Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 58

Thread: Mihailo Lalic

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Mihailo Lalic

    Prelistah malo ovaj podforum i u pomalo prašnjavim krajevima nađoh suviše malo sklonosti ka gore pomenutom piscu. Čini mi se da je razlog tome pogrešno određeno vrijeme za nametnuto čitanje njegovih, ipak, vrijednih romana.

    Nažalost, da bi se proniklo u tajne Lada i Tadije, da bi se proniklo u bol i tamu, u lelek i samoću, potrebno je shvatiti nešto malo više od same fabule. Čitati Lalića, a ne znati istoriju i običaje predjela u koje je radnja uklopljena, ne shvatati moral i mentalitet ljudi o kojima se govori, neće biti dobar redosled događaja.

    Ko ne zna za muku, suze i korotu, ko ne zna za podjele, osvete, zavist i pizmu, ko ne zna za ponos (i paranoju), ko ne zna za špijune i ulizice, za zatvore i robije, za oganj i prah, taj neće napraviti dobar izbor čitanjem Lalića.

    Recite jednom Francuzu stih iz Evgenija Onjegina, sve će mu biti jasno. Recite jednom Norvežaninu pasus iz Procesa, sve će mu biti jasno. Ali, recite im obojici "U daljini ispred mene stoji visoka Lelejska gora: prije su bila samo dva vrha, kao dva leleka skamenjena, sad je odnekud i treći izrastao."...

    Moje poštovanje, Mihailo Laliću!
    Last edited by simm; 07-07-05 at 20:06.

  2. #2
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    u predvorju haosa
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    tvome postovanju, simm, Mihaila Lalica, pridruzuje se i moja malenkost!
    smatram da ne postoji veci i bolji crnogorski prozni pisac u xx vijeku nego sto je on. ali, mozda valja otvoriti prostor zbog cega nije tako? jer smatram da ga opanjkavanje prizemno politicko stajalo toga zvanja, istina samo kod naroda koji literarne vrijednosti uci preko pobjede, ili boda hombaha: vijesti ili politike!!!
    m.lalic je ubjedljivo najbolji poznavalac crnogorskih patnji i podjela. jedini je problem s njim, sto je bracu pokazao i prikazao tacno kakvi oni jesu!
    glavno pitanje: zasto nasi novokomponovani "antifasisti" u posljednjih dvadeset godina ne pronadjose dobroga pisca, da lalica zamijeni?!
    to niti jedan srpski pisac koji drzi do sebe nije htio!

  3. #3
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvo bih definisala rijec 'crnogorski pisac' jer u jednom slucaju, Pekic je bez konkurencije. Poznavaoci ce se sigurno slozit. Slijedi Mirko Kovac, a onda je tu svakako i mjesto Mihajlu Lalicu. Ovaj poredak uopste nije bitan, kad se izuzme toliko 'bitna' politika kod nekih ljudi.

    "glavno pitanje: zasto nasi novokomponovani "antifasisti" u posljednjih dvadeset godina ne pronadjose dobroga pisca, da lalica zamijeni?!
    to niti jedan srpski pisac koji drzi do sebe nije htio!" - ovo ti pitanje uopste ne stoji jer ne znam zasto bi se trazio neko da zaijeni nekoga?! da li to onda ponistava rad prethodnika? i odakle ti tvrdis da TO ni jedan "srpski pisac koji drzi do sebe" nije htio? je li to nekim dekretom doneseno?
    objasni malo svoj pst, i ovdje se prica o knjizevnosti pa ga ocisti od politike bar u onoj mjeri klikio si u stanju.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  4. #4
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i ko su novokomponavani antfasisti u posljednjih 20 godina? dje je taj fasizam protiv kojeg su oni? osim ako ne mislis na srpski fasizam?
    Last edited by GAGA; 08-07-05 at 11:48.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  5. #5
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    u predvorju haosa
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ajde gaga, o pekicu i kovacu kao crnogorskim piscima - razmisli jos jednom. i pitaj balsu i ogija, ako treba?! a ocigledno treba!
    no, za ovaj put, niko nije rasturio crnogorski/citaj: srpski - fasizam, kao lalic!

    ako te volja, sljedeci put detaljnije.

  6. #6
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja sam rekla da treba definisat 'crnogorski'.
    ne znam sto je s vama pojedinima? ko si ti brate da osudjujes to sto radim, s kim se druzim, sto mislim... ko si ti jadan? jesi neki monah? kakva si ti to bezgresna, cista, sveznajuca dusa? sve sto znam o tebi je da si "duschmann" i dovoljno mi je. koga da pitam o pekicu i kovacu? odje si TI taj koji ne razumije o cemu pricam, a to je, sudeci po ovome, posljedica neznanja. zato, ne znam koga bih ti preporucila da pitas da ti razjasni ovo sto navedoh pekica i kovaca, jer ja jeli.. ne znam ko si ti (cudna mi cuda...). i sjasite vise! izvadite vise taj duklljanski trn iz oka.

    "no, za ovaj put, niko nije rasturio crnogorski/citaj: srpski - fasizam, kao lalic!"

    objasni. treba detaljnije. mislis da je jedina laliceva namjera "rasturit" crnogorski (ne znam zasto ovo da citam kao srpski) fasizam?
    Last edited by GAGA; 08-07-05 at 11:22.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  7. #7
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja bih rekao da od ove trojice koju je Gaga nabrojala, ipak jedino Lalić ima dominantno crnogorske teme. Da ne kažem isključivo. I, možda se nećete složiti, maestralno iznosi na vidjelo svu gorčinu zemlje i ljudi o kojima piše.

    Čini mi se da bi se danas neke politikantske rabote mnogo lakše sažvakale , a floskule bijele, crvene i zelene istorije rasturile u nepovrat, kada bi imali mogućnost percepcije koju je Lalić protkao kroz svoje romane.

    Ko želi da čita, evo Lelejske gore: http://www.borut.com/library/texts/lalic/gora/index.htm

  8. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    u predvorju haosa
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pekic je srpski pisac koji je slucajno rodjen u pg. njegove teme uopste nijesu nikako povezane sa crnom gorom. najzad, nije ga bilo ni briga, vjerovatno.
    kovac je srpski pisac koji je rodjen u selu petrovici na granici cg i hercegovine. kovac je pomalo koketirao, i na kraju je zavrsio u hrvatskoj, i po svojim izjavama
    pripada hrvatskoj knjizevnosti. sto mu naravno ne smeta da pripada i srpskoj, onoliko koliko ga budu objavljivali u srbiji.
    niti jedan niti drugi nijesu izjavljivali da su crnogorski pisci, sto je sasvim u redu.
    za cg knjizevnost bilo bi mnogo bolje da su joj stvarno pripadali, ali to nije slucaj i sta cemo?
    mihailo lalic jeste najbolji crnogorski romansijer xx vijeka, i to jeste tako!

  9. #9
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    onda Lalalic nije "najbolji i najveci crnogorski pisac" kako rece drug, nego "najbolji i najveci pisac koji se bavi crnogorskim temama i Crnom Gorom" - ko misli tako.
    Ne slavi drzava pisca, no pisac drzavu. U uslovnom smislu rijeci 'slavi'. Slavi kroz djela. Nije drzava njega izabrala da pise o njoj, no on nju. Ima crnogorskih pisaca koji ne pisu o Crnoj Gori. Malo uprosteno pricam da bi se izbjegle neke "obojene" nedoumice.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  10. #10
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by duschmann
    pekic je srpski pisac koji je slucajno rodjen u pg. njegove teme uopste nijesu nikako povezane sa crnom gorom. najzad, nije ga bilo ni briga, vjerovatno.
    kovac je srpski pisac koji je rodjen u selu petrovici na granici cg i hercegovine. kovac je pomalo koketirao, i na kraju je zavrsio u hrvatskoj, i po svojim izjavama
    pripada hrvatskoj knjizevnosti. sto mu naravno ne smeta da pripada i srpskoj, onoliko koliko ga budu objavljivali u srbiji.
    niti jedan niti drugi nijesu izjavljivali da su crnogorski pisci, sto je sasvim u redu.
    za cg knjizevnost bilo bi mnogo bolje da su joj stvarno pripadali, ali to nije slucaj i sta cemo?
    mihailo lalic jeste najbolji crnogorski romansijer xx vijeka, i to jeste tako!
    Mihajlo Lalic je rodjen u Metohiji, a mnogo vremena je proveo u Beogradu. Govori li ti to nesto? nalazis li neku analogiju ne daj boze?
    Pekic je po tvom kriteriju onda i engleski pisac - koji eto... pise na srpskom jeziku. Ka sto je Salman Rusdi britanski pisac. Cuti casti ti!
    Treba si fino da kazes da je po tebi Lalic najbolji romansijer sa ovih prostora koji se bavi crnogorskim temama. Nazovi stvari pravim imenom. I nikakvom odlukom nije doneseno to da "mihailo lalic jeste najbolji crnogorski romansijer xx vijeka, i to jeste tako!" to je tako po tebi.
    Niko ne osporava Lalicev kvalitet. Ali ja sam u njegovom slicaju objektivna. Ja znam da je on kvalitetan pisac ali meni je dosadan.

    Cak znam jednu stvarcicu u vezi njegovog pisanja, a to je da nikad nije citao svoj rukopis i prepravljao ga. bar je on tako govorio. Eto, posto si ljubitelj, moze da ti posluzi.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  11. #11
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by duschmann
    pekic je srpski pisac koji je slucajno rodjen u pg.
    slucajno?! pa jes... radjas se slucajno... :lolblue:

    :roll:
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  12. #12
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Thumbs down

    Neću vam se miješat u raspravu, samo ne znam što je cilj ove diskusije koju ste zapođenuli?

    Ođe se govori o Laliću Mihailu, ja nijesam rekao ni da je prvi, ni peti, ni deveti, niti sam ga poredio sa bilo kime. Rekao sam da se njegovi teški i mučni romani čitaju u nevrijeme i da se najviše zbog toga formira netrpeljivost čitalačke publike.

    Posraste mi se u topik.

  13. #13
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,882
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    izvini. u pravu si. u moru postova ja samo u jednom, jednom recenicom rekoh da je kvalitetan, ali meni licno dosadan.
    e, i zahvaljujem ti na ovoj elektronskoj lelejskoj gori. mislim da cu je opet procitat u ovoj formi.
    Last edited by GAGA; 08-07-05 at 12:03.
    "Life's but a walking shadow, a poor player, that struts and frets his hour upon the stage, and then is heard no more; it is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing".

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bar*Beograd
    Posts
    1,997
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Thumbs up

    Poshtovanje Lalicu

    simm dijelimo mishljenje
    M. Roma Volley #14

    red passion, red heart, red soul - MUFC

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zna li iko sto se desi sa onim jadnikom iz Lelejske gore na kraju?
    Vecina ljudi je zla

  16. #16
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Na kojeg jadnika misliš? Tamo nema drugačijih ...

  17. #17
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    lado tajevic...
    Vecina ljudi je zla

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    Zna li iko sto se desi sa onim jadnikom iz Lelejske gore na kraju?
    Prezivio je do oslobodjenja, postao uticajan drug, po njemu su nazvali fabriku poklopaca za sahtove, stitio je zemlju od domacih i stranih ideoloskih neprijatelja, drzao govore na otvaranjima novih kolektivnih farmi, dobio vilu, nabacio 20 kila, stipkao sobaricu, penzionisao se i napisao memoare "Jesmo li se za ovo borili, drugovi?" koji su odstampani u tvrdom povezu i zlatotisku i masovno su ih kupovale sve drzavne firme jer su se savrseno uklapale u police u kabinetima direktora.

  19. #19
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Čojek je pitao za Lada Tajovića, ne za tebe...

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Sta si skocio kao da te nesto ujelo, ne smije se covjek ni nasaliti, da mu nisi (Lalicu) nekakav rod

  21. #21
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nijesam skočio, no mi je malo na živac to paralelisanje sa dnevnom politikom, ko da je i tako nemamo dosta u životu.

    Bez uvrede.

  22. #22
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj
    lado tajevic...
    Ukratko, Lado nađe put kroz magluštinu Lelejske gore. Kami put, no ga neka.

    Pisat esej o Ladovoj sudbini ja ne umijem, pa je najbolje, ako imaš kad da je pročitaš.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by simm
    Nijesam skočio, no mi je malo na živac to paralelisanje sa dnevnom politikom, ko da je i tako nemamo dosta u životu.

    Bez uvrede.

    Nema tu, da prostis, nista od dnevne politike, sve se to zavrsilo prije 40 i vise godina. A ako je taj fiktivni lik prezivio rat tesko da mu je sudbina mogla biti drugacija, osim u detaljima, od one koju sam opisao.

  24. #24
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    4,585
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Bilo je i onih koji su dobili po 'rbatu, a imali su petokraku. I to veliku. No su imali i glavu, a glave nijesu uvijek dobrodošle.

    Pozdrav!

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Ne uvijek nego nikad

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 18-02-10, 15:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •