Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 183

Thread: Istanbul - znamenitosti i cijene

  1. #51
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Novac i cijene

    Shto se tiche novaca, chitali smo ovdje da su plcali u eurima. Ja nijesma bila u prilici da placam u eurima, mijenjala sam stalno novac. Kurs vam varira od 2,32 do 2, 36 tl za jedan euro.

    Ja sam skoro sve placala keshom...mijenjate novca onoliko koliko vam treba za taj dan...srachunajte ..znamenitosti...tramvaj...hrana...kafa...shta vec josh... za vishe nema potrebe. Nisam imala na svu srecu situacija sa dzeparenjem ili kradjom, ali kazhu da je bolje da u hotelu ostavljate u sefu na recepciji novac i lichna dokumenta i vrijedne stvari...pa da uzimate dnevno za svoje potrebe .

    -cijene

    Shto se tiche cijena... moram vam iskreno reci da je meni Istanbul skup. Vjerovatno je to lichni osjecaj u zavisnosti od finansijske moci... Ali ako za kafu tursku placate minimalno 3,5 eura...onda...... ne znam Procijenite sami.

    Cijene muzeja vam se krecu oko 25 turskih lira s tim da za Topkapi palatu (ono Sulejman, Hurem i sl), dodatno placate 15 lira za Harem , ako zhelite da ga vidite. O muzejima i utiscima cu prichati posebno, ali lichno smatram da ne treba da bacate pare za Harem.

    Imajte na umu da SAMO U dOLMABAHCHE PALATI IMATE URACHUNATO U CIJENU KARTE VODICHA NA ENGLESKOM JEZIKU!

    Svuda se vodich posebno placa...ili uzimate Audio vodicha...koji se dodatno placa u prosjeku 10-15 lira (Napomena: uvjek nosite bar jedan dokument sa sobom identifikacioni, ne mora bit pasos, mozhe lichna, vozachka...jer ne mozhete u muzejima uzeti Audio vodicha.).

    Sad DO THE MATH da li je skupo ili nije. Odlazak u jednu znamenitost ce vam svakako koshtati ne manje od 20-25 eura po osobi..aa vodicha nema...mapu ne mozhete dobiti ukoliko ne uzmete audio vodicha Ovo je prosjek. Nekad cete mozhda pozheljeti da uzmete neki suvenir odatle gdje ste bili... pa je to tek vrlo skupo. Mene lichno ako pitate...necete kupovati suvenire nikad u dzamiji...ili aja Sofiji ili bilo kojoj od palata.jer se za iste mozhete cjenjkati na FENOMENALNOJ KAPALI CHARSHIJI. Krstarenje Bosforom je nama bilo chini mi se 10-15 turskih lira...to je bilo o.k. Ja sam lichno od onih ljude koji vole da imaju vodicha...i zhivu rijech pred sobom...i zato mi se tura u DOLMABACHCE palati i dopala najvishe. Svuda sam pare bacala na audio vodicha, ali vjerujte mi...nije ni priblizhno dobro niti se snaci sami mozhete kao sa vodichem.... bar mogu to prichati ZA SEBE...a recimo...bash nisam nesnalazhljiva...u prostoru i vremenu.

    Ukoliko zhelite da neshto klopate, cijene variraju...tako da na Sultahmetu u nekom restoranu na krovu...mozhete jesti...ali se NECETE najesti...za novac koji cete PUCI....i vjerujte mi to nema veze sa vashim apetitom...da li je slabiji ili pojachan...

    Cijena vode je jedina identichna kao kod nas (voda se ne pije...tako da...)...

    Generalno je grad skup...bar bio meni.

    Idemo dalje...
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 15-02-13 at 14:21.

  2. #52
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Trgovina

    Ja sam slabo shta trgovala najiskrenije...jer stvari koje bi mi se svidjele...ili su bile nerealno skupe...ili se nijesu mogle kupiti sem na veliko. Nisam obitavala po trzhnim centrima jer zbog toga nijesam ni poshla, sem onoga dana kad je bila kisha pa se nije imalo dje. Bila su ogromna snizhenja, ali je takodje i bilo sve shto ima u svakom trzhnom centru, iskljuchujuci national brands.

    Na Kapali charshiji se OBAVEZNO cjenjkajte...mislim...cjenjkajte se svuda...na ulici ...u radnjama u manjim ulichicama... Skupo je ..i cijene su im nerealno visoke jer imaju toliki priliv turista mjesechno da se ulicom od tursta ne mozhe ici. Tako da mogu da diktiraju cijene kakve oni oce bilo da su realne ili ne. Ja sam tamo uzela mislim na Kapali charshiji neke suvenirchice, neke shalove od kashmira za poklon...i cjenjkala sam svuda po pola sata min. Vjerujte mi da im je u interesu da vam prodaju. NE ODUSTAJITE. Izgurajte svoje. Ako vidite na mozhete nishta napraviti...slobodno krenite...ako zheli da proda...poce za vama.
    E sad, ne kazhem ni vi njemu leb nasishni da uzmete...ali...idite dokle najvishe mozhete...pa kad vidite da vishe nema smisla ...da je red da i on ima neku zaradu...zamisliti se kao...(totalno teatralan prikaz, zar ne!?)..i prihvatite.

    Posebno nemojte da im odbijete da kupite neshto ...ukoliko im je to prva prodaja toga dana... To im je...hm...kako ono kozhu...ne mogu da sjetim ali...kao neka sreca za dobar posao toga dana...tako da...su spremni i da spuste prilichno cijenu...


    Korisne informacije


    Nemojte se natrpavati garderobom, ali uvijek imajte neshto toplo sa sobom.

    Nemojte se iznenaditi (pretpostavljam da to vec znate, ali eto...podsjecanja radi) kad u Plavoj dzamiji budete morali da se izujete prije ulaska u nosate svoje cipele sa sobom...a unutra vas zateknu "miomirisi" stopala bar josh 100 turista koji su ushli sa vama Nikako ne idite tamo kratkih rukava, u bermudama ili u kratkoj suknji.

    Hrana

    Obavezno uzmite da probate (i kupute u radnji pa meni jedan donesite! jer sam ja zaboravila)...topli napitak po imenu SAHLEP (ovako se pishe, H se ne izgovara u turkom jeziku ). Bijel je...od neke je zitarice...i posut cimetom... Slatkastog je ukusa.Attachment 103866
    Meni je izgledao u startu ili kao GRIZ ili kao Sutlijash...ali ...nije...

    Napomena za hranu: Kod hrane im je zeznuto to shto SKORO SVE spremaju na MASLU (!!!), ulje jedva da korste, tako da...uzhasno jak shmek mesa...i isti takav shmek baklave...vas vrlo lako mozhe odbiti od njihove hrane. Sa mnom je to bio sluchaj. Ostala sam tamo gladna njihove kuhinje, a to je ono shto sam najvishe zheljela da probam. Ne kazhem da je to svuda tako, ali u najvecem broju sluchajeva.

    Kad su kolachi u pitanju, i druge poslastice...njihove...radnje su sjajne...nema chega nema...da vam pamet stane... Mi smo naravno htjele da probamo sve vrste baklave (iako je ja NE JEDEM), ali se samo JEDNOM samo JEDNA vrsta nije osjecala na taj UZASNO JAKI smek. Halvu ne jedem...lokum ne jedem...urmashice jedeem ali imaju isti shmek...

    Shta da vam kazhem...rastuzhilo me je to. U sve stavljaju pistace, da se ne iznenadite shto skoro sve ima primjesu zelenog Ko je alergichan na orashasto voce, neka se pripazi jer ga svuda ima...i to u velikim kolichinama.

    Ja sam iz toga razloga, zbog MENI jednakog ukusa MESA I BAKLAVE morala sebe da "OSUDIM" na vocne kolache.... E PRAVI SU MAJSTORI kad su poslastice u pitanju. Sta god da uzmete...necete pogrijeshiti...

    Moja PREPORUKA vam je da sebe OSUDITE na susheno voce za ponijeti doma i razne vrste lokuma sa ukusom voca i ruza i mrvicama sushenog voca unutra na BAZARU ZACHINA. Nemojte sluchajno GLADNI da idete tamo.

    Shto se kafe tiche, imaju milion razlichitih kafa...super je... Na kraju krajeva...svuda imate STARBUCKS, pa ko voli nek izvoli...

    PizzaHut, Mek, KFC i BurgerKing su takodje veoma raspostranjeni...pa...i tu...mozhete da klopate ako ne mozhete drugo.

    Obavezno probajte njihov BUREK jer u dosta sluchajeva nije kao nash... Ne mogu se sjetiti kako se zove njihov burek koji ima govedju prshutu i sir unutra...ali znam da se zove Sultanov burek onaj sa spanacem Razlika je u tome shto se njihov bure...bar ovi koje sam JA jela...PRZI... Ukusna stvar.

    Obavezno probajte SVJEZHE SOKOVE, svuda ih imate, i ne bojte se da uzmete bilo gdje, po 5 lira su vam ispred Aje Sofije a posebno ovaj od nara Attachment 103867 ili limunadu u kojoj je narezana zelena jabuka... njammmmm Attachment 103868

    Nemojte SLUCHAJNO zaobici njihove CHORBE!!! Vrijede svakog centa od tih 2,3,4 eura kako gdje... Attachment 103869

    Nemojte sluchajno da preskochite njihovo nacionalno jelo koje je poput PIZZE, ali nije pizza. PITA neshto...bar se tako pishe... Oblika je je kao kanu...a sastav osim tijesta koje je kao za hleb...sve je kao na pizzi Preukusno. Ne stede na sastojcima.Attachment 103870
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 15-02-13 at 14:27.

  3. #53
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    You must spread some Reputation around before giving it to ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ again.
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  4. #54
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nastavak sa detaljnim opisom znamenitosti ...i sugestijama slijedi malo kasnije...

  5. #55
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Idemo dalje, kako sam vam i obecala....u mom maniru...zivopisno...i duuuugo

    Mozhda opterecujem sa previshe dugim pisanjem, ali zhelim da vam docharam Istanbul kako sam ga JA VIDJELA... kroz "moje ochi"...ali...mislim da sam prilichno realno i analitichki pristupila svemu, oni koji me odavde znaju, znaju da je zbilja tako.

    Nadam se da ce vam koristiti.


    Sad mozhemo da predjemo na znamenitosti....jedna po jedna...i na kraju cu dati svoju lichnu ocjenu svega Idemo redom.

    SULTANAHMET

    Attachment 103887 Attachment 103888 Attachment 103889 Attachment 103890 Attachment 103891 Attachment 103892 Attachment 103893

    Svoje proputovanje po Stambolu smo pochele, kao i svi turisti, na Sultanahmetu (naknadno cu staviti slike svoje mape...sa koje cete, kao i sa svake druge mape, moci da vidite dje se shta od onoga shto pominjem nalazi... BTW mapa na engleskom koshta 1 liru...).

    Tamo sam bila u prilici da se susretnem sa tri velike znamenitosti (mada ih ima josh more, bar kad su dzamije u pitanju, kao i neki muzeji): AJA SOFIJA (ili prevod SVETA MUDROST), TOPKAPI SARAY ili ti TOPKAPI sultanska palata i Plava Dzamija.

    Takodje je bitno pomenuti...one stubove...ne sjecam im se sad imena...prostor staroga hipodroma... Tu u radijusu od ne znam koliko...jedna dvije tri tram stanice...imate prelijepu dzamiju Sulejmanye , shto nije Sulejmanija ...nego kovanica dvije rijeshi Sulejman i NYE shto znachi da je posvecena jednom od Sulejmanovih sinova... Dzamija majke Sultanije... Fatihova dzamija... I jedna ogromna dzamija na Eminonu stanici, ne mogu se momentalno sjetiti imena, ali cu se sjetiti u medjuvremenu.


    Aja Sofija

    Attachment 103873 Attachment 103874 Attachment 103875 Attachment 103876 Attachment 103877 Attachment 103878 Attachment 103879 Attachment 103880 Attachment 103881 Attachment 103882 Attachment 103883 Attachment 103884 Attachment 103885 Attachment 103886


    O samoj Aji vam necu prichati jer svi koji podjete cete se upoznati sa pojedinostima...ili cete , na kraju krajeva, naci na internetu sve o njoj. Ono shto ce vam biti korsno je sljedece: ne mozhe se uci ponedeljkom i utorkom, ulaz koshta 25 lira po osobi + audio vodich 15 tl (ponesite bar jedno neki dentifikacioni dokument).

    Sama Aja Sofija je velika (to sam konstatovala odmah nakon par dana...da su patili od velichine...pa su im sve palate ili dzamije koje imaju kupole...tezhile biti najvishe i sa najvecim prechnicima ako je moguce NA SVIJETU)

    Ogromna je.... prostrana....sva je pod svjetlom svijecnjaka...tj lustera sa svijecnjacima... ja sam se u njoj zapetljala sa ovim audio vodichem...iako su mi svi...nazovi EXPONATI ili mjesta vazhna bili oznacheni brojevima...

    Poznata je freska sa MENI chudnim andjelom...mislim da je imate na jednom od slika

    Sve u svemu...ogromna gradjevina...prilichno ochuvana... ali sem mozaika po zidovima...i na staklima...i STUBA zhelja u kojem je navodno andjeo ili svetac...meni...nema nishta posebno... Posebno iz razloga shto je pretvorena u dzamiju... ..sad je naravno muzej...ali se ipak u vrijeme molitvi se i sa jednog njenog minerate chuje hodzino pjevanje... .Izvinjavam se ako se pogreshno izrazhavam...nije iz loshe namjere...vec zato shto poneshto o tome TEK znam...ali i shto pokushavam najjednostavnije moguce da prenesem utisak.
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 15-02-13 at 14:32.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prelazimo na meni, a pretpostavljam i vama, ochekivanmo sa nestrpljenjem , posebno poslije velichanstvene serije "Sulejman Velichanstveni"... - TOPKAPI SARAY (Saray-palata).

    TOPKAPI SARAY

    Mala napomena na samom pochetku:
    U Istanbulu postoji cijela opshtina koja nosi ime Topkapi. Ako se nadjete u nekom dijelu grada...i zhelite na Sultanahmet, a vidite da bus koji hvatate ima natpis TOPKAPI...ne uskachite u njega... Upravo iz razloga shto sad vec znati...da on ne ide do istoimene palate...vec u pomenuti dio grada. Sad prelazimo na palatu... iskreno jedva chekam jer ovdje cu da se raspishem.

    Ono shto je mene najvishe fasciniralo kad je TOPKAPI u pitanji je pogled...sa jednog kraja ispred glavne kapije
    Attachment 103894

    kao i pogled iz posljednje cetrvte bashte palate... Eto , pogledajte i sami...

    Attachment 103900 Attachment 103901 Attachment 103903 Attachment 103902

    Osim pogleda, koji PUCA zaista na sve moguce strane, ova palata ima prelijep exterijer...shto cete primjetiti kad odete...i preliejpe mozaike koji krase zidove (poznate plave male plochice (po kojima je i poznata Plava dzamija-vidjecete kasnije)...kombinovane sa bijelim ili nekim sarenim...koje daju zbilja lijep utisak...i mnogo...mnogoooooooo pozlate na svemu. Lijepi tremovi...terase sa fenomenalnim pogledima...4 bashte koje se pristojno sredjene...aali...recimo neuporedive sa onim shto lupam sad mozhete vidjet u SHEMBRUNU...zanimljive chesme...kolekcija nakita i starog naoruzhanja sultana koji su korsitili ovu palatu... Ali...sama palata...je prilichno prazna. Vidite zidove... sarene od mozaika... i mozhda 2 ili 3 prostorije vidite njihv niski namjestaj...tj mislim na garniture za sjedenje... i to je sve. Ostatak prostorija koje DOZVOLJAVAJU DA VIDITE je potpuno prazan...gledate samo zidove i kamine u svim prostorijama GOTOVO IDENTICHNO. Neke od prostorija tipa...sultanske kuhinje ...su zatvorene za posjetioce...sultanski hamami su pretvoreni u izlozhbeni prostor za nakit i poklone drugih drzhavnika tih doba... Ostala je jedino prijemna prostorija...koja je na samok ulazu u 2 ili 3 vrt...gdje su sultani primali strane drzhavnike... i velika protorija u kojoj je DIVAN zasijedao... (sultanovi veziri sastanchili u prevodu...a sultan slushao iz prikrajka, bash kao u seriji Mada to ne mozhete tamo prepoznati) Autentichne su potpuno i prepoznatljive velike dveri tj dva ulaza u palatu...


    Attachment 103895 Attachment 103896 Attachment 103897 Attachment 103898


    Spoljashnjost...Attachment 103899 Attachment 103906 Attachment 103909 Attachment 103907 Attachment 103908


    unutrashnjost Attachment 103910 Attachment 103911

    Ono shto je bitno da znate a to sam vec pomenula da sad dalje ne pishem o palati nego cete sve o njoj tamo detaljnije ili nadjite pa chitajte () jeste da ulaz koshta 25 tl po osobi, audio guide je 15 tl po osobi...ali...ne da je greota da se tamo podje bez vodicha...nego....je to stvarno grijeh. Josh jedna stvar bitna za Topkapi jesu katastrofalno velike guzhve koje vladajju za cijeli grad ne samo za Topkapi kao znamenitost... tako da ne znma shta vam kazhem sem da vam izjvim svoje sauchesce i dam vam savjet da , poshto cete ici u povorsi...i kad daodjete na red i povorci...samo bacati pogled na stvar pred kojom se nadjete...pokusajte da se zadrzhite i malo bolje vidite to za shta ste dali novac...za shta ste uopshte tamo doshli.


    Harem

    je posebna pricha. Kad zavrshite dvochasovni obilzak zidova i hodnika Topkapi palate, i ovaj dio palate dolazi na red. tamo nailazite na sledecu naplatnu rampu, shto ce reci da za harem ...dajete opet novac ...mislim nekih 15 tl. Ono shto cete vidjeti je na slikama... Sem prostorije u kojoj je boravila majka Sultanija...vidjeti necete nishta sem hodnike i dva dvorishta, jedno majke sultanije...a jedno...sultanovih miljenica...onih sa kojima je imao djecu. Odje se ne misli samo na Sulejmana, no na sve sultane i njihove miljenice koje su svak u svoje vrijeme zhivjeli u palati.

    ulaz u HaremAttachment 103912 Attachment 103914
    prostorije dje su zhivjele sultanove konkubine...tj priopadnice harema sa kojima nije imao djece..Attachment 103913 Attachment 103915



    Soba majke SultanijeAttachment 103916 Attachment 103917 Attachment 103918
    Ovo je sve oslikano...nisu nikakvi ukrasi ili zavjesice kako se chini iz daljine kad se pogleda... Zanimljivo, recimo.



    jedna od chesmi u prolazima i hodnicima Attachment 103921

    bashcha majke SultanijeAttachment 103919

    Prolazi i hodnici i detalji...Attachment 103920Attachment 103923
    Privatna prostorija Sultana nekoga na A...ne mogu se sjetiti koji je vishe koliko ih je...dje je...jelte...on imao svoje privatne trenutke u haremuAttachment 103924
    ulaz u prostorijuAttachment 103922



    Dio dje su zhivjele sultanove miljenice i njihova bashcha. Attachment 103925

    Moj lichni sveukupni utisak kad je ova palata u pitanju...je da prelijepo izgleda na ovim mojim slikama...ja ne znam shta je ovo.

    Generalno....sushtina je sljedeca, zidovi, zidovi, mozaici, i josh puno zidova i mozaika...hodnika i prolaza...4 baste koje nisu ama bash nishta SPEKTAKULARNO, prazna biblioteka... mnogo vazhnih i 100 puta ljepshih prostorija koje biste MOGLI vidjeti a NE MOZHETE... OGROMNA GUZHVA...koja onemogucava da i to shto mozhete da vidite...vidite krshteno.
    Obavezno poci na dio dje je vidikovac iza palate. Uzhivati u ornamentima i ukrasima na spoljasnosti gradjevina koje su sastavni dio palate, tj na pojedinachnim prostorijama koje je sultan koristio...i jednako uzhivati u unutrashnjim ukrasimenim zidovima.

    Ako mene pitate, u Harem nema potrebe da idete jer nemate AMA BASH NISHTA DA VIDITE. Ipak, to je stvar lichnog izbora.
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 14-02-13 at 09:50.

  7. #57
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Plava Dzamija

    ....je ono shto je ostavilo poseban utisak na mene, nemam pojma zashto jer je pravljena tako da parira Aji Sofiji...samo da ima minarete od zlata (premda je tada glavni arhitekta pogreshno shvatio pa je zbog slichnosti rijechi zlato i 6 umjesto od zlata napravio 6 minareta)...koje inache nema...nego ih ima 6 ...

    Nosi ime upravo iz razloga shto je cijela unutarnjost satkana od plavih malih plochica... Lijepa je.Treba je vidjeti.

    Malo me je razocharalo to shto je kod njih sve toliko ...pretvoreno i dozvoljeno turistima da se sepure kao paunovi shkljocaju.

    Posebno jedno sveto zdanje. Ja nisam pristalica toga. Posebno shto tamo na ulazu i izlazu, kao i u svim muzejima, imate rampe ulazne/izlazne, sa bib-bip mashinama, skeniranjem vasheg ruchnog...prtljaga...izuvanjem i noshenjem u ovom sluchaju obuce sa sobom kroz dzamiju...

    Toliko ljudi...svi se shetkaju...shkljocaju... Sve je pretvoreno u biznis... Mislim, ovdje naravno ne placate ulaz, glupost... ali... recimo na izlazu...stoji lik...koji je...u jednom maloj kabini i dere se iz svega mozga da se daju domacije za dzamiju..... Ne znam...shvaticete kad odete o chemu govorim.

    Obavezno posjetiti Plavu dzamiju.

    Attachment 103929 Attachment 103931 Attachment 103932 Attachment 103933 Attachment 103934 Attachment 103935 Attachment 103936 Attachment 103937 Attachment 103938 Attachment 103939 Attachment 103940 Attachment 103941

    Nastavljamo sjutra...

    P.S. Moja preporuka je kad je obilazak ove tri znamenitosti u pitanju...da ih ne strpate sve u jedan dan vec da AKO IMATE PROSTORA gledate jednu po jednu....jer vam za prve dvije treba bash mnogo vremena...
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 13-02-13 at 15:59.

  8. #58
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    155
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bio sam do prekjuce tamo.. Samo cu vam rec.. Pazite....
    Nullum crimen, nulla poena sine lege.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo da te pitam čega da se pazimo ? Pa mi ti odgovori , ali nemoj mi sve reć nego , da te ja ponovo pitam , pa valjda izguraš te 50 za oglase...
    Kreč, kolica i mešalica.

  10. #60
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sta da pazite???? Chega??? Ja ne znam da bi trebalo necheg posebno da se pazite...sem da ne nagrdite stomak od hrane koja vam MOZHDA nece prijati ...ili ako ste alergichni kako sam rekla na neshto od koshtunjavog voca... Ostalo...nemam pojma. Nas smo bile dvije cure...same...10 dana...svuda smo ishle same...recimo do 8...9 uvece...pa nam nishta nije bilo.

    Dodudshe, u skitachine nocne do jutarnjih sata nijesmo izlazile i to je ono na shta su nam recimo skrenuli tamo pazhnju...da bi bilo dobro da ide neko od lokalaca...mushkaraca mislim sa nama, ako vec izlazimo. Tako da smo jedno vece izashle na Nişantaşı

    Attachment 103969 Attachment 103970 Attachment 103971 Attachment 103973 Attachment 103974 Attachment 103975




    ... gdje je prilichno sve pristojno...i vishe nego pristojno...mogu slobodno reci i elitniji kraj... i...sve je bilo u najboljem redu.

    Ali, i mimo elitnijih djelova grada...dovoljno je da budete sa nekim...da ne lunjate sami po ko zna kakavim budzacima i mrachnim ulicama (jer je bash tih dana jedna turistkinja ubijena, bilo je na tv-u)...tamo dje ima naroda...i bicete ok. Kao svuda uostalom! Mislim, sta mozete ochekivati od grada koji je u prechniku 240km i koji 20 000 000 stanovnika + neprijavljenih ilegalaca + turista u svakom minutu...bar 1 000 000????

    Morate biti malo obazrivi...ali nishta shto bi vas opterecivalo.

  11. #61
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dolmabahche palata


    Vec sam vam pisala neshto o ovoj palati i kako da odjete do nje (chitajte u dijelo "prevoz").. Nisam sigurna koji je danima zatvorena, mada mislim da svakim danom od pon do pet mozhete posjetiti palatu. Cijena ulaznice je 25 tl i KONACHNO dobijate vodicha koji sasvim lijepo govori engleski.

    Ono shto me je iznenadilo pri posjeti ovoj palati jeste potpuno evropski stil , nishta nalik ostalim znamenitostima u Istanbulu. ..tako da uopshte ne stichete dojam da je tu obitavalo 6 posljednih turksih sultana zajedno sa Ataturkom, koji je, ako sam dobro skapirala, tu palatu korstio za potrebe svoga rada.

    Ono shto ovu palatu odvaja def jeste jedinstven polozhaj (zapljuskuje je BUKVALNO! more) i pogled na koji nijesam naishla ni kod jedne palate koju sam do sada posjetila...a posjetila sam ih...dovoljno.

    Attachment 103982 Attachment 103983 Attachment 103984 Attachment 103985 Attachment 103986 Attachment 103987

    Nazhalost, nisam u prilici da sa vama podijelim vishe fotki jer u ovoj palachi nije dozvoljeno slikanje, ali ono shto vam zheli reci jeste da je vrlo malo onoh shto je chini osmanlijskom sem sveprisutnog chinjenichnog stanja o njihovoj opsjednutosti da budu NAJ u svemu...pa imaju najvece kupolo...najvishe prostorije...navece lustere od kristara...palata je okovana zlatom doslovce ...itd...

    Toliko o njoj. Lijepo iskustvo.

    Attachment 103988Attachment 103989Attachment 103990


    Ortakoy

    Kad se vec tu nadjete, preporuchujem vam kad obavite posjetu...da uhvatite prvi taxi i produzhite to male luke i setalista sa prijatnim kaficima ORTAKOY, koje se nalazi tachno ispod poznatog mosta. Iznenadicete se koliko je manje guzhve nego bile gdje u gradu...koliko je prijatno i mirno... popicete TIK UZ MORE lijepu kafu, klopacete MEDJUNARDNU hranu...i uzhivati. Gledajte da tamo ne idete vidkendom jer je tada krkljanac zato shto svi zhitelji Istanbula ako je fino vrijeme hrle tamo.

    Mogli biste tamo uzhivati i u malo prelijepoj dzamiji koju zapljuskuje more, ali je , bar sad u februaru, bila pod rekonstrukcijom, kao i dosta drugih stvari koje su se mogle vidjeti, ali nijesu vidjene jer se restaurirarju ili rekonstruishu...







  12. #62
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Krstarenje Bosforom i setnja Eminonu-om (Bazar zachina)

    Mislim da ste instrukcije dobili kad je u pitanju krstarenje bosforom... neshto toplo sa sobom ponijeti i neku kapu ako je dan hladniji obavezno... Na brodu uvijek mozhete kupiti neke grickalice , kafu u gazirane/negazirane sokove.. Krstarenje traje 2 sata... Najprije se krstari duz evrospke obale, sve do...nehto dalje od naselja Bebek...gdje su uzhasno luxuzne vile...tada brod okrece polukruzno i priblizava se azijskoj obali...gdje su takodje na samok startu vrlo luxuzna naselja...a zatim...sve i ono, bar se meni chini, shto mozhete vidjeti na evropskoj strani... osim "Djevojachke kule"...koja je na azijskoj...odnosno nekih palata i hotela koji su na evropskoj strani.

    Prijatno za one koji nemaju morsku bolest.

    p.s. Chuvajte se galebova i nemojte ih KUMIM VAS hraniti. I Inache ih ima masu, svuda u gradu, iznenadicete se. Njih i machaka. Ne zato shto je sad februar, vec zato shto nenormalno mnogo machaka ima. Na svakom pragu sod radnej, kuce, hot...stoji po jedna. Uvjericete se i sami.

    p.p.s. Tokom krstarenja vrlo lagano mozhete biti pozdravljeni od strane podmornichara turske flote.

    Attachment 103991 Attachment 103992 Attachment 103993 Attachment 103994 Attachment 103995 Attachment 103996 Attachment 103997 Attachment 103998 Attachment 103999 Attachment 104000 Attachment 104001 Attachment 104002 Attachment 104003

    Shto se tiche Bazara zachina... on vam se nalazi na ogroooomnom trgu, odmah preko puta Eminonu tramvajske stanice.... Izgleda kao neka stara gradjevina od crijepa...iliti tunJel...u koji kad udjete....ne zhelite da izadjete... Kao shto isam naziv kazhe, zachini, chajevi milion vrsta, voce susheno, poslastica milion....ne znam shta da vam kazhem sem... UZHIVAJTE! Nemmam mnogo fotki odande...ali...evo nekih...

    Attachment 104004 Attachment 104005 Attachment 104006 Attachment 104007 Attachment 104008 Attachment 104009 Attachment 104010
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 14-02-13 at 10:55.

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odajem ti priznanje za vrijeme koje si izdvojila da sve ovo napišeš - ali za dosta stvari bismo se mogli sporiti. Ipak - posjeta ma kojem gradu i utisci koje nosimo iz njih su subjektivni pa ću preskočiti
    Zaključih da zapravo nijesi trebala ići u Istanbul :-D
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  14. #64
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by apsolutno_nemoguca View Post
    Odajem ti priznanje za vrijeme koje si izdvojila da sve ovo napišeš - ali za dosta stvari bismo se mogli sporiti. Ipak - posjeta ma kojem gradu i utisci koje nosimo iz njih su subjektivni pa ću preskočiti
    Zaključih da zapravo nijesi trebala ići u Istanbul :-D
    Ne bih se slozhila da nijesam trebala ici.

    Sachekaj finalni utisak...kad zaokruzhim cjelokupnu prichu.

    p.s. Ako nishta, upoznala sam mnogoooo sjajnih ljudi. Sve i da nijesam izbijala iz hotelske sobe, a jesam svih 10 dana od jutra do mraka, malo mi je bilo 24 h...samo ljudi koje sam upoznala vrijede vishe nego 10 onakvih gradova.

    E sad... U pravu si kad kazesh da bi se mogle sporiti jer su utisci naravno...lichni...

    Ja sam jednostavno...teshka za odusheviti ...izgleda...

    p.p.s. Sacekaj final utisak...ipak.
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 15-02-13 at 09:46.

  15. #65
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ono shto je na mene oastavilo veliki utisak jer ..valjda...nisam josh imala prilike takvo shto vidjeti...je

    Istanbul Akvarium Floriya

    Da bi ste stigli do ove destinacije ...morate malo metroom a malo taxijem... ali se isplati svakog eura. Metro uzimate na Aksarayu, M4, i idete do pretposljednje stanice...ne do Aerodroma jer je aeorodrom posljednja. Kad iskochite tu...dolje sidjete niz stepenice...hvatate taxi, jer je tu taxi stajalishte. Taxi ce vas koshtati neshto oko 10 eura jer je dosta udaljeno.

    Karte u samom akvarijumu su 28tl po osobi...ali se isplati vidjeti, vjerujte mi(!!!!), fascinantno je koliko su ulozhili u to...i potrudili se. Mislim, bar je meni bilo fascinantno vidjeti tolike spesimente vrsta sa svih kontinenata , svih okeana, velikog broja mora, Amazonije...

    Veoma mashtovito, sareno, dosta autentichno kreiran prostor...zbilja lijepo.

    Zao mi je shto su slichice ovako male, pokushacu nedje da ih sve pokachim pa da uzhivate krshteno u njima....

    Do tada...ovako...

    Attachment 104088 Attachment 104089 Attachment 104090 Attachment 104091 Attachment 104092 Attachment 104093 Attachment 104094 Attachment 104095 Attachment 104096 Attachment 104097 Attachment 104098

  16. #66
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mislim da je dosta bilo od mene shto se ovoga puteshestvija tiche. Moglo bi se tu josh poneshto dodati, oduzeti, zakachiti...preskochila sam prichu o Taksimu...ali...prilichno sam iscrpljena ....pa ako se sjetim u medjuvremenu, javljam svima ili ako mi se volja za pisanje vrati.

    Na kraju zhelim da sumiram utiske SVOJE.

    Elem:

    • Grad je skup, ALI, buduci da se u Istanbulu zhivi u dva sloja: prebogati i siromasni iz perspektive nashe, gdje, chisto rachunice vashe radi, bogatstvo ne podrazumijeva one koje barataju sa milion, dva , tri, cetri eura ...vec one gdje je 6,7 nula kao nekom vic (!!) u smislu da chovjek barata sa toliko bula da ne zna ni sam da ih prebroji...(ovo vam govorim jer sam imala prilike...(NE)srece da sjedim sa ljudima koji zive tamo...i koji za nashe pojmove su milioneri -BUKVALNO koji sami govore da su tamo...srednja klasa...koja...ETO zivi ...prosjechno(!!!!))... Sagledavsi ovo...dosla sam tada do zakljucka da je za njih sve jeftino...tak' da...
    • Grad je zatrpan turistima u pravom smislu rijechi...ulice vrve od ljudi...kao da je...neka povorka ogromna revolucionarna (ovo je bilo u februaru, mozhete misliti kako je kad je toplije)... Ko voli guzhvanjac...uzhivace tamo... Ja nisam taj tip. Ja u Pg u kaficu ne mogu da se izborim kad krene manji guzhvanjac, a kamoli.... Tek kad vidit...razumjecete o chemu govorim.
    • Klima je sjajna...u smislu da je meni zbilja prijalo da se malo zgrijem poslije onih par dana smrzavanja u Pg krajem januara. Tamo sam isla bez jakne...uglavnom... Malo smeta malo vlazhniji vazduh...ali...nishta shto se ne bi dalo podnijeti.
    • Hrana mi je teshko pala ne zato shto imama osjetljiv zheludac..vec zato shto se drugachije priprema, govorila sam vec o chemu se radi. Dodushe, bilo je tu prelijepih poslastica, chorbi i bureka, ali ZA MENE prejaka...tako da sam se degustacija osim chorbe odrekla poslije 4og dana. Ishla sam samo na sigurno, buduci da sam prva 4 dana experimentisala u zhelji da probam razne stvari.
    • Prevoz kroz grad super... Svuda stizhete tramom, metrobusom i metroom. Saobracaj UZHAS. Ne poshtuje se skoro ni jedno pravilo sem u 70% sluchajeva CRVENO SVIJETLO. Vozi se...ludnica...vrlo....kako bih rekla...ne bezobrazno...vec...snalazhljivo...lukavo...maherski... Pjeshaci se poshtuju...ne u smislu da se poshtuju na semaforu...vec ipjeshaci prelaze kako im je volja. Crnji su taman nego vozachi... Kako vozachi voze...tako pjeshaci prelaze


    Sve u svemu, grad kao grad...je kao i svaki veliki grad. Potrebno je prosto da pronadjete ljepotu u njemu kao i svakom drugom mjestu jer je kao shto svi znamo LJEPOTA U OKU POSMATRACHA...

    U toku ove prve moje posjete njemu...i ja i moja kompanjonka smo dijelile isti utisak-nismo odushevljene. Ovo ne znachi da nam se nishta nije dopalo, vec da jednostavno nije jedna od onih posjeta koje cemo neshto posebno preprichavati, akio iskljuchimo dio sa ljudima koje smo upoznale.

    Mislim da ce tek druga posjeta ili treca...ili peta biti prave...u smislu da je ovo bilo tek upoznavanje sa gradom...gdje, sta, kako...tako da ce sljedecih puta biti mnogo jasnije gdje ne treba a gdje treba poci...sta ne treba a shta valja jesti...gdje mozhe a gdje ne lutati sam i sl.

    Ipak, mislim da je lijepo poci...otputovati...bilo gdje...susretsi se sa novom kulturom, upoznati drugachiju tradiciju...i ljude...jer cete svakako biti bogatiji.

  17. #67
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  18. #68
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3,821
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    13
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Ja ne znam dje su te vodili ali grad nije nista skuplji nego kod nas,u dosta slucajeva i jeftiniji. Krstarenje Bosvorom bacema para,voznja metroom uzas,cjenkanje sa taxi OBAVEZNO...


    Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

  19. #69
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by bosko10 View Post
    Ja ne znam dje su te vodili ali grad nije nista skuplji nego kod nas,u dosta slucajeva i jeftiniji. Krstarenje Bosvorom bacema para,voznja metroom uzas,cjenkanje sa taxi OBAVEZNO...


    Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
    Niko me NIDJE vodio nije... Sama sam svuda ishla. Napravila sam plan puta uz pomoc jedne nashe koleginice sa foruma...uz njene sugestije...i neke informacije koje sam pokupila preko interneta i ovjde...i dosta su mi koristile.


    Ne znam u kojim je sluchajevima jeftiniji Istanbul od Podgorice? Bash me zanima da chujem...pa mozhda provjerim sljedeceg puta

    Evo, chisto poredjenja radi, turska kafa se krece of 6 tl na nekom ajde...onako...ne bash neuglednom...ali pomalo sumnjivom mjestu...do ko zna koliko na nekom mjestu maaaaaalo recimo luxuznijem..gdje ja srecom ili ne...sam samo bila gost ... mada su mnjam da bi me shlogirala cijena turske kafe... Ali sam , u karti pica, primjera radi TAMO bacila pogled na koktele...bezalkoholne i one sa alkoholom...i evo kako stoje cijene TAMO... Cijene su dvostruko nashe...kad su u pitanju bezlkoholni...odnosno trostruko min nashe kad su u pitanju oni sa alkoholom...

    Ne znam. Meni nije jeftino dati za koktel 20 eura... Nekom mozhda jeste... S tim da je bitno izaci...da u velikom gradu ja nijesam spremna da idem po nekim prchvajzima uveche... Tu sam vec vrlo kategorichna i biram mjesta...

    Ali sam ja ono shto sam napisala pisala iz perspektive NASHE situacije i nashega standarda..kao i .chinjenice ...da mozhda ne idem 10 puta godishnje vanka u LICHNOJ rezhiji...idem mozhda jednom ili dvaput...ali kad odem...ODEM...i zhelim da probam shto je vishe moguce...shto je raznovrsnije moguce...i da ne razmishljam ako sjednem u neku od kafeterija ili bistroa da pregrizem neku uzinu...oce li me iznijeti odande kad rachun vidim. Stekam za to pola godine ili vishe mnogo...nebitno...E sad...ZNAJUCI SVE OVO...pretpostavka je da nisam poshla sa praznim dzepovima...Ipak mi je bilo skupo.

    Ipak, to je sve individualno, neshto shto je meni skupo...nekom je mizerija. Premnda mislim da je u globalu, gledano neki srednji sloj u Cg...i vidjevshi neke stvari...chuvshi od dosta ljudi koji zhive i vrlo dobro rade u Istanbulu...njihova iskustva...Istanbul skup grad...pa samim tim i ZA NAS.

    Ja sam se kretala svuda...od lupam...obichnih bistroa...do kupovine SAHLEPA kako na ulici pa onda i u restoranu... u kafeteriji.... I mogu reci da sam bash gledala da to bude sharenoliko da vidim varijacije u cijenama... I to je manje vishe isto... ako iskljucim McDonalds, pizzahut i sl...

    Stvarno se sa taxistama nijesamcjenjkala jer nisam ishla na neke vozhnje od po po ure...no sam taxi uzimala kad sam vec bila pala sa nogu iili kad nije bilo gradskog prevoza za destinaciju dje sam namjerila...i cijena je takva kakvu ti pokazhe taximetar. Ja nisam zheljela da se cjenjkam BAR U TAXIJU...jer sam tu relaciju kojom je trebalo da me voze...znala... pa sam isto tako znala da me setat i vuc za nos niko ne mozhe a ponajmanje cu to dozvoliti taxisti u Istanbulu na relaciji koju prelazim pjeshke svakoga dana...ili ako sam vec upucena od ljudi koji tamo zhive ...kako i shta da uradim. Uostalom, taj chovjek zhivi od toga...pa i da mi uzme 2 eura vishe NEKA SU MU PROSTE...u tom krkljancu.

    Krstarenje Bosforom se ni meni lichno nije nishta pretjerano dopalo, kao ni mnog shta tamo, shto sma vec rekla, jer iz broda ne vidish sve ono shto vidish sa obale... ali to je vec stvar lichne percepcije...neko voli da se ljuljuska u brodicu oko zaliva...a neko ne...

    Ne razumijem dio sa vozhnjom metroom??? Sta tu nije u redu??? ja nisam imala problema nikakvih...ne kapiram...

    Kad si ti bio??





    P.S. Ukoliko vas bilo shta zanima...a da mislite da vam ja mogu odgovoriti na pitanje..feel free to ask...ovdje ili na pm.
    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 15-02-13 at 12:19.

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Za razliku od tebe - moja iskustva sa Instabulom su sasvim drugačija, i o tome smo već pričale.
    Nikako se ne slažem da je Istanbul skuplji od Podgorice. Naravno, zavisi šta hoćeš i gdje hoćeš. Otići u muslimansku zemlju i očekivati jeftini alkohol je van pameti. U Istanbulu bez problema može da se prođe sa 50 eura dnevno, i to se odnosi i na posjete muzejima/znamenitostima. 50-100 eura dnevno je više nego dovoljno za jesti vani, šetnju, prevoz i izlazak (ne mislim na ubijanje od alkohola). Ja ovo ne vidim kao neki veliki novac kad se ode negdje vani, i mislim da je nerealno upoređivati cijene u milionskom gradu sa cijenama kod nas. Isto se odnosi na gužve. I gužve jesu u turističkim djelovima. Ko god je otišao van tih djelova u Istanbulu neće naići na gužvu, ali grad svakako neće biti prazan. Na konto cijena još - dvije drugarice i ja smo ručale u luksuznom restoranu za 80 eur: ručak sa predjelom, salatom, dezertom, pićem... To je 25 eur po osobi, i ja to ne vidim kao skupo. Ako ćeš deset dana da jedeš tako, onda ti sigurno treba puno novca ali Istanbul pruža mogućnost kombinovanja tako da ...

    Šta su ti ova ''malo sumnjiva mjesta''? Svaki put se nasmijem kad na ovo naiđem

    Moje oduševljenje Istanbulom je zaista veliko i isksutva oba puta kad sam bila (april i septembar - i ne, nije bilo prevruće) su izuzetno pozitivna tako da pokušavam da ne uđem u polemiku sa svakim postom.
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  21. #71
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pa dobro, ja sam kazala da je ljepota u oku posmatracha. ja uopshte nijesam odushevljena...jer je grad kao i svaki drugi... Mislim...osim znamenitosto...nema nishta...BAR NE MENI...sem prelijep zaliv u kojem je tako lijepo smjeshten...mnoshtvo galebova...i miris soli...kad sjedish uz obalu i pijuckash kafu.

    Znam shta smo onda prichale...i mislim da si i TI dijelom kriva shto su moja ochekivanja preptpostavljam porasla poshle nashe kavice. Kriva si, platicesh mi. Salim se.

    Slazhem se sa tobom vezano za guzhvu i sl.

    Upravo je to ono shto sam rekla: sljedeceg puta znacu dje da ne idem: a to su svakako mjesta gdje bvrvi od turista...dakle, znamenitosti. Ali, sasvim je normalno da kad sam prvi put u Istanbulu vidim Topkapi, Plavu dzamiju, Aju Sofiju, Dolmabahche, Djevojachku kulu, galata Kulu, josh par muzeja i dzamija... i da budem mrzovoljna zbohg milion dusha koje se krecu u povorkama i ne dozvoljavaju ti nishta da vidish i u nechemu uzhivash...

    Dakle, sl puta cu svakako vishe vremena provoditi u dijelu grada blizhe mostu. Nisantasi i Ortakoy...Mozhda vecinu vremena.

    Kad sam kazala da je grad skup...naravno da sam to izjavila napravivshi komparativnu analizu svega ovamo i svega onamo... a ti dolazish iz dijela OVAMO... Mislim, dala sam napomenu da sve ZAVISI OD NECHIJE FINANSIJSKE MOCI... MNENi nije bilo jeftino nimalo. I da...gdje se ochekuje od mene da jedem napolju??? U Meku??? U Pizzahut-u??

    naravno da se ochekuje da 10 dana jedem po restoranima...a dje drugo??? Mislim, ne mora biti uvijek sluchaj...naravno da se kombinuje... Ali sam se ja vec ogradila time da me je njihova kuhinja...odgurnula od sebe...tako da nijesam mogla mnogo da kombinujem, kako ti kazhesh...A JESAM BILA VOLJNA...vjeruj mi...jaaaaaaa...uzhivam bolesno u hrani.

    Shto se tiche alkohola, nisam preveliki fan...dala sam samo primjer.

    I da, ovo nije polemika...ovo je malo objashnjenje...

    P.S> Zhao mi je shto me je posjednja dva dana kisha omela...nisam stigla Chamlidzu da vidim...

    P.P.S. Ne znam za ostale koji su bili, ali mislim da krstarenje nocu kad se svijetla upale ostavlja veci dojam...Tako da...mozhete probati. Ja nisam...:P
    P.P.P.S. SUMNJIVA MJESTA su ona koja prije svega ne odaju dojam chistoce prevelike...i djeluju mi kao udzerice neke...al probash...pa shta bude.

  22. #72
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I idemo ponovo
    Karta 99 eur. Smještaj za 2 osobe, 5 noći 275 eur.

    Smješta bukiran po preporuci: http://www.212istanbulsuites.com/
    http://www.booking.com/hotel/tr/ista...9863db6bdf54X1
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  23. #73
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    853
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Koji je najpovoljniji prevoz od aerodroma Ataturk do Sultanahmeta (stari dio grada đe je Topkapi palata) bus,tramvaj,metro linija ili broj ?

  24. #74
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sa aerodroma metro do stanice Zeytinburnu , pa presijedas na tramaj do Sultanahmeta. Oko 30-40min traje voznja i kosta oko 3eura cini mi se ukupno.
    Kreč, kolica i mešalica.

  25. #75
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,995
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo metro+tamvaj je najbrza i najjeftinija varijanta.
    dva i dva su tri

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istanbul
    By vladimirpg in forum Putovanja
    Replies: 10
    Last Post: 11-02-11, 22:53
  2. ISTANBUL Poseban let iz Dubrovnika
    By Globetrotter in forum Putovanja
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-10, 11:19
  3. Ponuda Istanbul 2009 ?
    By BlackVelvet in forum Putovanja
    Replies: 14
    Last Post: 10-04-09, 13:55
  4. Istanbul
    By mc_esseny in forum Putovanja
    Replies: 13
    Last Post: 03-07-08, 15:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •