Results 1 to 20 of 20

Thread: Antitetanus vakcina

  1. #1
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default Antitetanus vakcina

    Nešto sam malo istraživala o ovome, i naišla na neki članak koji propagira štetnost ovih vakcina, jer sadrži i toksin bakterije Clostridijum tetani i još neke sastojke. Kad se primi prva vakcina, onda je revakcina za mjesec pa za godinu dana. Uglavnom mene interesuje da li je preporučljivo da se izbjegnu revakcine? Da li to može uticati kako?

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Posto je to obavezna vakcina djeci ta bolest maletene i ne postoji kao bolest ili nije tako cesta. Onaj ko je primio sve vakcine kao dijete i radi na odredjenim mjestima ...... trebao bi svakih deset godina dobiti vakcinu i tada se daje jedna i ceka sljedećih deset godina. To sto ti pitas vjerovatno je slucaj dje je doslo do neke veće povrede a period od zadnje vakcine duzi od 5 godina pa treba vakcina i ne samo vakcina.... Radi se o drasticnoj razlici izmedju seruma i vakcine pa kad neko ko je sklon da savjetuje o svemu i pise to sto si citala, da je to stetno opasno i ispada da je najzdravije umrijeti. Na metu ćes naci masu budaletina koji tvrde da su vakcine stetne pa da se ne bi nagadjalo o cemu se konkretno radi kod tvog pitanja najbolje je tu dilemu rijesiti pitajući ljekara koji se odlucio na takve postupke. Za nas laike sve je vakcina ali kod lijecenja ona dolazi na kraju.
    Kao sto kazes daje se jedna vakcina pa druga za mjesec dana kao revakcina pa poslije godinu dana i ceka se eventualno deset godina. Inkubacija te bakterije traje od 2 do 52 dana i zato su vazne prve dvije "vakcine" a trecu itako i tako svi zaborave kao sto se ne pridrzavaju tih na svakih deset godina, osim ako ne rade po zdravstvenim ili veterenirarskim ustanovama pa moraju i poslodovac o tome vodi racuna. Nema tu neke narocite opasnosti a kad vec istrazujes istrazuj u smjeru anatoksina i antitoksina i razlikama izmedju seruma i vakcina... sa velikom rezervom jer na netu svak pise sta mu pane na um (kao i mi ) i najbolje o tome svemu pitati onoga koji lijeci i koji brine o nasem zdravlju.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Recimo, da osobi usled ujeda daju tu vakcinu, pa onda zakažu revakcinu za mjesec i godinu. Daju dvije inekcije -tetalpan u dozi 0.5 i tetobulin 250.
    Znači po tebi je važna revakcina, a ona posle godinu se može izbjeći?

    I našla sam na netu potpuno suprotna mišljenja.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Vazne su sve samo navodim praksu da se ta poslije godinu dana obicno zaboravi i nesto sumnjam da se bilo ko od nas śeća kad je zadnji put pelcovan i na koju bolest. Na netu se svasta nadje i zato kazem najbolje pitati onoga koji propise takvu terapiju, a vjerovatno je imao dobar razlog kad na ujed ( pretpostavljam psa) tako odredio.

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Da, ugriz psa na dva mjesta. Naglašeno je da se ne zaboravi za revakcine, nego istraživah razloge postoji li da se namjerno 'zaboravi'.
    Nego, dobro je što su procijenili da ne treba i 5 inekcija protiv bjesnila.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Lijecenje je dobrovoljno i niko ga ne moze natjerati na drugu, treću vakcinu, a kad je ljekar utvrdio da treba onda se sa njim trebalo sve dileme razjasniti. Malo je cudno da je dat tetalpan a ne protiv bjesnila, ali najbolje zna ljekar koji sve to vidi, cita sta pise u kartonu, zna dje se to desilo, provjeri da li je alergican.... . Druga je vazna jer ako toga srećka opet ujede pasce, daleko bilo nedje se dobro raśece ili... onda neće morati dobijati injekcije.
    PS.
    Da li sad studenti mogu ovjeriti prvi semestar ako nemaju one potvrde T1, T2 i T3

  7. #7
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Protiv bjesnila je izbjegnuta jer se znaju vlasnici pasa, koji su uredno vakcinisani i prolaze sad opservacije kod veterinara. S tim što je doktor po ubrzanom postupku (nije se čekalo rješenje ) poslao pse na opservacije, da bi se izbjegle inekcije protiv bjesnila, jer je rekao da ako se 1 primi moraju svih 5.( dobar doktor )
    Ovu antitetanus vakcinu su dali (tetalpan i tetobulin ) u hitnoj i uput za ovog doktora epi... (ne znam mu tačno ime) i kod njega se primaju kasnije ove 2 revakcine.

    PS: Blage veze nemam šta me pitaš? Šta je T1, T2 i T3?
    Last edited by Bøgíñjå; 07-07-12 at 20:35.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ranije je bila obavezno vakcinisanje i posljednja vakcina protiv tetanusa se morala uraditi poslije punoljetstva... student nije mogao ovjeriti semestar dok nije bilo upisano da su primili te zadnje vakcine i u studentsku ambulantu na zadnju stranu pribijali T1....

  9. #9
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    To je ona vakcina u 4-ti srednje što se prima, i tad je bila obavezna. Međutim, niko tu potvrdu na fakultetu nikad nije tražio. Čak sam prelistala i zdravstvenu knjižucu , i na dijelu gdje su podaci o obavljenoj imunizaciji nije upisana.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ta, ta samo mi iz pasivnih krajeva ne dobijali u srednju pa morali nadoknaditi

  11. #11
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Onda ste i imali sreće da su se i sjetili da niste primili tu vakcinu.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nekad se se o tome vodilo racuna, bila drugacija rjesenje sa infektivnim, venerecnim, dusevnim.... bolestima, a sad svaka avetinja moze odluciti da se dijete ne vakcinise, a ne da se odrasloga naćera da se lijeci ili da drugoga bar ne ugrozava.

  13. #13
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Šta znam, gledajući iz spostvene perspektive, da sam pronašla dovljno razloga da izbjegnem revakcinu, nikad ih ne bih primila, ali kad je nešto opravdno neophodno onda treba čovjek biti odgovoran.
    A sa druge strane, prije ću pustiti da me boli glava, nego što ću popiti anelgetik.

  14. #14
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    nevezano samo za ovu vakcinu, Boginja, nekad, da ne kažem vrlo često, je šteta neuporedivo veća ukoliko ne popijemo ili primimo neki lijek, nego ako ga uzmemo ma koliko bio sam lijek štetan. Svi ljekovi su štetni i imaju negativne efekte, nus pojave i blablabla... Ne razmišljaj, ako je ugriz, ubod, antitetanus je obavezan i više bi štete bilo da nakon par mjeseci skontate da je neka bakterijska infekcija počela da čini svoje....eeeee onda bi primili 10 antitetanusa odjednom
    Glede teme, moje dijete se davno nabolo na ekser, neki stari, možda i zarđali, pa je primio antitetanus, ali se ne sjećam revakcina...ako ništa drugo, sigurno znam da je primio samo prvu i ne sjećam se da smo upućivani na revakcinu...ako i jesmo zanemarili smo
    A bilo je i smrtnih ishoda u našoj bolnici zbog uboda na trn i ignorisanja ubodne rane
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Te vakcine ( i revakcine) uslovile su da je veliki broj bolesti maltene nestao i pomalo je paradoksalno da sad kad je svijet i pametniji i obrazovaniji neke se vracaju jer eto oni "znali" da je pelcovanje stetno, ali....
    Dobro je da ima jos ljekara kao taj sto dao tetalpan poslije ujeda psa (vjerovatno jedan od rijetkih ) moguće da nepotrebno, moguce da pacijent nece doci na sljedu injekciju.... ali da nije dao i (daleko bilo) ta bolest se pojavila onda vise ne bi bilo lijeka, a on bi morao da zivi sa tim osjećajem. Kad se bas interesujes time nadji ozbiljniju knjigu iz zanimljive medicine pa pogledaj u cemu je razlika izmedju vakcine ( tj vakcinisanja) planiranog i onog u hitnim slucajevima, zasto serum a ne vakcina... pa će ti biti nogo jasnije i to otkud prica da je stetno, nije zdravo opasno... i ko zna sta. Ljudi se ponakd olako izjesnjavaju o stvarima o komima malo znaju a kad je zdravlje u pitanju to nekoga moze i zivota kostati. Ako poznajes toga sto se koleba da li primiti ili ne grijeh na moju dusu ali ga ubijedi da mu je bolje da ipak primi.

  16. #16
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    nevezano samo za ovu vakcinu, Boginja, nekad, da ne kažem vrlo često, je šteta neuporedivo veća ukoliko ne popijemo ili primimo neki lijek, nego ako ga uzmemo ma koliko bio sam lijek štetan. Svi ljekovi su štetni i imaju negativne efekte, nus pojave i blablabla... Ne razmišljaj, ako je ugriz, ubod, antitetanus je obavezan i više bi štete bilo da nakon par mjeseci skontate da je neka bakterijska infekcija počela da čini svoje....eeeee onda bi primili 10 antitetanusa odjednom
    Glede teme, moje dijete se davno nabolo na ekser, neki stari, možda i zarđali, pa je primio antitetanus, ali se ne sjećam revakcina...ako ništa drugo, sigurno znam da je primio samo prvu i ne sjećam se da smo upućivani na revakcinu...ako i jesmo zanemarili smo
    A bilo je i smrtnih ishoda u našoj bolnici zbog uboda na trn i ignorisanja ubodne rane

    Slažem se sa tobom, zato sam i prvenstveno istraživala da li je zaista neophodno, ili da "slučajno zaboravim" na revakcine. Mada kad sam se upoznala sa sastavom tih vakcina, nije mi baš ni malo prijatno kad znam šta su mi dali. Nekad je bolje manje znati.

  17. #17
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Te vakcine ( i revakcine) uslovile su da je veliki broj bolesti maltene nestao i pomalo je paradoksalno da sad kad je svijet i pametniji i obrazovaniji neke se vracaju jer eto oni "znali" da je pelcovanje stetno, ali....
    Dobro je da ima jos ljekara kao taj sto dao tetalpan poslije ujeda psa (vjerovatno jedan od rijetkih ) moguće da nepotrebno, moguce da pacijent nece doci na sljedu injekciju.... ali da nije dao i (daleko bilo) ta bolest se pojavila onda vise ne bi bilo lijeka, a on bi morao da zivi sa tim osjećajem. Kad se bas interesujes time nadji ozbiljniju knjigu iz zanimljive medicine pa pogledaj u cemu je razlika izmedju vakcine ( tj vakcinisanja) planiranog i onog u hitnim slucajevima, zasto serum a ne vakcina... pa će ti biti nogo jasnije i to otkud prica da je stetno, nije zdravo opasno... i ko zna sta. Ljudi se ponakd olako izjesnjavaju o stvarima o komima malo znaju a kad je zdravlje u pitanju to nekoga moze i zivota kostati. Ako poznajes toga sto se koleba da li primiti ili ne grijeh na moju dusu ali ga ubijedi da mu je bolje da ipak primi.
    Ja sam u pitanju. Preporuči mi koju knjigu da pročitam? I zašto su meni dali i serum i vakcinu, pronađaoh da je tetabulin serum a tetalpan vakcina?

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Davno sam pratio tu literaturu ali ako se sjetim i nadjem na netu napisaću. Vakcinu ti je dao standardno jer jer se daje uobicajno garant nijesi dobijala tetalpan zadnjih 5 godina i .... Vakcina je vrsta "lijeka" koji izaziva tvoj organizam da sam stvori antitijela i on ce to uraditi sa revakcinom za neki duzi period i kasnije. Serum se daje sa već gotovim antitijelima koji će reagovati odma i prije nego se tvoj imuno sistem animira i ponovo pośeti da napravi jaka antitijela ( a to ce ga podsjetiti vakcina i tvoj imuno sistem zna taj "zadatak" jer si kao dijete dobijala tu vakcinu) Krajnje uprosteno serum te spasava ako je bolest vec u organizmu ( kao kad ujede zmija na primjer i otrov je već u organizmu daje se serum sto prije i odma spremna antitijela koja brane)
    Bez namjere da ocjenjujem sta si procitala ali vjerovatno neku glupost da je to bakterija koja moze izazvati bolest.... sto nije tacno i zna se kako se prave serumi. To je anatoksicna materija koja će sprijeciti bolest i nema teorije da je moze izazvati, a zbog nacina cisćenja jedina nus pojava moze biti izazivanje nekih alergijskih rekacija od koje se jednostavno ne umire, a od te bolesti je izvjesno.
    Vakcine spadaju u grupu koje se zovu antitoksini i prave se od tih istih bakterija koje su ili mrtve ili "ociscene" od otrova i stimulisu tvoj organizam da sam napravi dovoljnu kolicinu antitijela koje si morala imati odma pa ti to dato serumom.
    To ti je sva filozofija napisana naski bez ikakvih strasno komplikovanih stvari i bez ikakve brige primi i drugu vakcinu jer cak ni teoretski nema sanse da ti moze nesto naskoditi. Da si alergicna onda bi imala jako burnu reakciju poslije seruma koja se moze javljati i kod osoba bez ikakve alergijskih problema. Na primjer neke osobe koje ujede zmija ne povraću nemaju preznojavanje.... ali kad dobiju serum onda ih to spopadne. E posto ja niti prodajem tetalpane niti sam clan nekog farmaceut-klana nemam razloga da te lazem i slobodno primi tu revakcinu a poslije mozes i gaziti po zardjalim civijama i ćerati pascad bez brige

  19. #19
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Hvala na svim informacijama. Sad mi je jasna razlika između seruma i vakcine i zašto su mi dali oboje , a primiću obije revakcine kad bude vrijeme.

  20. #20
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ovo je da čovjek ošašavi od doktora kad svaki govori drugačije. Uglavnom sad izgleda da uopšte i nisam trebala da primim ovo jer vakcina iz srednje traje 10 godina, a meni taj period nije prošao. Tako da mi nisu dali revakcinu na koju sma zakasnila par dana ... :joint:

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vakcina protiv raka materice
    By zvoncica in forum Medicina
    Replies: 8
    Last Post: 01-10-09, 08:40
  2. Vakcina protivu raka?
    By Sidewinder in forum Sve i svašta
    Replies: 28
    Last Post: 25-05-09, 19:18
  3. Vakcina koja shtiti od karcinoma grlica materice
    By kIkICa in forum Ženski kutak
    Replies: 9
    Last Post: 25-05-07, 08:55

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •