Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 27

Thread: Lebanon & price o zivotu

  1. #1
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default Lebanon & price o zivotu

    Scena 1:
    Kaze mi omanji celavi advokat: vidis kako smo sve iskopirali, prije rata je bila originalna grcka pravoslavna crkva, a onda su je muslimani zapalili. Obnovili smo je nakon zavrsetka rata, ali vidis kako ikonostas, ikone, vitrazi su samo lose kopije originala. Ovdje se molim jer mi je majka pravoslavka, ali ajde da ti pokazem jos jednu crkvu blizu, koja je obnovljena kako treba.

    On je vec krenuo, a ja nemadoh sto, nego za njim. Usput se mislim da nije ovo neki vodic sto oce na turu da me povede, pa da mi trazi pare? Djelovao mi je kao da iskreno oce da mi pojasni razlike izmedju obnovljenih crkvi nakon gradjanskog rata u Bejrutu, iako meni to ama bas nista nije znacilo. Ja svakako volim da obilazim razne bogomolje, pa reko aj da nastavim ovu 'turu'. Tu smo dosli do manje crkve, koja je po njemu odlicno obnovljena, i pokazuje mi ikone i ikonostas. 'Aha' rekoh...

    Pita koja je kod nas crkva, je li ruska. Reko jes, za nasu crkvu(koja god da je), nadlezna je Vaseljenska patrijarsija. 'Aha' kaze, 'znaci vase crkve nemaju klupe, nego se stoji tokom mise?, upita me. Reko tako je. Stoji se. 'Vidis sad kako je ona prva lose obnovljena, i klupe su dodali kao da je katolicka crkva u pitanju, a ne pravoslavna' kaze on izrevoltirano. Slegnuh ramenima, nisam zna sto pametno da mu kazem.

    'Ti se znaci molis u pravoslavnu?' pita me. Reko ne molim se ni u jednu, nego volim da obilazim bogomolje, nebitno koje vjere rekoh. Upravo sam krenuo i u tu dzamiju pored, rekoh mu. 'Ne zaboravi da se prvo izujes' rece mi. 'Hvala sto si posjetio moju zemlju, znam da je Liban manji od Montenegra' kaze on. Reko jeste, i nadam se da ces i ti uskoro posjetiti Mne i uzivati kao i ja u Lebanonu.

    Tu se pozdravismo. Kaze mora nazad na posa, ima neku tuzbu da pise.

    Scena 2:
    Alila communal kafe. Ili tako nesto. Veliki stolovi u lokalu, jer je koncept da se ljudi druze i upoznaju. Po 10-20 ljudi za sto. Ispricao sam joj scenu iz crkve. Pitala me o smislu zivota, ako se ne molim. 'Ne znam koji je smisao zivota. Mislim da ga i nema. Nego smo igrom slucaja evoluirali u ovo sto jesmo, i kako smo dosli tako cemo jednog dana i nestati vjerovatno. Mozda sva ova putovanja su i pokusaj da se makar malo istrazi svijet u kojem zivimo, da pokusamo da damo smisao zivotu, iako ga ionako generalno nema. Ali ova znatizelja za istrazivanjem planete, moze makar malo da doda sadrzaja zivotu, i shvatimo ko smo, dje smo i sto smo. A sto se vise putuje, vise se novih pitanja i predjela otvara, novih saznanja da budu otkrivena i naucena. Mozda to makar malo nadoknadi besmisao zivota?!' Ao, veli mora da je tesko biti ti. Reko ok je za sad. Ispostavilo se da je ona muslimanka. Moli se. Liberalna je, ali jos zivi konzervativno, jer je kod roditelja. Kaze da joj vjera daje mir i smisao zivotu.

    Ne, ovo nije pdf religija, samo kratki rezime prvog dana u Bejrutu

    Inace prvi utisak je odlican
    Slike stizu



    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  2. #2
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    subscribed

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    subscribed
    +1

    Inace ljudi iz Libana su legende i druzeljubivi.

    Cekamo nastavak

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  4. #4
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Uh... ajde piši...

    Sent from my Motorola 8400

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,933
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    251
    Thanked in
    136 Posts

    Default

    (privlačim stolicu i kutiju kokica)

  6. #6
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Trebalo je 3-4 godine da Liban dodje na red, nakon sto je stavljen na listu. Ovom posjetom za sad zaokruzujem posjetu regionu, dje sam vec bio u Izrael, Palestinu, Jordan, a jos ranije obisao vecinu drzava Zaliva, Emirate, Katar, S. Arabiju...
    Jos je ostala Sirija. Mislio sam do Damaska, ali treba makar 2 nedelje da se procesuira viza, pa neka to ostane za 2-3 godine od danas, kad se malo povrate... O Siriji sam cuo samo najbolje stvari.

    Do Libana je najlakse doci Er Srbijom Pg Bg Liban. Doduse ta opcija je oko 350-400e. Turkish ima Pg Ist Liban za 400-500e, isto skupo. Ja sam letio Aegeanom iz Tirane, preko Atine, 200e, ok cijena. Obicno su im karte od 180-230.
    Viza nam ne treba. Ljeta su im prevruca, pa je najbolje izbjegavat peruod od juna do sredine septembra. Sad je ok, oko 28-30c po danu...

    Tek sam ovdje 30 sati, pa necu iznositi jos utiske o ljudima, ali ovo sto znam do sad jer s njima radim preko 10 godina u turizmu, je da su generalno prijatni ljudi i prizemni. Dosta na to utice velicina zemlje, za trecinu su teritorijalno manji od nas, i to sto nema ko ih nije rokao.

    Kazu da je Bejrut najstariji naseljeni grad, preko 7000 godina istorije. Fenicani su nekad bili ovdje 1000 godina, nedje od prije 3500 godina. Onda su dosli Rimljani, pa Otomani, pa Francuzi. Posline drugog svjetskog rata su dobili nezavisnost od francuza. Ima ih preko 6 miliona, uz jos 2 miliona izbjeglica iz Sirije i oko pola miliona iz Palestine.

    Bejrut je dosta razvijen i obnovljen, po centru su vecinom sve obnovili, tako da se ne bi reklo da je bilo rata. Pogotovo dio oko marine i luke, sve fensi zgrade, lokali, soping molovi... Nema previse tog starog duha libana. Tu je stari hotel Phoenikia, otvoren 60 i neke, koji je tada bio cudo, dje se okupljala intelektualna elita libana i svijeta koji je dolazio u liban. Imaju jos nekoliko dzamija i obnovljenih crkava, iz Nejmah trg, koji prikazuju kako je to sve nekad izgledalo...

    Francuski se vise govori od engleskog. Placanje moze i u americkim dolarima.

    Smjestaj sam nasao u Talal hostelu. U samom je centru, trokrevetna soba. Cijene smjestaja su skupe, 50+e za centar, dok me ovo ispalo ok 15e za noc. Smjestaj nije nista posebno, ali je u centru, jeftino i cisto. To me zanimalo. Na booking 7.2 ocjenu ima.
    Dosa sam da iskuliram nedelju dana, laganim tempom vidim sto se dogadja naokolo...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  7. #7
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    "Kazu da je Bejrut najstariji naseljeni grad, preko 7000 godina istorije."

    reci im da je damask stariji, da se ne zanose
    skupo je, u krv..
    caj 3e, hamburger 7e..

  8. #8
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Hamra street, preporuka za vikend.
    Grad sa odlicnom hranom i previse lijepih cura na jednom mjestu.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  9. #9
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FiX View Post
    "Kazu da je Bejrut najstariji naseljeni grad, preko 7000 godina istorije."

    reci im da je damask stariji, da se ne zanose
    skupo je, u krv..
    caj 3e, hamburger 7e..
    Svi oni tvrde za svoja mjesta da su najstarija, od egipcana, libijaca, sirijaca, iracana, libanaca...

    Cijene su jake, na nivou Izraela. Mnogo skuplje od Istanbula, Kaira, Amana...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  10. #10
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Treci dan u Bejrutu, zapocinje kao i prosla dva- kafom u starbaks u marini.
    Ovdje svi kafenisu, i to je bas top. Kafici su popunjeni solidno od rane zore. Imaju milijardu kafea, nema dje ih nema. 4e najobicniji kafe late.

    Ovaj kao biznis distrikt oko marine je najrazvijeniji, najvise obnovljen i bas lici na nesto. Lijepo setaliste uz marinu/more, kafei, laganica, nema buke od saobracaja koji je katastrofa.
    Ne jurim nidje, nego cu i danas lagano da zavrsim obilazak ovoga sto mi je ostalo da vidim. Tehnicki se Bejrut moze za jedan dan obici da se vidi ovo glavno, ali nije to to. Ovdje se valja i duze zadrzati da bi se osjetio puls grada. 3-5 dana minimum. Ko oce i nocni zivot, imaju vrhunske diskoteke, ali onda se ne bi budio preko dana. Do 6 ujutru je provod, a i valja spremit kesha dosta. SkyBar i ONE su najpoznatije dvije, ovdje u centru, dje parasi bejrucani i stranci trose milione.
    Ko oce laganiju varijantu, imaju na hiljade barova koji se pune vec od 8 uvece... Masu tematskih barova, tematskih veceri... Drustveni zivot na nivou.

    Juce sam obilazio stariji dio grada, Hamru i Raouche. To je kontrast ovom biznis centralnom kvartu. Starije zgrade, dosta neobnovljenih, prodaje se sve i svasta po prodavnica... Ono sto fali, a sto su uklonili, su tradicionalne otvorene trznice i souks. Toga vise nema, sve su zamijenili trzni centri, i izbrisali taj tradicionalni arapski momenat, koji se jos moze naci u Amanu, Kairu, Palestini, Maroku...

    Nasao sam preko tripadvisora kafe/restoran Em Nazih, u centru. Otvorena velika basta, libanska hrana, cijene pristojne, top rucak/vecera za 7-8e, sto je ovdje odlicna cijena. Isto imaju velike stolove dje masu ljudi moze zajedno da sjede i da se druze... Dosta su neposredni, lako je zapocetu razgovor s nekim, pa i oni sami pitanjem Odakle si...

    Veli mi lik, izvjesni novinar, da je libanski vladar u svoje pero od Njegosa htio da kupi veliku zemlju u Cg, ali ovaj nine htio da mu da... Prvo me zacudilo da lik uopste zna za Njegosa, a drugo ova i formacija, pokusavam da iskopam nesto vise o tome...





    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    -Napravio sam gresku sto nisam otisao u USA 2010te, kao nekoliko mojih drugova doktora, do sada bih imao i kucu, auto, i jos vise razvio karijeru. Umjesto toga sam ostao da radim u bolnici mog oca u Damasku. Kaze i moj otac da je znao da ce rat krenuti dogodine, pustio bi me da idem. Sad mi pomaze da zavrsim papire za njemacku. Jos samo da polozim jezik sjutra, i do kraja narednog mjeseca nostrifikujem diplomu preko njemacke ambasade u Libanu i nadam se da cu biti tamo do nove godine. A onda iduce godine dovesti zenu i djecu da budu sa mnom, lad sredim stan i posao. U Damasku nam je sad plata jedva 30 000 lira, a lira je sad oko 630 za dolar. To nije zivot za nikog, ljudi umiru od gladi i pozajmljuju da prodju mjesec. Hvala njemackoj sto nam je otvorila vrata, imam dosta drustva tamo.

    Ovako zapocinje pricu Ahmed, cimer iz hostela, 32godisnji ortoped. Sve zna, i dje je crna gora, i da generalno opada prirodni prirastaj u evropi, i sa nismo dio shengena... Dje god da ga taknes zna nesto. A jos i ortoped. Kaze da su se tokom rata iselili iz Damaska, u mjesto izmedju Damaska i Homsa. Kaze da je zahvalan velikom i svemocnom Alahu na tome sto mu niko iz porodice nije poginuo. A tokom rata je dobio i dvoje djece. Kaze da je mnogo ljudi sve izgubilo sto su imali. Oni su imali srecu da im je kuca gotovo netaknuta nakon rata u Damasku i da su je obnovili. Kaze da je tokom 4 godine zivio i ucio u univerzitetskoj bolnici blizu Homsa, i da nije izlazio jer su bile barikade na putu. S obzirom da su oni iz grada koji je podrzavao pobunjenike, da su ih presreli na barikade, poslali bi oh u zatvor i ubili bez ikakvog sudjenja i objasnjenja. Kaze da je mnogo bilo pobunjenickih milicija, jedne je podrzavala i finansirala saudijska arabija, druge Kuvajt, trece Katar... Ni oni nisu stizali da budu u toku sa svim ratnim desavanjima.
    Nada se da ce uspjeti kao doktor u Njemackoj i nekad biti poznati hirurg, kao sto je njegov otac bio u Damasku. Kaze da je velika korupcija u siriji i kad se zavrsi rat da be racunaju da ce biti bolje, osim sto ce biti mir. Ekonomija je u kanal, plate su po 20-30$ i da ih placaju iz deviznih rezervi, koje su ionako pri kraju. Dijaspora salje dosta para nazad, i to im pomaze da opstanu.

    Slusam ga i ne znam sto da mislim o sve sto je prezivio on i familija. Osim da imam za njega veliko divljenje i postovanje.

    __________________________________________


    -Prije je bilo bolje, bilo je vise turista u Liban.
    -Prije cega? Pitam Zuhaira, vlasnika hotela/hostela u kojem sam odsio.
    -Pa prije rata u Siriji. Nije se rat prelio kod nas, ali utice na ekonomiju i percepciju Libana kao turisticke destinacije. Mnogo je manje posla, ali nadam se da ce biti bolje kad se rat zavrsi.
    Kaze Zuhair da je njegov otac otvorio hotel Talal 62ge u zgradu pored. On je naslijedio biznis od njega i vodi ga zadnjih 26 godina, od svojih 45. Kaze da grke ne podnosi, veli to su mu najgori gosti. Stalno nesto traze i zale se. Vecinom su mu gosti iz sirije, turske, evrope, poneko iz azije i amerike...


    Obidjoh i Byblos, gradic na nekih 40km od Bejruta. Liban trpi velike posledice ovolike naseljenosti, budvanizovali su cijelu obalu, smeca naokolo koliko oces...
    Ako nista prevoz je jeftin. 'Servis' stari micubisi kombiji koji sibaju okolo Libana, u pokretu uskaces u njih kad uspori pored puta. 1e do Byblosa.

    Byblos definitivno ne treba zaobici. Tu se nalazi cuveni dvorac koji su krstasi napravili u 11om vijeku, tj ostaci istog...




    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  12. #12
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    Kakvo uzivanje je ovo citati, svaka cast i hvala za putopis.

    bon voyage

  13. The Following User Says Thank You to Joksim For This Useful Post:


  14. #13
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Mojsije doktore, hvala za putopis. Samo cini mi se da si otisao sa zenom, pa zato nam ne pises o Libankama, za koje sam cuo da su najljepse zene na svijetu
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  15. #14
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Mojsije doktore, hvala za putopis. Samo cini mi se da si otisao sa zenom, pa zato nam ne pises o Libankama, za koje sam cuo da su najljepse zene na svijetu
    Ovog puta nisam sa zenom
    Libanke stvarno jesu medju najljepsima. Ima i zamotanih, ali vise je odmotanih . Prorodnije su od ovih iz zaliva tipa emiracanki, jer nisu onako precerano nakindjurene, nasminkane i iscrtane. Garave su, vole da se obuku provokativnije i da dobiju poglede... pusti djaola

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  16. #15
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Joksim View Post
    Kakvo uzivanje je ovo citati, svaka cast i hvala za putopis.

    bon voyage
    Vazda

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  17. #16
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by crane_operator View Post
    Hamra street, preporuka za vikend.
    Grad sa odlicnom hranom i previse lijepih cura na jednom mjestu.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    Hamra je stariji dio grada, dje je dosta haoticno, kako i obicno i jeste po arapskih gradova. Interesantno je za obici, ali nosta spektakularno. Makli su sve sukove, otvorene trznicdle, tipa Khan El Khalili u Kairu, i onda brisu taj stari arapski duh...

    Hrana je premocna. Ja sam jos u svoje pero u emirate otkrio cari arapske hrane, pa se ovih dana ubijam od humusa, tabulea, muhamarre, fatousha, kebaba i ostalih delikatesa. Kafe EM NAZIH u centru je jedno od jacih mjesta u grad. Ogromna otvorena basta, hrana domaca, cijene hrane i pica skroz ok... a zene... pusti djaola rekoh gore, necemo ugrozavat brak

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  18. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    60c je 1000 funti.
    Sve cijene iz menija množim sa 0.6e.

    Plata doktora 30.000 funti, a jedan čaj ili cijeđen sok 6.000... Previše i prečudno

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  19. #18
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    60c je 1000 funti.
    Sve cijene iz menija množim sa 0.6e.

    Plata doktora 30.000 funti, a jedan čaj ili cijeđen sok 6.000... Previše i prečudno

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Ovo sto sam ja pomenuo su sirijske lire, koje se krecu 600-650 za $. U siriji imaju i ogromno crno trziste za dolare i gorivo, a kako mi rece drzava strogo kontrolise unos americkog dolara...

    Slika gore iz menija je za libansku funtu. 1$ je 1500lbp.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  20. #19
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Hvala ti što sve ovo nesebično dijeliš sa nama!
    Divno te čitati i gledati predjele, upoznavati ljude i kulture.

  21. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    @Mojsije šta se dešava?


    Vlasti su pokrenule politiku štednje kako bi smanjile budžetski deficit.
    Građani su se okupili ispred sedišta vlade gde su registrovani sitni incidenti između policije i demonstranata koji su pokušali da probiju policijsku kordon.
    Oko 500 ljudi bilo je ispred vlada sa libanskim zastavama skandirajući "Revolucija", "Vlada i parlament su lopovi" i "Narod želi da padne režim".
    Priveda u Libanu je poslednjih godina zabeležila veliki pad sa rastom od jedva 0,2 odsto 2018. godina, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
    Libanski parlament je u julu usvojio budžet štednje za 2019. kako bi se smanjio javni deficit.
    Javni dug iznosi 86 milijardi dolara, odnosno više od 150 odsto Bruto domaćeg proizvoda (BDP). To je treći najveći dug u svetu posle Japana i Grčke.
    Libanski mediji su preneli da banke i menjačnice ovih dana ograničavaju prodaju dolara iz straha od pada deviznih rezervi, dok je guverner Centralne banke Rijad Salameh demantovao da se Liban suočava sa dolarskom krizom dodajući da je dolar dostupan na tržištu.


    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  22. #21
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    @Mojsije šta se dešava?


    Vlasti su pokrenule politiku štednje kako bi smanjile budžetski deficit.
    Građani su se okupili ispred sedišta vlade gde su registrovani sitni incidenti između policije i demonstranata koji su pokušali da probiju policijsku kordon.
    Oko 500 ljudi bilo je ispred vlada sa libanskim zastavama skandirajući "Revolucija", "Vlada i parlament su lopovi" i "Narod želi da padne režim".
    Priveda u Libanu je poslednjih godina zabeležila veliki pad sa rastom od jedva 0,2 odsto 2018. godina, prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
    Libanski parlament je u julu usvojio budžet štednje za 2019. kako bi se smanjio javni deficit.
    Javni dug iznosi 86 milijardi dolara, odnosno više od 150 odsto Bruto domaćeg proizvoda (BDP). To je treći najveći dug u svetu posle Japana i Grčke.
    Libanski mediji su preneli da banke i menjačnice ovih dana ograničavaju prodaju dolara iz straha od pada deviznih rezervi, dok je guverner Centralne banke Rijad Salameh demantovao da se Liban suočava sa dolarskom krizom dodajući da je dolar dostupan na tržištu.


    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Nisam bio juce i prekjuce u Bejrutu, ali vidim jutros da je vise vojske rasporedjeno po ulicama, i da su blokirali ulice oko nekih zgrada.

    Lise ovog fensi dijela Bejruta u strogom centru, sto se vise odmices, stanje je gore. Vec na 3+km od centra nebo i zemlja, kolika je razlika.
    Velika je polarizacija drustva. Masovno se voze mercedesi, bmw i audi, ali to je manjina ovdje. Bio sam do nekoliko drugih gradova, Junieh, Sidon, Tyre, raspadaju se u odnosu na Bejrut, ne vjerujem da imaju ni trecinu standarda ovoga. Byblos tu i tamo, turizam ih izvlaci.

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  23. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    'Ja sam Omar'
    Odakle si Omare? Upitah ga.
    'Iz Alepa, dosao sam da polazem njemacki'
    Da ne znas Ahmeda?
    'Ne znam' pogleda me zbunjeno.

    Rekoh mu da je Ahmed proveo jednu noc u krevetu pored njegovog, isto iz Sirije, dosao da polaze njemacki u obliznjem Geteovom institutu.

    'Ima nas dosta' kaze mi. Svi imamo jednu destinaciju, Njemacku. Oni nas najvise pustaju.

    Omar je 26togodisnji diplomirani farmaceut. Solidno govori engleski, dosao da polaze B2 nivo njemackog, sto je jedan od uslova za emigraciju sirijaca. Kaze da ce ostaviti i papire u ambasadi njemacke, i da im treba otprilike 3 mjeseca da izdaju vizu. Sestra mu je posla prije 3 mjeseca u Majnc. Ona je doktorka. Kaze da se nada da ce ozeniti njemicu da bi lakse dobio drzavljanstvo, ali bi roditelji radije da nadje sirijku.

    U Alepo se sad zivi relativno mirno. Kaze da ima nekoliko djelova dje ne treba ici zbog pobunjenika, ali da je 90% grada slobodno. Cak mozemo i napolje uvece da izadjemo, rece ushiceno. Ta ushicenost s kojom je to rekao, najbolje opisuje patnje kroz koje su prosli. Kaze da je stanje generalno bolje u zadnjih 2-3 godine, nego u prvih 4-5 godina, otkako je krenuo rat. Kaze da kada su stigli pobunjenici, mnlgo je bombi padalo na Alepo, pucalo se po ulica, ulazili su ljudima u kucu. Kaze da s prvim mrakom su gasili svijetla i nadali se da niko nece uci kod njih. Kaze da je to bio zivot u konstantnom strahu, ali zahvaljujuci velikom Alahu, prezivjeli su i niko iz porodice nije ubijen.
    Ne znam sto jos da ga pitam, ali sve i da ocu, ne mogu da shvatim kako su prezivjeli tako toliko godina, i kako se to odrazi na glave ljudi.
    Omar nosi svoju hranu i vodu za bejrut. Isto kao i Ahmed. Oni znaju koliko je Bejrut skup, ali ne mogu ni da pomisle da provire put Starbaksa i vide da kafa kosta 5$. Kaze da se nada da ce sto prije poci, jer ce tako moci da pomaze porodicu, kao sto ih sestra pomaze ovih zadnjih nekoliko mjeseci otkad je tamo.
    Kaze da dodjem da posjetim Siriju. Damask, Homs, Latakiju, Tart, pa i Alepo. Kaze da je sad ok za posjetiti, ali ljudi ne znaju. Misle da se jos puca po ulicama. Kaze da su imali i prije rata turista, ali ne koliko bi trebalo. Sirija je jako zatvorena zemlja, a ima puno da se vidi i poce da mi nabraja. Rekoh mu da dolazim prvom prilikom, nadam se za 2 godine najkasnije...

    Juce sam posjetio Sidon i Tyre, dva manja grada juzno od Bejruta. Cim se pocnem odaljavati od centra, vidi se koliko se Liban bori da lici na nesto, s obzirom da je masu zgrada naokolo, sve se raspadaju, na divlje sve gradjeno, smeca svuda naokolo, nevjerovatno koliko smeca. Ljudi nonsalatno bacaju na ulicu koliko stignu. To niko ne kupi.

    Procitao sam da su prije 2-3 godina imali vecu krizu sa odvodom smeca, jwr je glavna deponija bila zatvorena, blizu bejruta. Tokom nekoliko nedelja pocele su da nicu planine divljih deponija, da je u jednom trenu glavni auto put bio blokiran od smeca koje se naslo na njemu. Nasli su tada privremeno rjesenje da sprijece jos vecu krizu tako sto su izvezli, nezvanicno u Sijera Leone na stotine hiljada tona smeca, a opet otvorili ovu glavnu deponiju, koja sad ima preko 13 miliona tona smeca, a originalno je bila otvorena na 2 miliona.

    U povratku iz Sidona za Bejrut, odjednom upadosmo u kilometarsku kolonu. Kako smo milili, vidjeli smo da je nasa traka bila blokirana jer je hitna pomoc pomagala povrijedjenima iz udesa, pa su blokirali dvije od 4 trake, a u suprotnom smjeru se odigravala nerealna scena dje je 10-15 momaka blokiralo sve trake, a dva bmw-a turirali i pravili osmice. Nerealne scene... Masu je trkaca ovdje, sto s motorima sto s nabudzenim autima, leti se lagano po 200 na sat kroz grad...

    Bice slike, cim ova aplikacija proradi...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  24. #23
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Hvala ti što sve ovo nesebično dijeliš sa nama!
    Divno te čitati i gledati predjele, upoznavati ljude i kulture.
    Ovo se nedje mora napisati, inace ce se zaboraviti sve

    Arapske drzave su prica za sebe, ovdje nema nekih spektakularnih atrakcija, ali samo vidjeti kako se zivi i odvija zivot, je prica za sebe.

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  25. #24
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    U Libanu semafori vise imaju sugestivnu ulogu, ne shvataju se kao naredba. Na to treba misliti kad se krene prelaziti ulica kad je crveno za vozace i zeleno za pjesake. Sacekati da svi prodju kroz crveno pa onda preci ulicu

    'Servis' divlji kombiji koji voze izmedju gradova su stvarno prejeftini. Njima se vozi najobicnija raja. Do Byblosa(Jbeil na arapskom) treba sat vremena i 2000funti, sto je nesto vise od eura. Kombiji se obicno nalaze na Charles Helou raskrscu, za busove za sjever, i Cola raskrscu, za busove za jug. Kombiji krecu svako malo, cim se napuni. Vecinu puta ne idu autoputem, nego nekom kao magostralom paralelno, jer ljudi tu ulaze i izlaze iz kombija. Nema ono direktno da se ide, ako je neko na to pomislio
    Za Byblos sam vec izbacio slike, dovoljno je 2-3 sata da se obidje grad. Iskomercijalizovali su ga sa masu barova za zapadnjake u centru, ali imaju dobar souk i tvrdjavu. Masu istorije naravno.

    Sidon(Saida na arapskom) i Tyre(Sour na arapskom) na jugu su mi se vise svidjeli od Byblosa. Oni su vise divlji i autenticni. Ono sto se i ocekuje od ovog dijela svijeta. Oba grada se mogu u jednom danu obici. Ne treba uzimati agencije i gluposti, koji ovo naplacuju 100-150e, za voznju u fensi kombi sa ostalim turistima. Iskustvo je mnogo autenticnije kad si u kombi sa lokalcima Euro je voznja do Sidona, i onda jos euro do Tyrea. Oba grada isto imaju masu istorije, od fenicana, rimljana, otomana...

    Al Amin dzamija u centru Bejruta je jedna od ljepsih u koju sam bio.

    Danas kuliram u Bejrutu s ekipom iz Sirije i Iraka. Talal hostel je bio pun pogodak, bas interesantnih likova ima.
    To je to manje vise to za ovu nedelju u Libanu. Nedelja dana je prolecela, u 4 ujutru nazad u nasu lipu...

    Od arapskih drzava Sirija mi je prva sledeca na listi. A na vrhu su isto i Tunis, Alzir i Maroko. S tim cu zavrsiti MENA (middle east and north africa) region. Osim Libije, vidjecemo kad ce se tamo stanje normalizovati.

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  26. #25
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Pomalo me uvati tuga kad gledam kako ovi ljudi žive, a kolijevka civilizacije. I kad vidiš ljude na zapadu, obijesne, nadobudne, čisto potrošačko društvo.

  27. The Following User Says Thank You to montenegrina For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. U PROSLOM ZIVOTU...
    By ceca-peca in forum Sve i svašta
    Replies: 57
    Last Post: 24-12-10, 15:29
  2. Idealan trenutak u zivotu
    By Sandman in forum Sve i svašta
    Replies: 47
    Last Post: 07-03-06, 15:04
  3. Ne probajte ovo u stvarnom zivotu
    By No_LiMiT in forum Game Server CG
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-05, 21:28
  4. najsrecniji dogadjaj u zivotu
    By Freddy_Kruger in forum #montecafe
    Replies: 5
    Last Post: 29-03-04, 23:02

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •