Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 27

Thread: da li ko u crnoj gori ...

  1. #1
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default da li ko u crnoj gori ...

    Da li u CG moze da se zivi od unix-like OS (prije svega nekomercijali OS-evi, recimo linux i bsd), na odrzavanju sistema koji su zasnovani na toj platformi ili cak neki programi i sl.
    Da li uopste postoji potraznja za ljudima sa takvim znanjem osim u naravno, ICG za koje vjerujem da imaju masine sa tim OS, ali i ljude koji vec rade tu.
    Ne mora biti licno iskustvo, ono, da li znate nekoga i sl.
    Interesuje me zasad cisto akademski
    Volio bih da vidim komentare db, ego_dugi_nickname, eskim, wlad, bager, metalac, mugi, iggy.. jer koliko sam mogao da ukapiram dosad svi su oni malo iskusniji u IT vodama..
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U mojoj firmi u pocetku nije bilo potrebe za linuxom, kako je vrijeme odmicalo servisi koji rade na linuxu mnogo su se bolje pokazali u radu nego na windows masinama, to je uslovilo odredjene promjere u IT strukturi i naravno pomoglo meni da naucim linux operativni sistem i ako sam mislio da ga necemo nikada koristiti.

    Potrazanja nije tolika kolika je za System inzinjerima i administratorima windowsa, ali moze se naci dobar posao ako te to interesuje. Mislim da najbolja kombinacija za covjeka koji radi u IT je windows + linux + cisco, preko ovoga tesko da moze biti bolje kombinacije osim ako si programer, a to je ujedno i neki moj cilj.

    Sve velike firme, ProMonte, Monet, Telekom, ICG, MontSky, Vlada CG koriste linux masine za neke napredne i mnogo zahtjevne stvari koje windows ne moze da radi ili ako moze nije toliko stabilno koliko na nekoj linux masini.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,624
    Thanked in
    1,269 Posts

    Default

    U CG moze da se zivi samo od kradje, prevare i ass-kissinga. Ovo u slucaju da si musko, za zene ne znam kako je.
    She is only here to annoy herself!

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ima i toga, ali nije svudje tako ponegdje se i znanje cijeni...

  5. #5
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uffff, bez ovakvih odgovora nsx, molim vas.. i bez flejma.. uopste ne bih da ulazimo u to da li je bolji win ili lin...

    thanx mugi ;-)
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    BD
    Posts
    673
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja nemam previse pojma o tome ali bih rekao da je potraznja....hm....da vidimo..... 0 bukvalno nula....to par firmi kojima treba neka *nix makina imaju vec nekog ko to radi,i gotovo...ali druga vremena dolaze...onog trena kad se budu morali imati legalni windowsi u firmama,svim,pocev od glupih kancelarija pa do velikih firmi....kako bi bilo pametno osnovati firmu koja nudi linux administriranje,obuku,podrsku,sve zivo...ili da to neka jaca firma osnuje kao svoje krilo,to je jos bolja varijanta,onda bi vec nastupala sa jakim imenom...mozda bi se tu nesto ucarilo...ali znajuci nasu mafijasku drzavu...bice odje pirata sve dok su pirati na vlasti i u opoziciji...dzaba MS otvara kancelarije u PG,i takve zajebancije...dakle NEMA leba od toga...

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mugi
    U mojoj firmi u pocetku nije bilo potrebe za linuxom, kako je vrijeme odmicalo servisi koji rade na linuxu mnogo su se bolje pokazali u radu nego na windows masinama, to je uslovilo odredjene promjere u IT strukturi i naravno pomoglo meni da naucim linux operativni sistem i ako sam mislio da ga necemo nikada koristiti.

    Potrazanja nije tolika kolika je za System inzinjerima i administratorima windowsa, ali moze se naci dobar posao ako te to interesuje. Mislim da najbolja kombinacija za covjeka koji radi u IT je windows + linux + cisco, preko ovoga tesko da moze biti bolje kombinacije osim ako si programer, a to je ujedno i neki moj cilj.

    Sve velike firme, ProMonte, Monet, Telekom, ICG, MontSky, Vlada CG koriste linux masine za neke napredne i mnogo zahtjevne stvari koje windows ne moze da radi ili ako moze nije toliko stabilno koliko na nekoj linux masini.
    Nijedna iole ozbiljnija stvar ne radi na Linux-u, vec na UNIX-u koji opet nije besplatan ...

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne mogu da vjerujem da ste toliko neupuceni u IT desavanja u CG....Ima potraznje, ako si mozda gledao oglase koje je dao ProMonte prije mozda 2-3 mjeseca, trazilo se poznavanje rada na linux operativnim sistemima i cak mislim da je to bilo mandatory.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iggy
    Nijedna iole ozbiljnija stvar ne radi na Linux-u, vec na UNIX-u koji opet nije besplatan ...
    Dobro ja UNIX oslovljavam kao linux, lose sam se izrazio

  10. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hm, ja nisam toliko siguran u ovo sto havoc govori.. ne vjerujem da ce doci do nekog masovnog prelaska na linux platformu.. mislim da ce se vecina ipak na kraju odluciti da se otvori za licencirani windows...
    mada opet, ne bih stavio velik ulog na tu opkladu..

    zavisi sta treba tim firmama.
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iggy
    Nijedna iole ozbiljnija stvar ne radi na Linux-u, vec na UNIX-u koji opet nije besplatan ...
    to govoris za sve ove firme koje je mugi naveo?
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dylan|stark
    to govoris za sve ove firme koje je mugi naveo?

    ne mogu bas reci za sve firme, jer neke od njih tek pocinju ozbiljno da svataju tu problematiku nakon prodaje strancima (tj stranci znaju da se bez zvanicnog support-a ne moze)

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Posto te interesuje cisto akademski , ja (jer sam jos uvijek na faxu) radim pomalo u racunarskom centru (CIS), malo volonterski, malo honorarno i to mi za sad najvise odgovara. Vecina stvari im je tamo sad na linuxu, bio je solaris doskora, pa mi to dodje odlicno da steknem malo prakse, i ponesto naucim, a poslije mi njihove preporuke mogu samo koristiti.
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    475
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iggy
    ne mogu bas reci za sve firme, jer neke od njih tek pocinju ozbiljno da svataju tu problematiku nakon prodaje strancima (tj stranci znaju da se bez zvanicnog support-a ne moze)
    Naravno da je support bitan za firme, ali tu su Suse i Redhat (support se placa svakako). To da se nijedna ozbiljnija stvar ne moze uraditi na linuxu je veoma relativno, sta je to iole ozbiljnija stvar...
    Juffo-Wup fills in my fibers and I grow turgid. Violent action ensues.
    Break stuff

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neznam kakva je situacija u CG, ali ovde se *nix administratori rade, pogotovo Linux administratori, jer kako je krenulo potraznja je sve veca i veca.

    Sto se podrske tice ovde vecina ljudi radi sa Debian(om) iako nema nikakve podrske. Fakticki podrska im je njihov administrator koji naravno zna sve zivo sto se moze znati vezano za taj sistem.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bager
    Naravno da je support bitan za firme, ali tu su Suse i Redhat (support se placa svakako). To da se nijedna ozbiljnija stvar ne moze uraditi na linuxu je veoma relativno, sta je to iole ozbiljnija stvar...
    Ozbilja stvar su sistemi koji rade sa parama, i dje greska tipa "e **** ga, open source, izgubili smo nesto podataka" ne smije da se desi, jer ne koristi ugledu firme, a moze doci i do zakonskih sankcija

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iggy
    Ozbilja stvar su sistemi koji rade sa parama, i dje greska tipa "e **** ga, open source, izgubili smo nesto podataka" ne smije da se desi, jer ne koristi ugledu firme, a moze doci i do zakonskih sankcija
    Ista stvar ako ti se desi i sa Win ili Unix masinama nece ti niko biti kriv. Ako procitas sve EULA kada instaliras software svi ti pisu da kompanija nije kriva ako dodje do gubitka podataka i slicnih stvari. Sta podrska radi je da garantuje da ce program raditi kako se reklamira, ako neradi onda ce ti oni pomoci da ga naprave kako treba, a ako ne onda ti vrate pare. Sto se tice gubitka podataka to nikoga nije briga.

    Mi imamo na poslu Ansys paket za Ansys FEA program i ja sam skoro njihov support koristio upravo zbog toga sto sam nesto radio program poludio i dobio sam jedan mali "segmentation fault", zbog kojeg mi je nestalo jedno 4 dana rada, jer programu treba odprilike toliko da uradi neke kalkulacije i taman pred kraj mi se sjebo. Sta je support uradila je bilo NISTA. Rekli mi sta je mogao biti razlog iza toga i rekli "Probaj opet i sretno" .

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hahahaha evo sada sam jos i nasao da M$ daje garanciju na software 90 dana . Evo malo stvari iz WIN XP EULA, koji naravno niko zivi ne cita osim advokata.

    Microsoft warrants that the Product will performsubstantially in accordance with the accompanying materials for a period of ninety days from the date of receipt.
    LIMITATION ON REMEDIES; NO CONSEQUENTIALOR OTHER DAMAGES. Your exclusive remedy for any breach of this Limited Warranty is as set forth below. Except for any refund elected by Microsoft, YOU ARE NOT ENTITLED TO ANY DAMAGES, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO CONSEQUENTIAL DAMAGES, if the Product does not meet Microsoft's Limited Warranty, and, to the maximum extent allowed by applicable law, even if any remedy fails of its essential purpose. The terms of Section 13 below ("Exclusion of Incidental, Consequential and Certain Other Damages") are also incorporated into this Limited Warranty. Some states/ jurisdictions do not allow the exclusion or limitation of incidental or consequential damages, so the above limitation or exclusion may not apply to you. This Limited Warranty gives you specific legal rights. You may have others which vary from state/jurisdiction to state/jurisdiction. YOUR EXCLUSIVE REMEDY. Microsoft's and its suppliers' entire liability and your exclusive remedy shall be, at Microsoft's option from time to time exercised subject to applicable law, (a) return of the price paid (if any) for the Product, or (b) repair or replacement of the Product, that does not meet this Limited Warranty and that is returned to Microsoft with a copy of your receipt. You will receive the remedy elected by Microsoft without charge, except that you are responsible for any expenses you may incur (e.g. cost of shipping the Product to Microsoft). This Limited Warranty is void if failure of the Product has resulted from accident, abuse, misapplication, abnormal use or a virus. Any replacement Product will be warranted for the remainder of the original warranty period or thirty (30) days, whichever is longer. Outside the United States or Canada, neither these remedies nor any product support services offered by Microsoft are available without proof of purchase from an authorized international source. To exercise your remedy, contact: Microsoft, Attn. Microsoft Sales Information Center/One Microsoft Way/Redmond, WA 98052-6399, or the Microsoft subsidiary serving your country.
    LIMITATION OF LIABILITY AND REMEDIES. Notwithstanding any damages that you might incur for any reason whatsoever (including, without limitation, all damages referenced above and all direct or general damages), the entire liability of Microsoft and any of its suppliers under any provision of this EULA and your exclusive remedy for all of the foregoing (except for any remedy of repair or replacement elected by Microsoft with respect to any breach of the Limited Warranty) shall be limited to the greater of the amount actually paid by you for the Product or U.S.$5.00. The foregoing limitations, exclusions and disclaimers (including Sections 11, 12 and 13 above) shall apply to the maximum extent permitted by applicable law, even if any remedy fails its essential purpose.
    Eto pa procitajte malo ovo i vidite sta je "support"

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metalac
    Ista stvar ako ti se desi i sa Win ili Unix masinama nece ti niko biti kriv. Ako procitas sve EULA kada instaliras software svi ti pisu da kompanija nije kriva ako dodje do gubitka podataka i slicnih stvari. Sta podrska radi je da garantuje da ce program raditi kako se reklamira, ako neradi onda ce ti oni pomoci da ga naprave kako treba, a ako ne onda ti vrate pare. Sto se tice gubitka podataka to nikoga nije briga.

    Mi imamo na poslu Ansys paket za Ansys FEA program i ja sam skoro njihov support koristio upravo zbog toga sto sam nesto radio program poludio i dobio sam jedan mali "segmentation fault", zbog kojeg mi je nestalo jedno 4 dana rada, jer programu treba odprilike toliko da uradi neke kalkulacije i taman pred kraj mi se sjebo. Sta je support uradila je bilo NISTA. Rekli mi sta je mogao biti razlog iza toga i rekli "Probaj opet i sretno" .
    Pa kad ne umijes da napravis dobar support ugovor

    ti si sitna riba u ovom moru plavom ...

    aj prijatno

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Iggy
    Pa kad ne umijes da napravis dobar support ugovor

    ti si sitna riba u ovom moru plavom ...

    aj prijatno
    Ti znas da se support placa posebno? I da nas je ovo kostalo $1500 po kompjuteru godisnje, sto im je najskuplji paket.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Arrow

    Dosta banaka u crnoj gori koristi plantni promet koji je zasnovan na Suse Enterprise Linux-u i ima odlicnu podrsku, a mislim da to spada u "iole ozbiljne stvari".

    Koristenje UNIX-a i Linuxa u firmi zavisi najvise od potreba firme, da li joj trebaju neke stvari koje su open source, znaci ne kostaju, a da ne moraju da se placaju i da ne bi morali da kupuju takav isti licencirani software koji kosta nekoliko stotina ili hiljada razloga dolara ili eura. Ovo moze biti jedan od razloga zasto stavljati takav OS, mada i to ima mana.

  22. #22
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Beograd
    Posts
    944
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    iggy, uopste nisi konstruktivan.. :hammer:

    evo lista 500 najjacih kompjutera na svijetu, naravno nije ovo sada apsolutni dokaz, ali sigurno nesto znaci. Uglavno preko 300 od 500 ukupno se vrti na linuxu.
    http://www.top500.org/lists/intro.php

    ali udaljavamo se od teme!!!
    zanima me situacija u CG.
    ex-ShaggWell
    his wings no longer denied...

    Moji spermatozoidi su brži od vaših crnih limuzina.

  23. #23
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    poslusaj ti mene...

    znati odlicno linux u crnoj gori (i bilo gdje drugo, ali pogotovo ovdje) je mozda najbolja stvar ako se bavis kompjuterskim naukama...

    firma koja trenutno ne koristi linux-koristice ga, vjeruj mi...(bar vecina firmi)

    samo je pitanje vremena...

    (to je bar moje misljenje)

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hanover je upravu. Pitanje samo kada ce M$ poceti sa placanjem licensih i slicnih stvari. Bas me interesuje koji broj firmi dole placa sav svoj software? Naravno da ove neke od vecih placaju ali mozemo se kladiti da ako M$ uradi "audit" da ce ga slabo ko proci. O manjim firmama da i nepricamo.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Koriscenje Unix-likih OS u CG ce se povecati onog momenta kad se pojavi potreba za Enterprise aplikacijama.

    Sto se tice svijeta zna se sta je standard u polju servera, u EU se cak u javnim institucijama koriste Open Source resenja, i ohrabruju se svi ostali da rade isto.

    Razlozi koji cine trenutnu situaciju u CG su mnogi,jedan ocigledan je nedostatak obrazovanosti Menadzera i Upravljackih struktura sa mogucnostima da smanje troskove i time dobiju efikasnije poslovanje. Najskoriji primjer da vlada placa 2 miliona eura za software umrezavanja carinskih sluzbi. Koji bi mogao za 4 puta manju cifru da se napravi ovdje. Da se dobije lokalna podrska i ulozi u domacu pamet cime bi se zasigurno stvorili uslovi za razvoj vecih IT kompanija u CG. Ali za takav odnos ne postoji prostora iz razloga neobrazovanosti.


    A sa druge strane polako se obrazuje potreba za Administratorima, ali ga ovo okruzenje nemoze definistati, obicno u taj posao spada sve i svasta.

    OpenSource moze mnogo da pomogne ovom prostoru, jeftiniju primjenu laksu obuku razvojnih timova i ljudi.

    U OpenSource postoje defacto standardi u oblasti IT. Najveci dio onoga sto se desava danas u svijetu na polju inovacija i novih pristupa resenju problema izlazi iz OpenSource zajednice.

    Buducnost lezi u tome, i mislim da oni koji zele da se bave tim poslom uce i napreduju svoje vjestine, jer administratorima je porebna uslovna podrska od developera koji ce razivijati svoja resenja na tim platformama.

    Zasto sam za OpenSource varijantu?

    Zato sto za nju postoji neogranicena podrska od strane njenih korisnika, za koju nije potrebno placati ili posjedovati posebne licence.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. RUSKA STAMPA I NAUCNA JAVNOST O CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 24-07-10, 16:55
  2. VLASI U CRNOJ GORI
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-10, 19:53
  3. 1918 i svijet
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 16
    Last Post: 18-03-08, 12:20
  4. Ko su bili Nemanjici - sazeto.
    By BeranacOnajStari in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 111
    Last Post: 26-02-04, 11:36

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •