Results 1 to 10 of 10

Thread: Legalan domet wi-fi mreze u nekomercijalne svrhe

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    349
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Legalan domet wi-fi mreze u nekomercijalne svrhe

    Koliki domet sme da ima wifi mreza, a da joj nije potrebna dozvola od radio-difuzne agencije? Ima li neko taj podatak? Pricamo o neprofitnoj upotrebi. Naime, razmisljam o pokretanju inicijative za pravljenje free wifi mreze (mozda i neki net da se podeli, samo pojedini sajtovi i protokoli, mada prvenstveno za unutrasnji VOIP, kao alternativa placenoj telefoniji + skype, kao alternativa telekomu za zvanje obicnih telefona).

  2. #2
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    .../localhost/
    Posts
    6,381
    Thanks Thanks Given 
    54
    Thanks Thanks Received 
    321
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    imas opseg slobodnih frekvecnija koje se koriste u nekomercijalne svrhe, mislim da je jedino to bitno, a ne razdaljina...
    the World's leading dance event
    Sensation


  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    andrej, mislim da je frekvencija 2.4 GHz free for use in CG. I to sto ti pitas, situacija je jasna kad je u pitanju jedan AP. Ali ako hoces mnogo vecu povrsinu da pokrijes od one koju pokriva jedan AP, e tu vec nisam pametan.
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,702
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    234
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Mislim da je po ekip.me pravilniku dozvoljeno indoor do 100mW u opsegu 2.4 GHz. Za outdoor mozda treba neka dozvola.

    Za takve svrhe ti mozda treba i licenca kao za ISP...

  5. #5
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    PG
    Posts
    240
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pocetkom 2000. godine bila je ideja da se napravi nekomercijalna radio stanica u PG nalik radio stanicama u Americi. Kod njih je dozvoljeno da napravis "comunity" radio stanicu ciji domet ne smije preci 1-2milje i ako se drzis toga nikoga nije briga i nista ne placas drzavi. Ovakve mikro radio stanice "u kitu" kostaju oko 5000USD i prodaje ih Barclay univerzitet. Naravno, sadrzaj koji emitujes mora biti odredjenog "kvaliteta" da ne narusavas nicija prava i slicno. Kontaktirana je neka od nadleznih agencija u CG koja daje dozvole televizijama i radio stanicama da li je to dozvoljeno u CG i naravno, po starom dobrom obicaju, ovdje to nije bilo moguce. Nije bitno sto bi to bila "mikro radio stanica" koja pokriva jedan kvart ili pola kvarta i sto bi isla samo muzika ... dobijen je usmeni odgovor da to nije dozvoljeno tj. da nema "besplatnih" frekvencija bez obzira na jacinu signala. Pismeno se niko nije obracao... jer je to bila tek ideja.... koju bi neka NVO realizovala.

    Po istoj logici druga ekipa u CG je htjela da napravi besplatan internet u CG, ali zbog zakona o deregulaciji nisu mogli dobiti dozvole - kompletan internet saobracaj u CG da bude besplatan i jedino se naplacuje kad paketi krenu van CG i bili bi podignuti neki servisi koji bi bili dostupni samo korisnicima u CG. O VoIP-u niko nije ni razmisljao....to se tek nije moglo. Zakon je stitio Telekom i ta je ideja zvrsila u fioci. Kako bi danas reagovali na tako nesto ne znam... treba pozvati nadleznu agenciju (pretpostavljam za Telekomunikacije i pitati). Ova prica za 100mW mislim da vazi, ali sta ako napravim mrezu ovakvih "mini" baznih stanica od 100mW i mreza moze da se siri. Opseg od 2.4GHz je u citavom svijetu besplatan pa mislim da je i ovdje....uostalom to je frekvencija svih kucnih wifi uredjaja.

    Nista, obrati se nekome pismeno i to ti je to.... Mislim da ti je bezveze da im pravis dopis nego napravi ozbiljan nekomercijalni projekat i skockaj to na nekih 20-50str sa detaljnim opisom svega i pratecim pismom... jer tesko da ces dobiti dozvolu ako DO DETALJA ne opises sta zelis da radis i kakve su ti namjere. Mozda to niko nece ni procitati, ali definitivno na osnovu jednog "pisma" niko ti nece vjerovati da zelis da uradis nesto za zajednicu i da ces ostati "neprofitan". Ovdje niko ne moze da vjeruje da bi neko ulozio nesto svojeg novca i uradio nesto za zajednicu ..... Naravno, najveci su ti neprijatelji komercijalni operateri ...

    [edit] inace, ako bi ti sve stanice bile od 100mW to je malo jace od kucnih wifi uredjaja pa ne znam kako bi ti izgledala ta mreza .... )
    Last edited by Knut; 16-07-12 at 09:51.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    11,702
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    234
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Ne mora da pravi projekat u nekoj "slobodnoj formi", vec se tacno zna kako se obracas agenciji za telekomunikacije - ekip.me a to je preko zahtjeva za dodjelu frekvencije/odobrenje za radio. Mozda mozes informativno da im posaljes e-mail ili dopis...

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,444
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    samo me zanima za taj wifi i viop preko koga mislis da izadjes iz CG, i ko bi ti to dozvolio.. Ugasio bi te drugi dan (nasao bi neku caku) da mu izigravas provajdera ))

    + protok, sve i da imas optiku zamisli kad ti se 20 korisnika nakaci pa podijeli 20mb/s.

    ideja je genijalna ali cg nije za to.. aj da si u njemacku ili holandiju dje imas imas gbitni protok do svake kuce za 10eura..
    sent from tabure

  8. #8
    Join Date
    May 2009
    Posts
    349
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    hvala svima na odgovorima, ako mislim bilo sta slati kome bilo, moram prvo videti kako bih ovo tacno izveo (da li se obican repeater moze smatrati produzetkom jedne te iste mreze, za razliku od zasebnog rutera, koji je povezan sa prvim, ali pravi svoju, zasebnu, mrezu). na drugom mestu je pitanje (licnog?) vlasnistva delova mreze. onda se postavlja pitanje kako bih celu mrezu izveo za male pare (osnovna ideja je matori racunari sa specijalizovanim distribucijama linuxa + ruteri sa izmenjenim firmwareom).

    sto se tice dostupnih servisa i izlaza na net, tu bih radio unutar prostora koji mi je dat: osnovna ideja je da se postavi nekoliko servisa koji su dostupni samo korisnicima mreze - voip sa iskljucivo unutrasnjim saobracajem + par lokalnih sajtova (nesto korisno, poput informacija + trenutne cene taksija i sl...), kao i ogranicen prolaz kroz mrezu do svog kucnog racunara (par vpn protokola dozvoljeno). sve ostalo bih zabranio, sto se protokola tice.
    ako bih mogao izaci na net, mozda bih dozvolio pristup nekolicini sajtova (wikipedia, tako to), uz neki katastrofalno mali bandwidth po korisniku (~5KBps), a u trecoj varijanti, pristup nekim voip/instant messaging protokolima (uz, neophodno, vecu sirinu veze).

    pod 'prolaz kroz mrezu do svog kucnog racunara' mislim na to da, ako je vas kucni racunar istovremeno na netu i na ovoj mrezi, mozete da uspostavite vpn sa njime, a ako vam je taj vpn bridgeovan sa netom doma, imate i sopstveni net (uz, naravno, lan pristup fajlovima i slicno). za ovo bih stavio malo veci bandwidth, al opet mali.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    cool..

  10. #10
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prije par godina, cackam i guglam neko montiranje maticnih u custom kucista...Naidjem na detaljno upitstvo lika iz srbije, koji je uradio upravo to sto ti pokusavas (ne znam tacno koje "servise" je imao...).Imao je opis jedne stanice - microatx ploca montirana u mali razvodni ormar od struje (ono u sta se drzi sat od struje sa osiguracima kod kuce -) koji je montirao po krovovima zgrada, a u te kutije je cini mi se dodao i wi-fi karticu pa je to bio AP. Naravno bio mu je potreban dovod struje da bi to sve radilo, kao i saglasnost stanara zgrade dje se to postavlja, ali rece da je sve to radilo prilicno zadovoljavajuce. Link sam nazalost izgubio, ali guglaj, sve je bilo nas srpskom, i prilicno je bio koncentrisan na objasnjavanje tehnickih detalja kako je to izveo - dimenxije kutije, montiranje, konfiguracija, distribucije os-a... Ne znam sta ucis, ali ako si student elektra ili srednja skola iz te struke, obrati se nekom od direktora, ti ljudi mogu, a nekad i zele da ti izadju u susret sa takvim stvarima. Ne znam sta je tvoj motiv da radis takvu stvar, ali postoji u Pg grupa ljudi koja bi se upustila u takav projekat radi sticanja iskustva i ucenja novih, korisnih stvari - http://www.facebook.com/groups/159731397480317/ povesi se sa njima, to ti je moj savjet. Neces dobiti finansijsku podrsku, neces dobiti tehnicku podrsku, ali ces naci dosta nivih ideja i savjeta kako da sta uradis...
    Ko zna zašto je to dobro?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. m:tel i domet na CT
    By Extrim in forum Operatori
    Replies: 12
    Last Post: 20-04-10, 22:08
  2. Domet Dlink DSL-G684T
    By DuPont in forum Internet
    Replies: 30
    Last Post: 28-08-09, 22:33
  3. Legalan posao za normalnu platu???????
    By IceAge in forum Sve i svašta
    Replies: 96
    Last Post: 17-04-07, 14:53
  4. Legalan XP home edition & PRO
    By ^the books of knjige^ in forum Software
    Replies: 17
    Last Post: 14-07-06, 20:31

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •