Results 1 to 5 of 5

Thread: Poezija Slobodana Ticica

  1. #1
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Pored mora
    Posts
    98
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Poezija Slobodana Ticica

    /me je odusevljena poezijom ovog mladog budvanskog poete

    RAZGLEDNICA

    Djevojko draga, nisam ja stvar
    Da pripadam samo tebi
    Moja je dusa prazna
    Ako morem ne jedri!

    PALASTURA

    More je slikar-ja poeta
    palastura skoljka kraljevskoga cvijeta,
    po njoj je more prosulo boje,
    meni je ukras-njemu paleta.

    Ako vam se svidja ima jos. Da li se neko slaze sa mnom da je ovaj pjesnik bolji od Brkovica i ostalih nada nase drage zemlje.

  2. #2
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    podgorica
    Posts
    3,442
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    16 Posts

    Talking

    /me u potpunosti podrzava ovo sto je lea rekla.

    ja sam takodje odusevljen stihovima

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Suvise malo da bi se mogao dati ikakav komentar.

    Ikakvih podataka o piscu?
    ~ ~ ~ Agnosco veteris vestigia flammae.
    Ožiljkom jednim obogaćen. ~ ~ ~

  4. #4
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Pored mora
    Posts
    98
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo ti OSNOVI PODACI O PISCU

    O ZBIRCI PJESAMA “SA BUDVANSKIH SKALA”


    Zbirka pjesama “Sa budvanskih skala” prvjenac je pjesnika Slobodana Ticica, sastavljena je od dva ciklusa:”Setnja Mogrenom” i “Ka univerzalnosti”, po svojoj tematici potpuno razliciti predstavljaju nam pogled na svijet i zivot kakav ga pjesnik vidi i dozivljava.
    Pjesme prvog ciklusa protkane su finom energijom ljubavi prema zeni, prirodi, moru i Budvi. Niz od dvadeset i devet pjesama pocinje pjesmom “Mirjana”, ljubavna idila predstavljena kao uspomena, prozeta je snaznim pjesnikovim priznanjem ljubavi i pozude prema zeni. Slijede ljubavne pjesme (Ova noc je pusta, Glas gitare, Marija nestvarna, Lagana saputanja, Ana gard, Purpurni snovi, Spoj dva mjeseca, Za nove godine i dr.).
    Pjesme o prirodi, moru i njegovim carima nastale su kao plod neizmjerne snage i ljubavi koju priroda i more pjesniku pruzaju.
    U „Morskoj kornjaci“ pjesnik opisuje jedan neobican dogadjaj u kome grupa mladica spasava kornjacu koju jedan covjek zeli ubiti zarad njenog oklopa da bi od njega napravio suvenir.
    Pjesnik hoce da nam kaze da ne smijemo uzimati od prirode vise nego sto nam je potrebno inace cemo poremetiti prirodnu ravnotezu i tako uzeti od sebe jer i mi smo dio prirode.
    „Sa budvanskih skala“ je pjesma po kojoj zbirka nosi naziv, u njoj nam pjesnik otkriva svijet prelijepih pejzaza budvanske rivijere kao i u pjesmama (Setnja Mogrenom i Kraj zlatnih zala).
    Pjesma „Setnja Mogrenom“ odraz je sklada i mirnoce pjesnikovig duha i njegove sposobnosti da na izgled jedan obican prizor prikaze kao bajku.Plazu Mogren on dozivljava kao izvoriste snage i utjehe u teskim vremenima. Za njega je Mogren uvijek tu da dahom proslosti sjecanja rasplete i ucini ga spokojnim i vedrim. Pjesme ovog ciklus odisu toplim bojama prirode, mora, ljeta, muzike, ljubavi i sanjarstva. Svjetle tonove katkad proveju tonovi tuge i samoce, cineci tako odredjenu ravnotezu i realnu vezu izmedju pjesama i zivota.
    Drugi ciklus“Ka univerzalnosti“ sastoji se od sest pjesama. Tu Ticic smjelo zalazi u filozofske, prorocke pa i u reigijske krugove zivota.
    Pjesmama „Pogled sa Lovcena“ i „Apokalipsa“ pjesnik ukazuje na sveopsti pad covjkovih moralnih vrijednosti, na greske koje kao covjecanstvo cinimo i stranputnicu kojoj krupnim koracima hodimo..
    Pjesmom „Sloboda“ pjesnik daje svoje vidjenje slobode kao pokretaca ljudske srece, porucuje da je sloboda svojevrstan kljuc koji otkljucava vrata tjelesne i duhovne uzvisenosti.
    Krunske pjesme ciklusa (Ka univerzalnosti i Novo racunanja vremena) govore o starom-novom zakonu zivljenja, uzrocno-posledicnoj vezi astralnog i realnog i mogucnoscu promjena na bolje pregalastvom kolektivnog duha.
    Tmurnost i tezinu koja preovladava u ovom ciklusu Ticic na kraju zavrsava optimistickom porukom.
    „Nije etar zalud polazio daljinama,
    Vjencajuc’ ih s vjecnoscu,
    Svjetlost vidi, apsorbuje-nastavljajuci eho.“
    Zbirka pjesama „Sa budvanskih skala“ sadrzi obilje fine, mediteranske poetike, dobrog razmisljanja i kreativne energije pa kao takva zavredjuje da bude objavljena i procitana.

    Budva, 20. jul 1996 Jovo Pican
    Last edited by Carla Bruni; 05-07-05 at 15:15.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Solitude: a sweet absence of looks.
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E ja se nadam da cemo poslije ovoliko izbrisanih postova , moci da pocnemo sa postovanjem o onome zbog cega je topic i otvoren.

    Ja nikad nisam cula za mladog poetu , ali ono sto je Lea postovala zvuci dovoljno interesantno da me navede da procitam jos.

    Lea ako ti nije tesko postuj jos neku pjesmu.

    + ukoliko je ikako moguce bez poredjenja sa B.B., ako hocete poeziju da poredite ( a mislim da nema elemenata za poredjenje), ali molim vas bez zadiranja u licnost doticnog jer to ne vodi nicemu.
    Last edited by Carla Bruni; 05-07-05 at 17:51.
    “Ambition is a poor excuse for not having sense enough to be lazy. “-M. Kundera


    "Those who do not want to imitate anything, produce nothing."
    — Salvador Felipe Jacinto Dalí


    «I've loved, I've laughed and cried.
    I've had my fill; my share of losing.
    And now, as tears subside,
    I find it all so amusing...»

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Matija Beckovic ~ ljubavna poezija, iskljucivo :)
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 8
    Last Post: 30-12-05, 21:43
  2. Ljubavna poezija...
    By Sick-Boy in forum Ljubav
    Replies: 28
    Last Post: 30-12-04, 13:04
  3. :))) poezija
    By u_prolazu in forum Sex i erotika
    Replies: 10
    Last Post: 25-10-04, 14:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •