Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 53

Thread: Čovjek budućnosti

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default Čovjek budućnosti

    Projekat "Avatar", nazvan prema filmu Jamesa Camerona, u kojem vojnici mislima upravljaju tijelom vanzemaljskog bića, finansira ruski tajkun koji želi ljudima omogućiti ono što oduvijek žele - besmrtnost!

    Ruski preduzetnik Dmitrij Itskov, koji finansira i predvodi projekat pod nazivom "Avatar", tvrdi kako je put ka besmrtnosti samo pitanje vremena. Kako prenosi Daily Mail, on naglašava kako će se kroz desetak godina ljudski um moći 'downloadovati' u robote, što će srećnicima koji se podvrgnu ovom eksperimentu, omogućiti put ka "vječnom" životu.

    Itskov je angažovao 30 naučnika kako bi dostigao svoj cilj koji bi, naglašava, u potpunosti mogao promijeniti način na koji postojimo i živimo. "Osoba sa savršenim 'Avatarom' mogla bi postati normalni dio društva. Razumijem da je ovo veliki izazov za naučnike, no vjerujem i u nešto što se naziva 'američkim snom'. Ako u nešto uložite svu svoju energiju i vrijeme, siguran sam da to možete pretvoriti u nešto korisno za buduće generacije", kaže Itskov.

    Itskov je nedavno kontaktirao ruske milijardere kojima je predložio finansiranje ovog projekta kojeg im je predstavio kao "kibernetičku besmrtnost". On vjeruje da bi se ljudska svijest mogla hirurški “transplantirati” u robota, nakon čega bi se um učitao ili 'uploadovao' bez operacije, ostavljajući ljudsko tijelo kao praznu ljušturu, jer će njihovi vlasnici nastaviti živjeti unutar robota.

    "Novi cilj nauke jest stvoriti alternativno tijelo za ljudska bića, koje će posjedovati savršenu podlogu, što bi ljudskom mozgu trebalo omogućiti da nastavi živjeti u novom, mehaničkom okruženju", rekao je Itskov na "Konferenciji o globalnoj budućnosti 2045".
    Izvor

    Rus bi želio razviti saradnju s američkom Agencijom za istraživanje naprednih projekata obrane (DARPA), koja već i sama razvija "avatarski" projekat koji će omogućiti američkim vojnicima da uđu u umove daljinski kontrolisanih androida, koji bi trebali zamijeniti vojnike na ratištu. Pentagon je u ovaj projekt već uložio sedam miliona dolara.


    _____________________________________


    Ako zaživi, evidentno je ko će u početku imati pristup novoj tehnologiji. No, postavlja se pitanje da li je sav naučni napredak nužno pozitivan i moralno opravdan, i kakav uticaj bi ovakva besmrtnost ostavila na društvo i okolinu u cjelini.

    Biste li se podvrgli ovoj metodi, s obzirom na to da smo na neki način već 'avatari' na ovom forumu i internetu uopšte?
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,224
    Thanks Thanks Given 
    416
    Thanks Thanks Received 
    2,539
    Thanked in
    1,236 Posts

    Default

    Dmitrij Itskov je jedna budala ekscentricna. Bogatas koji ne zna sta ce sa parama. Ne da ne zna nista o nauci, nego umjesto da finansira projekte koji imaju smisla vidi sta on radi. Cuo sam za ovo jos prije par mjeseci i doslo mi je da mu klepim par samarcina zbog gluposti koje valja. Bacanje para. On nije svjestan koliko toga treba da se promijeni prije nego sto pocnemo da mislimo o ovakvim stvarima.
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  3. #3
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    105
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Upravo tako... lik je diletant neviđeni, il' je gledao previše Ghost in the shell-a... meni dragog
    ... ...

  4. #4
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Nezahvalno je govoriti šta će sve tehnologija moći u budućnoti, jer uzmimo za primjer na kom je stepenu razvoja bila prije 50 godina a na kojem je sad. Ali mi se u svakom slučaju ne dopada projekat, pa bilo ga moguće ili ne sprovesti u djelo.

  5. #5
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Dmitrij Itskov je jedna budala ekscentricna. Bogatas koji ne zna sta ce sa parama. Ne da ne zna nista o nauci, nego umjesto da finansira projekte koji imaju smisla vidi sta on radi. Cuo sam za ovo jos prije par mjeseci i doslo mi je da mu klepim par samarcina zbog gluposti koje valja. Bacanje para. On nije svjestan koliko toga treba da se promijeni prije nego sto pocnemo da mislimo o ovakvim stvarima.
    Projekti koji nama imaju smisla korporativnoj eliti uglavnom ne donose profit, stoga se ne afirmišu; to smo se uvjerili između ostalog i na kočenju zelenih projekata, odnosno sabotaži obnovljivih izvora energije. Nego, meni je interesantna još jedna stvar - milijarder okupio buljuk 'eminentnih' naučnika da mu podare besmrtnost. Gubi li nauka kredibilitet ovakvim potezima onih koji je predstavljaju? Čini se da naučnike i nije tako teško potkupiti.

    Izgleda da je ekipa koja stoji iza ovog projekta opasno zasukala rukave:



    http://2045.com/tech2/




    The 2045 initiative held its first Global Future 2045 Congress in Moscow, in February 2012. There, over 50 world-leading physicists, biologists, anthropologists, sociologists, psychologists, and philosophers met seeking to develop a strategy for further development of the humankind. The initiative’s goal is to create a network with the world’s leading scientists who are focused on the development of cybernetic technology with the ultimate goal of transferring human’s individual consciousness to an artificial carrier. The network will act as an investment hub, contributing to various projects around the world.

    The next Global Future 2045 Congress will be held in June 2013, in New York City. For more information, please visit www.GF2045.com.
    Last edited by starwalker; 20-07-12 at 13:21.
    The more things change, the more they stay the same.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    457
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Ja ću da se zamrznem... na nekoliko desetina godina, onda ću da se odmrznem, pa da se podmladim i naravno da ću da primjenim ovu tehnologiju za besmrtnost i nikada me se nećete riješiti... :devil:

    sve mi ide na ruku ... :stupid:
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  7. #7
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo me podsjeca na http://www.imdb.com/title/tt0986263/.
    Odvratno bre, citavu vjecnost biti zatvoren u malom kazamatu. Da je ljudski mozak napravljen za vjecnost, svi bi smo mi bili vjecni.
    Ja licno, se nadam tu do 65-68 godina da cu izdurat. Sve preko toga je za mene nezamislivo.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Niko ne može predvidjeti što će nauka proizvesti u skorijoj budućnosti ali sa određenom sigurnošću se može približno predvidjeti.

    U idućih 100 godina proraditi će prve nanofabrike, roditi će se prvo genetski modifikovano ljudsko dijete koje će biti biološki besmrtno (neće stariti), stvoriti će se prvi samosvijesni AI većih intelektualnih mogućnosti no današnji čovijek, moguće je da će se probiti tehnološka singularnost, moć kompijutera će se mijeriti jedinicama tipa peta i exa, genetski inžinjering i nanotehnologija će obuhvatiti sve aspekte života od hrane do direktnog modifikovanja samih ljudi, kompijuteri će direktno biti vezani sa ljudskim mozgom, genetske bolesti će postati prošlost ali ne i bolesti izazvane bakterijama i virusima, mentalne bolesti će biti u jakom porastu zbog rutine spajanja mozga i mašine te zbog produljenja ljudskog života. Ludi će živjeti prosiječno 100 godina, termonuklearna energija će biti glavni izvor energije, globalna politika će biti korporativna, ratovi će postati istrebljivački ali puno rijeđi nego danas.
    Ljudi će se u potpunosti polarizirati na intelektualnu bogatu elitu 10% stanovništva i radnički, potrošački sloj. Tranzit između radničkog sloja u elitni (i obrnuto) će biti puno rijeđi, možda i nemoguć. Gladi će biti malo zahvaljujući genetski modifikovanoj hrani, vegetarijanstvo će biti promovirani trend i 100 godina u budućnost većina ljudi će biti vegetarijanci, veliko izumiranje vrsta će dobiti alarmantne razmijere i za 100 godina više od 40% vrsta će izumrijeti.
    Virtuelni svijetovi će postati svakodnevnica i mnogi ljudi će provoditi cio svoj život u njima, sva zabava i posao će biti kroz izabrani virtualni svijet a računari će vršiti kompenzaciju globalne ekonomije te cijelokupna proizvodnja će biti robotizirana.

    100 godina u naprijed na planeti će živjeti 20 milijardi ljudi, status AI će biti ozbiljno političko pitanje, roboti će biti u stanju da vode računa o samima sebi, religijski fundamentalizam će biti u svom apexu.
    Globalna populacija ljudi će početi opadati jer većina ljudi će imati samo jedno ili dvoje dijece (moguće da će biti uvedeni globalni zakoni za kontrolu nataliteta kao i striktne genetske kontrole gdje parovi sa lošom genetskom slikom neće moći imati dijecu na normalan način bez genetskih modifikacija koje će namijenski biti skupe da bi se još više ograničio natalitet)

    Sve policijske i pravosudne probleme riješavati će lokalni kompijuterski expertni sistemi (ne AI). AI će biti istraživački i politički entiteti. Razlika izmedu AI i normalnog ljudskog uma će postajati sve maglovitija kako sve veći broj ljudi bude izabirao ugradnju raznih moždanih pomagala od net interfacea, dodatne memorije, logičkih kola itd.

    Kompletan transfer ljudske svijeti i intelekta u kompijuter još neće biti moguć. Ljudi će i dalje istraživati samo bliski svemir, moguća je permanentna baza na Mijesecu kao i izgradnja prve svemirske stanice sa statusom grada, ljudi još neće živjeti permanentno u svemiru, Mars će možda biti posjećen jedamput od strane astronauta ali veći projekti još neće biti mogući.

    Globalno zatopljavanje će biti na vrhuncu 100 godina od danas ali će početi opadati zahvaljujući termonuklearnoj energiji.
    Last edited by funestis; 19-07-12 at 19:02.

  9. #9
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Zanimljivo viđenje budućnosti, ako izuzmemo sve izvjesnije nuklearne ratove, koji bi i na ograničenoj teritoriji imali nesagledive globalne posljedice i definitivno usporile takav razvoj, ili ga bacile u drugi smjer.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Gladi će biti malo zahvaljujući genetski modifikovanoj hrani......
    GM hrana otvara mnoga pitanja, pa i sama struka ima ekstremno oprečne stavove. Još uvijek nije sasvim jasa uloga genetski izmjenjene hrane na saniranje problema gladi. S druge strane, sve je više pokazatelja da se radi o fabrikovanoj istini po mjeri moćnika/korporativne elite koja, dakako, ima patente/monopol nad takvim vrstama. No, iz prakse sve je više primjera da GM hrana zapravo produbljuje problem gladi i ne daje nikakvu korist konzumentima - naprotiv, šteti im.

    100 godina u naprijed na planeti će živjeti 20 milijardi ljudi. Globalna populacija ljudi će početi opadati jer većina ljudi će imati samo jedno ili dvoje dijece (moguće da će biti uvedeni globalni zakoni za kontrolu nataliteta kao i striktne genetske kontrole gdje parovi sa lošom genetskom slikom neće moći imati dijecu na normalan način bez genetskih modifikacija koje će namijenski biti skupe da bi se još više ograničio natalitet)
    Već sada imamo razne projekte Billa i Melinde Gates (u saradnji sa vladama vodećih zemalja) koji rade punom parom na kontroli populacije.
    The more things change, the more they stay the same.

  10. #10
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    darpa, jesu to likovi koji su igrali quake pa napravili rail gun ? khm , jel sci fi romani su svasta opisivali, pola toga je realnost danas, ko zna ko zna,
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  11. #11
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Zanimljivo viđenje budućnosti, ako izuzmemo sve izvjesnije nuklearne ratove, koji bi i na ograničenoj teritoriji imali nesagledive globalne posljedice i definitivno usporile takav razvoj, ili ga bacile u drugi smjer.
    Mislim daj upravo rat kljucan za razvoj covjecanstva. Protiv sam bilo kakvog oblika rata,ali sagledavajuci neke stvari koje su se desile u ranijoj ljudskoj proslosti, dolazimo do sledeceg - posle svakog rata doslo je do manje-vise enormnog napredka covjecanstva. Ko bi se sjetio da izmisli atomsku bombu, da nije bilo rata?
    Iz atomske bombe je proizasla i atomska energija, da ne nabrajam ostale.

    Ali odje se osvrcem na sledecu ''teoriju'' - naime rat, kuga, i ostale vrste prirodnih i neprirodnih nepogoda, su vise-manje neki prirodni vid kontrole brojnosti ljudske populacije. Naime, procitah da ce za manje od 30 god. ljudska populacija doci do brojke od 9 milijardi. Ko ce prehraniti toliku populaciju? A tek onu sto ce doci za jos 20 god? Da pretvore komplet Afriku u oranicu ne bi mogli prehraniti ni trecinu populacije. Ako ne mozes da se prehranis, zaj*bi tehnologiju onda.

  12. #12
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    Ko bi se sjetio da izmisli atomsku bombu, da nije bilo rata?
    Iz atomske bombe je proizasla i atomska energija, da ne nabrajam ostale.
    Koliko se sjećam negde sam pročitala da tom fizičaru nije bilo na pameti da stvori antomsku bombu. Znam da su i druga dostignuća naučnika, koja nisu stvorena za tu svrhu na kraju koristili kao oružja.

  13. #13
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U got the point A da ne pominjem da nije bilo trke u atomskom naoruzanju izmedju USA-e i SSSR-a, ko zna kad bi ljudi ''isli'' na mjesec. Ovo isli - nasao sam na puno teorija zavjere o americkom raketnom programu, ali moje licno misljenje je da su ameri zaista sleceli na mjesec. I tog momenta kad je izreceno ono cuveno: "That's one small step for man, one giant leap for mankind." - imali su paznju citavog svijeta zar ne?

    Nego, svi svjetski naucnici i dan danas se trude da olaksaju zivot nekolicini, dok za ostale nema spasa. Jer uvijek je isplativije koristiti nauku u neke rusilacke i ubilacke svrhe nego za opstu korist i dobrobit ljudske populacije.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    Ali odje se osvrcem na sledecu ''teoriju'' - naime rat, kuga, i ostale vrste prirodnih i neprirodnih nepogoda, su vise-manje neki prirodni vid kontrole brojnosti ljudske populacije. Naime, procitah da ce za manje od 30 god. ljudska populacija doci do brojke od 9 milijardi. Ko ce prehraniti toliku populaciju? A tek onu sto ce doci za jos 20 god? Da pretvore komplet Afriku u oranicu ne bi mogli prehraniti ni trecinu populacije. Ako ne mozes da se prehranis, zaj*bi tehnologiju onda.
    Teorija koja nema bas mnogo osnove jer danas na primjer ima veliki dio planete dje je glad i zedj, a na drugom dijelu se baca toliko hrane, placa nekom da ne bi proizvodio hranu.... i to u tolikim kolicinama da bi se apsolutno eliminisala glad. Tehnologija ipak brze naprijed od problema egzistencije i ta "crna" predvidjanja mozes porediti sa preciznim proracunom jednog matematicara da će za 30 godina naslaga konjskih musmula od zaprega u Parizu biti veća od Ajfelove kule. Izmislise auto pa u Parizu ne mozes naći konjsku musmulu da je plaćas dukatima.

  15. #15
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Teorija koja nema bas mnogo osnove jer danas na primjer ima veliki dio planete dje je glad i zedj, a na drugom dijelu se baca toliko hrane, placa nekom da ne bi proizvodio hranu.... i to u tolikim kolicinama da bi se apsolutno eliminisala glad. Tehnologija ipak brze naprijed od problema egzistencije i ta "crna" predvidjanja mozes porediti sa preciznim proracunom jednog matematicara da će za 30 godina naslaga konjskih musmula od zaprega u Parizu biti veća od Ajfelove kule. Izmislise auto pa u Parizu ne mozes naći konjsku musmulu da je plaćas dukatima.
    Evo, pored tvog primjera ( o ajfelovoj kuli - nasmijao me jeste) dolazimo do - HRANE. Jer sam ja teoriju (na koju sam naletio, sad se ne bi sjetio ni da mi taj dukat dadnes ) spomenuo upravo zbog toga, ako ti ne mozes da prehranis naciju, za sto ce ti silna tehnologija ako nece imati ko da je koristi?

  16. #16
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Kako nas starwalker buši
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    To je retoricko pitanje za populisticko obraćanje jer pitanje ima stravicnu negaciju. Znas li neku drzavu visoke tehnologije da ima problem da prehrani stanovnistvo? Japan ima oko 15-tak procenata obradljive povrsine i tesko mozemo ocekivati da ce gladovati

  18. #18
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    To je retoricko pitanje za populisticko obraćanje jer pitanje ima stravicnu negaciju. Znas li neku drzavu visoke tehnologije da ima problem da prehrani stanovnistvo? Japan ima oko 15-tak procenata obradljive povrsine i tesko mozemo ocekivati da ce gladovati
    Za ishranu koja je bazirana na ribi tesko da im i treba veca povrsina. ]]
    Ali pogledaj Afriku recimo. Ima ona dosta zemlje na kojoj mogu uspjeti konzumne biljke, ali nesto i ne vidim da se oni trude da to i urade. Pored svog tolikog gladovanja, oni cekaju pomoc UN-a i ostalih organizacija i zemalja. Nego odoh sa teme iha ha.

    Ja sam srecan sto necu docekati da vidim ostvarenje ''americkog sna'' tog ruskog oligarha.
    A ako to i izumi, bas me zanima kako ce se seksualno zadovoljit u tom kazamatu? Oce li opstiti sa obicnim transformatorskim stanicama ili tim istim nuklearnim elektranama?

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Svuda je osnovna ishrana neka zitarica nikad meso pa ni Japancima riba. Pirinac je osnova a na tako malo teritorije proizvode ga toliko da je maltene zabranjen uvoz. Ne bas administrativno zabranjem vec su carine tako stravicne da se nikome ne isplati. Problem Afrike koji navodis upravo je najveci dokaz da tehnoloski razvoj ne popravlja samo tehnologiju. Sto se tice toga sexa djaoli će ga znati sta će izmisliti. Prije neki dan je patentiran uredjaj za ljubljenje na daljinu i nazvali ga kisindzer. Mozda će neki uradjej za sex nazvati obama ili putin

  20. #20
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Oboma

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Zanimljivo viđenje budućnosti, ako izuzmemo sve izvjesnije nuklearne ratove, koji bi i na ograničenoj teritoriji imali nesagledive globalne posljedice i definitivno usporile takav razvoj, ili ga bacile u drugi smjer.
    Što se tiče nuklearnih ratova ja lično mislim da neće doći do većih nuklearnih sukoba. Niti jedna strana u ratu ne želi izazvati drugu stranu u totalni rat te vrste gdje je obostrano uništenje sigurnost. Lokalna upotreba nuklearnog naoružanja je moguća od strane lokalnih diktatora te teroristički nuklearni napadi. Međutim veliki sukobi ili čak svijecki su malo vijerovatni.
    Do duše ostala oružja masovnog uništenja biti će obilno upotrebljavana u početku samo hemijska sredstva, međutim kako se genetski inžinjering bude sve više usavršavao biološki agenti će preuzeti ulogu masovnog taktičkog oružja. Biti će dizajnirani da napadaju samo određene etničke skupine i u tu svrhu biti će upotrebljavani samo agenti koji imaju nizak stupanj infekcije. Međutim razne extremističke skupine će vijerovato pokušavati da dođu do ili naprave sami visokoinfektivne agente koji mogu zaraziti velike skupine ljudi.
    Postoji mogućnost da čak pojedine države upotrebe biološke agenteu svrhu kontrole nataliteta (recimo dizajnirani zarazni retrovirus koji dozvoljava rađanje samo jednog dijeteta i poslje steriliše ili čak u potpunosti steriliše neželjenu populaciju ljudi iz religioznih, etničkih ili nekih drugih razloga)



    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    GM hrana otvara mnoga pitanja, pa i sama struka ima ekstremno oprečne stavove. Još uvijek nije sasvim jasa uloga genetski izmjenjene hrane na saniranje problema gladi. S druge strane, sve je više pokazatelja da se radi o fabrikovanoj istini po mjeri moćnika/korporativne elite koja, dakako, ima patente/monopol nad takvim vrstama. No, iz prakse sve je više primjera da GM hrana zapravo produbljuje problem gladi i ne daje nikakvu korist konzumentima - naprotiv, šteti im.
    Treba držati na umu da je genetski inžinjering tehnologija u povojima i da je trenutno na razini automobilske industrije u prvom desetljeću 20 vijeka. Mi tek istražujemo zakonitosti i modele genetike jednako kao što su prvi inžinijeri odlučivali što je to automobil, koje gorivo će koristiti, koliko će točkova imati.
    Proći će određeni broj godina dok genetski inžinjering ne dosegne nivo koji danas ima automobilska industrija. Međutim to će se neminovno desiti i za to će trebati puno kraće vrijeme, možda čak svega 20 godina.

    Takođe već sada postoje glavne smijernice, barem što se proizvodnje hrane tiče. Proizvoditi će se biljke koje mogu izdržati extremne uslove, koje su izdržljive na nametnike i koje imaju veće prinose (u početku vijerovatno svaka od ovih osobina posebno za svaku određenu kulturu, tek kasnije će sve ove osobine biti objedinjene u jednoj kulturi kako nauka bude napredovala).
    Ultimativno cilj je da se proizvede kultura koja zauzima malo prostora, upotrebljava malo energije za razvoj i zadovoljava sve prehrambene potrebe.
    Na primjer fabrika koja proizvodi plod, recimo genetski modifikovane tikvice u svojim postrojenjima u sterilnim uslovima, kloniranjem iz jedne stanice i to camo plod bez cijele biljke. Proizvedeni plodovi, iako originalno tikvice, više u opće ne liče na njih, proizvode se u svim oblicima, ukusima i raznih su prehrambenih kvaliteta. Neke zamijenjuju meso, druge se upotrebljavaju kao voće ili imaju neku posve drugačiju upotrebnu vrijednost (gorivo, mazivo, građevinski materijal ili supstrat za proizvodni nanotehnoloških proizvoda).

    Ovo zvuči kao Flash Gordon naučna fantastika, medjutim kako stvari stoje ovo će biti moguće za 30 ili čak manje godina.
    Last edited by funestis; 21-07-12 at 00:18.

  22. #22
    Join Date
    May 2012
    Location
    in bed with Eva Simons 26°21'29.9"N 127°47'02.0"E
    Posts
    7,125
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    A ako to i izumi, bas me zanima kako ce se seksualno zadovoljit u tom kazamatu? Oce li opstiti sa obicnim transformatorskim stanicama ili tim istim nuklearnim elektranama?
    Zelim da procitam strucan odgovor na ovo

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    A ako to i izumi, bas me zanima kako ce se seksualno zadovoljit u tom kazamatu? Oce li opstiti sa obicnim transformatorskim stanicama ili tim istim nuklearnim elektranama?
    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    Zelim da procitam strucan odgovor na ovo
    3 načina:

    1. Seksualne potrbe će biti izbrisane.
    2. Simulacija u adekvatnom virulanom okruženju.
    3. Mukotrpna apstinencija.

    Posljenja opcija je najmanje vijerovatna, a druga opcija najvjerovatnija.

  24. #24
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    Mislim daj upravo rat kljucan za razvoj covjecanstva. Protiv sam bilo kakvog oblika rata,ali sagledavajuci neke stvari koje su se desile u ranijoj ljudskoj proslosti, dolazimo do sledeceg - posle svakog rata doslo je do manje-vise enormnog napredka covjecanstva.
    Možda nam sljedeći bude i posljednji - imamo sav potreban arsenal da se zbrišemo sa lice Zemlje.

    Quote Originally Posted by Swedish_House_Mafia View Post
    Ali odje se osvrcem na sledecu ''teoriju'' - naime rat, kuga, i ostale vrste prirodnih i neprirodnih nepogoda, su vise-manje neki prirodni vid kontrole brojnosti ljudske populacije. Naime, procitah da ce za manje od 30 god. ljudska populacija doci do brojke od 9 milijardi. Ko ce prehraniti toliku populaciju? A tek onu sto ce doci za jos 20 god? Da pretvore komplet Afriku u oranicu ne bi mogli prehraniti ni trecinu populacije. Ako ne mozes da se prehranis, zaj*bi tehnologiju onda.
    Hrana (još uvijek) nije problem - ima je u izobilju; samo je neravnomjerno raspoređena, pa je tako siromašnima preskupa. Suštinski problem je u postojećem društvenom sistemu, jer kapitalizam kao takav neće nahraniti gladne. Afrika je posebna priča i svojevrsni paradoks - najbogatiji kontinet prirodnim resursima: plemenitim metalima, mineralima, naftom..., a populacija joj umire od gladi i neznanja. Eto, sad ispada da je ta glad, kako ti kažeš - prirodni vid kontrole populacije. No, vrlo dobro je poznato što je dovelo 'Crni kontinent' u takvu poziciju.
    The more things change, the more they stay the same.

  25. #25
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Možda nam sljedeći bude i posljednji - imamo sav potreban arsenal da se zbrišemo sa lice Zemlje.
    Surova istina, i to me ne bi začudilo da elegantno sprovedu u djelo - biološkim oružjem.
    Last edited by Bøgíñjå; 21-07-12 at 01:48.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. P: Old school dres Budućnosti
    By Cika Cime in forum Ostali oglasi
    Replies: 15
    Last Post: 13-04-12, 17:25
  2. Najbolji igrač Budućnosti
    By rain_wind_storm in forum Ostali sportovi
    Replies: 28
    Last Post: 10-04-10, 11:14
  3. neće bit kraja, bit će samo budućnosti
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 81
    Last Post: 18-06-09, 21:20
  4. esej ljudske budućnosti
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 08-05-08, 02:20
  5. Budućnosti
    By dylan|stark in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 18-10-06, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •