom. On im je odgoviro (jevrejima):
    Zar nije pisano: Ja vam rekoh Bogovi ste.

    Kad ga je Petar pitao: Sad znamo da si ti stvarno od Boga dosao. Pokazi nam oca da ga vidimo!
    A on im je odgovorio: " Tek sad znate?!". Kako trazish oca da vidish. Zar me ne prepozna petre? On je u meni i ja sam u njemu.

    Onda je rekao: Ne boj se malo stado!B i volja oca vasega da vama da carstvo! (cije carstvo?).

    To sto su napisali neki nije validno (jer taj polemise sa nekim konzervativcima).

    Sama recenica iz starog zavjeta negira taj text.

    "Ja vam rekog Bogovi ste"
    (ref: Psalms 82:6 - I say, "You are gods, sons of the Most High, all of you;")

    "Jer covjek ima moc prastati...". I mnogi drugi.

    Several arguments have been employed in attempting to buttress this position. For example, it has been argued: (a) God cannot be tempted (James 1:13); but (b) Jesus was tempted (Matthew 4:1ff; Luke 4:1ff ). The conclusion is thus supposed to be: Jesus did not exist in the form of God.
    Interesantno je sto i u quranu slicno pise.
    Jer su napali isusa da se gradio Bogom.
    Intepretiracu razgovor Boga sa Isusom:
    Jesi li ti rekao da si Bog i da sve mozesh?
    Isus mu je odgovorio: Ti znash sto sam ja govorio.
    Poenta osporavanja toga da je Hrist bog u navedenom primjeru proizalizi iz stava koji kaze da bog ne moze biti iskusavan, da ne moze zapasti u iskusenje, pa se tako kaze u Sabornoj poslanici sv. apostola Jakova, glava 1:13 koja glasi:
    13. Nijedan kad se kusa da ne govori: Bog me kusa; jer se Bog ne moze zlom iskusati, i On ne kusa nikoga;
    Medjutim na drugom mjestu se pokazuje da Hrist zapada u iskusenja i da biva iskusavan, pa ne moze biti bog jer bog to ne moze biti niti cini. Mjesta koja se navode kao dokazi su: Sveto Jevandjelje po Mateju, glava 4. i Sveto Jevandjelje po Luki, glava 4.
    Npr. 1. Isus pak pun Duha Svetog vrati se od Jordana, i odvede Ga Duh u pustinju,
    2. I cetrdeset dana kusa Ga djavo, i ne jede nista za to dana; i kad se oni navrsise, onda ogladne,
    (Luka 4:1 i 2)
    1. Tada Isusa odvede Duh u pustinju da Ga djavo kusa. (Mat. 4:1)
    Iz toga sasvim jasno proizlazi da Isus nije bog, posto bog ne moze biti iskusavan, a po Luki i Mateju Hrista iskusava djavo.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  4. #104
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Postaje mi pomalo simpaticna vasa diskusija sa Nihilom koju vjerovatno
    prepoznaje Paralelopipak i flash, ali ne i Ego_and_his_own. To sto ne znate objasniti stvari na koje su se i Skolasticari spoticali kao na pitanju: Ako je Bog, Stvoritelj svijeta, savrsen, beskrajan u svojstvima i u pravednosti, kako moze biti toliko zla na zemlji? ne umanjuje vasu vjeru ili vjerovanje, ali je ne objasnjavajte onim [b]ignoramus et ignoramibus[/i] jer bi bilo za ocekivati da to bolje poznajete, kad se vec, upustate u disksiju.
    Da preskocimo onog koji rece da nije Bibliju citao ali da zna sta tamo pise jer su opet Skolastici i bogumili pripisivali zlo djelovanju Vraga, pa upadali u slicnu zamku da, ako je tako i Vrag jednako mocan kao Bog, da li je to manihejski dualizam, koji Sveti Augustin zigose kao hereziju?
    No da se vratimo onima koji su citali pa da objasne to sto je opet prema biblijskoj prici Lucifer poveo pobunu andjela protiv Boga i bio za kaznu otjeran s neba u pakao da bi tamo otada przio gresnike i napastovao ljude na zemlji!
    E sad jednostavno pitanje: Ako je Bog mocniji, sve predvidja, zasto je
    uopste stvorio Lucifera??????

  5. #105
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Prvo mislim da covjek iako nezna o Bibliji moze da zna sta je dobro a sta zlo *o cemu govori citava biblija) i time pravilno rasudjuje o svemu.
    Svako grijesi, svako moze da se potakne. Svako moze da nauci i da napreduje.

    A zasto je stvorio covjeka?
    Zasto je trazio od andjela da mu se poklone?
    Koje vrijednosti ima covjek da mu se i andjeli klanjaju (po quranu).
    Zasto sotona (inace Brat) opada covjeka i mrzi ga?
    Neoumjesno je pitati zasto i dovoditi u pitanju volju Boga(ako mozemo...imamo slobodu ne znaci da imamo pravo) "Otkud pravo ima posuda loncara da pita zasto si me stvorio?" a time i bilo sto drugo. Jer je sigurno da on zna mnogo vise od nas.


    Lucifer... koje su njegove karakteristike?
    Pobunjenik?
    Sta prestavlja zlo?

    Mozda bih to mogao ovako slikovito opisati.
    Kad se rodi dijete malo. Ono malo zna upoznaje svijet oko sebe i svijet u sebi. Otac mu govori sta treba da radi... kuda da ide, kara ga... (stari zavjet!?) govori mu sta smije a sta ne.
    Kad poraste dijete i postane sposoban sa se sam stara o sebi, otac ga zovne i kaze mu... eto poslusao si me i dobro ti je bilo...sad pomozi svojoj mladjoj braci i sestrama da i oni uspiju (Hrist novi zavjet!?).
    Zao covjek koji je primio svakava dobra od Oca i naslijedio bogastvo, pomisli sta me briga imam sve sto mi treba.. i pocne da pije i da lumpuje... i vidjevsi da je otac njegov dao bratu vise pocne se ljutiti... mrzjeti...zasto? ... kome je naudio? sebi i drugima jer ne vidi nikog do sebe (na koga ovo lici? na Lucifera?!)
    Zasto Bog trpi zlo?
    Zato sto ceka da vidi da se nece pokajati...i vratiti...
    "Ne ostavi li pastir 100 ovaca i ode da trazi jednu ovcu izgubljenu?"
    Kad bi bilo sto bih ja volio....

    I nje zaboravi da zlo cine ljudi(barem tako izgledaju)

    za Isusa je pisano da ce otkriti tajne od pocetka svijeta sakrivene:

    Dodje Gospodar i posadi zito(covjek).... uvece dodje neprijatelj i posije korov (zle, lazave i lakomislene ljude).... kad malo zito proklija poce se vidjeti i kukolj... sluge gospodara dodjose i rekose: "gospodaru neko je posadio kukolj dali da ga iscupamo?"... a gospodar rece:" Ne da nebismo cupajuci i zdravu mladicu iscupali.. neka poraste pa cemo lako iscupati korov...kad bude sve jasno sta je zito a sta kukolj.

  6. #106
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Padas u jednu zamku poredjujuci Boga i covjeka koji sina stvori pa tek vidi sta je uradio. Bog valjda zna unaprijed sta ce stvoriti i nema tu nepoznanice da ce Lucifer biti to sto je, nepoznanica i cekanje da se poprave ostaje ovozemaljcima i onima koje oni stvore ili tvojom terminologijom "kojim Bog da tu mogucnost".
    Objasnjavas to kao sto su nekad objasnjavali posljednji Hristov boravak u getsemanskim vrtovima (masliniku) prije hvatanja.
    Kako bi jedan bog mogao tako pasti u ocaj i bespomocno zavapiti:"Oce, zasto si me napustio"!?
    Kako dakle inferiorni Vrag moze tako, nudeci "gospodstvo svijeta",iskusavati Boga?
    Argument da je Isus bio cas covjek pa cas Bog ne cini se bas uvjerljiv pa bas medju proucavaocima Evandjelja nastaju mnoge hereticke sekte.

  7. #107
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja ne padam u zamku vec je ti pravish. ( a ko pravi sam u nju upada)

    Ako je Bog rekao: Ja vam rekoh bogovi ste

    psalm 82


    Sta je vasa prica?

    Procitaj malo sta pise u postovima nemojte tako da prelecete.

    Nemozete negriati nesto izuzimajuci novi zavjet od starog.
    Sve se veze jedno na drugo.



    "I nacini covjeka po oblicju Bozijemu...."

    Nema slicnosti?

  8. #108
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pricamo o Bibliji, Luciferu.... a ti "Zao covjek koji je primio svakava dobra od Oca i naslijedio bogastvo, pomisli sta me briga imam sve sto mi treba.. i pocne da pije i da lumpuje.."
    Tesko da ces i sam naci tu neku vezu, a tvoja slikovita objasnjenja s ponajmanje slikovita.
    Ajde objasni kakve veze sa tim ima i psalm 82 jer inace to ovo izgledati kao igra gluvih telefona.

  9. #109
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Da si citao Bibliju znao bi koja je prica u pitanju. To je isusova prica o izgubljenom sinu (u mojoj slobodnoj intepretaciji kroz koju sam pokusao da prikazem motiv lucifera da se buni protiv covjeka). Ako te vec interesuju motivi Lucifera... ima nekih djela koja su pokusavala da odgonetnu , jedan od njih je i Luca mikrokozma
    Sto se tice psalma 82, tu Bog okarakterise covjeka kao boga svog sina, (koji ce ipak umrijeti).
    E tu postoji razlika izmedju Covjeka-boga i Boga-oca. I zato je bilo moguce da isusa kusa djavo. To sto kod nekih danas vlada zabluda da je isus bio Bog svevisnji (koji da je bio nebi se molio sam sebi) ja nisam ni spomenuo vec vi. Isus je rekao da je on put a ne Bog svevisnji.

    Covjek je zgrijesio Bogu-Ocu :
    ..." Eto covjek sad postade kao jedan od nas...poznajuci sta je dobro a sta zlo, al sad da ne posegne za drvetom zivota i zivi vjecno:...

    e pa neznam josh da nacrtam rukom pa da ti pokazem.

  10. #110
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prije nego se latis crtanja procitaj ipak pitanja i o cemu se diskutuje mada te razumijem zasto ti je lakse prepisati psalm nego odgovoriti.

  11. #111
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Nemozete negriati nesto izuzimajuci novi zavjet od starog.
    Sve se veze jedno na drugo.
    Negiranje da je Isus bog proizlazi iz stavova novog zavjeta i tome ne moze pomoci ni stari zavjet sa bilo kojim stavom. Slucaj iskusavanja je jasan, boga nije moguce iskusavati, a posto je Isus iskusavan, onda on nije bog, pa ni ljudi koje on tako naziva. Jednostavno izvodjenje da sve sto je od boga jeste bog i da je bog u svemu jos vise komplikuje nejasnoce i lici na pokusaj izbjegavanja priznanja neznanja.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  12. #112
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nihile ti si meni potpuno jasan, ti svojim ja svojim putem.
    Kome valja ova rasprava, za njih sam se trudio. I prenio ono sto dugo godina proucavam.
    A tebi lijepo srecan put, i sve ti cetalo

    A ti sto nosish ime nekoga...neznam sta da ti kazem. Ako ti je jasno zasto citiram milo mi je

  13. #113
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Nihile ti si meni potpuno jasan, ti svojim ja svojim putem.
    Kome valja ova rasprava, za njih sam se trudio. I prenio ono sto dugo godina proucavam.
    A tebi lijepo srecan put, i sve ti cetalo
    Pa ne bavis se valjda likovima koji pisu, vec sa onim sto je napisano. Valjda je centralna stvar tema, a ne likovi koji pisu.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  14. #114
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Zagreb
    Posts
    125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Nihile ti si meni potpuno jasan, ti svojim ja svojim putem.
    Kome valja ova rasprava, za njih sam se trudio. I prenio ono sto dugo godina proucavam.
    A tebi lijepo srecan put, i sve ti cetalo
    Pa ne bavis se valjda likovima koji pisu, vec sa onim sto je napisano. Valjda je centralna stvar tema, a ne likovi koji pisu.
    Nihil ti imaš nekakvu slabost da pogrešno tumačiš čak i jednostavne stvari :wink:
    Čovjek je samo htio reći da se ispati nešto pametno reći i potruditi se to napisati zbog istomišljenika koji će to podržati i cijeniti, sasvim logično zar ne?! 8)

  15. #115
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je Bog, Stvoritelj svijeta, savrsen, beskrajan u svojstvima i u pravednosti, kako moze biti toliko zla na zemlji?

    Ne treba sve traziti od Njega objasnjenje zasto je zlo na Zemlji? Sjetite se poglavlja u Starom zavjetu "Legenda o potopu"... interesantno je da "Ep o Gilgamesu" - sumersko-akadski ep ima skoro identicnu pricu o Potopu; u grckoj mitologiji se moze naci takodje slicna prica o Potopu - prica o Titanu Epimeteju i njegove zene Pirhe...

    Sto se tice zla na Zemlji... slican takav problem se moze naci u grckoj mitologiji. Zevs je dao prelijepoj Pandori kutiju u kojoj se nalazilo zlo. Po jednoj verziji, Pandora je iz radoznalosti otvorila kutiju; po drugoj verziji njen suprug je iz ljubomore otvorio kutiju. Bilo kako bilo, zlo se prosirilo po cijelom svijetu, a na dnu kutije ostala je samo nada.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  16. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by CeNtuRY-GirL
    Quote Originally Posted by nihil
    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Nihile ti si meni potpuno jasan, ti svojim ja svojim putem.
    Kome valja ova rasprava, za njih sam se trudio. I prenio ono sto dugo godina proucavam.
    A tebi lijepo srecan put, i sve ti cetalo
    Pa ne bavis se valjda likovima koji pisu, vec sa onim sto je napisano. Valjda je centralna stvar tema, a ne likovi koji pisu.
    Nihil ti imaš nekakvu slabost da pogrešno tumačiš čak i jednostavne stvari :wink:
    Čovjek je samo htio reći da se ispati nešto pametno reći i potruditi se to napisati zbog istomišljenika koji će to podržati i cijeniti, sasvim logično zar ne?! 8)
    A dobro, ako se vec pise onima koji su istomisljenici, sto pominje likove koji nisu istomisljenici i sa njima ulazi u raspravu? Stavise govori da su mu oni jasni i da im zeli srecan put, naravno sa puno ironije, kao i ovo tvoje naknadno tumacenje. Jedan od centralnih problema apologeta (branilaca vjere) sto u svojoj nemoci da raspravljaju napadaju druge ismijavajuci ih ironizirajuci. Gdje li im nestade sva ona blagost hriscanske ljubavi? 8)
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  17. #117
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Trinity, dobro da si pomenula te realacije jer sam se mislio kako to dovesti na nivo mitologija ili "mitologija", a da neko pogresno ne razumije.
    Vidis, kazemo da je to mitologija, a opisuje se maltene identican primjer.Svi vjernici bi se uvrijedili kad bi se Biblija, Koran..... nazvali mitoloskim pricama.
    Ma koliko izgledalo da su monoteisticke religije svu moc sublimirale u jednog Boga postoje i apostoli i svecevi..... koji "zamjenjuju" bogove politeistickih naroda sa jedinim nedostatkom sto ima malo zenskih.

  18. #118
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    hn
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sad hoćete da mi kažete da nešto što traje 2000god je čista ilzija, da su to smislili ljudi da im bude lakše???!!! Isus je živio na zemlji, i za to postoje dokazi
    ok. nisu ljudi to smislili da bi im bilo lakshe, nego su prihvatili tu priču, jer su se osjechali sigurnije (da ne kazem 'spokojnije') vjerujuchi da neshto tak postoji. a i nisu bili neshto pretjerano ni krativni ti pisci naučne fantastike u to vrijeme..

    ovaj kako ste vi samo smijeshni meni sad, mislim na vas shto mijerujete u gospodina svemogućeg. tako ga grčevito branite, ne zelite ni da diskutujete o moguchnosti da je cijela ta pricha izmishljena, al' dobro ako che vam bit laakshe uzivajte u vjerovanu, molite se za taj leb, bog ce vam pomochi...
    Evo produkta kad je neko cijeli zivot izvan svih kulturnih dogadjanja (u ovom slucaju muzike) pa oce da bude "IN" i uhvati se sintetike najjednostavnije muzike (chinjenica) pa onda malo po malo slusa tu muziku...
    Posted: Fri Jan 21, 2005

  19. #119
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by eesh
    ovaj kako ste vi samo smijeshni meni sad, mislim na vas shto mijerujete u gospodina svemogućeg. tako ga grčevito branite, ne zelite ni da diskutujete o moguchnosti da je cijela ta pricha izmishljena, al' dobro ako che vam bit laakshe uzivajte u vjerovanu, molite se za taj leb, bog ce vam pomochi...
    Jesi ti svjestan sta si rekao?

    Matematcko: A kako ste mi smjesni sto branite ono usta vjerujete i ne pristajete da to nije tako??????

    Svasta cu cuti danas. Blago tebi kako ti je lako.

  20. #120
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    hn
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    druze, samo se ti opushti! :wink:

    malo je tema zajebana za diskusiju, ja lično ne vjerujem u boga, i za mene je to totalna besmislica, a ti i bilo ko drugi imate pravo da vjerujete u to shto vjerujete, to je vasha lična stvar..

    smjeshno mi je shto vjerujete u tako neshto.. mislim lika kojeg su zakucali za krst i koji je poslije toga vaskrsao, lijepo je u to vjerovati i sve, ali daaaaaaj, i koliko znam po tom vashem nekom predanju zemlja je ravna... jebote crkva je palila ljude na lomachu zbog svog neznanja!!! kako mi to objashnjavash. kako im to bog nije shapnuo.


    Svasta cu cuti danas. Blago tebi kako ti je lako.
    ovo chu shvatiti k'o simatichni pokushaj provokacije.. :wink:
    Evo produkta kad je neko cijeli zivot izvan svih kulturnih dogadjanja (u ovom slucaju muzike) pa oce da bude "IN" i uhvati se sintetike najjednostavnije muzike (chinjenica) pa onda malo po malo slusa tu muziku...
    Posted: Fri Jan 21, 2005

  21. #121
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ma kakva provokacija... nego mi je simpaticno ponasanje .. takvi pogledi sa visine... lebac i te fore...

    Pa ja vidim koliko znash.
    Cuo si negdje na tv kako su ljudi mislili da je zemlja ravna. Ti si kokakola generacija.
    Uzmi malo procitaj nauci pa pricaj. Nije sve u televizor.

  22. #122
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    hn
    Posts
    62
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hihihi..

    narvno da nije sve televizor, inache vech tri godine uopšte ne glrdam tv, poneki bbc-iev dokumentarac, i shto pogledam film neki to je sve...
    btw kakve ime veze gdje sam to saznao, ne kapiram!? istina je da je crkva palila ljude koji su govorili da je zemlja okrugla... nije li?
    a chito sam bar o religiji dosta, zato mi se i smučila, jer sam provalio da je ona sama, velika fabrika gnjeva..

    ovaj mozemo mi ovako da se raspravljamo do prekosutra i nishta da ne postignemo, ti, kao vernik, osjechash vjeru kao neshto ispravno, ali je ne mozesh dokazat meni, nevjerniku, kome se ista zgadila... prema tome nema potrebe za nekom prevelikom prichom odje, a posebno ne tim napadima tipa procitaj neshto, pa pricaj. prochito sam ja dovoljno, da mi se smuchi, vjeruj mi...

    jedino za shta mogu da zahvalim crkvi je, razvoj arhitekture, slikarstva, vajarstva...
    Evo produkta kad je neko cijeli zivot izvan svih kulturnih dogadjanja (u ovom slucaju muzike) pa oce da bude "IN" i uhvati se sintetike najjednostavnije muzike (chinjenica) pa onda malo po malo slusa tu muziku...
    Posted: Fri Jan 21, 2005

  23. #123
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jesi citao Bibliju?
    E pa tamo ne pise da je zemlja ravna nego cak okrugla.
    Palili su zato sto su htijeli da yadrze moc. Ratovali su da bi dobili zlato, kao i kraljevi tih zemalja (spanija u ovom slucaju inkvizicije). Pa i u CG je mnogo ljudi ubijeno zato sto su znali ili bili drugaziji (da ne spominjem srbiju )
    Ali nemozesh vjeru da gledash kroz djela tih ljudi vec kroz djela Boga, cije si i ti djelo.To sto ne vjerujesh je tvoja volja. Mozda ce se promijeniti mozda nece.
    Jesi ti kao oni? Bili ti ubio zato sto neko misli drugacije? Nebi. Pa ko ce te prevariti.
    Vjera je nesto pozitivno, sto spaja a ne cijepa.

    Crkva je covjek. Tijelo covjeka. Ljudi a ne institucije!

    Nije bitno jesi li ti ateista. To je tvoje pravo da ti budesh sta zelish.
    Al nemoj da se smijesh nad nekima koji nemaju, pa mole.

  24. #124
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna
    Trinity, dobro da si pomenula te realacije jer sam se mislio kako to dovesti na nivo mitologija ili "mitologija", a da neko pogresno ne razumije.
    Vidis, kazemo da je to mitologija, a opisuje se maltene identican primjer.Svi vjernici bi se uvrijedili kad bi se Biblija, Koran..... nazvali mitoloskim pricama.
    Ma koliko izgledalo da su monoteisticke religije svu moc sublimirale u jednog Boga postoje i apostoli i svecevi..... koji "zamjenjuju" bogove politeistickih naroda sa jedinim nedostatkom sto ima malo zenskih.
    Nije ni cudo... s obzirom da su brojne anticke kulture na prostoru danasnjeg Bliskog Istoka bile u dodiru, zahvaljujuci: trgovini, mijesanju razlicitih kultura i sublimacija religija u toku ratova itd. Dovoljno je pogledati Atlas, pa se pojedine stvari mogu razumjeti.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  25. #125
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bar
    Posts
    196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam m a ne z!

    Sto se tice Svevideceg oka , pitacu , raspitacu se!
    [size=5]Nesposobni posjeduju sposobnost da onesposobe sposobne![/size]

Page 5 of 171 FirstFirst 1234567891555105 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •