Results 1 to 12 of 12

Thread: Crnogorci se mole u katolickim crkvama!

  1. #1
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Crnogorci se mole u katolickim crkvama!

    U Hrvatskoj se osnivaju parohije CPC,
    Crnogorci se mole u katolickim crkvama


    Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Miraš Dedeic, potvrdio je medijima da CPC uskoro osniva parohije u Hrvatskoj. Dedeic je to objasnio potrebom "da crnogorska nacionalna manjina može u Hrvatskoj da ostvari verske slobode preko maticne CPC".
    Dedeic je dodao, da ce se parohije CPC u Hrvatskoj oformiti u svim mestima gde žive Crnogorci, a bogosluženja ce sveštenici te crkve u pocetku obavljati u hramovima Katolicke crkve, navodno dok CPC u Hrvatskoj ne izgradi svoje hramove.
    Da je ova stvar u fazi ozbiljnih pregovora, potvrduje i podatak da je CPC za svog opunomocenika u Hrvatskoj imenovala dr Milorada Nikcevica, profesora na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Osnovan je i crkveni odbor CPC u Hrvatskoj, koji priprema registraciju ove crkve.
    I dr Radomir Pavicevic, predsednik Nacionalne zajednice Crnogoraca u Hrvatskoj, podržava ovu ideju:
    - Ovaj naš korak nije uperen ni protiv koga, vec hocemo da se molimo u svojoj, Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, da mitropolit Dedeic, kada dode u Hrvatsku, bude dobrodošao i kod katolickog kardinala Josipa Bozanica i kod pravoslavnog mitropolita Jovana Pavlovica, kao i kod ostalih verskih poglavara.
    Osnivanje parohija CPC u Hrvatskoj ni za "tisak" nije medijski primamljivo zbog malog broja mogucih vernika te crkve, ali jeste zbog toga što CPC odavno napada Srpsku pravoslavnu crkvu i mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovica.
    Od svih pravoslavnih crkava sveta CPC, po recima Dedeica obnovljenu '93, priznale su samo bugarska i ukrajinska crkva. SPC smatra da je Dedeiceva crkva zapravo sekta, jer je "samozvani mitropolit" davno anatemisan i izopšten iz pravoslavlja. Znacajno je napomenuti, da se protiv CPC otvorenim pismom izjasnio i vaseljenski patrijarh Vartolomej, kao i Grcka pravoslavna crkva iz koje je Miraš Dedeic upravo aktom carigradskog patrijarha izopšten. Naravno, ni patrijarh moskovski i cele Rusije Aleksije Drugi ne podržava CPC.
    Deo crnogorske vlasti, pogotovu u poslednje vreme, nalazi se u otvorenom sukobu sa Srpskom pravoslavnom crkvom, i narocito sa mitropolitom Amfilohijem. To je potvrdeno i nedavnim rešenjem crnogorske vlade, odnosno njenog ministarstva, da SPC ukloni crkvu Svete Trojice, nedavno postavljenu na Rumiji. Podršku CPC-u svojevremeno je potvrdio i neprikosnoveni crnogorski lider Milo Đukanovic, primajuci Miraša Dedeica. A uz vladajucu (doduše manju) stranku SDP, ciji je lider Ranko Krivokapic, predsednik crnogorskog parlamenta, koja se od pocetka otvoreno stavila na stranu CPC, još neki politicari iz vrha DPS podržavaju Dedeica, što je najuocljivije uoci vaskršnjih i božicnih cestitki.
    Dedeic je tezu o parohijama CPC u Hrvatskoj namerno plasirao uoci narednog susreta u Konavlima dvojice predsednika, Filipa Vujanovica i Stjepana Mesica, kada ce najviše reci biti o ratnoj odšteti koju Podgorica Zagrebu mora da plati. Pošto su Crnogorci vec pristali, Dedeic se nada da ce druga strana uciniti ustupak i dozvoliti osnivanje parohija CPC.

    SAMO 44 VERNIKA

    Na popisu u Hrvatskoj 2001. 4.926 gradana se izjasnilo da su Crnogorci po narodnosti. Od njih samo 44 je izjavilo da pripada Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, a kako je neko od onih "drugih" primetio, skoro toliko bi parohija Dedeic trebalo da osnuje u Hrvatskoj. Za svakog vernika - parohija.


    PS.Bar sad znamo otkud vjetar duva!

  2. #2
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gromada
    PS.Bar sad znamo otkud vjetar duva!
    Otkud duva?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    behind a desk...
    Posts
    2,009
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Barem ne moraju ici u limene crkve da se mole ka neki.

  4. #4
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking Odlichna ideja!

    Mogao bi i ti ka prvi beranac, da otvorish filijalu katolichku u Kopenhagenu?

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Мањи трошак ће бити да се одмах покатоличе и да не граде цркве, јер их ионако неће изградити јер нема ко.

  6. #6
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Moliti se u bilo kojoj Hriscanskoj crkvi nije nikakav grijeh, Docim moliti se u nekoj konzervi limenoj sa kojom se vrsi raskol naroda u Crnoj gori,toje pravi grijek i tu bog ne pomaze.
    Vi koji ste protiv katolicke crkve bice te sjutra i protiv Crnogorske pravoslavne crkve, po vama cio svijet trebaobi vjerovat u Srbsku crkvu pa bila ona i od plastike.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brzi
    Moliti se u bilo kojoj Hriscanskoj crkvi nije nikakav grijeh, Docim moliti se u nekoj konzervi limenoj sa kojom se vrsi raskol naroda u Crnoj gori,toje pravi grijek i tu bog ne pomaze.
    Vi koji ste protiv katolicke crkve bice te sjutra i protiv Crnogorske pravoslavne crkve, po vama cio svijet trebaobi vjerovat u Srbsku crkvu pa bila ona i od plastike.
    Тригеру јадо, зар ти не рече једном нама да си вјерник СПЦ?

    http://www.cafemontenegro.com/forum/...lts&pollid=275

    :wink:

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedno je sigurno, ovi vjernici i svjestenici o svemu rado govore ali nikako o Bogu....dao Bog da vas mimoidju sve te prevare a i sami katolici imaju svog svetog oca-Papu, tako da nema veceg dokaza bogohuljenja....Ovi sto hoce Boga da odjenu u crnogorsko-dukljansku skiniju su najsmjesniji....ti bi zarad multietnicke drzave Boga prekrstili u Alaha samo da im se nazove nezavisna pa da se mole pred svetim grbom a takodje je i sa srpskom crkvom koja ojde na fujanje niz rumiju....Neka su samo zdravo ti hriscani koji ce imati najvecu odgovornost pred Bogom. A ja eto opet velim neka se sagradi i 100 crkava cpc i spc i neka se dobro nariljaju za badnje vece i neka se tresti zemlja od dinamita i neka se cuju ljevori iz bajica i vino kojim se polijeva, za takve se On odvede na klanje....

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin
    Тригеру јадо, зар ти не рече једном нама да си вјерник СПЦ?

    http://www.cafemontenegro.com/forum/...lts&pollid=275

    :wink:

    Kole!
    Ja vjerujem samo u jednu Crkvu i to u onu dje sam krsten, a to je Pravoslavna Crkva, medjutim postujem i sve ostale religije i narode koje vjeruju u Boga i svoju vjeru.
    U Englesku postoji puno gradova dje nema Pravoslavnih crkava ali postoji i zivi nas narod i Srbski i Crnogorski, i svi se mole bogu u Hriscansku crkvu t.jest Katolicku crkvu, jer je Crkva Crkva gdje se hriscani mole pa bili pravoslavni ili Katolici vazno je da se mole u ono usta vjeruju.
    Last edited by Brzi; 15-08-05 at 18:46.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Brzi
    Kole!
    Ja vjerujem samo u jednu Crkvu i to u onu dje sam krsten, a to je Pravoslavna Crkva, medjutim postujem i sve ostale religije i narode koje vjeruju u Boga i svoju vjeru.
    U Englesku postoji puno gradova dje nema Pravoslavnih crkava ali postoji i zivi nas narod i Srbski i Crnogorski, i svi se mole bogu u Hriscansku crkvu t.jest Katolicku crkvu, jer je Crkva Crkva gdje se hriscani mole pa bili pravoslavni ili Katolici vazno je da se mole u ono usta vjeruju.
    Brzi, kao prvo ne postoji vjerovanje u crkve nego vjerujes u postojanje Boga. Kao drugo, iako sam uvidjas besmislenost podijeljene Crkve sam se zalazes za podjelu koja je jos veca besmislica jer ne samo sto su trenutna djelovanja Crkve pravoslavne ispolitizovana nego su i svojim djelovanjem daleko od izvornog Hriscanskog sto svakako upucuje na zakljucak da je pravoslavnoj crkvi potrebna reforma a i licno zelim da Crkva bude ujedinjena jer ipak svi hriscani vjeruju u istog Boga sto ne znaci da katolicku crkvu vidim kao nesto sveto i ispravno vec takodje kao Crkvu koja iako naprednija, svakako da je sacinejna i od naopakih ljudskih materijala. I kao trece Bogu se moli duhom i istinom pa je svejedno da li ces Bogu na jastuku izreci svoju molitvu ili pred svijetom u Crkvi.

  11. #11
    Join Date
    May 2004
    Location
    LONDON
    Posts
    1,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Brzi, kao prvo ne postoji vjerovanje u crkve nego vjerujes u postojanje Boga. Kao drugo, iako sam uvidjas besmislenost podijeljene Crkve sam se zalazes za podjelu koja je jos veca besmislica jer ne samo sto su trenutna djelovanja Crkve pravoslavne ispolitizovana nego su i svojim djelovanjem daleko od izvornog Hriscanskog sto svakako upucuje na zakljucak da je pravoslavnoj crkvi potrebna reforma a i licno zelim da Crkva bude ujedinjena jer ipak svi hriscani vjeruju u istog Boga sto ne znaci da katolicku crkvu vidim kao nesto sveto i ispravno vec takodje kao Crkvu koja iako naprednija, svakako da je sacinejna i od naopakih ljudskih materijala. I kao trece Bogu se moli duhom i istinom pa je svejedno da li ces Bogu na jastuku izreci svoju molitvu ili pred svijetom u Crkvi.

    Prijatelju slazem se u potpunosti sa tobom! to sam i sam vec rekao u proslom postu, medju tim razlika je samo u kakvom sam tehstu to sve napisao i po objasnio, Crkva je samo ustanova gdje se vjernici mole Bogu kao sto sam i naveo.
    Ja se ne zalazem za nikakve podjele, bas na protiv? ja sam hriscanin i zelio bih da se svi zalazu za isto.
    C.Gorski sindikat,Svizajedno!!!
    mi smo nebeski narod,ali na zemlji za chuda znamo.******!!!opet mi je umro konj.. steta bejashe dobar,gazio je ;) pogana

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Aj Bogu fala da se oko necag slozismo....u Bogu je sve moguce kako je i pisano i da je ljepse napisat "prijatelju" nego li "izrode zaklacu te"....mi smo temperamentom tezak narod da tezi ne moze bit pa zato je najbolje da se u ovakvoj zatrovanoj podijeljenosti prave uzviseniji koraci od onih koji nas navode niz liticu....a i brat bratu kad neprijatelj postane sto ce ti grdje zlo u kucu?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 7
    Last Post: 13-02-10, 23:05
  2. Replies: 11
    Last Post: 15-06-09, 13:10
  3. Crnogorci i Srbi
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 54
    Last Post: 07-05-05, 12:38
  4. Replies: 0
    Last Post: 18-01-05, 10:04
  5. KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??
    By Knjaz in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 19-03-04, 01:11

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •