Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 86

Thread: Plate po profesijama

  1. #1
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default Plate po profesijama

    Prosječna plata u Crnoj Gori, prema podacima Monstat-a iznosi 518 eura. Neki o toj sumi mogu samo da sanjaju, a za neke je to ,,sića”… Pošto mnogi sumnjaju u vjerodotojnost Monstat-ovih statistika, ne bi bilo loše da napravimo neku listu zarada po profesijama…

    Evo ja ću krenuti od primanja pravnika u pravosuđu:
    -pripravnička plata iznosi oko 250 eura, 20 eura manje-više, u svakom slučaju je nikakva.
    -plata stručnog saradnika, dakle nakon položenog pravosudnog ispita, iznosi od 400 eura u zavisnosti od staža i vrste suda/ tužilastva , pa do skoro 700 eura… Neki prosjek bi bio 500-600 eura.
    -plate sudija i tužilaca takođe variraju, sudija za prekršaje prima oko 700-800 eura, a ostali od 1000 pa do čak 2000-2500 eura za ove u samom vrhu i specijalnom tužilastvu ...


    Sa primanjima ekonomista nijesam previše upoznat, ali imam prijatelja koji radi u banci ( nije šalterski službenik), a plata mu je, po njegovim riječima oko 800 eura… Mislim da ekonomisti u raznim upravama i administraciji primaju neđe 500-600 eura.

    Pošto su ovo najpopularnija zanimanja, poželjno bi bilo da neko detaljnije napiše nešto o njima…


    Plate nastavnika i profesora se krecu neđe od 400 do 550 eura. Ovo sam zaključio samo na osnovu primanja rođaka koji predaje u osnovnoj skoli i ima oko 10 godina staža. Njegova plata je oko 450 eura.
    Naravno, fakultetski profesori imaju mnogo veće plate, mnogi predaju na više fakulteta, raznim smjerovima i sl, tako da im se, po nekoj gruboj procjeni, skupi neđe od 1000- 2000 eura...

    Ono sto me iznenadilo, jesu primanja zaposlenih u Elektroprivredi. Naime, imao sam priliku da razgovaram sa jednim njihovim službenikom (električarem) i čovjek mi je rekao da mjesečno primi oko 1300 eura, a da sami pripravnici imaju oko 600-700 eura.

    Toliko od mene, nadam se da će neko ove podatke upotpuniti ili iznijeti neke nove.
    Last edited by karamazov; 06-04-12 at 23:59.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ovo za EPCG je istina. Tehnicari 600-800eur a sa dezuranjima mogu da izadju i preko 1000eur. Inzinjeri pocetne plate imaju 700-800eura, stariji imaju i po 1500-2000eur.
    Slicna je situacija sa bankama, mobilnim operaterima, Montenegro Airlines i sl kompanijama. U takvim firmama su ubjedljivo najvece plate, prosjek je blizu 1000eura i vise.
    Strane firme obicno i dobro placaju.

    Prosjek znatno snizavaju plate radnika u trgovini, malim privatnim domacim firmama gdje pored niskih primanja 300-400eur rade u sivoj ekonomiji tj. ne uplacuju se puni doprinosi pa je statistka jos manja.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Far away from here
    Posts
    3,730
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Spustite se na more, pa u turizam.
    Evo radnik elektro sluzbe velikog turistickog kompleksa sa visim stepenom SS sa 10 prekovremenih sati prekovremeno, ne uspijeva prebacit 400 eura mjesecno neto.
    Jedna banka, ekspozitura, asisten kreditnog sektora (nije salterski radnik), gura 500 eura.
    Jedan lanac prodavnice tehnicke opreme sa sjedistem u Pg, isplacuje svoje radnike 250 eura.
    Sve ove informacije iz ovog najveceg primorskog grada u CG.
    Licno mislim da su plate jedino visoke u Pg, ponegdje u Nk... A sve ostalo, sirotinja....
    " Damn the cargo, we'll be on our way tonight "

  4. #4
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,283
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Pogledajte Cetinje,90% stanovnista se bavi susenjem mesa,znaci bruka,kod nas je prosjecna plata 518e a potrosacka korpa je blizu 800e,znaci psihicki bolestan covjek moze da zakljuci da smo se vratili u robovlasnicko vrijeme ,gdje narod drnci po citav dan da bi jedva izgurao kraj sa krajem,najmanje plate,a najskuplja hrana,struja,gorivo u regionu...

  5. #5
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    ja da imam ovu prosjecnu dobro bi mi pasovala.. Bila bi tacno 45% veca nego ova koju sad primam. Izgleda sam ja jedan od onih koji kvare prosjek
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  6. #6
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,970
    Thanks Thanks Given 
    3,227
    Thanks Thanks Received 
    5,658
    Thanked in
    2,292 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Glenn_Q View Post
    ja da imam ovu prosjecnu dobro bi mi pasovala.. Bila bi tacno 45% veca nego ova koju sad primam. Izgleda sam ja jedan od onih koji kvare prosjek
    Ti nemas pravo glasa. Neces nam ti svojom pricom kvarit prosjek i narusavat ustavni poredak ove drzave.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Slicna je situacija sa bankama, mobilnim operaterima, Montenegro Airlines i sl kompanijama. U takvim firmama su ubjedljivo najvece plate, prosjek je blizu 1000eura i vise.
    Strane firme obicno i dobro placaju.
    u MA su se stvari promijenile, smanjile su se plate a dobijaju se pare po drugim osnovama (dok budžet ne umre) a iznosi zavise od jačine veze koja vas je dovela na radno mjesto jer su oni bez veze na nivou statističke greške i naravno najviše su najebali.

  8. #8
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Znate li sto je interesantno, ne poznajem nikoga ko ima vecu platu a da nije neko ko trazi, ko oce, ko se bori, ko zahtijeva, ko se trudi, ko grabi, ko se ne miri sa postojecom situacijom.
    U danasnje vrijeme covjek ne smije biti neinformisan. Ne smijete sebi dopustiti da radite u jednoj firmi za neku platu, a da neko ko radi isti posao u drugoj firmi ima duplo vecu platu od vas.
    Dakle morate biti informisani i boriti se za sebe.

  9. #9
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Znate li sto je interesantno, ne poznajem nikoga ko ima vecu platu a da nije neko ko trazi, ko oce, ko se bori, ko zahtijeva, ko se trudi, ko grabi, ko se ne miri sa postojecom situacijom.
    Evo primjer, ovi sto primaju plate po 1000+ eura u montenegro airlines se bas bore, oce, zahtijevaju, grabe....
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Glenn_Q View Post
    Evo primjer, ovi sto primaju plate po 1000+ eura u montenegro airlines se bas bore, oce, zahtijevaju, grabe....
    i ne mire se sa postojećom situacijom, "taticeeeee oću da mi bude veća plataaaa"

  11. #11
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Mala ispravka, ovo sto sam rekao vazi iskljucivo za radnike u privatnom sektoru kod domacih privatnika gdje nije bitna niti diploma niti partijska ili kakva druga pripadnost. Nije uvjek tako al takva su moja iskustva.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Mala ispravka, ovo sto sam rekao vazi iskljucivo za radnike u privatnom sektoru kod domacih privatnika gdje nije bitna niti diploma niti partijska ili kakva druga pripadnost. Nije uvjek tako al takva su moja iskustva.
    Tu se već slažem i to je 100% tačno, isprobao sam na sopstvenoj koži.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Mada znas kako, gledajuci iz nekog drugog ugla, i ovi sto zahvaljujuci partiji sto diplomi, vezama i drugim nacinima i za njih se moze reci da se ''bore'' za sebe.
    Ima gro ljudi koji rade za 250e i manje i nece da prstom mrdnu kako bi poboljsali svoja primanja. Pa cak ni da se partijski angazuju

  14. #14
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    E ako treba partijski da se angazujem da bi ima vecu platu taman neka mi je smanje! neka mi je uzmu!
    Popicu tu kafu u budvu pa neka me pukne
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  15. #15
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Znas li koliko ljudi znam koji su dobili poslove i to dobre poslove zahvaljujuci partijskom angazovanju? Jos ako imaju diplomu, ih oni su osigurani za vjeke vjekova.
    Nemoj me pogresno shvatiti, ni ja nikad nisam bio partijski covjek ali ovo je realnost u CG.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    7,935
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    122
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Znas li koliko ljudi znam koji su dobili poslove i to dobre poslove zahvaljujuci partijskom angazovanju? Jos ako imaju diplomu, ih oni su osigurani za vjeke vjekova.
    Nemoj me pogresno shvatiti, ni ja nikad nisam bio partijski covjek ali ovo je realnost u CG.
    Realno zbog toga se i raspadamo
    (╯°□°)╯ ︵ ┻━┻

  17. #17
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Što se tiče zaposlenih u državnom sektoru, realno, bar 60-70 % čine partijski ljudi, uža i šira familija, kumovi, prijatelji… Nema tu ništa novo, a takvo stanje teško da će se promijeniti u nekoj bližoj budućnosti… To je jednostavno naš balkanski mentalitet…

    Situacija u Budvi je sigurno loša, mada stanje nije ništa bolje ni u Podgorici ili Nikšiću, iako ima nešto više mogućnosti za zaposlenje, plate su veoma loše… Poslovi kod privatnika su nikakvi, znam curu koja je radila u jednoj novootvorenoj prodavnici, plata joj je iznosila 170 eura, bez slobodnog dana, znaci 7 dana u neđelji… Radila je skoro 2 mjeseca, bez ijednog dana odmora za nešto manje od 300 eura.
    Inače, radnice u nekom marketu srednje veličine primaju od 250-300 eura, stim što ih mnogi poslodavci obavezuju da bar 30 posto potroše u toj istoj prodavnici. Što neko napisa, pravo robovlasničko društvo…

    Da li neko zna kolike su plate zaposlenih u policiji tj. policajaca, inspektora, načelnika? Komšija mi je inspektor sa oko 15-ak godina staža, svake godine mu kuća raste za sprat.Pa da li su im primanja zaista dobra, ili su tipa ,,plata mala, primanja visoka"?
    Primanja u vojsci su navodno nikakva (mada im ni posao nije pretežak, trenutno), zna li neko kako se kreću, po činovima i sl…

    Kad je bio ovaj štrajk zaposlenih u zdravstvu, ljekari su se bunili na visinu primanja. Navodno, plate su im iznosile oko 500-600 eura. Ako je zaista tako, to je stvarno sramota, ti ljudi rade nevjerovatno odgovoran posao, i zaslužuju mnogo više. Međutim, kasnije se javio neko od članova drugog sindikata i kazao da su plate znatno veće, odnosno 900+ eura, naravno bez čokoladica, kafica, rakija, pršuta, ,,manjih” novčanih poklona zadovoljnih pacijenata … Pa kome sad vjerovat?
    Ako mogu provjerene informacije…

  18. #18
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ja kolko znam doktorima nisu velike osnovne plate (do 1000eur), e sad je drugo sto dezuranjima i prekovremenim zarade vise. Ali ni to nije nista spektakularno. Oni zarade znatbno vise ako su angazovani po privatnih klinika tipa 3-4000eura
    Znam da jedan drug mladi doktor kao pripravnik ne prima vise 450eur i to mora da putuje od PG do NK svaki dan.
    To je sve mizerija ako mene pitate.
    Medicinske sestre ne primaju vise od 300-400eur. Primale su prije neku godinu al onda im smanjise.
    To je bruka, i zato nam je zdravstvo takvo.
    Zamislite sestre koje presvlace one stare bolesne ljude koji se unerede u bolnicki krevet i sl, i za takav posao one dobijaju tako mizernu platu.

    Ovo sto danas imamo jeste robovlasnicki sistem.

  19. #19
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    751
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislim da su, u prosjeku, najveće plate u bankarskom sektoru. Prošle godine su iz CBCG objavili da je prosjek zarada u toj instituciji nešto oko 700€ (s tim što je jedno 90% zaposlenih sa visokom stručnom spremom). U komercijalnim bankama su plate bolje (i to zavisi od banke. U pojedinim je plata šalterskim radnicama bila 600€ još prije 3-4 godine). Što se plata pripravnika u EPCG tiče, zavisi od pozicije. Pripravnici im primaju po 90% pune plate, tako da plate variraju. Znam da je, još prije makar tri godine godine, zaposlenima koji su bili pripravici u hidroelektrani u Pivi, plata bila oko 900€. Svaki dan su putovali (inače su iz NK bili pa nije bilo toliko daleko), dok je jednom mom rođaku pripravnička plata bila oko 560€. To je sve bilo 90% pune plate.

    Sudije ne vjerujem da imaju ispod 1000, nebitno koji je sud u pitanju. Pogotovo što su im prije par godina uveli radne subote, a to se porpilično dodatno plaća.

    Plate radnicama u Mex-u su bile oko 370€, pretpostavljam da su bile redovne i da nije bilo baš toliko loše jer sam iste radnice gledao godinama.

    Pojedine profitabilne privatne firme (aj da ne računamo telekomunikaione operatere) daju neke prosječne plate, a znam (i iz ličnog iskustva i iz iskustva bliskih prijatelja) da su gazde totalni izrabljivači. Tu se već radnici smjenjuju kao na traci.

    Taksisti mogu do 500-600€ da izvuku, pretpostavljam da nijednom frizeru nije krivi dio, a zanatlije vrlo pristojno zarađuju.
    Last edited by skobalj; 08-04-12 at 19:13.

  20. #20
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    U Srbiji imaju dobar sajt za istrazivanje plata.
    http://www.istrazivanjeplata.com/
    Eto dobre ideje za nekog kod nas da odradi slicno.

  21. #21
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    U Srbiji imaju dobar sajt za istrazivanje plata.
    http://www.istrazivanjeplata.com/
    Eto dobre ideje za nekog kod nas da odradi slicno.
    Odlican sajt. Valjalo bi i kod nas jedan aktivirat.

    Izvinjavam se moderatorima što aktiviram temu staru više od godinu dana, ali nema smisla otvarati novu kad je većina cifara iz teme manje više ista. Možda manje poslije ovih kriznih mjera.

    Znam barem pet inženjera elektro struke koji rade za minimalac od 250€ (ako me ne lažu), a stvarno ima i onih koji su dogurali do 500€ i da su srećni.
    Jer našoj zemlji ne trebaju inženjeri, mi ionako ništa ne proizvodimo, samo primjenjujemo uvezene ideje, a za to je dovoljna srednja škola.
    Našoj zemlji trebaju MENADŽERI, mogli bismo da ih uvozimo koliko nam trebaju.
    Last edited by Kliker17; 22-10-13 at 22:38.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  22. #22
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    461
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Profesori na ekonomskom fakultetu od 2500-3500e.
    Everything that kills me, makes me feel alive :)

  23. #23
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,585
    Thanks Thanks Given 
    7,516
    Thanks Thanks Received 
    4,583
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    Odlican sajt. Valjalo bi i kod nas jedan aktivirat.

    Izvinjavam se moderatorima što aktiviram temu staru više od godinu dana, ali nema smisla otvarati novu kad je većina cifara iz teme manje više ista. Možda manje poslije ovih kriznih mjera.

    Znam barem pet inženjera elektro struke koji rade za minimalac od 250€ (ako me ne lažu), a stvarno ima i onih koji su dogurali do 500€ i da su srećni.
    Jer našoj zemlji ne trebaju inženjeri, mi ionako ništa ne proizvodimo, samo primjenjujemo uvezene ideje, a za to je dovoljna srednja škola.
    Našoj zemlji trebaju MENADŽERI, mogli bismo da ih uvozimo koliko nam trebaju.
    Nemoj šta zamjerit ali čudno da neko sa tako malo mozga bude elektro inženjer, jer da ga imaju sigurno ne bi za 250e radili...
    #fakenews

  24. #24
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    315
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Mislim da je za inzenjera neki minimum plate koju treba da ima 650€.

    Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

  25. #25
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,417
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    874
    Thanked in
    519 Posts

    Default

    Kod mene u firmu su sledece plate:
    -Direktorima sektora(3 direktora ima) od 700-1000 eura + sluzbeni telefon i auto(samo pojedini)
    -Radnici u fabrici hrane zaradjuju po ucinku od 350 do 1100 eura u sezoni.
    -Radnice u marketima 250-300 eura
    -Radnici/ce u hotelu od 250-350 eura
    -Radnici na gradjevini ako je dnevnica: segrt 20 eura, majstor 40-50 eura. ako je po kvadratu to ne znam tacno.
    -Inzinjeri(nadzornici) na gradjevini oko 550 eura cini mi se.
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Živjeti od plate ;)...
    By starwalker in forum Sve i svašta
    Replies: 145
    Last Post: 06-04-12, 13:53
  2. P:power plate
    By aleksa007 in forum Ostali oglasi
    Replies: 11
    Last Post: 29-04-11, 08:43
  3. Plate u regionu
    By Ćipur in forum Politika generalno
    Replies: 247
    Last Post: 14-06-10, 08:45
  4. Power plate!??
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Ženski kutak
    Replies: 10
    Last Post: 30-11-09, 20:34
  5. Power Plate
    By mandy in forum Ženski kutak
    Replies: 12
    Last Post: 25-05-08, 09:24

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •