Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 26 to 50 of 297

Thread: Stambeni krediti. CG banke

  1. #26
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,100
    Thanks Thanks Given 
    103
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Oće li meni neko da objasni ukratko što je EURIBOR?

    AKo ja uzmem recimo kredit od 50000, sa ratom od 350 eura, moze li meni ta rata da varira, tj da se smanji ili poveća u zavisnosti od inflacije...?

    Jel moguće da se pare ne dobijaju na ruke, što ako kupuješ stan kod nekog fizičkog lica, kako to banka onda reguliše?

    Zna li se u koju su banku najpovoljniji krediti?

    Može li neko ugrubo izračunat, ako recimo uzmem kredit od 50000, kolko bi me izašla rata a koliko ucešće na nakih 20 godina? Zahvaljujem unaprijed na odgovorima...
    kad je kredit vezan euriborom, rata može da varira.. sad je bez većih oscilacija, ali ako bi drastično porastao vjerovatno bi i banke nekako to ublažavale jer ni njima nije u interesu da stranka prestane sa uplatom rata..

    ako kupuješ stan od fizičkog lica, pare idu po ugovoru na njegov račun..

    krediti su manje više isti svuda, možda malo su povoljnije NLB i Podgorička, ali neke banke imaju dogovore sa investitorima, pa kad kupiš kod tih firmi, manje su kamate..

    za 50000 na 20 godina, vratićeš oko 85-90000, pa izračunaj ratu..

  2. #27
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    ...nego povjeruju tebi i sličnim...
    Opet on, pa što mene vežeš za tu priču, šta sam ja skrivio? Inače normalno da će da povjeruju meni kad kažem da su kamate visoke jer stvarno jesu.

  3. #28
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Za kredit će ti trebat osiguranje stana od osnovnih rizika, a u većini slučajeva i životno osiguranje.
    Da dam svoj skromni doprinos i da napravim jednu ispravku/dopunu.

    Ja klijente savjetujem da ne otvaraju životno osiguranje zbog pokrića za kredit, nego tzv. riziko polisu koja spada u neživotna osiguranja (iako je meni mnogo veća provizija ako klijentu napravim polisu životnog osiguranja). Možete bilo koje od te dvije vrste polise da napravite zbog kredita, obadvije su validne za banku jer obezbjeđuju pokriće. Čak i ako već imate štednu polisu životnog osiguranja, smatram da je pametnije otvoriti riziko polisu zbog kredita, a ne da štednu polisu vinkulirate u korist banke. A ako klijent nema štednu polisu, obično tada na izdvajanje novca koje je neophodno da bi se otvorila polisa zbog pokrića kredita gleda kao na trošak, pa je stoga bolje da taj "trošak" napravi kroz riziko polisu, manje će ga "koštati" (može odjednom, može na 20-ak godina u godišnjim ratama ili u mjesečnim ratama).
    I raspitajte se kod više osiguravajućih kuća, jer znatno varira iznos riziko polise, modalitet plaćanja, procedura dobijanja, pa i neki drugi uslovi za dobijanje polise (kod nekih lakše kod nekih komplikovanije). Možda vam i sama banka ponudi da vam završi riziko polisu. Ili će vam reći pođite u tu i tu osiguravajuću kuću (ali znajte da im možete priložiti polisu i neke druge osiguravajuće kuće a ne one na koju bi vas oni eventualno uputili).
    Last edited by savjetnik u osiguranju; 22-08-12 at 16:06.

  4. #29
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dejan View Post
    Opet on, pa što mene vežeš za tu priču, šta sam ja skrivio? Inače normalno da će da povjeruju meni kad kažem da su kamate visoke jer stvarno jesu.
    I ti mene zaveza da gledam ljude kao na 10 centi čini mi se
    Ako kažeš da su kamate visoke, nećeš im rteć ništa novo i ništa što ne znaju.
    A ako se vratiš na počtak priče, niko nije rekao da kamate nijesu visoke.

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Da dam svoj skromni doprinos i da napravim jednu ispravku/dopunu.

    Ja klijente savjetujem da ne otvaraju životno osiguranje zbog pokrića za kredit, nego tzv. riziko polisu koja spada u neživotna osiguranja (iako je meni mnogo veća provizija ako klijentu napravim polisu životnog osiguranja). Možete bilo koje od te dvije vrste polise da napravite zbog kredita, obadvije su validne za banku jer obezbjeđuju pokriće. Čak i ako već imate štednu polisu životnog osiguranja, smatram da je pametnije otvoriti riziko polisu zbog kredita, a ne da štednu polisu vinkulirate u korist banke. A ako klijent nema štednu polisu, obično tada na izdvajanje novca koje je neophodno da bi se otvorila polisa zbog pokrića kredita gleda kao na trošak, pa je stoga bolje da taj "trošak" napravi kroz riziko polisu, manje će ga "koštati" (može odjednom, može na 20-ak godina u godišnjim ratama ili u mjesečnim ratama).
    I raspitajte se kod više osiguravajućih kuća, jer znatno varira iznos riziko polise, modalitet plaćanja, procedura dobijanja, pa i neki drugi uslovi za dobijanje polise (kod nekih lakše kod nekih komplikovanije). Možda vam i sama banka ponudi da vam završi riziko polisu. Ili će vam reći pođite u tu i tu osiguravajuću kuću (ali znajte da im možete priložiti polisu i neke druge osiguravajuće kuće a ne one na koju bi vas oni eventualno uputili).
    To što kažeš stoji, drugi je problem ako ti banka u ugovoru o kreditu naglasi vrstu polise koja ti treba.
    Ne vjerujem da ijedna banka ograničava korisnika kredita koju će osiguravajuću kuću da izabere, eventualno ga uputi na neku sa kojom ima sklopljen ugovor. To je izbor korisnika kredita.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  5. #30
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    To što kažeš stoji, drugi je problem ako ti banka u ugovoru o kreditu naglasi vrstu polise koja ti treba.
    Samo da dodam da će banka uvjek rađe prihvatiti riziko polisu nego polisu životnog osiguranja, tako da će, ako uopšte naglašava vrstu polise u ugovoru, prije naglasiti da traži riziko polisu.
    Samo da ne ispane sada da "otvaram oči" bankama. Mada, pravo govoreći, u bankama nemaju previše predstave o ovim stvarima. Dešavalo se da mi se klijent obrati jer mu treba polisa za kredit i kaže mi kako su mu u banci rekli da mu treba to i to, a ja mu onda napravim drugačiju polisu od onoga kako su mu oni rekli (ali koja svakako ima tačno toliko i takvo pokriće kakvo banka traži), pa onda klijent opet pođe u banku i da im tu polisu, a oni je čudno gledaju i pitaju se kako sad to, ali onda čitajući shvate i prihvate da je to upravo ono što im je potrebno.
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ne vjerujem da ijedna banka ograničava korisnika kredita koju će osiguravajuću kuću da izabere, eventualno ga uputi na neku sa kojom ima sklopljen ugovor. To je izbor korisnika kredita.
    Upravo tako. Nijesam ni rekao da banka ograničava/uslovljava korisnika kredita.

  6. #31
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Prvo, moram kritiku da uputim. Pitanje je li moguće da na kredit od 50,000 vratiš 100,000 za 25 godina proističe iz konstantnih novinarskih članaka pisanih od strane neukih i neobrazovanih novinara. U sumarnom iznosu to jeste tako. I na prvu loptu to je frapantan podatak. Ali, odgovor i obrazloženje leži u nečemu što se zove vremenski koncept novca. Najprostije rečeno, vrijednost novca danas i za 25 godina neće biti ista.
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Kamate su nepovoljne i velike za ove kredite, iskren da budem, ali se u CG pare jeftinije ne mogu nabaviti. A koliko me sjećanje služi ni kreditni rejting nije baš najsjajniji. …ako se država zadužuje po 8% po koliko onda banke da plasiraju kredite?
    Pa iz kojeg od ova dva razloga se mora vraćati toliko više novca od iznosa dobijenog kredita? Ili iz obadva razloga?
    Shvatam ako se kao opravdanje navodi da je skupa pozajmica novca koju banke vrše da bi nabavile sredstva (mada se tu onda otvara i pitanje iz kojeg/čijeg novca nam banke daju sredstva/kredit, da li iz nekog virtuelnog novca – ali ostavimo te teme sada), ali zašto se onda kao opravdanje navodi da novac neće isto da vrijedi za 20 godina kao što vrijedi sada? Kao što reče "fotograf": neće banka da sjedi skrštenih ruku tih 20 godina već će da obrće pare. Jer, pitam se (u obrnutom scenariju), da li će možda banke smanjiti ratu kamate koju klijent treba da vraća ako neke/nekih godina odlično posluju i zarađuju, ili ako se euribor smanji (ovo pitanje u vezi odnosa rate za otplatu i euribora je već postavljeno i na drugoj temi na ovom forumu i nije dat odgovor, tj. dat je odgovor koji ne ide u prilog bankama).
    Dakle, ako se kaže:
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    …kamata vezana za EURIBOR… Rata ti mora varirat kad si vezan za EURIBOR/LIBOR jer se dnevno mijanja cijena novca, a banke je usklađuju tromjesečno, polugodišnje ili godišnje.
    …zašto rata raste kad euribor raste, ali se ne smanjuje kad euribor pada?

    I zašto se navodi podatak/argument da se država zadužuje sa 8% pa "kako će banke da daju manje kamatne stope na kredite". A što ako/kad se država uopšte ne zadužuje? Kamate na kredite su (čini mi se) bile ovako velike (i čak i još veće) i u periodu kada se CG nije ovako zaduživala i kada je sve cvjetalo.
    I digresija nevezana za ovo (ili vezana?): banka neće dati klijentu više novca od ugovorenih npr. 5% na oročenu štednju, pa i ako te godine zaradi grdne milione eura – klijentima će dati tačno onih 5%, a ostalo sebi. "Ne znam zašto sam ovo rekao, ali neće da škodi, a ako ne škodi znači da koristi."

    Uglavnom, niko ne sili ljude da uzimaju kredite, imaju uslove koje prihvataju potpisivanjem ugovora i tu je kraj priče. Je li to mnogo ili malo, pošteno ili nepošteno – to je tako kako je, pa ko voli nek izvoli.
    Last edited by savjetnik u osiguranju; 22-08-12 at 19:01.

  7. #32
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Rhythm
    Posts
    39
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Drug me zamolio da mu se raspitam; htio je kupiti neki auto tu do 3-4 hiljade pa ga zanima za kredit, moze li ga dje podic, koja mu je solucija najbolja i sta sve treba da uradi da zavrsi taj proces.

    fala

  8. #33
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Bolje da se drug sam raspita i odluci. Ovako preko foruma, nece da mogne. Vise ce ga glava zaboljet na tu temu.
    Nek stavi zadatak da napravi sebi neku vrstu tendera i ide od banke do banke sa pitanjima :
    1) ja bih da dignem kredit do 4 000 EUR
    2) na koliko rata najvise/najmanje mogu da otplatim
    3) kolika rata ce mi biti u jednom/drugom slucaju
    4) dobijam li koji benefit
    5) sta su neophodni papiri

    I kad stavi na papir sta mu je koja banka dala kao odgovore na ta pitanja, valjda ce mu bit jasnija situacija.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  9. #34
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Pa iz kojeg od ova dva razloga se mora vraćati toliko više novca od iznosa dobijenog kredita? Ili iz obadva razloga?
    Shvatam ako se kao opravdanje navodi da je skupa pozajmica novca koju banke vrše da bi nabavile sredstva (mada se tu onda otvara i pitanje iz kojeg/čijeg novca nam banke daju sredstva/kredit, da li iz nekog virtuelnog novca – ali ostavimo te teme sada), ali zašto se onda kao opravdanje navodi da novac neće isto da vrijedi za 20 godina kao što vrijedi sada? Kao što reče "fotograf": neće banka da sjedi skrštenih ruku tih 20 godina već će da obrće pare. Jer, pitam se (u obrnutom scenariju), da li će možda banke smanjiti ratu kamate koju klijent treba da vraća ako neke/nekih godina odlično posluju i zarađuju, ili ako se euribor smanji (ovo pitanje u vezi odnosa rate za otplatu i euribora je već postavljeno i na drugoj temi na ovom forumu i nije dat odgovor, tj. dat je odgovor koji ne ide u prilog bankama).
    Dakle, ako se kaže:…zašto rata raste kad euribor raste, ali se ne smanjuje kad euribor pada?
    Koliko će novca sumarno vratit određuje kamatna stopa. Neče banke da sjede skrštenih ruka 20 godina, jer banka ne može ref liniju da povuče na toliko dug period, a plus ne otplaćuju se svi krediti dan u dan.
    Banka povećava ili smanjuje kamatnu stopu samo u onim slučajevima kad je to precizirano ugovorom, i samo ako je taj ugovor o kreditu u skladu sa regulativom CBCG. Svako kršenje tih pravila može da povuče za sobom oduzimanje licence za rad, tužbe obudsmana i slično.
    Jedini je problem što dosta ljudi ne pročita od čega se sastoji kamata, pa se javi naknadna pamet.
    Poslovanje banke ne utiče na tvoju ratu kredita.
    Ko ti kaže da se rata ne smanjuje smanjenjem EURIBORA? Neću grube riječi upotrebljavati, ali to svakako nije istina.
    Neke banke imaju klauzulu ako dođe do promjene EURIBORA manje od 0.1% da neće vršit usklađivanje, ja znam samo za jednu u CG takvu, ali kod većine banaka se usklađivanje radi nakon 3,6 ili 12 mjeseci.
    I to su banke obavezne zbog ugovora koji su potpisale sa tobom.
    Ti ako znaš takvih primjera, pravac obudsman i CBCG i prijavi. Siguran sam da će spor bit riješen u tvoju korist.

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    I zašto se navodi podatak/argument da se država zadužuje sa 8% pa "kako će banke da daju manje kamatne stope na kredite". A što ako/kad se država uopšte ne zadužuje? Kamate na kredite su (čini mi se) bile ovako velike (i čak i još veće) i u periodu kada se CG nije ovako zaduživala i kada je sve cvjetalo.
    I digresija nevezana za ovo (ili vezana?): banka neće dati klijentu više novca od ugovorenih npr. 5% na oročenu štednju, pa i ako te godine zaradi grdne milione eura – klijentima će dati tačno onih 5%, a ostalo sebi. "Ne znam zašto sam ovo rekao, ali neće da škodi, a ako ne škodi znači da koristi."
    l
    Podatak se navodi zato što je država, ili bi trebalo da je, najsigurniji platiša kredita. Bolji od bilo koje privatne firme. A kako država ima kreditni rejting to definiše rizik koji banka preuzima plasiranjem sredstava u tu državu. A banka u CG je akcionarsko društvo, firma kao i sve druge sa specifičnom vrstom djelatnosti.
    Banka daje 5% ili ono što je precizirano u ugovoru. Nema začkoljica ako bude ovo ili ako bude ono...

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Uglavnom, niko ne sili ljude da uzimaju kredite, imaju uslove koje prihvataju potpisivanjem ugovora i tu je kraj priče. Je li to mnogo ili malo, pošteno ili nepošteno – to je tako kako je, pa ko voli nek izvoli.
    Tačno, niko te ne sili za kredit, dok za polisu moraš kako ti se neće
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  10. #35
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Nevjesta Jadrana
    Posts
    5,014
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    108
    Thanked in
    59 Posts

    Default

    Za auto kredit mu je najpovoljnija Societe Generale ukoliko su mu primanja preko njih, negdje oko 9% kamate i nema troskova obrade.
    Evo link
    http://www.societegenerale.me/mn/?part=3121
    Last edited by fotograf; 23-08-12 at 08:53.

  11. #36
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Skinhead View Post
    Drug me zamolio da mu se raspitam; htio je kupiti neki auto tu do 3-4 hiljade pa ga zanima za kredit, moze li ga dje podic, koja mu je solucija najbolja i sta sve treba da uradi da zavrsi taj proces.

    fala
    Stalno zaposlenje u "dobroj firmi".
    Plata preko banke.
    Rata da ne bude veća od pola primanja.
    Ako nema drugih kredita, možda može proć i bez žiranta, naročito ako radi u dobroj firmi. U protivnom jedan eventualno 2 žiranta.
    Od papira, administrativna zabrana za njega, i eventualno za žiranta.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  12. #37
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Tačno, niko te ne sili za kredit, dok za polisu moraš kako ti se neće
    Ne moraš (ni) polisu ako nećeš kredit, zar ne? Polisu moraš već ako uzimaš kredit (razumljivo, jer je polisa jedina stopostotna garancija, jedina 100% sigurna/naplativa, a time i jedina 100% sigurna za banke kao obezbjeđenje za kredit; naravno da banke neće više da se pouzdaju u žirante i hipoteke - pa koliko oglasa za prodaju nekretnina od strane banaka nalazimo svaki dan u novinama). A pošto te niko ne sili za kredit, to znači da te ne sili ni za polisu.

  13. #38
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    al si prisiljen da uzmes oboje
    Me, myself and I

  14. #39
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vici View Post
    al si prisiljen da uzmes oboje
    Ili sve ili ništa. No risk no profit.

  15. #40
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Ne moraš (ni) polisu ako nećeš kredit, zar ne? Polisu moraš već ako uzimaš kredit (razumljivo, jer je polisa jedina stopostotna garancija, jedina 100% sigurna/naplativa, a time i jedina 100% sigurna za banke kao obezbjeđenje za kredit; naravno da banke neće više da se pouzdaju u žirante i hipoteke - pa koliko oglasa za prodaju nekretnina od strane banaka nalazimo svaki dan u novinama). A pošto te niko ne sili za kredit, to znači da te ne sili ni za polisu.
    Zavisi koji kredit. A ja kažem kad registruješ auto, polisa od autoodgovornosti je must have sili te država da je uzmeš. A možeš da uzmeš i potrošački kredit bez polise...
    Ništa nije 100% naplativo, pa ni cash deposit u nekim slučajevima.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  16. #41
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ko ti kaže da se rata ne smanjuje smanjenjem EURIBORA? Neću grube riječi upotrebljavati, ali to svakako nije istina.
    Ti ako znaš takvih primjera, pravac obudsman i CBCG i prijavi. Siguran sam da će spor bit riješen u tvoju korist.
    Ja se dobri moj hercules ne razumijem najbolje u benkarske stvari, pa neću ići da prijavljujem, samo sam prenio nešto što su drugi pomenuli na ovom forumu. Sjećaš li se što je napisao keDOWN na jednoj drugoj temi, ne tako davno - sjećaš li se diskusije u kojoj si i ti učestvovao?
    Quote Originally Posted by kEDOWN View Post
    ...dok su kamatne stope Euribora, bile niske, tj niže nego u vrijeme potpisivanja kredita, ovome forumašu su rate bile iste, a kad je Euribor rastao onda su mi i mjesecne rate rasle.
    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    ...problem je u tome sto banke kada Euribor opada drze istu kamatnu stopu na kredite (a po pravilu trebala bi i kamatna stopa na kredite, kao i na depozite da se smanji nakon pada Euribor-a), dok kad raste Euribor, banka ti automatski poveca kamatnu stopu - o ovome sam vec pisala na jednoj temi. U prevodu, banka na ovaj nacin povecava svoj spread (razliku izmedju aktivnih i pasivnih kamatnig stopa, tj povecava svoju zaradu). Odatle mozes da zakljucis da ako banka ima uslova da poveca taj isti spread, to bi moglo da znaci da je nizak nivo konkurencija na bankarskom trzistu, kao i da insitucije zaduzene za kontrolu banaka ne obavljaju dobro svoj posao.

    Ti si sasvim u pravu, mozes slobodno da nazoves ovaj sistem lopovskom politikom jedne banke. Ukoliko se uoci da jedna banka posluje na ovaj nacin, ista neci poci u default zbog toga, niti ce joj neko staviti 'katanac' na vrata - kazna je ustvari pad reputacije, od koje svaka NORMALNA banka zivi! Medjutim, da bi ti izgubio reputaciju ukoliko si nekorektan igrac, moras da poslujes na trzistu u kome je zdrava i jaka konkurencija medju bankama. Moras da imas osvijescene klijente koji ce da prepoznaju tvoje prljave igre, i koji ce kada ih prepoznaju , moci da podju kod tvoje banke komsinice, koja posluje na cist nacin.
    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Da ne bude da napadam stalno banke (to mi tesko pada), postoji i opravdanje za problem koji je iznio Kedown. Banka nije duzna da klijentu automatski prenese efekte rasta ili pada Euribor-a. Banka mora da zaradi, jel tako? Ako se procijeni da je moj spread, ili ti zarada , nedovoljna da pokrije troskove mog poslovanja i da obezbjedi akcionistima odredjeni rezultat za ulozeni kapital, ja banka ne mogu tebi klijentu da prenesem pozitivne efekte jednog nizeg Euribor-a. Tebi koji si uzeo kredit, obracunavacu istu kamatnu stopu kao kada se Euribor kretao recimo oko 1.5% (iako je na primjer pao na 1.2% necu ti sniziti kamatnu stopu). Al u tom slucaju, ja moram da po istom nivou Euribor-a, racunam i pasivnu kamatnu stopu (na depozite). Dakle, bitno je da se ne igram (igra koju sam opisala u postu iznad), to nije dozvoljeno, a da ti ne snizim kamatnu stopu ukoliko Euribor padne, ja imam pravo. Kad se sve sabere i oduzme, banka je na prvom mjestu i ne smije da bude na gubitku. Eto opet surovo ispade.

    Da pojasnim na primjeru, uzmes kredit od 150 000 eura na 30 godina (racunam po kamatnim stopama u EU)
    Septembar 2011 -Euribor = 1,5% + Spread 1.45 %--> Tvoja kamatna stopa 2.95% --> Mjesecna Rata=627 eura
    JAnuar 2012 - Euribor =1.2 % + Spread 3.15% -- > Tvoja kamatna stopa 4.35 % --> Mejsecna Rata =746 eura

    Dakle, iako je Euribor nizi (pad sa 1.5 % na 1.2 %) klijent ce placati za 119 eura vecu mjesecnu ratu. I ne mozete nikome da se zalite, jer je sve ispavno u ovom slucaju.
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Moje iskustvo za ove 4 godine nije takvo da to banka može tek tako da radi, i ovdje gdje ja radim sigurno toga nema
    Dijelom je to zahvaljujući regulativi.
    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Jesi li 99.99999% siguran? Ako je tako kako ti kazes znaci li da banka u CG istog trena snizi aktivnu kamatnu stopu u slucaju pada Euribor-a? Zasto se onda Kedown pozalio? I kako bi uopste regulativa mogla da mi stavi neke limite na spread? Meni to ne zvuci logicno, jer samo konkurencija drugih banaka moze da ti odredi okvirno granicu u kojoj mora i tvoja zarada da se krece. Radi regulative, ja mogu da imam spread od 10 %, ne krsim nikakve zakone, al zato ce mi sva klijentela pobijeci, znaci ne smijem da poslujem tako glupkasto .
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ne znam na koju je kEDOWN banku mislio ali znam gdje to nije slučaj.

  17. #42
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Zavisi koji kredit. A ja kažem kad registruješ auto, polisa od autoodgovornosti je must have sili te država da je uzmeš. A možeš da uzmeš i potrošački kredit bez polise...
    Ništa nije 100% naplativo, pa ni cash deposit u nekim slučajevima.
    Nemoj sad da idemo u širinu - ovdje se pričalo o stambenim kreditima, pa sam na to ja mislio u svom pisanju. Ostavi sad polisu autoodgovornosti i ostale vrste kredita.

  18. #43
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Ja se dobri moj hercules ne razumijem najbolje u benkarske stvari, pa neću ići da prijavljujem, samo sam prenio nešto što su drugi pomenuli na ovom forumu. Sjećaš li se što je napisao keDOWN na jednoj drugoj temi, ne tako davno - sjećaš li se diskusije u kojoj si i ti učestvovao?
    Evo ja se razumijem pa ti kažem da te narodske priče ne važe u realnosti. Kad bi banke tako poslovale, niko zdravog razuma ne bi nikad uzeo kredit.
    Moje iskustvo za ove 4 godine nije takvo da to banka može tek tako da radi, i ovdje gdje ja radim sigurno toga nema
    Dijelom je to zahvaljujući regulativi.
    Kao što sam rekao moje iskustvo nije takvo da banka to može tek tako da radi. I siguran sam da bi do sad bilo reakcija odnosnih organa u korist klijenta da se to zaista dogodilo.
    Quote Originally Posted by savjetnik u osiguranju View Post
    Nemoj sad da idemo u širinu - ovdje se pričalo o stambenim kreditima, pa sam na to ja mislio u svom pisanju. Ostavi sad polisu autoodgovornosti i ostale vrste kredita.
    Ne idemo u širinu, nego krenusmo o prisiljavanju pa ja pomenuh kad nešto moraš a kad ne.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  19. #44
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,449
    Thanks Thanks Given 
    1,906
    Thanks Thanks Received 
    5,140
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Cijena goriva 2000 je bila 1 DM ili 0,50 €, toliko o vrijednosti novca i protoku vremena.

  20. #45
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    kad registruješ auto, polisa od autoodgovornosti je must have :wink: sili te država da je uzmeš
    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Ne idemo u širinu, nego krenusmo o prisiljavanju pa ja pomenuh kad nešto moraš a kad ne.
    Kako ne idemo u širinu? Evo ja bih sada mogao još više u širinu, pa da kažem da te niko ne prisiljava da kupiš auto, a samim tim ni polisu autoodgovornosti.
    Ali to dvoje ide zajedno, u paketu. I tako se reguliše problem nadoknade štete trećem licu u saobraćaju.
    Nego, ovdje je tema stambeni krediti, pa mi se ne sviđa da mnogo skrećemo i krivudamo, jer ćemo ipak otići u širinu.

  21. #46
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Jes, ali stan ako kupiš za keš ne treba ti polisa životnog osiguranja i slično, dok auto ako kupiš za keš treba. Poenta cijele priče.
    Ali ajd, neka bude kako ti kažeš.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  22. #47
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Jes, ali stan ako kupiš za keš ne treba ti polisa životnog osiguranja i slično, dok auto ako kupiš za keš treba. Poenta cijele priče.
    Ali ajd, neka bude kako ti kažeš.
    Pa zar je to poenta?
    Naravno da ne treba nikakva polisa ako se stan kupi za keš. Čemu služi polisa ako se stan kupi na kredit? Čemu služi polisa autoodgovornosti (bez obzira da li se auto kupi na kredit ili za keš)? Ali nemoj dalje da širimo molim te, nego da prepustimo prostor priči o stambenim kreditima.

  23. #48
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,270
    Thanks Thanks Given 
    2,770
    Thanks Thanks Received 
    3,920
    Thanked in
    1,900 Posts

    Default

    Retorika vam je svima jača strana nema priče-
    Poenta bijaše nešto drugo, što ti je (ne)namjerno promaklo ali nema veze drugi put. Tema su stambeni krediti.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  24. #49
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Niksic
    Posts
    4,226
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedno laicno pitanje. Na koji nacin banka koristi polisu zivotnog osiguranja kao pokrice?
    A man,as a general rule,owes very little to what he is born with.A man is what he makes of himself

  25. #50
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    450
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by oktagon View Post
    Jedno laicno pitanje. Na koji nacin banka koristi polisu zivotnog osiguranja kao pokrice?
    Aktivira se polisa u korist banke isključivo u slučaju smrti korisnika kredita. To je pokriće za banku da se otplati dug za kredit u slučaju smrti klijenta. Kao što sam ranije rekao, postoje dvije vrste polisa (uzmimo za primjer da je iznos kredita 20.000 eura, što znači da banka traži polisu sa osiguranom sumom od 20.000 eura za slučaj smrti klijenta):

    1. Riziko polisa. Klijent umre (usljed bolesti) ili pogine - osiguravajuća kuća isplati banci dug za kredit. Familija ne razmišlja dalje o vraćanju kredita.

    2. Štedna polisa životnog osiguranja (pretpostavimo da je ugovorena sa osiguranom sumom od tačno 20.000 eura za slučaj smrti usljed bolesti, a ne sa većom, pa je onda osigurana suma za slučaj smrti usljed nezgode 40.000 ili 60.000 eura, s obzirom da je ona jednaka dvostrukom ili trostrukom iznosu, zavisno od toga koji se program izabere).
    a) Klijent neke godine umre usljed bolesti, a ostalo je da otplati još 14.000 eura za kredit. Osiguravajuća kuća banci uplati taj dug od 14.000 eura, a 6.000 eura i do tada ostvarenu/pripisanu dobit isplaćuje nasljedniku/familiji (onome/onima ko je naveden u polisi kao nasljednik - a ako niko nije naveden onda su to zakonski nasljednici). Familija ne razmišlja dalje o vraćanju kredita.
    b) Klijent neke godine umre usljed nezgode, a ostalo je da otplati još 14.000 eura za kredit. Osiguravajuća kuća banci uplati taj dug od 14.000 eura, a 26.000 eura (ili 46.000 eura, zavisno od toga koji je program izabran) i do tada ostvarenu/pripisanu dobit isplaćuje nasljedniku/familiji. Familija ne razmišlja dalje o vraćanju kredita.

    Jedna napomena (mada pretpostavljam da je to jasno iz već napisanog), s obzirom da klijent može da ima polisu životnog osiguranja i sa osiguranom sumom koja je veća od iznosa kredita: Ako klijent od ranije ima polisu životnog osiguranja sa iznosom osigurane sume većim od 20.000 eura, npr. 25.000 eura, ili je uzme na takav iznos prilikom dobijanja kredita, tada je osigurana suma za smrt usljed nezgode 50.000 ili 75.000 eura, pa bi se u slučaju smrti klijenta banci platilo onih 14.000 eura duga za kredit, a ostatak, zajedno sa pripisanom dobiti, analogno objašnjenom pod "a" i "b", isplatio bi se nasljedniku/nasljednicima.
    Last edited by savjetnik u osiguranju; 23-08-12 at 18:44.

Page 2 of 12 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Reklama Hipotekarne banke DZOKER krediti
    By vlatko123 in forum Televizija
    Replies: 12
    Last Post: 25-10-11, 13:10
  2. Start up krediti (doo)
    By brancela in forum Ekonomija
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-11, 00:12
  3. Najavljeni povoljni stambeni krediti
    By stara.dama in forum Ekonomija
    Replies: 11
    Last Post: 17-06-10, 19:23
  4. Krediti...
    By Fabia_Elegance! in forum Sve i svašta
    Replies: 82
    Last Post: 12-09-09, 18:03
  5. stambeni krediti
    By cocacolica in forum Sve i svašta
    Replies: 41
    Last Post: 27-08-07, 15:40

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •