Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 297

Thread: Stambeni krediti. CG banke

  1. #51
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    posto je ova tema krenula stranputicom, evo jedan mali spot da se smire strasti:


  2. #52
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Aktivira se polisa u korist banke isključivo u slučaju smrti korisnika kredita. To je pokriće za banku da se otplati dug za kredit u slučaju smrti klijenta. Kao što sam ranije rekao, postoje dvije vrste polisa (uzmimo za primjer da je iznos kredita 20.000 eura, što znači da banka traži polisu sa osiguranom sumom od 20.000 eura za slučaj smrti klijenta):

    1. Riziko polisa. Klijent umre (usljed bolesti) ili pogine - osiguravajuća kuća isplati banci dug za kredit. Familija ne razmišlja dalje o vraćanju kredita.

    2. Štedna polisa životnog osiguranja (pretpostavimo da je ugovorena sa osiguranom sumom od tačno 20.000 eura za slučaj smrti usljed bolesti, a ne sa većom, pa je onda osigurana suma za slučaj smrti usljed nezgode 40.000 ili 60.000 eura, s obzirom da je ona jednaka dvostrukom ili trostrukom iznosu, zavisno od toga koji se program izabere).
    a) Klijent neke godine umre usljed bolesti, a ostalo je da otplati još 14.000 eura za kredit. Osiguravajuća kuća banci uplati taj dug od 14.000 eura, a 6.000 eura i do tada ostvarenu/pripisanu dobit isplaćuje nasljedniku/familiji (onome/onima ko je naveden u polisi kao nasljednik - a ako niko nije naveden onda su to zakonski nasljednici). Familija ne razmišlja dalje o vraćanju kredita.
    b) Klijent neke godine umre usljed nezgode, a ostalo je da otplati još 14.000 eura za kredit. Osiguravajuća kuća banci uplati taj dug od 14.000 eura, a 26.000 eura (ili 46.000 eura, zavisno od toga koji je program izabran) i do tada ostvarenu/pripisanu dobit isplaćuje nasljedniku/familiji. Familija ne razmišlja dalje o vraćanju kredita.

    Jedna napomena (mada pretpostavljam da je to jasno iz već napisanog), s obzirom da klijent može da ima polisu životnog osiguranja i sa osiguranom sumom koja je veća od iznosa kredita: Ako klijent od ranije ima polisu životnog osiguranja sa iznosom osigurane sume većim od 20.000 eura, npr. 25.000 eura, ili je uzme na takav iznos prilikom dobijanja kredita, tada je osigurana suma za smrt usljed nezgode 50.000 ili 75.000 eura, pa bi se u slučaju smrti klijenta banci platilo onih 14.000 eura duga za kredit, a ostatak, zajedno sa pripisanom dobiti, analogno objašnjenom pod "a" i "b", isplatio bi se nasljedniku/nasljednicima.
    Hvala. Znaci u pitanju je privremeno za vrijeme otplate kredita siguranje za slucaj smrti. Kolika je miza otprilike za osiguranu sumu od 20 000e, ako je lice staro 30 god.?
    A man,as a general rule,owes very little to what he is born with.A man is what he makes of himself

  3. #53
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by oktagon View Post
    Hvala. Znaci u pitanju je privremeno za vrijeme otplate kredita siguranje za slucaj smrti. Kolika je miza otprilike za osiguranu sumu od 20 000e, ako je lice staro 30 god.?
    Ako pričamo o štednoj polisi životnog osiguranja (a ne o riziko polisi) evo ti nekoliko varijanti, sa tarifama za muškarce (za žene je pod 1 veća uplata, a pod 2 i 3 manja):
    1. Ako otvoriš polisu npr. na period od 20 godina (možeš i na duže): 11.907,80 eura - jednokratna uplata, odjednom za svih 20 godina (nakon 20 godina podižeš 20.000 plus pripisanu dobit).
    2. Ako otvoriš polisu npr. na period od 20 godina (možeš i na duže): 891,03 eura - godišnja premija/uplata, svih 20 godina po toliko (nakon 20 godina podižeš 20.000 plus pripisanu dobit). Dakle, ukupno za 20 godina uplatiš 17.820,60 eura.
    3. Ako otvoriš polisu npr. na period od 25 godina: 679 eura - godišnja premija/uplata, svih 25 godina po toliko (nakon 25 godina podižeš 20.000 plus pripisanu dobit). Dakle, ukupno za 25 godina uplatiš 16.975 eura.


    Pod 2 i 3 važi da je osigurana suma za smrt usljed bolesti 20.000, a za smrt usljed nezgode 40.000 eura, dok je pod 1 osigurana suma u obadva slučaja 20.000 eura.
    Za varijante 2 i 3 važi da ne mora odjednom za godinu dana da se uplaćuje, već može i u ratama, mogu i mjesečne rate i to bez doplate (dakle: 891,03 / 12 = 74,25 eura mjesečno, tj. 679 / 12 = 56,58 eura mjesečno).
    Last edited by savjetnik u osiguranju; 23-08-12 at 23:08.

  4. #54
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    747
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    zna li neko nesto o prodaji stanova firme Neksan, na koji način odobravaju kredite i imaju li stanova u Podgorici...

  5. #55
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    odes kod dake reches pomoz bog, bi uzeo stan al da dio para ide u izgradnju manastira dace ti odma nesto je pobozan u zadnje vrijeme
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  6. #56
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ljudi, interesuje me sledece... Bih kucu da radim... Ja ne mogu aplicirati za stambeni kredit? Koje su mi opcije? Komercijalna banka A.D. Budva je bas povoljna sto se stambenih kredita tice ali, koliko shvatam citajuci na njihovom sajtu, oni daju samo stambene... Moze li me neko malo uputiti, posavjetovati?

  7. #57
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Posto ne mozes stambeni da uzmes kontam da nemas sta da stavis pod hipoteku. Ako je takav slucaj ne mozes uzeti ni jedan kredit koji bi ti omogucio da napravis kucu posto ti treba nekih 30 000 pod uslovom da imas plac.

    Ako imas sta da stavis pod hipoteku svaka ce ti banka dati stambeni.

    Bez kolaterala ne moze nidje
    One Ring to Rule them all...

  8. #58
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mozda mogu i stambeni... Nego, laik sam, pa mislim da je stambeni za stan... da se ne moze koristiti za izgradnju kuce. Imao bih sta staviti pod hipoteku... Imam veliki plac, pomocni objekat na njemu itd... A i stan mojih bi mogao biti garancija... Ne znam kako to sve ide...

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Donjeck View Post
    Mozda mogu i stambeni... Nego, laik sam, pa mislim da je stambeni za stan... da se ne moze koristiti za izgradnju kuce. Imao bih sta staviti pod hipoteku... Imam veliki plac, pomocni objekat na njemu itd... A i stan mojih bi mogao biti garancija... Ne znam kako to sve ide...
    Lagano ti je onda. Uzmes stambeni kredit toliko i toliko kesha ponudis im sta ce kao hipoteka da bude i oni izvedu procjenitelja i kazu zadovoljava ili ne.

    Jedino sto trebas poci do banke da vidis kako ide oko finansiranja, posto sam siguran da ti nedje dati kesh nego ces morati sve ili vecinu preko racuna.
    One Ring to Rule them all...

  10. #60
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    stambeni ide preko racuna ili u najboljoj varijanti 70 posto na racun nekog prodavca opreme a 30 posto u kesu , doduse ovo daju uglavnom za kredite namjenje renoviranju .

  11. #61
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Moguće da bi stambeni kredit mogao da se odobri kad bi imao ponudu nekog izvođača radova koji bi ti dao konačnu cijenu, od temelja pa do ključa u ruke. Onda bi se podrazumijevalo da je plac kupljen, dozvola dobijena i projekat napravljen. Onda bi banka postupala kao i u slučaju kupovine stana od prodavca, jedan od dokumenta koji bi morao da se dostavi jeste ugovor između izvođača radova i klijenta. Hipoteka može da bude nezavisna od onoga što se kupuje, pod uslovom da je 1.25 puta vrednija od kredita.

    Kuću je malo zeznuto raditi na opisani način, obično ljudi imaju različite firme ili zanatlije za izvođenje različitih poslova. Ovako, moje pisanje je isključivo teorijsko.

    Banka ne daje keš, uvijek se sredstva prebacuju na račun prodavca, u ovom slučaju na račun izvođača radova.

  12. #62
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    pg
    Posts
    2,310
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Kakva je sada situacija sa stambenim kreditima? Ima li ko iskustvo iz prve ruke, dje su najpovoljniji krediti trenutno?

  13. #63
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    258
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    NLB 5.99 fiksna, varijabilna 4.99+6M Euribor, ako je firma u kojoj radiš A boniteta (bančina procjena).

    Najpovoljnija je kamata kod 1000+ projekta, 3.99 fiksna. Mada ako je od 2012 do 2016 pala sa 9.0 - 8.5 na 5.99 kod banaka, za par godina će skliznuti i do 4.

  14. #64
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by oktagon View Post
    Hvala. Znaci u pitanju je privremeno za vrijeme otplate kredita siguranje za slucaj smrti. Kolika je miza otprilike za osiguranu sumu od 20 000e, ako je lice staro 30 god.?
    ovo za ne daj Boze da se osiguraniku nesto desi,u toku otplate,banka se namiruje to je tacno,al da bi porodica dobila neke pare,to zaboravi.

  15. #65
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,701
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Stewie View Post
    NLB 5.99 fiksna, varijabilna 4.99+6M Euribor, ako je firma u kojoj radiš A boniteta (bančina procjena).

    Najpovoljnija je kamata kod 1000+ projekta, 3.99 fiksna. Mada ako je od 2012 do 2016 pala sa 9.0 - 8.5 na 5.99 kod banaka, za par godina će skliznuti i do 4.
    komercijalna banka a.d.budva ima ponudu za klijente banke od 4,74+6M Euribor.provjerite,mozda ima neko jos povoljniji,treba poc direktno u banke.:redface:

  16. #66
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    pg
    Posts
    2,310
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Sto je fora sa Euriborom? Ako euro devalvira onda mi raste visina rate...?
    Pretpostavljam da je glupo ovo odradit na stambeni kredit od 20 godina...???

  17. #67
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    By The Rivers Dark (Leonard Cohen)
    Posts
    2,113
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Prvo, moram kritiku da uputim. Pitanje je li moguće da na kredit od 50,000 vratiš 100,000 za 25 godina proističe iz konstantnih novinarskih članaka pisanih od strane neukih i neobrazovanih novinara. U sumarnom iznosu to jeste tako. I na prvu loptu to je frapantan podatak. Ali, odgovor i brazloženje leži u nečemu što se zove vremenski koncept novca.
    Vekna hljeba danas košta 70 centi, prije 3 godine je bila 40 centi. Najprostije rečeno, vrijednost novca danas i za 25 godina neće biti ista, tj nećeš moći istu količinu dobara i usluga da kupiš danas za 1€ i za 1€ za 25 godina.
    Ovo je jako iritantno i poražavajuće što pojedini novinari rade sa konstantnim pisanjem kako su krediti skupi. Sreća pa nam se država jeftino zadužuje.
    Hahahaha :burp:. Jehovini svjedoci su djeca za tebe. Ne truj ovaj narod, priznao si da je sustina tacna - da banka uzme vise nego duplo tj odere te, i onda to opravdavas kao "strucnim" cinjenicama?
    Quote Originally Posted by popokatepetl View Post
    Sto je fora sa Euriborom? Ako euro devalvira onda mi raste visina rate...?
    Pretpostavljam da je glupo ovo odradit na stambeni kredit od 20 godina...???
    Jedna rijec - rizik (kao i sve drugo u zivotu). Velika je usteda na 20 god u odnosu na fix kamatu, ali zato ako krene uzlaznom putanjom pa ne budes mogao da placas nakon recimo 10-15 godina, ostade bez stana. Godine i pare izgubljene vise niko ne povrati...

  18. #68
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by popokatepetl View Post
    Sto je fora sa Euriborom? Ako euro devalvira onda mi raste visina rate...?
    Pretpostavljam da je glupo ovo odradit na stambeni kredit od 20 godina...???
    Euribor je referentna kamatna stopa, tj. kamatna stopa od koje ce zavisiti i kamatna stopa koju ti placas banci ukoliko uzmet takav kredit. U sustini to je kamatna stopa po kojoj banke jedna drugoj pozajmljuju sredstva u eurozoni (zemlje clanice EU koje koriste euro). Prikazuje se kao jedna kamatna stopa, iako banke pozajmljuju po razilcitim, ali se ponerisanjem i uprosjecavanjem dobija ta kamatna stopa koja se prikazuje. Ako euro oslabi u odnosu na dolar, sto ce se vjerovatno desiti zbog pumpanja novca od strane Evropske Centralne Banke, to moze ali apsolutno i ne mora uticati na visinu Euribora, a samim tim i na visinu tvoje kamatne stope. Jer na visinu Euribora uticu brojni faktori koji se percepiraju kao rizik, a za koje niko (ponajmanje bankari) znaju kako ce se kretati. Pogotov za dug period na koji se uzima stambeni kredit. Moze neko imati misljenje kako ce se kretati, ali se postoje fakti i dokazi da ce biti tako, tako da u sustini nikad ne znas koliko skupo ili jeftino ce te ispasti kredit.

  19. #69
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    pg
    Posts
    2,310
    Thanks Thanks Given 
    358
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Posto se on obracunava svakih 6 mjeseci i taj koeficijent je validan narednih 6 mjeseci, da li smatrate da bi se mogla napravit opcija reprogramiranja kredita kod druge banke (sa fiksnim kamatom) ako euribor skoci u nebesa? Trenutna razlika u rati je u mom slucaju oko 50 eura, sto nije malo, iako niko ne garantuje da ce se tako zadrzati

    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

  20. #70
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    517
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Euribor se obracunava svaki dan. Vjerujem da reprogramiranje ne bi bilo isplativo, jer bi onda svaki put reprogramirao kako bi se euribor kretao gore ili dolje.

  21. #71
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    1681 Broadway, New York, NY 10019
    Posts
    222
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima li đe istorijsko kretanje da se nađe
    Jedno pitanje, ako je negativan šta onda, smanjuje se kamata na kredit
    Last edited by dr strangelove; 21-03-16 at 17:33.
    Ne moramo posjećivati ludnicu da bi pronašli poremećene umove, naša planeta je umobolnica svemira.

  22. #72
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,827
    Thanks Thanks Given 
    1,116
    Thanks Thanks Received 
    1,051
    Thanked in
    510 Posts

    Default

    За овакве каматне стопе треба само банке а понајвише државу да кривите и оне који је марљиво воде већ толико година. Е сад нека неко пита још зашто је то тако !

    Sent from my HTC One_M8
    Sate sate sate

  23. #73
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by popokatepetl View Post
    Posto se on obracunava svakih 6 mjeseci i taj koeficijent je validan narednih 6 mjeseci, da li smatrate da bi se mogla napravit opcija reprogramiranja kredita kod druge banke (sa fiksnim kamatom) ako euribor skoci u nebesa? Trenutna razlika u rati je u mom slucaju oko 50 eura, sto nije malo, iako niko ne garantuje da ce se tako zadrzati

    Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
    Isto su mislili i oni sa CHF klauzulom pa vidji kako prodjose. Fiksna je fiksna.

  24. #74
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,694
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dr strangelove View Post
    Ima li đe istorijsko kretanje da se nađe
    Jedno pitanje, ako je negativan šta onda, smanjuje se kamata na kredit
    Smanjuje se. Ja sam imao lizing kod Hypoa sa euriborom i mjesecna rata mi se smanjila sa 202 na 197 eura.

    Kako sam ja nesto navikao bio da placam 202 eura ja sam tako i nastavio i na kraju sam platio samo pola zadnje rate

  25. #75
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Naše banke negativni euribor tretiraju kao da je nula, nema umanjivanja kamate. Kratkoročno (u sledećih godinu ili dvije) euribor ne bi trebalo da znatnije poraste, poslije toga je već izvjesno da hoće. Ko može da izdrži trenutno veću ratu sa fiksnom kamatnom stopom, neka je svakako uzme. Neposredno prije početka krize, šestomjesečni euribor je premašio 5%. Zadnji put je bio veći od 1% u prvoj polovini 2012. godine. Evo pregleda vrijednosti šestomjesečnog euribora na početku godina:



    Za one koji nemaju ništa protiv da se na 50 hiljada uzetog kredita vrati 100 hiljada jer zaboga, pare devalviraju, treba samo reći da pare jednako devalviraju i u državama u kojima je kamata 2-3%. Osim toga, obračun mjesečnog anuiteta (ono što se narodski zove rata, a u stvari predstavlja zbir mjesečne kamate i rate glavnice) banke prave tako da se u prvim godinama otplate otplaćuje tako da taj mjesečni anuitet sadrži jedno 80% kamate, a ostalo je glavnica. Recimo, na kredit od 40 hiljada eura za tri i po godine vraćeno je oko 11.150€, od toga jedva nešto preko 3 hiljade glavnice. Ako se neko dokopa para da ranije vrati kredit ili ako hoće da ga refinansira, iznenadiće se koliko je malo kredita otplatio.
    Last edited by ćepanica; 21-03-16 at 19:10.

Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Reklama Hipotekarne banke DZOKER krediti
    By vlatko123 in forum Televizija
    Replies: 12
    Last Post: 25-10-11, 13:10
  2. Start up krediti (doo)
    By brancela in forum Ekonomija
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-11, 00:12
  3. Najavljeni povoljni stambeni krediti
    By stara.dama in forum Ekonomija
    Replies: 11
    Last Post: 17-06-10, 19:23
  4. Krediti...
    By Fabia_Elegance! in forum Sve i svašta
    Replies: 82
    Last Post: 12-09-09, 18:03
  5. stambeni krediti
    By cocacolica in forum Sve i svašta
    Replies: 41
    Last Post: 27-08-07, 15:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •