Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 29

Thread: Zdravstveni sistem CG, realnost i perspektive

  1. #1
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default Zdravstveni sistem CG, realnost i perspektive

    Svaki dan dotaknemo neko shokantno svedocenje o slucajevima tretiranja nasih gradjana u CG u raznim zdravstvenim ustanovama...
    Juce je jedan nas sagovornik sa foruma spominjao tekst o broju samoubistava u CG preko cega se, nazalost, prelazi kao nesto "normalno", na tren uznemirujuce, i onda tajac do sledece izjave o statistickim podacima..
    Ko tu zakazuje? Zdravstveni sistem? Porodice? Stigma? Nedostatak opsteg obrazovanja ili nedovoljno informacija preko medija za takve probleme?
    Da li su se ti ljudi obracali zdravstvenim institucijama? .... x pitanja.. x potrebnih odgovora..
    Bacanjem pod tepih i zataskavanje vodi ka nekom sledecem uzasavajucem statistickom podatku...
    Postoje li resenja?
    Pratili smo teme "od nekoliko dana" i o nehigijeni u zdravstvenim ustanovama, o nedostatku materijala i tehnickih kapaciteta... O 2 MRI aparata za citavu CG.. Reci ce vam, ako ste "prijatelj" sa zdravstvenim radnicima, i ako je famozna lista cekanja za duze od 3 mjeseca (???????????) da ce vam fond platiti privatni MRI ako samo sacekate 1 dan nakon mjesec dana cekanja u KBC-u (cesto ne znajuci da fond tek u tom slucaju refundira troskove).. Ako niste u bliskim odnosima, nece vam reci ni to (mozda ih ne zanima)... Cekacete nekoliko mjeseci, ili cete, da bi sto prije poceli sa tretmanom lijecenja sebe, otici isti momenat kod privatnika i platiti iz svog dzepa, nesto sto bi trebalo u danasnje vrijeme da bude dostupno bilo kojem bolesnom gradjaninu CG.
    Cujem da postoje neke "politicke" zdravstvene grupe, da se ponizavaju procjene ljekara (izvjestaji), od strane drugih koji valjda nijesu u dobrim odnosima. Javna je tajna (greota), da ima arogancije, zavidnosti medju zdravstvenim radnicima, nadgornjavanja preko zdravlja pacijenata, inata, tastine, ljubomore zbog necijeg privatnog rada, poznatijeg "imena", ili, kazu, nedaj Boze da se smije pohvaliti neki zdravstveni radnik ili spomenuti njegovo/njeno ime, da ne bi bolesnik zavrsio u gorem stanju nego sto je dosao.. itd..
    Ne mogu se nasmijati, jer to "nevidljivo" placaju gradjani...

    Hvala Lepo

  2. #2
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    sve ti je to tako, majo. i šta da radimo? odakle da krenemo? ajmo, ti i ja, još neko će se priključiti. ajde, pričaj, ja sam za
    nothing comes from violence and nothing ever could

  3. #3
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kreće li se sa šatorima ispred bolnice?
    Kiša je, goozo...

  4. #4
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    sad ima prostora pošto se više niko ne parkira ispred. samo ako je maji to opcija za promjene, nema problema, svaku upalu ću pregrmjet
    nothing comes from violence and nothing ever could

  5. #5
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Ne kreće se šatorima,nego žestokim kažnjavanjem MAJMUNA(da oproste majmuni) koji rade u zdravstvenim ustanovama. Drastično bi se popravio kvalitet zdravstvene usluge.
    James Tiberius Kirk

  6. #6
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    znači da treba da skačemo po glavi majmunima iznad majmuna?
    nothing comes from violence and nothing ever could

  7. #7
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    3,887
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zrnojed2 View Post
    Ne kreće se šatorima,nego žestokim kažnjavanjem MAJMUNA(da oproste majmuni) koji rade u zdravstvenim ustanovama. Drastično bi se popravio kvalitet zdravstvene usluge.
    Ja se plašim da će stradati nevini.

  8. #8
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3,565
    Thanks Thanks Given 
    172
    Thanks Thanks Received 
    383
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    znači da treba da skačemo po glavi majmunima iznad majmuna?
    Yes. Root change!
    James Tiberius Kirk

  9. #9
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zaboravila si da pomeneš lijekove kojih često nema u državnim apotekama. Recept možeš da okačiš mačku o rep i da kupiš lijek u privatnoj apoteci. Zdravstvo ne postoji u ovoj "državi".
    Last edited by Capitalist; 20-10-15 at 21:06.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Nisam zaboravila, nego ne pisem elaborat o Zdravstvenom sistemu CG i odnosu CG drustva prema Zdravstvu i vice versa...
    A i ne zelim da ulazim u strucno ekonomsko detaljisanje.. Nije bas prihvatljivo za forum i razumijevanje..
    Postoji pitanje oko ljekova, i to nije nikakav problem za one kji razumiju o cemu se radi, ali u CG se cesto na tim pozicijama oni koji veze nemaju ni sta im je raditi na tim funkcijama, bar u prvih 3 godine.. Cetvrte godine pocinju razaznavati sta je sta i sta ih neko uopste pita.
    Zato, prikladno forumskoj formi, spomenucemo pojedinacne probleme jer su pojmovi Zdravstvo i Zdravstveni radnici jako siroki..
    Imate i problem fonda, refundacije, komisije (u sastavima kazu - arogancija do bola)..
    Imate pitanje privatnih ordinacija i DR koje bi ovi sa drzavnog tj narodnog budzeta - sprzili da im moze biti...Zdravstveni radnici kao privatnici su cas po zakonu sa jednakim pravima kao i ovi na nasim jaslama, a cas nisu priznati, tj. negiran im je svaki izvjestaj pa bili specijalisti ili ne..
    Sizofreni odnosi..
    ..........

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-10-15 at 06:58.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,915
    Thanks Thanks Given 
    21
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    54 Posts

    Default

    Dr Goran Jovanović: Crnogorsko zdravstvo u pet tačaka


    Kad sam upisivao fakultet govorio sam dok ja završim biće bolje u zdravstvu. Završih fakultet, dobih svoj dinar (tačnije euro), neveliki, ali sladak jer je svoj. I govorio sam biće bolje. Radio sam nekoliko poslova u struci, dolazio i odlazio umoran, da bi s mirom mogao putovati, izlaziti, održavati auto, kupiti šta mi treba. Jer od osnovne plate baš ne može. Prođe par godina, dobih specijalizaciju. Taman se navikneš na bolje prihode i samostalan rad i onda zurück, opet đak i opet mala plata. Nešto malo ispod prosječne crnogorske. Odavno više ne govorim biće bolje. Jer neće. A zašto neće???
    1. Država nema jasnu strategiju razvoja zdravstva.
    To podrazumijeva da se napravi sadržajna i realna analiza mogućnosti i potreba. Da se nađe optimum u pogledu broja neophodnih ustanova, menadžera, ljekara, tehničara, nemed. kadra u odnosu na geografske, demografske, materijalne preduslove . Eto, apsurdno je da razvijamo skupu transplantologiju, a bebe umiru u porodilištu. Dalje, reforma zdravstvenih ustanova iako najavljena nešto se baš i ne događa. Na malom prostoru imamo veliki broj zdravstvenih ustanova i svaka svoju laboratoriju, Röntgen, ultrazvuk, eventualno skener, neki i op. sale, dalje svaka ima znatne materijalne troškove. Toliko rasipanje ni mnogo bogatije zemlje ne bi izdurale.
    2. Zdravstvo je skupo.
    Sadašnji crnogorski sistem zdravstva počiva na mizernom plaćanju zdravstvenih radnika. Pregled specijaliste u bolnici košta fond oko 4 evra. U privatnoj praksi je ta cifra od 5-20 puta veća. Zdravstveni radnici svojim jeftinim radom čuvaju socijalni mir zemlje i vlast na čelu. Medicinska sestra čisti ***** za 300-350 evra. Hirurg operiše za 600-700 evra mjesečno. Sve to narod na kraju pozlati, ali treba li i mora li tako? Vrijeme je nanomedicine i sve skupljih i naprednijih procedura u dijagnostici i liječenju. Crna Gora kao mala zemlja sa slabom ekonomijom i žalosnim ulaganjem u nauku je osuđena na uvoz tehnologija, aparata, obuku kadrova da bi bili u koraku sa svijetom. To košta dosta novca. Drugo, bilo kakvu sofisticiraniju vještinu da naučiš ili da prođeš obuku treba novca. I obično si osuđen na svoj budžet, osim ako nije nešto suštinski bitno na nivou Crne Gore. Pa plaćaj i uči.
    3. Politika i zdravstvo.
    Zdravstvene ustanove su meka partijskog zapošljavanja, skupljanja potpisa za majku svih partija, dodjela specijalizacija po političkoj liniji, hospitalizacija po političkoj liniji (kad je DPS iznad medicinskih činjenica). Menadžeri ustanova su političke figure koje pojma nemaju o menadžmentu, još ako su bahati eto problema koji se fino gurnu pod tepih dok neko ne umre. A kad se umre, onda se kreće u lov na doktore. Desi se tako da kakvom “glavonji” iz politike, biznisa, kriminala i estrade nastrada neko ili se teško razboli. Dižu se ljudi iz kreveta i pripravni i nepripravni, polijeću helikopteri, KCCG je samo usputna stanica. Oni se liječe po Francuskoj, Švajcarskoj, Njemačkoj…
    4. Krivi smo mi što smo ih pustili
    Vlast je efektno umrtvila ljekarsku struku kao potencijalni izvor bunta. Jedan dio je uzela u svoje redove, ostale su pustili da muljaju, rade na crno, uzimaju čast od pacijenata. Ovo malo bukadžija im ne može naštetiti jer je esnaf u globalu u čengelama vlasti. U tom nepisanom non-agression paktu ljekari ćute ili tiho gunđaju, a država žmuri okicama. Ona sprdačina od štrajka prije tri godine je razotkrila stanje stvari. Pola protestuje, pola ne. Pola nosi bedž, pola ne. A u stvari niko tu nije konkretno ni štrajkovao. Povećanje plata 15 evra, pa onda par mjeseci poslije smanjenje 20 eura zbog krize, a sindikati potpisuju zabranu štrajka do 2015. Sindikat se kao buni, ministar kuka da nema para, onda se nađe đavolja crkavica i podijeli, odu na ručak svi skupa i aleluja. Mirna Bosna, samo što se nešto nije ni bunila mnogo, a? Šta rade POJEDINI ljekari? Pljuju kolege pred pacijentima, uče ih šta da rade kad odu kod drugog kolege, navlače pacijente u privatne ordinacije (“đe postoje bolji uslovi i dijagnostika”), nabijaju rivalitete, drže pristupe honorarnim poslovima da im ne bi umakao koji evro. Najgora klasa su kriminalci u bijelom, ali na sreću nema ih mnogo.
    5. Narod je stoka
    U pravom smislu te riječi. Jer plebs (glasačko tijelo) omogućava prethodnim tačkama da postoje. Narod podmićuje, juri veze, narod polemizira i zaključuje na osnovu čitanja wikipedije, priča komšinice ili sugestija malicioznih kolega. Narod brzo zaboravlja, jednom kad se sve sredi. Narod umije da vrijeđa, često iz nerazumijevanja sopstvenih prava i obaveza zaposlenih u zdravstvu. Narod ponekad i fizički napada zdravstvene radnike. Narod umire jer je neuk, i nespreman da ulaže u zdravlje, jer ne prepoznaje simptome, i ne javlja se ljekaru dok je stanje popravljivo, a čim je dobro vraća se starim navikama. Roka antibiotike čim zaslini, neće da se vakciniše jer je to neko napisao na internetu, guta bensedine kao bombone. No, svak je gospodar svog života, pa izvolite.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Interesantno je procitati misjenje zdravstvenog radnika i vidjeti kako to uopsteno djeluje iz njegove/hove perspektive...
    Slucajno mi je veci % drustva vezan profesionalno za zdravstvo(najmanje u CG), pa se malo smjeskah dok sam citala tekst...
    Zna se u svakom poslu ko zasluzuje da nosi titulu a ko ne.. To se zna od skole, faxa, specijalizacije, rada, iskustva, odnosa prema poslu, prema pacijentima, uspjesi, greske, ko voli svoj poziv, ko ga otaljava itd.. Utisci od njihovih profesora su najcesce na kraju skoro pa najbolji. Kad god mi je neki profesor (oni su mi najbolja baza podataka) dao info o nekom njegovom ex studentu, nije omasio u milimetar. Nista neobicno, i za druge profesije je slicno..
    ZR, ako sami ne postuju sebe, ne mogu postovati ni kolege. Ocjenjujem ih sa par potpitanja..
    "Ocjenjujem" iz razloga da znam koga da preporucim, a ko zaista mora da se izbjegne.. One "na pola" i ne pamtim, pa kao i da ne postoje - statisticki podaci..
    Obzirom da me zanimaju najnovija svjetska naucna dostignuca iz dijagnostike, farmakologije, med. tehnologije itd.. Znam taj dio kojem mnogi ZR ne pridaju znacaj, ne prate, ne zanima ih najcesce, i u par razmijenjenih recenica postavim sve na svoje mjesto. Posebno mi je zadovoljstvo kad su u pitanju nadobudni pozeri koji su za "selo" strah i trepet, u smislu da tim stavom "ne pitaj - ne znas" nemaju bas blage veze sa novostima ni u svojoj oblasti, a ako im se spomenu najpoznatija imena u svijetu, regionu, i lokalno za to isto, tastina ih raspameti.
    Iz tog iskustva, ukratko i najednosttavnije za prvu procjenu - oni ZR koji imaju strpljenja i nacin da vam objasne, upozore, navedu, jednostavnim rijecima "nacrtaju" sve ono sto jedan neupucen covjek moze da shvati, e takvi znaju svoj posao, odgovorni su i svjesni sta rade.
    Neznalice i sa zastarelim znanjem iz "udzbenika" od prije xx godina, sa zastarelim metodama, preparatima (mnogi prevazidjeni jer vise stete nego sto koriste)) itd.. oni svoje zaostajanje brane "pozerstvom", dizanjem obrvica, distancom i slicno. Takvi mogu "urnisati" nekoga ladno a da nece trepnuti.. Jer ko to NjiH, arogantne, nizasta osnovano umisljene velicine moze da kritikuje, i to sto je ostetio pacijenta - bolje nema.

    Zasto ih iritira wiki.. iritira ih sa jedne strane opravdano jer wiki nije "sveta knjiga" ali neki ljudi vjeruju i mogu sami sebi napraviti stetu, uznemiriti, uplasiti, pogresno procijeniti... Sa druge strane iritira ih amaterizam a oni su platili za to (uostalom kao i svi drugi koji su zavrsili skole van obaveznog).. I finalno, ono sto bas najcesce ne shvataju (ego im mora uvijek zaigrat pa obnevide), da ljudi citaju info na netu ne zbog nepoverenja u znanje ZR, vec da bi bolje razumjeli ono sto im moze reci ZR nakon pregleda.. Time im cak olaksavaju bez pretjerane gnjavaze (jel stavio zarez, tacku, ili je umjetnicka sloboda izrazavanja).
    Ali, ako obratite paznju na dio teksta sto je postavio g. Superhik, ZR (djeluje mi da je iz mladje generacije pa malo deprimiran i konfuzan), u istom dahu on kritikuje informisanje putem wiki (i info na netu vjerovatno), a odmah zatim se "ljuti" (i to dosta lakonski sa - pa izvolite), sto je narod neuk, neupucen, neinformisan.. itd..
    Suzdrzala sam se da ne kritikujem tekst ali ovo stvarno .. morah..

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-10-15 at 07:04.

  13. #13
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Zdravstvo je jedna od nezdravijih karika našeg sistema. Uopšte ne bih znao odakle da počnem kad bih nabrajao loše stvari i iskustva, svoja i ljudi na koje sam obraćao pažnju.
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  14. #14
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Nas narod obicno kaze ''samo da je zdravlja'' i sve drugo ce lako proci. Medjutim upravo zdravlje i zdravstvo nesto ne funkcionisu.
    Prosjecna plata u CG je 480eur neto sto znaci da 88.12eur x 12 mjeseci = 1057,44 eura (izracunao na http://budzet.sntcg.com) otprilike svaki zaposljeni posalje u fond zdravstva za godinu dana.
    Za razvijene zapadne zemlje to vjerovatno nije neka cifra ali s obzirom kakve su nama plate, ostale cijene i troskovi smatram da je ovo totalno bacanje bogami lijepih para na posve nikakav drzavni zdravstveni sistem.

    Smatram da kad bih ove pare placao nekoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi dobijao puno bolji tretman.
    Medjutim Zakon je takav da je obavezno placati drzavni sistem.

    Ovo je jedan od najociglednjijih primjera da nisam zadovoljan drzavom koju placam.
    Ovdje se najbolje sto ja kao gradjanin treba da dobijem od drzave a ne dobijam.

    Strucnost i iskusnost doktora i medicinskih radnika je za poseban topik.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Nazalost komunisticki sistem ne dozvoljava da gradjanin sam odlucuje za sopstveno zdravstveno osiguranje. Nece da ukinu sami sebi zlatnu koku - taj godisnji budzet koji najvecim dijelom krpi rupe preko Ministarstva Finansija za ko zna sta deseto. Sa tim se Fond za zdravstvo i ne pita sem sto mu "kapnu" ponesto...
    Inace bi gradjani sami odlucivali i tim bi zdravstvo zavisilo od gradjana kako sto bolju uslugu da odrade. Ovako gradjani postoje za njih..
    To ce morati da mijenjaju, ali do tada ce mnogo zdravih oboljeti po CG ustanovama, mnogi ce "greskom" nastradati od onih koji "vjezbaju" na pacijentima i cutati, kriti, cutati, cutati, a tek od "higijene" u kojoj ZR zive veci dio zivota na poslu, a vjerovatno navikli na slicno pa... itd itd...
    Stetna atmosfera, kvarna, nevaspitanje, drskost, prezir cak sa "nismo duzni da kazemo"... stetnost se i uvukla u sve te sfere (cast izuzecima naravno), a gradjani nose posledice, nazalost ni krivi ni duzni...
    Primijetili ste kako se ponasaju prema vama u priv. ustanovama, kako je sve pod konac, osmjeh, paznja, usluga, jer se bore za sebe, za pacijenta...
    Tako je i u drzavnim bolnicama na zapadu, jer mozete birati sta cete, gdje cete, kod koga cete..
    A tamo gdje je pacijent primoran da ide, jer mu komunistickim zakonom oduzimaju novac za osiguranje, htjeli ne htjeli, e tamo je (cast izuzecima koji su rijetkost) pacijent sve suprotno od toga.

    p.s. Gledah pacijenta na kojem je statista igrao "pikado" po unutrasnjem organu.. jedva spasen.. Gleda me, ispijeno, prepolovljenog zivota i onog bica kojem je greskom nekog majmuna izigrana buducnost, pod sakom ljekova zauzvrat.. Pitam zasto niste prijavili, zasto ste pustili monstruma da pliva i dallje, unistice i druge.. Taj savjesti nema, nece se povuci iz te profesije..
    Tajac, i sapat : " Ovdje je tako, cuti se, ne moze se nista postici.. da nisam spasen u posednjem trenutku od drugih, rekli bi desilo se prirodno..."
    Sta reci..




    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-10-15 at 10:27.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,685
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Nervira ih internet jer je dovoljno sat-dva pripreme da im postavis pitanje na koje nemaju odgovor. odgovor nemaju jer ogromna vecina jako slabo zna svoj posao.
    Nazalost zadnjih mjeseci sam zbog jednog clana familije bio puno u kontaktu sa doktorima. Svega 1-2 su umjeli da normalno odgovore na pitanja koja sam imao.
    Iz ostalih prosto izbija neznanje.....i onda ti ih pitas jedno oni odgovaraju drugo, onda mi kazu da nece da me zbunjuju jer necu razumijeti, pa nemaju kad da mi objasnjavaju, pa su umorni jer su sad izasli iz operacione sale.
    Najzalosnije od svega je sto u KBC nema nacina da lijepo na jednom mjestu dobijes kvalitetnu informaciju o stanju oboljele osobe......nego je i gradjanima i doktorima normalno da gradjani hvataju doktore po hodnicima i ispituju ih kao policijski inspektori.

    Ja sam inzenjer i godinama uglavnom radim sa strancima. Stalno pratim sta ima novo, sta se i kako radi u svijetu. Ucenje je proces koji nikad ne prestaje. Nikad me neki stranac nije uhvatio da nesto ne znam.....naprotiv ja sam njima objasnjavao razlike koje postoje izmedju pojednih EU zemalja.

    Vecina nasih doktora je operisana od Interneta, od saradnje sa strancima, od ucenja, oni misle da su dovoljno naucili na fakultetu......a u medicini se stvari jako brzo mijenjaju......i onda nemaju pojma !!!
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  17. #17
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,933
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    Sta je participacija tacno i zasto se placa???
    Tu es mon héro!

  18. #18
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Middle earth
    Posts
    7,428
    Thanks Thanks Given 
    154
    Thanks Thanks Received 
    1,228
    Thanked in
    629 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by no-mercy View Post
    Sta je participacija tacno i zasto se placa???
    ja mislim da ti je to plaćanje pregleda, labaratorijskih analiza, nalaza i sličnih stvari ako nemaš ovjerenu knjižicu ili nešto tako
    I have a plan so cunning you could pin a tail on it and call it a weasel.

  19. #19
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,933
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    Ne, nije to, imam ovjerenu knjizicu... na moje pitanje zasto to placam iako sam osiguran, nijesu mi znali reci, osim opaske, nekome treba para...
    Tu es mon héro!

  20. #20
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    nothing comes from violence and nothing ever could

  21. #21
    Join Date
    May 2013
    Posts
    45
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Superhik View Post
    Dr Goran Jovanović: Crnogorsko zdravstvo u pet tačaka
    Samo bih da izdvojim tacku 2 oko koje nema spora. Troskovi za zdravstvo su ogroman izdatak i za mnogo bogatije drzave od Crne Gore. Tacno je i da se sistem odrzava niskom cijenom rada zdravstvenih radnika, dok se sve drugo mora platitti po realnim cijenama. Nije ugodno ni reci ni cuti to, ali mozemo biti zadovoljni dok i ovakav sistem ne kolabira.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    By The Rivers Dark (Leonard Cohen)
    Posts
    2,113
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    Nije slijepo crijevo, to je najbitnije.

  23. #23
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    ležiš u kbc i češkaš se sa cimerima
    nothing comes from violence and nothing ever could

  24. #24
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Jett View Post
    Samo bih da izdvojim tacku 2 oko koje nema spora. Troskovi za zdravstvo su ogroman izdatak i za mnogo bogatije drzave od Crne Gore. Tacno je i da se sistem odrzava niskom cijenom rada zdravstvenih radnika, dok se sve drugo mora platitti po realnim cijenama. Nije ugodno ni reci ni cuti to, ali mozemo biti zadovoljni dok i ovakav sistem ne kolabira.
    Nemojte se naljutiti ako Vam kazem da je ta tacka najspornija i da pisete ono sto se obicno plasira neupucenim gradjanima CG. Mada, te info su bauk i za mnoge u CG koji su profesionalno u tim vodama, pa.... ZR nemaju pojma o tome, i prepricavaju ono sto im se iz finih razloga plasira.

    Zato to sto se pjeva 60 godina - "mozemo biti zadovoljni", ostavite po strani, jer je to istrosena prica kao "opravdanje" za mali deca i sarena laza za komunisticki sistem.
    Finansije su jako transparentan pojam, ko zna formulu racunice.
    p.s. Jel stvarno ove "CDM novajlije" misle da su na forumu sve naivcine i neznalice koji padaju na politikantske bajke?

    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 21-10-15 at 13:05.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    http://www.vijesti.me/vijesti/dukano...e-trazi-858290
    NE BRINE ŠTO BI LJEKARI U INOSTRANSTVO
    31.10.2015 16:35

    Đukanović: Naše znanje se u Evropi ne traži

    "Vanredno dobre - nećemo zadržati”, kazao je Đukanović, konstatovavši da se “naše znanje u bilo kojoj oblasti - ne traži"
    3004PREGLEDA
    43KOMENTARA


    Milo Đukanović

    FOTO: SAVO PRELEVIĆ
    AUTOR: Ana Komatina


    Premijer Milo Đukanović saopštio je da se ne plaši najava kako će mnogi građani, pa i ljekari, pohrliti na tržišta rada, zbog većih plata.
    Odgovarajući na pitanje poslanika SDP-a Izeta Bralića, Đukanović je rekao da “ne zebe” od takvih najava, jer “vanredno dobre nećemo zadržati”, konstatovavši da je drugi razlog što se “naše znanje u bilo kojoj oblasti - ne traži”.
    Bralić je rekao da rezultati pokazuju da više od 70 odsto ljekara želi da ode u inostranstvo da radi, a Đukanović odgovorio da je, bez obzira na dramatične najave, potrebno da se usredsredimo na organizaciona i menadžerska unapređenja u zdravstvu. Premijer je ocijenio da bi trebalo preispitati strateška dokumenta u ovoj oblasti.
    Na pitanje Bralića koliko iznosi dug Fonda za zdravstvo, kada je nastao i zašto se “kontinuirano” povećava, Đukanović je odgovorio da Fond, zaključno sa 2014. godinom, duguje 33, a ostale javne zdravstvene ustanove 13 miliona eura.


    Izet Bralić FOTO: Arhiva "Vijesti"
    Naglasio je da su uvedene nove procedure liječenja i nabavke opreme, a lista pozitivnih ljekova proširena za 64 nova medikamenta za teške i rijetke bolesti.
    Đukanović je rekao da su od 2010. do 2014. proširena prava osiguranika kroz niz zakona, što je, tvrdi, iziskivalo dodatna sredstva. Premijer je ocijenio da su posebnu senzibilnost imali prema osiguranicima sa teškim formama leukemije, bolestima jetre i srca i da je u posljednje tri godine za transplantaciju koštane srži, jetre i srca izdvojeno 3.633.320 eura.
    Tvrdi da je došlo do rasta cijena komunalnih usluga za javne zdravstvene usluge, što je, između ostalog, uticalo na dodatno povećanje ukupnih troškova.
    Vlada ne može uvijek da isplanira sve troškove Fonda
    Đukanović je rekao da nije bilo uvijek moguće isplanirati i predvidjeti sredstva potrebna Fondu i javnim zdravstvenim ustanovama kroz godišnje budžete. Naglasio je da je Vlada, zaključcima iz maja, avgusta i oktobra, opredijelila dodatnih 36 miliona eura za plaćanje neizmirenih dugova akumuliranih tokom posljednjih godina.


    "Nijesmo dozvolili da dođemo u situaciju da se osiguranicima uskrati lijek, ili liječenje u Crnoj Gori ili van nje, zbog nedostatka sredstava”, rekao je juče Đukanović tokom premijerskog sata u Skupštini.
    Hvala Lepo
    Last edited by Maja; 31-10-15 at 19:51.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Perspektive i mogućnosti izvan CG
    By AmFi in forum CG dijaspora
    Replies: 323
    Last Post: 08-09-19, 16:41
  2. zdravstveni sistem CG- ima li nade???
    By zvoncica in forum Medicina
    Replies: 14
    Last Post: 18-08-11, 02:02
  3. Nova evropska realnost Ex-Yu
    By Bonja the Zmaj in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 14
    Last Post: 13-01-07, 00:36
  4. Perspektive drzave sa Srbijom...PAZLJIVO PROCITAJ !
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 07-02-05, 08:57
  5. ///Perspektive CG u uniji sa Srbijom///
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-05, 03:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •