Results 1 to 25 of 25

Thread: Opasnost,zastita i mjerenje UV zracenja

  1. #1
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Opasnost,zastita i mjerenje UV zracenja

    U svim medijima se govori da prekomjereno izlaganje ultra-violentnom ili kako neki jos govore ultraljubicastom zracenju moze dovesti do ozbiljnih poremecaja na kozi ili ubrzano pogorsati vec zapocete procese(postojanje mladeza i sl.)
    Po mom misljenju ova tema se u medijima,pogotovo na nasoj,Nacionalnoj TV,jako slabo objasnjava narodu pa sam se potrudio da u kratkim crtama opisem sto vise o ovom veoma velikom problemu.
    UV zracenje je dio spektra suncevog zraka koje je u,odredjenim dozama,neophodno ljudskom organizmu i uopste zivotu na zemlji.
    Ostecenjem ozonskog omotaca na planetu dolaze do sve vece kolicine ovog dijela spektra sunceve svjetlosti pa su naucnici uveli broj kojim bi oznacili stepen opasnosti od UV zracenja a to je UV indeks.
    UV indeks ima vrijednosti od -
    1,2 (oznacava slabu vrijednost UV zracenja)
    3,4,5 (oznacava umjerenu opasnost odn. opekotine od Sunca mogu se dobiti vec poslije 20 min.)
    6,7 (visoka opasnost,opekotine od Sunca se mogu dobiti za manje od 20 min.)
    8,9,10 (opekotine se mogu dobiti za manje od 10 min.)
    11+ (oznacava ekstremno visoku opasnost od UV zracenja,ostecenja na kozi se mogu dobiti i za manje od 5 min.)
    Naravno da je za sve ove vrijednosti jako znacajan faktor tip koze kao i uzrast.Posebno treba voditi racuna o djecijoj kozi koja je najosjetljivija ali treba znati da i prevelika zastita od UV zracenja moze izazvati posledice.
    Sa porastom nadmorske visne raste i broj UV indeksa(otprilike 7% na svakih 1000 m)
    Na kremama za suncanje mozete vidjeti broj npr. faktor 50 ili faktor 15 i sl. Taj broj oznacava vrijeme koje vam krema omogucuje da provedete na Suncu u odnosu na skalu UV indeksa.Evo primjera-
    Ako UV indeks ima vrijednost 9 a vi koristite kremu sa zastitnim faktorom 50 onda pomnozite vrijeme koje je oznaceno na skali UV indeksa (10 minuta) sa faktorom kreme(50) i dobicete iznos u minutima koje mozete provesti suncajuci se.U ovom slucaju je taj iznos 500min.Ali kupajuci se svojstvo kreme opada pa se mazanje preporucuje prilikom svakog izlaska iz vode.
    Vrijednost trenutnog UV indeks kao i prognozu za nekoliko dana mozete naci na ovoj adresi http://www.uvawareness.com/
    Last edited by funestis; 12-07-12 at 12:46. Reason: Dodao uskličnik smiley u naslov threada :)

  2. #2
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ovih dana je 10 uv zracenje pa vi vidite
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    you are doing it wrong, ono da znas tema se ne refreshuje na taj nacin ;p
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    S obzirom da je ljeto ja ću ovo na sticky.
    :courage:

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Upoznata sam sa tim da je indeks zračenja visok ovih dana. Samo ono što mi je ovdje zapalo za oči, je to da su po meni date teorijske i netačne vrijednosti za opekotine koje se mogu stvoriti, ili da se ovo može primijeniti na jako malom uzorku.

  6. #6
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,124
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    U inostranstvu je osnovna stvar sto se njege i zaštite lica tiče korišćenje kreme sa SPF-om, znači to je broj 1. i prvi savjet sto se tiče bora, sprečavanja starenja itd. - da se preko dana koristi krema za lice koja ima SPF, nebitno od godišnjeg doba... pogotovo sad kad je ovoliki UV indeks, samo sto to ni 5% naših ljepotica ne zna

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    sad predjoh 100 metara na suncu, i sve dobih neke plihove ka komarci da su me iznabadali
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  8. #8
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Upoznata sam sa tim da je indeks zračenja visok ovih dana. Samo ono što mi je ovdje zapalo za oči, je to da su po meni date teorijske i netačne vrijednosti za opekotine koje se mogu stvoriti, ili da se ovo može primijeniti na jako malom uzorku.
    Svi podaci koje sam postavio su skinuti sa relavantnih adresa koje se bave ovom problematikom.Sto se tice poslijedica na kozi treba da znate da koza odmah ne ispoljava procese vec cesto zna da ,,pamti,, i da se posledice pojavljuju poslije nekoliko godina.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uh, ja sam jedne godine zaspala na plazi i nagrdila se strasno. Noge ispod koljena su mi pune pjegica od tada (srecom samo noge). Bijele sam puti pa se svaka promjena jasno vidi. I tu nema povratka! 15-ak min mi je dovoljno da pocnem da gorim. Sada strogo vodim racuna pri izlaganju suncu, ne idem na plazu prije 5 popodne. Krema mora biti minimum faktor 50, nosim sesire.. Sva sam upozorenja ozbiljno shvatila. Takodje, pratim i na prognozi koji je index zracenja, mada ga jako dobro osjetim i sama. Manite se przenja i boje. Koza se najduze i najteze lijeci.. Bravo za korisnu temu.
    Ća je život vengo fantažija!

  10. #10
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nikikiki View Post
    Svi podaci koje sam postavio su skinuti sa relavantnih adresa koje se bave ovom problematikom.Sto se tice poslijedica na kozi treba da znate da koza odmah ne ispoljava procese vec cesto zna da ,,pamti,, i da se posledice pojavljuju poslije nekoliko godina.
    Ajde mi odgovori nešto iskreno. Koliko osoba znaš da su izložene suncu više od 10 minuta usled visokog indeksa zračenja a da do sad nikad nisi čio da je neko dobio opekotine od sunca. Jedini primjer koji znam to su oni turisti koji se ponašaju kao da u životu mora nisu vidjeli, i okreću se na suncu kao na ražanj po cio dan.
    Slažem se sa tim da usled visokog indeksa zračenja treba izbjegavati izlagati sunce, ali da će neko dobiti opekotine za 10 min. mi je smiješno. Nego ovo mi više djeluje kao marketinški trik za kreme za sunčanje, je uz ovakve priče koje izazivaju strah se i prodaju kreme sa visokim faktorom.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo da se i ja umiješam, postoje razne vrste opekotina i opekotine od sunca su specifiča kategorija. Nisu vidljive odmah jer strada unutarnji dio kože te se problem ne osjeća dok tijelo ne uđe (barem dio tijela ozračen ultravioletnim zracima) histaminski šok. Tek onda se počne osijećati bol a nekiliko dana poslje počinje ljuštenje (jer gornji sloj kože otpada pošto je donji sloj oštećen ili čak uništen).

    Opekotinu nije lako primjetiti odmah ali ona postoji i dok histamini ne jurnu kroz tijelo obično nismo svijesni da smo opečeni. tek nekoliko sati poslje iako je sama opekotina nastala u možda prvih 10 minuta.

    Slično se ponašaju i opekotine nastale X zracima (ponekad se događajku tokom preexpozicije rengenskim aparatom prilikom medicinskih pretraga) te opekotine fluorovodoničnom kiselinom koja prolazi direktno kroz kožu i uništava donji masni sloj i mišiće dok na površini kože ne primjećujemo ništa.

    Nisu sve opekotine nalik plikovima.

    Ultravioletne opekotine nisu opasne toliko tokom kratkog vremena jer naše je tijelo evolutivno prilagođeno da ih dobro podnosi međutim na duge staze kroz više desetljeća su jako kumulativne i mogu izazvati kancerogene promijene te ubrzano starenje kože.

    Ljudi su nekad živjeli 40ak godina pa ovo nije dolazilo do izražaja te se ljudsko tijelo nije prilagodilo na dugoročne posljedice, danas kada živimo po 80 godina ova dugoročna oštećenja postaju veoma značajna po zdravlje pa se zaštita isplati na duge staze.

  12. #12
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,164
    Thanks Thanks Given 
    1,273
    Thanks Thanks Received 
    4,264
    Thanked in
    1,987 Posts

    Default

    Last edited by starwalker; 12-07-12 at 19:58.
    The more things change, the more they stay the same.

  13. #13
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Ajde mi odgovori nešto iskreno. Koliko osoba znaš da su izložene suncu više od 10 minuta usled visokog indeksa zračenja a da do sad nikad nisi čio da je neko dobio opekotine od sunca. Jedini primjer koji znam to su oni turisti koji se ponašaju kao da u životu mora nisu vidjeli, i okreću se na suncu kao na ražanj po cio dan.
    Slažem se sa tim da usled visokog indeksa zračenja treba izbjegavati izlagati sunce, ali da će neko dobiti opekotine za 10 min. mi je smiješno. Nego ovo mi više djeluje kao marketinški trik za kreme za sunčanje, je uz ovakve priče koje izazivaju strah se i prodaju kreme sa visokim faktorom.
    Iskreno trebalo mi je dosta vremena da sakupim sve ove informacije a pogotovo da nadjem adresu na kojoj se moze ocitati vrijednost i prognoza UV indeksa.Ako proguglas to neces naci ni na jednom sajtu zemalja bivse YU.Ovo mi je hvala za trud...no radi sebe(i moje porodice)sam trazio podatke i radi sebe sam ih i postavio na forum.Sto se tice skupih krema sa velikim zastitnim faktorom ovo nije reklama za njih vec naprotiv.Ko vam je do sada objasnio da visok faktor ne znaci bolju zastitu vec samo duze vrijeme provedeno na suncu...

  14. #14
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nikikiki View Post
    Iskreno trebalo mi je dosta vremena da sakupim sve ove informacije a pogotovo da nadjem adresu na kojoj se moze ocitati vrijednost i prognoza UV indeksa.Ako proguglas to neces naci ni na jednom sajtu zemalja bivse YU.Ovo mi je hvala za trud...no radi sebe(i moje porodice)sam trazio podatke i radi sebe sam ih i postavio na forum.Sto se tice skupih krema sa velikim zastitnim faktorom ovo nije reklama za njih vec naprotiv.Ko vam je do sada objasnio da visok faktor ne znaci bolju zastitu vec samo duze vrijeme provedeno na suncu...
    Vidjećeš da si posle mog prvog posta na ovoj temi dobio rep., jer smatram da je tema korisna. Međutim, isto tako mislim da iza nekih informacija do kojih si došao stoji markentinški trik. Do sad bi već 50% građana PG bili sa opekotinama od sunca, jer u zadnje vrijeme je indeks zračenja veliki, kad bi se opekotine dobijale za 10 min.

  15. #15
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala za reputaciju...podatke o vremenu kojem se moze biti izlozen suncu bez posledica uzeo sam sa sajta Svjetske Zdravstvene Organizacije..http://www.who.int/en/

  16. #16
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da jos jednom spomenem ,,Nacionalnu TV,,...Nije li vam cudno sto na njoj nema izvjestaja o vrijednosti UV indeksa?

  17. #17
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    2,549
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto ti je to cudno? Prognoza na `nacionalnoj` je uvijek: doumjereno i mjestimicno oblacno sa suncanim intervalima. UV indexi jos ne postoje.
    Ća je život vengo fantažija!

  18. #18
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    99
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Došlo novo ljeto, pa ova tema ide nazad na sticky.

    Našao sam i nekoliko korisnih siteova koji prate UV index

    MAPA:

    http://www.weatheronline.co.uk/weath...UP=0&R=0&DAY=0

    UV index po gradovoma (trenutno je setovano na Tivat ali gore u prostor za to samo ukucajte svoj grad, takođe sadrži i prognozu):

    http://www.weatheronline.co.uk/Monte...at/UVindex.htm

    Last edited by funestis; 19-06-13 at 18:00.

  20. #20
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Kako moze citava spanija bit samo na 3-6 indexu?

    I am so post-rock I shit sad birds.


  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RotfLmaOmGg View Post
    Kako moze citava spanija bit samo na 3-6 indexu?
    Može, ako ima oblaka, visoka vlažnost ili zagađenje.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,012
    Thanks Thanks Given 
    760
    Thanks Thanks Received 
    1,470
    Thanked in
    727 Posts

    Default

    samo cu reci: EN 13758-2!


  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    samo cu reci: EN 13758-2!
    LOL, stvari nisu nimalo dobre kad se UV zaštita ubacuje i standardizuje na ovakav način. Očekuju nas neke jako jako vruće i radioaktivne godine.

    http://www.teknikengel.gov.tr/docs/SAU370_EN_1_1.pdf

    http://www.intertek.com/uploadedFile...sparkle630.pdf

    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16441617

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo dolazi nam Ljeto i vraćem ovaj topik u Sticky:

    Usput, zanimljivi video:



    I današnja UV karta:

    [img][/img]


    http://www.meteovista.co.uk/Europe/S...Montenegro/170

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 03-02-15, 14:01
  2. Krpelji - proljecna opasnost
    By Oky in forum Kućni ljubimci
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-08, 18:32
  3. Strano državljanstvo - potencijalna opasnost za Crnu Goru
    By simm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 103
    Last Post: 23-09-07, 00:13
  4. Pazite se, vrijeba opasnost na netu!!!
    By kIkICa in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 07-02-05, 00:08

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •