Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 27

Thread: Web Design

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    flyin' to the moon
    Posts
    4,196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    22 Posts

    Default Web Design

    Interesuje me kako bih mogao za nekih pola godine rada da naucim web dizajn? Znaci, interesuje me nesto sto nije profesionalno ( da treba da se opucim godinu dana da bih napisao jedan kod ;P ) odnosno nesto sto ce mi omoguciti izradu jedne solidne web stranice. :smile:

    Koji program, koje knjige (e-books) itd. Radio sam nesto kratko prije 2 god. ali mi je na starom hdd ostalo sve i od toga nema nista niti sam od tada nesto radio. (Toliko o mom "IsKuStvu" :hardrock : ppp

    Eto ... toliko za sada


  2. #2
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo ti neke informacije vezano za pocetak ucenja PHP-a:

    http://www.digital.cg.yu/opsirnije.php?id=43

    Za pocetak naravno trebas naucit HTML a to, kao sto ces vidjeti u tekstu, mozes nauciti manje vise sa http://echoecho.com pa HTML tutorial. Tutorial je odlicno uradjen, sa kvizom poslije svakog dijela. To mozes preci za 1 dan i nastaviti dalje.

    Imas i neke WEB design 'trikove' na

    http://www.digital.cg.yu/teme.php?id=32


    Takodje vidjeces na http://www.digital.cg.yu/teme.php?id=3 kako da povezes bazu u PHP i da je napravis na Linux ili Windows serveru interneta CG.

    Ako te sto jos interesuje mozes postavit pitanje na http://www.digital.cg.yu/zatrazitesavjet.php

  3. #3
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I jos sam zaboravio da ti kazem da mozes naucit da napravis neki osnovni sajt mnogo prije nego prodje 6 mjeseci

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    za pravilno koriscenje HTML(a), CSS(a) i ostalih stvari pogledaj www.w3schools.com

  5. #5
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Kotor -Kingdom Posts: 7980
    Posts
    276
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da li mislis na dizajn stranica ili web programming ili...?

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    flyin' to the moon
    Posts
    4,196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    Klasicna izrada jednog web sajta, registracija, odrzavanje toj sajta (upload, izmjene i sl.) npr. recimo da pravim svoj sajt koji cu odrzavati i koji ce trajati...

    Ovo sa digit.cg.yu sam skoro sve pogledao i to ce mi vjerovatno posluziti kao glavni vodic u daljem radu. Taj sajt planiram da uradim za par mjeseci znaci pocinjem od 0 pa do kraja.


  7. #7
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prvo:
    ako mislis samo sajt, znaci cisti html, onda mozes nauciti to za 10-15 dana, i preporucujem ti knjigu "front page 2002 virtuelna skola"

    - ako hoces tu i da ubacis malo php-a, jave, baze podataka...e onda ce ti trebati jaaako jaaako dugo vrijeme....

    (moje skromno misljenje)

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    497
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    pa nije tako... neko smece se vazda moze napraviti za 15tak dana... eo, pogledaj na primjer top 10 cg...
    while True:
    suplje, prazno = prazno, suplje

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by User Name
    pa nije tako... neko smece se vazda moze napraviti za 15tak dana... eo, pogledaj na primjer top 10 cg...
    To si definitivno upravu. Pogotovo ako se koristi FrontPage i slicne stvari.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    flyin' to the moon
    Posts
    4,196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    Ne naravno da nece biti smece iz pravljeno u notepad-u ili FronPage-u...ipak nesto malo ozbiljnije.

    Evo skupio sam neke literature do sad i malo interneta i naravno...vremena : ) pa cemo da vidimo kako ce ici...

    Ko je po Vasem misljenju trenutno najbolji u CG za web design?? Pojedinac ili firma svejedno...


  11. #11
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Zabjelo
    Posts
    180
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    .... Vidis kako se uzdrzavaju sami sebe da hvale .....

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    flyin' to the moon
    Posts
    4,196
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MrLimeni
    .... Vidis kako se uzdrzavaju sami sebe da hvale .....
    o ljudima govore djela

    P.S. Neka postuju radove pa da vidimo


  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pored HTML-a obavezno trebash da naucish vektorsku i bitmap grafiku, evo nekoliko programa koje bi trebao da probash:

    vektor:
    CorelDraw
    Adobe Illustrator
    (ili neki slican)

    bitmap:
    Photoshop
    Corelpaint
    ...

    Analiziraj strane sajtove i gledaj kako su napravljeni, obicno najednostvnija resenja su najbolja. Nemoj da se izgubish kao mnogi da nakace sve i svasta, vec se trudi da budu cisti i jasni, to je najbitnije (a i najteze). Primjeticesh da se postavke (layout) u principu mogu izbrojati na prste i u pocetku slobodno kopiraj koncepciju sa nekih kvalitetnih sajtova. A kad budesh stekao vise iskustva onda cesh sam eksperimentisati.

    Pored HTML-a (XHTML) nauci isto i CSS, on ti moze mnogo pomoci. Cak sta vise danas ni jedan sajt se prakticno ne radi bez css-a. Tako da ti je to pod obavezno ako hocesh da uniformisesh sajt i da ga lako mijenjash (boje, velicinu slova, linkove itd).

    Kao sto si i sam shvatio Dreamweaver je standard...

    Za 6 mjeseci, ako se potrudish mozesh mnogo da naucish, pa cak i da krenesh u dinamicke vode(php...), naravno sve zavisi od tebe.

    Sto se tice CG i najboljih, ovdje se trziste josh nije ni formiralo, i cini mi se da su web dizajneri i developeri u deficitu, tako da ima mjesta koliko hocesh i sa kvalitetom i sa kvantitetom... srecno!

    Pozdav.
    Last edited by Ego_and_his_own; 17-07-05 at 04:20.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Podgorica Zabjelo
    Posts
    95
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Talking

    imam instalaciju php-a i video tutorijal (na engleskom), imam makromediju mx pro 7, dreamweaver mx, corel, photoshop cs sa helpom, ilustrator10 sa helpom, i oko 500 web design primjera.. ako hoce neko- povoljno :-)

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Budva
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    po meni mnogo je bitnije da naucis photoshop i corel nego html... ja osnovni izgled sajta pravim u photoshopu zatim ga sjeckam i uklapam u frontpage-u.

    a frontpage i dreamweaver su ti kao mercedes i bmw. neko voli jedno neko drugo.

    za pocetak snimi neke sajtove koji ti se svidjaju pa ucitaj u frontpage i prepravljaj i vidi sta se desava. i najbolji kopiraju sto da izmisljas toplu vodu
    Samo kvarni opstaju...
    www.minmedia.me

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    497
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Prije ce biti kao lamborghini(dw) i yugo(fp)...
    Last edited by User Name; 18-07-05 at 00:47.
    while True:
    suplje, prazno = prazno, suplje

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Local
    po meni mnogo je bitnije da naucis photoshop i corel nego html... ja osnovni izgled sajta pravim u photoshopu zatim ga sjeckam i uklapam u frontpage-u.

    a frontpage i dreamweaver su ti kao mercedes i bmw. neko voli jedno neko drugo.

    za pocetak snimi neke sajtove koji ti se svidjaju pa ucitaj u frontpage i prepravljaj i vidi sta se desava. i najbolji kopiraju sto da izmisljas toplu vodu
    a sada otidji na http://validator.w3.org i vidi koliko ti dobre stranice naprave ti programi, pa sam odluci sta je najbolje za upotrebu.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HR, BIH, CG, GRCKA
    Posts
    758
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Metalac genije si... mada nikad nisam razumio z\asto to i cemu to, ako ona radi kako treba na tvom serveru onda nema potrebe za validatorom osim ako ti to tvoj profa ne trazi zar ne?
    U svakoj zeni lezi djavo. Ili ga ubijes radjanjem, ili poslom, ili i jednim i drugim.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Poenta pravilno napisanog koda jeste da bude citljiv. Da se na primjer moze otvoriti na mobilnom telefonu, bilo kojoj platformi, PDA, Web Kiosku... Da ne govorim o optimizaciji sajta...

    FP cini mi se vise je napravljen da lici wordu nego html editoru, sto mi je i razumljivo jer FP i dolazi uz kancelariski paket Office.

    Dreamweaver sa druge strane je orijentsan html(ne samo njemu), uz vizuelni editor sa kojim mozesh napraviti dobar sajt da ne taknesh html.

    Baviti se web dizajnom, a ne znati makar tagove koja je njihova funkcija i atributi, ce samo stvoriti probleme pri izradi. Zato potrudi se da ih sto prije shvatish, jer ce ti to olaksati da rijesavash probleme.

    Tih tagova u HTML 4.1 neznam ima li 50-tak glavnih, i to se moze lako nauciti.

    Tako ti ostaje:

    FP za brzu i jednostavnu izradu sajta (i mnostva templata koje nudi).

    DW za potpunu kontrolu i kvalitet.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,353
    Thanks Thanks Given 
    2,794
    Thanks Thanks Received 
    3,989
    Thanked in
    1,929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Poenta pravilno napisanog koda jeste da bude citljiv. Da se na primjer moze otvoriti na mobilnom telefonu, bilo kojoj platformi, PDA, Web Kiosku... Da ne govorim o optimizaciji sajta...

    FP cini mi se vise je napravljen da lici wordu nego html editoru, sto mi je i razumljivo jer FP i dolazi uz kancelariski paket Office.

    Dreamweaver sa druge strane je orijentsan html(ne samo njemu), uz vizuelni editor sa kojim mozesh napraviti dobar sajt da ne taknesh html.

    Baviti se web dizajnom, a ne znati makar tagove koja je njihova funkcija i atributi, ce samo stvoriti probleme pri izradi. Zato potrudi se da ih sto prije shvatish, jer ce ti to olaksati da rijesavash probleme.

    Tih tagova u HTML 4.1 neznam ima li 50-tak glavnih, i to se moze lako nauciti.

    Tako ti ostaje:

    FP za brzu i jednostavnu izradu sajta (i mnostva templata koje nudi).

    DW za potpunu kontrolu i kvalitet.
    Front Page 2003 dolazi posebno :wink:
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,671
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Cazas_plavooki
    Metalac genije si... mada nikad nisam razumio z\asto to i cemu to, ako ona radi kako treba na tvom serveru onda nema potrebe za validatorom osim ako ti to tvoj profa ne trazi zar ne?
    jeste ali probaj recimo istu web stranicu sa IE, Opera, Mozilla i slicnim browserima da vidis i mozemo se kladiti da ces drugacije rezultate dobiti ako pravis neke gluposti sto ti FP i Dreamweaver dozvoljavaju.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    HR, BIH, CG, GRCKA
    Posts
    758
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metalac
    jeste ali probaj recimo istu web stranicu sa IE, Opera, Mozilla i slicnim browserima da vidis i mozemo se kladiti da ces drugacije rezultate dobiti ako pravis neke gluposti sto ti FP i Dreamweaver dozvoljavaju.
    U potpunosti se slazem, ali dreamweaver je barem za 5 klasa bolji od frontpagea. Frontpage ubacuje svoje sprdnje neke, dok ih dream ima znacajno manje.
    Ono sto se meni desilo da mi java appleti izgledaju drugacije u razlicitim programima cak i razlicitim kompovima a isti programi, sto se ne bi smjelo desiti zar ne?
    U svakoj zeni lezi djavo. Ili ga ubijes radjanjem, ili poslom, ili i jednim i drugim.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Posto planiram da napravim sebi jednu prostu prezentaciju sa fotoalbumima i po malo teksta interesuje me da li mi je jednostavnije i bolje da to radim u Dreamweaver ili GoLive? Posto necu koristiti nikakve baze podataka, nema PHP, samo suvi HTML i mozda po malo flasha...

    Hvala.
    - Ladan ko taština duša -

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,910
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kapetan View Post
    Ne naravno da nece biti smece iz pravljeno u notepad-u ili FronPage-u...ipak nesto malo ozbiljnije.

    Evo skupio sam neke literature do sad i malo interneta i naravno...vremena : ) pa cemo da vidimo kako ce ici...

    Ko je po Vasem misljenju trenutno najbolji u CG za web design?? Pojedinac ili firma svejedno...
    ja stvarno ne znam kako misliš da napraviš nešto što je ozbiljnije nego u notepad-u (naravno i u njemu može da se napravi laš sajt, ali ko zna, a nije mu muka-zakon je)?

    notepad je zakon! brz jednostavan, a ko zna programiranje nešto jače mu često i ne treba...


    najbolji u CG? User Name
    ....

  25. #25
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    \root
    Posts
    2,665
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja na win koristim notepad++ a na linux obicni text editor, mada on boja tagove.
    Mislim da je tako najbolje za ucenje...
    M O N T E N E G R O......L U G

    FORUM ZAJEDNICE LINUX KORISNIKA U CRNOJ GORI

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. web design
    By lovac77 in forum Software
    Replies: 3
    Last Post: 22-03-05, 20:45
  2. 600 kompjuterskih knjiga na DVD-u,4 eura
    By petrucci in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 7
    Last Post: 08-02-05, 22:49
  3. Infiniti M45, moj auto snova!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 13
    Last Post: 07-01-05, 23:38
  4. Infiniti M45!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 17
    Last Post: 15-04-04, 20:25
  5. Najlepshi design!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 49
    Last Post: 10-03-04, 20:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •