View Poll Results: Da li biste potpisali saglasnost da se vasi organi doniraju za transplataciju?

Voters
42. You may not vote on this poll
  • Da

    33 78.57%
  • Ne

    4 9.52%
  • Tesko mi je i da mislik o tome

    5 11.90%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 82

Thread: Saglasnost na preuzima/koriscenje organa poslije smti!?

  1. #51
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by kuglica View Post
    O ružnim starima bilo koje vrste? Kako to misliš ružnim stvarima, misliš li da je ovo što sam ja uradila ružno... Ja ne mslim da je bilo što ružno, moja lična odluka, možda bi nekome bila akt plemenitosti, eutanazija... Meni je sve to potpuno ok. Ono što mi je jako čudno je kako neko kao ti, sa tvojim obrazovanjem i praksom, prvo može tako nerazumljivo da piše i govori, a drugo da započinje priču oko nečega što, ne da ne poržava ili podržava, već o nečem o čemu apsolutno nije sigurna što misli i što bi željela.
    Stvarno ne pamtim da me je neka stvar ovako zamislila kod tebe, jer ja mislim da je krajnje jednostavno, ili si za ili si protiv. Ako si upućena koliko kažeš onda kad si mi se zahvalila na ponudjenim informacijama, onda bi baš trebala da znaš kako stvari idu.. Čudo.
    Da neki član moje familije odluči da donira organe, bila bih najponosnija. Iskreno. Žao bi mi bilo što odlazi od nas, ali vjeruj da bih imala osjećaj ponosa zbog takve odluke. Spasiti nekome život, nečim što nama ne treba jer umiremo... Razmisli, samo će ti se kazat.
    Ne razumijem zashto ljudi uvijek krecu sa rezonovanjem od one gore opcije a ne od one ljepshe...i pogreshno protumache shta se pishe?

    Kad sam rekla, prije svega, ruzhne stvari... mislila sam na smrt uopshte. Sta da radim. Tako je.Smrt je za mene uzhasna stvar...ne chak ni ruzhna, nego grozna. Imam razloga bash mnogo za to. I to ne samo onih koji su tebi poznati, ali... To sad nije ni bitno.

    Ovo o chemu govorimo je...neshto...shtoooooooo ne da je humano i ne da je za svako divljenje...postovanje...nego nemam rijechi...! Znachi, sutina je da nisam na to mislila kao na ruzhno stvar, to nikako...da jednostavno nisam imala to na umu kao ruzhnu stvar.

    Mozda ni smrt nekad i nije ruzhna stvar...no pochinak......ali...ja je tako prosto dozivljavam iz lichnih razloga, a mislim da je to i kod mnogih sluchaj. Ipak, to nije tema o kojoj ovdje Iskutujemo.

    Druga stvar... Ja ...sa svim mojim obrazovanjem...sam opet na kraju samo chovjek...kao onaj...kao ovaj...kao Englez... kao stolar...kao fizicar...kao astronaut..kao ti, kao Stivi...kao aLaPaCha... i kao svi ostali ovdje na forumu...i bilo dje drugo. I mislim da obrazovanje ovdje ne igra nikakvu ulogu, vec lichni unutarnji osjecaj humanosti i zhelje i potrebe da ucinish neshto dobro za druge ljude...i nekom omogucish da nastavi zhivot...a meni je to, kao i svakom drugom chovjeku koji ima iole osjecaja za takve stvari...ako je moguce...velika zhelja..

    Ja ni u jednom trenu nisam rekla da TO NE BIH URADILA! Rekla sam da vrlo vjerovatno bih...ali, da bi mi nekako neobjashnjivo bilo teshko da se oragani nekog meni najblizheg daju...naravno, njegovom voljom.. ne znam kako da ti objasnim... To je moj lichni osjecaj. Ne kazhem da SE NE BIH SLOZHILA, i da ne bih bila ponosno...ali bilo bi MI TESKO... Nema tu neke velike diskusije. Sama cinjenica da toga vishe nekog nema bi me posjekla...i onda u takvom stanju PRETPOSTAVKA...BI MI BILO TESHKO. Na to sam mislila.

    I ovo je sve moja lichna pretpostavka...kad BI bilo...


    Nadam se da sam pojasnila?

    p.s.
    Ne znam shto si se uopshte nashla pogodjena time shto sam se zahvalila na tome shto si raspolozhena da mi pruzhish informacije... Tim "hvala" sam samo htjela da kazhem da je to lijepo od tebe.


    Last edited by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^; 01-06-12 at 10:48.

  2. #52
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Ja bih donirao mozak moj nekome, da taj neko pocine
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  3. #53
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    11,136
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    E taj neko bi zbilja pochinuo...

    E kami da mi je...bar na jedan dan...

  4. #54
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    PODGORICA
    Posts
    931
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Не знам да ли сам у праву ал чини ми се да смо сви ми (здраворазумски) начелно за ову хуману идеју, али питање је хоће ли ко од нас урадити оно што је урадила куглица?
    Звати и понудити се докторима, и на крају потписати то што треба.
    Иако то ,читајући ово што постави хари кришна, нема много везе, јер ко зна хоће ли икад бит трансплатација код нас.
    E i ja se pitam koliko ce nas svoju saglasnost da se uradi takva stvar, pretociti u konkretan korak. A onda sa druge strane, sve i da se to desi, koliko ce koristi biti od toga, ako drzava ne krene sa rijeci na djela.

    I na kraju, ne zelim ni da razmisljam o istorijski poznatoj praksi koja je pokazala da su ljudi zloupotrijebili svako pozitivno i korisno naucno otkrice, pa tako i ova mogucnost, koja je sustinski sjajna i jako humana, moze da se pretvori u cistu trgovinu organima. Ebi ga, sve ima drugu stranu medalje.
    Mudar covjek ne kaze sve sto misli, ali misli sve sto kaze.

  5. #55
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ View Post
    Ne razumijem zashto ljudi uvijek krecu sa rezonovanjem od one gore opcije a ne od one ljepshe...i pogreshno protumache shta se pishe?

    Kad sam rekla, prije svega, ruzhne stvari... mislila sam na smrt uopshte. Sta da radim. Tako je.Smrt je za mene uzhasna stvar...ne chak ni ruzhna, nego grozna. Imam razloga bash mnogo za to. I to ne samo onih koji su tebi poznati, ali... To sad nije ni bitno.

    Ovo o chemu govorimo je...neshto...shtoooooooo ne da je humano i ne da je za svako divljenje...postovanje...nego nemam rijechi...! Znachi, sutina je da nisam na to mislila kao na ruzhno stvar, to nikako...da jednostavno nisam imala to na umu kao ruzhnu stvar.

    Mozda ni smrt nekad i nije ruzhna stvar...no pochinak......ali...ja je tako prosto dozivljavam iz lichnih razloga, a mislim da je to i kod mnogih sluchaj. Ipak, to nije tema o kojoj ovdje Iskutujemo.

    Druga stvar... Ja ...sa svim mojim obrazovanjem...sam opet na kraju samo chovjek...kao onaj...kao ovaj...kao Englez... kao stolar...kao fizicar...kao astronaut..kao ti, kao Stivi...kao aLaPaCha... i kao svi ostali ovdje na forumu...i bilo dje drugo. I mislim da obrazovanje ovdje ne igra nikakvu ulogu, vec lichni unutarnji osjecaj humanosti i zhelje i potrebe da ucinish neshto dobro za druge ljude...i nekom omogucish da nastavi zhivot...a meni je to, kao i svakom drugom chovjeku koji ima iole osjecaja za takve stvari...ako je moguce...velika zhelja..

    Ja ni u jednom trenu nisam rekla da TO NE BIH URADILA! Rekla sam da vrlo vjerovatno bih...ali, da bi mi nekako neobjashnjivo bilo teshko da se oragani nekog meni najblizheg daju...naravno, njegovom voljom.. ne znam kako da ti objasnim... To je moj lichni osjecaj. Ne kazhem da SE NE BIH SLOZHILA, i da ne bih bila ponosno...ali bilo bi MI TESKO... Nema tu neke velike diskusije. Sama cinjenica da toga vishe nekog nema bi me posjekla...i onda u takvom stanju PRETPOSTAVKA...BI MI BILO TESHKO. Na to sam mislila.

    I ovo je sve moja lichna pretpostavka...kad BI bilo...


    Nadam se da sam pojasnila?

    p.s.
    Ne znam shto si se uopshte nashla pogodjena time shto sam se zahvalila na tome shto si raspolozhena da mi pruzhish informacije... Tim "hvala" sam samo htjela da kazhem da je to lijepo od tebe.


    Nisam se nasla pogodjena, sve sto si boldovala i dalje stoji. Vidimo se iza vikenda.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  6. #56
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Bih, ali pod uslovom da se moji organi daju nekom iz moje familije, zena, djeca, sestre...

  7. #57
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    423
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    ako im ovi moji u loju pašu, eto im, neka nose...
    Doce se do njih ne brini

  8. #58
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    495
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja bih donirao,bolje da nekome spasim zivot nego crvi da jedu:tears_of_joy:

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Radunović: Do kraja godine prva transplantacija bubrega
    04. jun 2012.
    ShareTweet

    Crna Gora je kompletirala zakonsku regulativu transplantacionih programa sa živog davaoca, a uz podršku hrvatskih eksperata do kraja godine će biti urađena i prva transplantacija bubrega, najavio je ministar zdravlja Miodrag Radunović, prenosi Mina.
    On je na Regionalnoj ministarskoj konferenciji o donaciji i transplantaciji organa ‘Srce regiji’, koja je danas počela u Zagrebu, kazao da sve to predstavlja prirodan slijed razvoja crnogorskog zdravstva.
    „Posebno imajući u vidu da se u svijetu transplatacije bubrega, jetre i srca već rutinski izvode“, dodao je Radunović.
    Kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, Radunović se tokom konferencije sastao sa hrvatskim kolegom Rajkom Ostojićem.
    „Tokom sastanka precizirani su dalji koraci u aktivnostima realizacije prve transplantacije, što predstavlja nastavak saradnje predviđene Memorandumom o saradnji koji su potpisale Crna Gora i Hrvatska u aprilu“, kaže se u saopštenju.
    Radunović se sastao i sa direktorom Eurotransplanta, Arieom Osterleom, i ministrima zdravlja Republike Srpske i Slovenije, Rankom Škribićem i Tomažom Gantarom.

    „Na inicijativu regionalnog direktora Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), Suzan Jakab, održan je sastanak i sa doktorom Hansom Klugeom, u okviru koga je dogovorena dalja saradnja i podrška SZO zdravstvenom sistemu Crne Gore, kao i implementaciji IPA projekta Harmonizacija i implementacija evropskog sistema transfuzije krvi u Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju.

    Radunović će sjutra, zajedno sa direktorom Kliničkog centra Crne Gore Milanom Mijovićem, posjetiti Kliniku „Rebro“ gdje će, kako je saopšteno, biti dogovoreni konkretniji koraci na polju buduće saradnje dvije institucije.

  10. #60
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica-niksic
    Posts
    1,042
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to cemo da uradimo sto prije. samo da vidimo što i kako...

  11. #61
    Join Date
    May 2005
    Location
    middle earth
    Posts
    2,397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ako bih ih i zavjeshtavala, to bi bili na neki period u narednih 10 do 20 god maximum. posle toga nEsam sigurna da bi bilo kome koristili.
    eto, jetra je vec sad neupotrebljiva.
    "ujutro je bilo jutro i josh sam bio zhiv"

  12. #62
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,884
    Thanks Thanks Given 
    1,648
    Thanks Thanks Received 
    2,834
    Thanked in
    1,225 Posts

    Default

    e kad ovo zazivi pa se napravi biznis od ovoga. za 5000e prvi na listu za cekanje...
    f6

  13. #63
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,400
    Thanks Thanks Given 
    751
    Thanks Thanks Received 
    2,218
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Bih, ali pod uslovom da se moji organi daju nekom iz moje familije, zena, djeca, sestre...
    A sto coce?
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  14. #64
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Sebican sam.

  15. #65
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,400
    Thanks Thanks Given 
    751
    Thanks Thanks Received 
    2,218
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    pfffff... ne razumijem to... tebe nece biti, sto te briga...mozda nikome od tvoje familije ne zatreba, daj Boze...sto ne nekome kome treba onda?
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  16. #66
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Praha
    Posts
    1,509
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prva zabiljezena aktivnost po pitanju transplantacije je pocela maja mjeseca 2006. Povod je proslava 25godisnjice jedinog u citavoj regiji, specijalnog odjeljenja za lijecenje djece hronicnom hemodijalizom u Tirsovoj, u Beogradu. Povodom toga je napravljen promotivni film, a napisan je kroz dnevnik djevojcice Romkinje, stare 12 godina. Studenti medicinskog fakulteta (tada trece godine) uz pomoc nekoliko doktora pokrecu ideju da se pomogne i nasem narodu.
    Godine 2007. otac djevojke stare 20 godina, gospodin Boricic, je i pored krvne barijere dao bubreg svojoj kcerki u klinickom centru Rijeka Hrvatska (prva transplantacija na Balkanu, uspjesna, od zivog davaoca je upravo i uradjena u KC Rijeka od strane profesora Franciskovica). Od tog momenta formira se nevladina organizacija Donor, a osnivac je upravo pomenuti gospodin Dragisa Boricic. Po ugledu na zemlje koje imaju visoko razvijene transplantacione programe, organizuje se proslava 13. Marta 2007. godine, svjetskog dana za donaciju bubrega. Tada se prvi put saopstava da ce se insistirati u Vladi Crne Gore da se mora stvoriti zakonski uslov za transplantacioni program.
    Zakon o transplantaciji, radjen po ugledu na one iz zemalja regiona i Evrope donesen je 2009. godine, a dr. Radunovic, sadasnji ministar zdravlja je stavio transplantacioni program u prioritet medicine nase zemlje. Kao nagradu, koju smo stekli svojim entuzijazmom, dobijamo sve uslove da sa jos sest gradova Evrope proslavimo Evropski dan donacije bubrega, zajedno sa Zagrebom, Ljubljanom, Beogradom, Pragom, Berlinom i Becom. Manifestacija je odrzana u oktobru 2010. u Delti.
    Itd.itd.
    Sustina price, da ne duzim previse, je da je bilo mnogo predavanja, manifestacija, radionica, anketa itd. kojima je promovisana prica o donaciji organa. Jednostavno, mediji, iako su redovno obavjestavani o svim aktivnostima, sami biraju sta je dovoljno bitno da bude objavljeno. U buduce cu vas ovdje redovno obavjestavati o svim aktivnostima koje ce uslijediti, a ako neko ima posebno pitanje vezano za medicinske ili zakonske aspekte transplantacije, neka mi se slobodno obrati privatnom porukom.

    ***
    Moram samo da skrenem pažnju na neke od vaših negativnih komentara. Dragi moji, najiskrenije vam želim da to nikad ne budu vaša posla ili vaših porodica, makar ne u onoj mjeri koliko to jesu za ljude koji su uključeni u čitavu priču i proces. Niko tu ne dolazi pjevajući ili zbog nekakvog materijalnog interesa,a to neko ko nije medicinar ili pacijent tesko moze razumjeti.
    ...then I shall know fully, even as I am fully known...

  17. #67
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gledao sam jedan dokumentarac o Ukraini poshto je to najvece trzhishte za ovakve stvari.
    Ljudsko tijelo donosi oko 200 000-250 000e ako se dobro preradi. Ne koriste se samo organi vec i koshtane srzhi i kojekakav materijal iz kosti i hrskavice koji pomazhe u zapadnoj evropi pa se nekom stavlja pri operaciji.

    E sada zbog toga u Ukraini dolazi do OGROMNOG broja sluchajeva da doktori skrnave tijela pod izgovorom obdukcije. Stavljaju plastiku umjesto noge itd. Sad da li toga kod nas ima neznam. Valjda ne.

    Poshto se radi o ogromnim ciframa za CG Standard. Ja bi chak legalizovao uzimanje djelova i prodavanjem ali ne da profitiraju ljekari vec porodica. Jer 80 000e bi se moglo mozhda izvuc da kojoj sirotinji otplati kredit, stan ili poshalje sina na shkolovanje, otvori hotel na moru itd....
    Naravno ne od vec zhivih ljudi.

  18. #68
    Join Date
    May 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Jedna pozitivna, dirljiva prica, dokaz da postoje humani ljudi...


  19. #69
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

  20. #70
    Join Date
    May 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    485
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A moga, no nijesam znao da ima...

  21. #71
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,288
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,642
    Thanked in
    1,284 Posts

    Default

    Racionalna odluka. Sta ce mrtvaku zdravi organi?
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  22. #72
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Racionalna odluka. Sta ce mrtvaku zdravi organi?
    da je zdrav ne bi bio mrtav O.o

  23. #73
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Racionalna odluka. Sta ce mrtvaku zdravi organi?
    Ne, ne. To je bila hrabra odluka.

    Ipak, zahvaljujući hrabroj odluci Margaret,
    :lolblue:

    I am so post-rock I shit sad birds.


  24. #74
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    wherever whores go
    Posts
    3,308
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #75
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,563
    Thanks Thanks Given 
    1,964
    Thanks Thanks Received 
    2,572
    Thanked in
    1,103 Posts

    Default

    Mother of god!
    Tu es mon héro!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Slaven Bilic poslije Eura 2012 preuzima Lokomotivu iz Moskve
    By BlackVelvet in forum Euro 2012 news
    Replies: 3
    Last Post: 14-05-12, 14:49
  2. PSPP koriscenje
    By Dude in forum Software
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-10, 01:17
  3. Zavještanje organa
    By Mojsije in forum Sve i svašta
    Replies: 63
    Last Post: 11-10-09, 01:19
  4. Koriscenje Gmail-a
    By Globetrotter in forum Internet
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-09, 14:42
  5. Darovanje organa
    By Sova in forum Sve i svašta
    Replies: 37
    Last Post: 12-10-04, 20:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •