Page 12 of 70 FirstFirst ... 289101112131415162262 ... LastLast
Results 276 to 300 of 1741

Thread: Zasto ste otisli u drugu zemlju?

  1. #276
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    747
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Ima li ko iskustva sa iseljenickim vizama za Australiju? Kakva je procedura, ustvari moze li se uopste dobit?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #277
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Izbjeglicki kamp Konik
    Posts
    43
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Vrijedi li studirat i vucarat se po studija u inostranstvu? Konkretno Njemacka - Keln, mada ne iskljucujem ni ostale zemlje, gradove.. Dje je najbolje otic?

  3. #278
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    On živi u Dženetskoj Americi gdje je sve idealno. Hvala murici što se nađe neko ko mu je komšija da kaže par riječi o tom idealu koji Ego... prosipa
    Zar je toliko lose kad je covjek zadovoljan svojim zivotom? Boli kad naidjete na nekog takvog?
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  4. #279
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sirenita View Post
    Zar je toliko lose kad je covjek zadovoljan svojim zivotom? Boli kad naidjete na nekog takvog?
    Ne boli nikog kad neko živi dobro neka mu je kako on poželio "od svačijeg dobra, samo dobro". Ponavljam, što se hrabrosti tiče(otići negdje grlom u jagode) prema Egu svako poštovanje.
    Ali može se neko navući na priče o raju pa kad dođe tamo i pita gdje je mojih 100k godišnje ? obući će mu košulju ekstra dugih rukava i dati mu dio raja kojeg je pročitao na CdM-u - besplatan smještaj i hranu

    I onda se pojavi Egov komšija "-The_Cl|mber" i da im malo realnije viđenje(da ne kažem ****** se u Egove dosadašnje postove na ovom topic-u), samo je Ego... glasniji pa njegove riječi ostanu u glavama čitalaca dok je"-The_Cl|mber"napravio jedan post valjda se vodeći onom starom "pametnom je i jedna dosta".


    Od svih osoba koje znam da su otišle negdje van najgore su prošli oni koji su otišli u USA dok je onima koji su otišli za Švedsku,Australiju,Kanadu odlično.


    E sad, drugo je ako dođeš na gotovo tj. ako te već čeka dobar posao,smještaj i državljanstvo
    Last edited by Rakun; 02-08-12 at 07:05.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #280
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PAkit0 View Post
    Vrijedi li studirat i vucarat se po studija u inostranstvu? Konkretno Njemacka - Keln, mada ne iskljucujem ni ostale zemlje, gradove.. Dje je najbolje otic?
    Toooo, Evropa
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #281
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PAkit0 View Post
    Vrijedi li studirat i vucarat se po studija u inostranstvu? Konkretno Njemacka - Keln, mada ne iskljucujem ni ostale zemlje, gradove.. Dje je najbolje otic?
    Ne ,vala, nista ... Menadzment u Bijelo Polje je zakon !!!
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  7. #282
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,186
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PAkit0 View Post
    Vrijedi li studirat i vucarat se po studija u inostranstvu? Konkretno Njemacka - Keln, mada ne iskljucujem ni ostale zemlje, gradove.. Dje je najbolje otic?
    znam od ljudi koju su studirali u Frankfurtu i Kelnu da im je odlicno bilo, bile to cijele studije ili samo magistarske
    Me, myself and I

  8. #283
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ne boli nikog kad neko živi dobro neka mu je kako on poželio "od svačijeg dobra, samo dobro". Ponavljam, što se hrabrosti tiče(otići negdje grlom u jagode) prema Egu svako poštovanje.
    Ali može se neko navući na priče o raju pa kad dođe tamo i pita gdje je mojih 100k godišnje ? obući će mu košulju ekstra dugih rukava i dati mu dio raja kojeg je pročitao na CdM-u - besplatan smještaj i hranu

    I onda se pojavi Egov komšija "-The_Cl|mber" i da im malo realnije viđenje(da ne kažem ****** se u Egove dosadašnje postove na ovom topic-u), samo je Ego... glasniji pa njegove riječi ostanu u glavama čitalaca dok je"-The_Cl|mber"napravio jedan post valjda se vodeći onom starom "pametnom je i jedna dosta".


    Od svih osoba koje znam da su otišle negdje van najgore su prošli oni koji su otišli u USA dok je onima koji su otišli za Švedsku,Australiju,Kanadu odlično.


    E sad, drugo je ako dođeš na gotovo tj. ako te već čeka dobar posao,smještaj i državljanstvo
    Bas lijepo od tebe sto razmisljas o toj djeci koja se mogu navuci na pricu o raju, ali nemoj toliko da brines, niko ne vjeruje u raj dok ga ne vidi.
    Imas bogatog i siromasnog komsiju, pozitivnog i negativnog, zadovoljnog i nezadovoljnog... Drugim rijecima - sve je to individualno.
    Ovi fenomeni iz poslednje recenice nemaju vremena za forume, vjeruj mi.
    Pusti covjeka da uziva u svom zivotu, pa cak i onda kad se tebi cini da on svijet posmatra kroz ruzicaste naocare. Hvala Bogu da jos ima takvih.
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  9. #284
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    U kuću(i)
    Posts
    7,346
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    165
    Thanked in
    124 Posts

    Default

    Ajde da se upisem... Drug je sa svojih 6 godina posao u NY. Roditelji jos prije. Tamo je i faks zavrsio. Berkli. Cak se posjedovao i neki privatni posao.

    Vratio se ovdje, iako je americki drzavljanin... Kad mu spomenes taj USA san skoci ti za oba oka. Usudjuje se da kaze da je odje 900e sladje nego tamo 5000 dolara.

    I sve da nije vece, a skoro da je i to, definitivno je sladje.

    Ako nista drugo, velika je vjerovatnoca da ces u tako velikom gradu raditi po cio dan, svaki dan, nakon faksa godinama imati po 5-6 dana odnora godisnje, voziti po dva sata do posla, i toliko nazad...

    Sad kod nas, u nekim zdravijim firmama, imas 25 radnih dana odmora + vikendi...

    A pitajte neke direktore, nase ljude, koji rade u firmama sa stranim kapitalom, u CG: Pa nikad im teze nije padao zaradjeni novac...

    Ukoliko je cifra stvarno sve u zivotu, onda pravac USA, i bice ili dza ili bu. Tesko sredina. Cesce losiji dio od ovog dza ili bu, a nesto nisam siguran koji predstavlja losiji dio.
    Last edited by Mr_Gospodin_Signore; 03-08-12 at 21:24.

  10. #285
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by -The_Cl|mber- View Post
    a brate oli mi reci kako posle 10 dana si dobio $75000 da i ja dodjem tamo.. Zivim u NY 8 godina, zavrsio sam jedan od najboljih fakuteta u NY i ne primam toliko plati na godisnjem nivou. Tako ne zelim da kazem neshto ali ne prdi svega ti. Kakav porez 40% bolan? o cemu ti to prichas? Kako moze porez na srednju i siromasnu klasu da bude porez 40%? Svaka drzava placa drugaciji porez. Florida ne placa federalnu i state taxu, kao i Delaware. Porez za bogate shto znachi ko zaradjuje preko 250 000 je drugachiji.

    Otishao sam u srednju shkolu i jebiga odoh na fax odje i ostadoh, mada ne mogu da kazem da necu da se vrnem dolje.

    Da Rakun nije potencira nebi ni vidio ovaj post.

    Kako se ponashash nije ni cudo sto takvo iskustvo imash. Mozda bi treba malo promijeniti pristup? Al to ti sam treba da vidish.

    Ja ti nemam ni jedan fakultet, ali sto imam dugogodisnje iskustvo steceno radom. A to je ono sto se odje cijeni, odje sa diplomom (ako je nemosh potkrijepiti sa iskustvom) nemosh mnogo ucinjet. Najsmjesnije je da me do sad niko nije ni pita za diplomu ili skolu jer bi bilo komicno posto imam samo Bravarsku i to sa jedva prelaznom ocjenom 2(i to su mi jedva dali u CG).

    Moja ti je preporuka da naucish da se ponashash bolje. Ljudi po ponasanju donose dosta zakljucaka. Nemosh ih kriviti zbog toga.


    A vezano za ljude koji9ma je u CG bolje...

    Cini mi se da u CG dostina vole trenutnu situaciju jer ne moraju da rade nista. I kad odu nedje onda vide kako se puno radi i onda im to tesko pane.

    Meni nije, jer volim ono sto radim. I dosta ga puta radim za Dzabe.

    Lijenstina je ka bolest. Napadne covjeka i on se umrtvi. Mozak mu zakrzlja, tijelo isto tako... i samo problemi nastaju od toga.

    Nema nista ljepse no kad se covjek dobro naradi pa fino zaspe i zadovoljan je svojim trudom.

    Ali kad oboli covjek od lijenstine onda mu se rad cini toliko naporan i nesnosan da ga ubije u pojam.

    No dosta o psihologiji, ima o tome mnogo boljih informacija sto je civilizacija sakupila do sad.

  11. #286
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sirenita View Post
    Bas lijepo od tebe sto razmisljas o toj djeci koja se mogu navuci na pricu o raju, ali nemoj toliko da brines, niko ne vjeruje u raj dok ga ne vidi.
    Kao što možeš pročitati mnogi ovdje upravo vjeruju da je to raj
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #287
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Vala neću napisati ništa novo što već nije napisano na ovu temu, ali stvarno ne mogu razumjeti da neko može da napušti ovu zemlju, zemlju đe se rodio, odakle su mu roditelji, i odakle su mu preci koji su za ovu istu zemlju krv prolivali (ovo je već ofucano ali stvarno je tako)...

    Moj prađed je otišao za Ameriku kad se masovno išlo, radio je u rudnicima, vratio se nakon 10 godina i kupio imanje u brdo, obični krš i draču... I nije bio jedini... Zamislite samo kakva je ta ljubav prema domovini bila kad su se ljidi nakon godina i decenija vraćali i kupovali razne čuke i planine...

    Kažu da je život bolji u Americi, Kanadi, Australiji i slično... Tačno je da je sistem bolje organizovan, gradovi su sređeniji, ulice čistije, sami standard je veći nego kod nas... Ali taj standard nije daleko veći, čak i ti ljudi koji uspiju žive možda za nijansu bolje nego što bi živjeli ovđe uz isti rad i trud...Svako ko je otišao u inostranstvo kaže da su primanja veća nego kod nas, ali i da se radi mnogo više nego kod nas... Oni iskreniji će priznati da bi uz isti rad i trud u Crnoj Gori živjeli skoro isto, da bi voljeli da se vrate... A mnoge ne zadržava to što se kod nas živi loše nego neki drugi razlozi, prije svega porodica, đeca koja su rođena u toj stranoj zemlji i slično...

    Znam dosta ljudi, uglavnom trgovaca koji su u Crnoj Gori uspjeli da naprave posao, razviju biznis, i sada zarađuju na desetine hiljada eura godišnje...Zajedničko za skoro sve njih je da su bili puka sirotinja koja je počela da radi od malih nogu i mukotrpim radom, sa svojih 10 prstiju uspjela da stvori to što danas ima... Ponavljam, sami su to stvorili, bez ičije pomoći, bez zaleđa, baz DPS kartice, bez vezica i podvezica....

    Ja sam ovđe zadovoljan i što neko napisa, neću da tražim leba preko pogače... Fakultet sam završio u roku, sa solidnim prosjekom... Našao sam državni posao bez ikakvih veza (zvuči nevjerovatno ali je stvarno tako), stalno se usavršavam i nadam se da ću još napredovati, pa makar za jedno 15 godina... Plata mi je nepunih 550 eura, ili da budem precizan, za ovaj mjesec 532 eura, naravno neto... Može se reći da po primanjima spadam u neku srednju ili čak višu srednju klasu... Imam kao neki privatni poslić đe godišnje uzmem 1500-2000 eura...Ne plaćam stan već imam svoj krov nad glavom (za to ću zahvaliti roditeljima koji su takođe u Crnoj Gori uspjeli nešto sami da zarade) i živim kolko tolko fino... Svakako da bih kao momak volio da imam neke stvari, da pođem sa đevojkom na odmor upravo u inostranstvo, barem jednom godišnje, da vozim bolji auto, imam veći stan i sl... Ali opet kažem, ne valja se žalit...
    Sa druge strane kad pogledam, na posao sam od 8 do 4 ali izađem oko 3 ipo... Ko mi brani da poslije podne vozim taxi... Jeste da bih radio neđe do ponoći ali bih izgurao taman još jednu platu...
    Ili da recimo krečim? To znam da radim a i nije previše teško... Svaki dan poslije posla bih mogao da okrečim po jedan stančić...
    Mogao bih da naučim da postavljam keramiku, gledao sam kako se to radi, nije neka velika filozofija, za nekoliko mjeseci bih postao expert...
    Uz ta dodatna primanja, mogao bih da živim bolje nego 95 posto tih u inostranstvu... Naravno, stvar je u tome što sam lijen, na neki način bi mi to bilo prećerano, ispod časti... Kao i većini Crnogoraca...


    Pogledajte samo koliko je momaka od 25 godina od 2 metra i 120 kila, koji vise ispred ulaza i kukaju kako ne mogu posla naći, kako je država nikakva, kako se na stranu živi bolje... Za to vrijeme, Srbi, Bosanci, Albanci dolaze da rade, makar sezonski, po građevina, kafića, plaža, za platu, što fiksnu, što sa bakšišem od 800 eura... Ali, to su poslovi ispod časti, koje je sramota radit, to je za neke druge ljude... A nije sramota tražiti majci svako jutro 2 eura za kafu i sendvič i eventualno tiket...

    .Međutim, ovi koji pođu u inostranstvo, odiranje od rada i dodatne poslove shvataju kao sasvim normalnu stvar... Za njih je normalno da rade 12 sati dnevno, 6 dana u neđelju... I naravno uspjeh im je što imaju stan i auto za koji će da deru narednih 20 godina... Onda jade i odvajaju cijele godine da dođu ovamo na odmor, dok im naš debilni narod zavidi na toj šminki i foliranju...
    Sjetite se samo žene koju je udario auto prije neku godinu u Crnoj Gori, đe je bila na odmor, a navodno je radila i živjela u Americi... Na kraju se ispostavilo da nije imala nikakv posao već da je bila beskućnik... Naravno, ovamo su smatrali da je žena ostvarila snove...

    Pošto sam previše odužio post, evo da skratim: ja mogu da razumijem da odlaze ljudi za koje ovđe stvarno nema mogućnosti da se razviju i iskažu svoj potencijal, njima neka je sa srećom... Ali one sa završenom osnovnom, srednjom školom, raznim zanatima koji odlaze u inostranstvo samo da bi drali, i koji još pljuju po državi đe su rođeni, prezirem iz dna duše... Ti jadnici ne žive nego životare u zemlji đe će cijelog života, bez obzira na demokratiju i jednakost, da budu stranci, imigranti... i to sve radi za nijansu većih primanja...
    A neke stvari se ne mogu kupiti...
    Last edited by karamazov; 04-08-12 at 01:26.

  13. #288
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Definitivno je sve stvar sopstvenih mjerila i ciljeva.

    Da u CG nema onih koji su zadovoljni nebi bila tu dje je.

    Ali ko i u zivotu, nije sve sto nam pricinjava zadovoljstvo dobro za nas.

    Vrijeme je najbolje resheto. Pokazace sto je valjalo a sto je bilo trulo.

  14. #289
    Join Date
    May 2004
    Location
    New York, New York, United States
    Posts
    1,085
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hahah. Pricaj ti bajke tamo dje si naucio nemoj svega ti da nama odje valjas pricu kako je i sta? Trenutna situacija u usa da ne mogu obrazovani ljudi nrp. Ko jao da dobiju dobar posao, Pa zamisli kako je ljudima bez diplome. Ponasanje najbolje je da mi ti naucis kako da se ponasam ajde ne prdi svega ti.
    ------------------
    Niksic-Crnogorski Detroit

  15. #290
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    ... Ali one sa završenom osnovnom, srednjom školom, raznim zanatima koji odlaze u inostranstvo samo da bi drali, i koji još pljuju po državi đe su rođeni, prezirem iz dna duše... Ti jadnici ne žive nego životare u zemlji đe će cijelog života, bez obzira na demokratiju i jednakost, da budu stranci, imigranti... i to sve radi za nijansu većih primanja...
    A neke stvari se ne mogu kupiti...
    Neka svak ide dje misli da je bolje i neka proba sve sto misli da moze uraditi, a ti koji pljuju po svojoj drzavi ne zasluzuju nista vise od prezira. Nije da nijesu uspjeli, uspjeli su svako jer dok bili kući bili brabonjak, a tamo su balega.

  16. #291
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,073
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Verovatno da pobegnu od ove bede i pokusaju uspet...

  17. #292
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sceko View Post
    Verovatno da pobegnu od ove bede i pokusaju uspet...
    A sto ce ovi kad ostanu nasamo bez te bijede? Sa kime ce se tjestiti onda?

    Njima treba bijeda blizu, da bi vidjeli i rekli: Blago meni ja nisam ko ovi.

    Ali ne trebaju da se brinu, blizu su. Bijeda im se nece udaljiti nek se ne plashe. Zagrlila ih je obijem rukama.
    Last edited by Ego_and_his_own; 04-08-12 at 10:13.

  18. #293
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ja ne volim lopove, kad smo vec kod prezira.

    A posebno one koji kradu ne da se prehrane no da se preiju.

    Ti su mi najgadniji.

    A kad tome dodash da su pokrali svoj narod i zemlju a foliraju se da su vele-ovo ono.... Glib!

    No pustite taj gadluk, ajmo nesto lijepo i korisno da recemo ljudima koji oce malo svijeta da vide, da bi mogli bolje mjere sebe da postave.

  19. #294
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vecina shto iz CG posecuje ovaj forum nije bash slika normalnih ljudi koje sam video u CG. Tako kad su dobili vize dosta ih je sa sjevera "opalilo" u njemacku/shvajcarsku/luksemburg da rade na crno. Da pitamo druge da li bi otishli reklo bi 80% da bi, ali ih je strah kako i shta i da ce puno raditi...
    Naravno vecina po CDM je neka srednja klasa od 500e plate, i kao srednja intelektualnija klasa se osjecaju uvrijedjeno da im neko kazhe da za isti posao chak sa 8 sati radnog vremena(samo se teshite da odje rade vishe, zabluda) zaradjuje 2500 neto(naravno cijene iste) . Da bi odbranili svoju odluku se mora malo zavaravati i kao reci sa drugim poslom blabla kad bi radio josh 5 sati, ali to odje niko kog znam ne radi u njemackoj. Mozhda nedje u americi kod robovlasnika nekih, ja odbijam posao ako mi kazhu da prekovremeno mora. Moji roditelji srednja klasa su zazhalili shto nisu otishli, imali bi sada za te poslove shto rade u CG 2 kuce i jedan bazen. Ljetovanje na majorki ili u CG sa dubljim budzetom. Zato shto sistem vrijednosti funkcionishe - samo zato bi otisho. Da ne gledam da neki mesar ili pizza majstor ima vishu ili istu platu. Jer oni treba da rade za mene, zashta radim stresniji posao sa mozgom.

  20. #295
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by West View Post
    ... Da ne gledam da neki mesar ili pizza majstor ima vishu ili istu platu. Jer oni treba da rade za mene, zashta radim stresniji posao sa mozgom.
    Viđi druže, nemoj se uvrijediti, ali na osnovu toga kako si sročio ovaj post, ja nešto ne bih rekao da radiš neki intelektualni posao, tj neki stresniji posao sa mozgom...
    I nemoj molim te da potcjenjuješ mesare i pica majstore, da nijesu vrijedni i sposobni, ne imali to što imaju... Ko god radi vrijedno i pošteno, neka mu je srećno,okle god da je...

    Pošto znam ljude koji su otišli u Njemačku trbuhom za kruhom, niko od njih mi nije rekao da su ga plaćali da bi sjedio, nego je svaki morao dobro da odere rtenicu...
    A odlazak u inostranstvo je bio profitabilan prije nekih 10-15 godina, kada je tamo prosječna plata bila 5000 DM ili $, a ovamo 250 DM...
    Danas, ne bih baš rekao...
    I sve da je ova tvoja računica tačna, da su cijene iste a neto plata tolika (znam da nije, al ajde), za dvije kuće sa bazenom i ljetovanja na MajorCi čovjek treba da radi nekih 20-30 godina, maltene cijeli život da provede u tuđini...

    Nego,pušti roditelje, imaš li ti u CG dvije kuće i bazen? Ako nemaš, jel razlog tome visina zarade, kratki vremenski period koji si proveo u Njemačkoj ili to što nijesi nešto previše vezan za domovinu?

    U svakom slučaju, drago mi je što si uspio da pronađeš svoje mjesto pod suncem, ali meni je, kao tek svršenom intelektualcu sa tom platom od 500 eura ipak draži ostanak u CG... Nekako, kad sjednem na trg da popijem kafu, bačim pogled na grad u kome sam odrastao i čujem naš jezik, meni je srce puno, i to ne bi moglo da kupe ni kuće, milioni, Majorke i bazeni...

    Nego, čitajući ove ranije postove, rekao bih da ljudi inostranstvu nalaze posao čim puknu prstima, sve je bajno i sjajno, puno kuća i bazena...
    Ali isto tako, nešto ne pročitah da se neki dobri Samarićanin (a ima masu dobročinitelja koji su pronašli Boga i koji čine razna dobra djela) ponudio da čovjeku koji dolazi iz iste zemlje kao i oni, pronađe posao (kad ga več ne fali), smještaj, barem dok ne stane malo na noge, dok ne skupi za kuću i bazen (onaj mali 8 sa 4)... Pa ljudi smo majka mu stara...
    Last edited by karamazov; 16-08-12 at 23:59.

  21. #296
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Interesantna stvar, došao jedan čovjek, gasterbajter, koji nakon toliko godina u Švedskoj nema ni kuće ni bazene, već živi kao podstanar sa familijom u jedan ćumez, na odmor u rodno mjesto...

    Naravno, donose se pokloni, familija mu skockana, zlatna kajla oko vrata (čovjek još živi u 90-im)... Ali opet, njegov rođeni brat, koji je ostao u CG, i koji je od njega 10 godina stariji, izgleda 15 godina mlađi... Malo čudno, kad se pogleda standard i kvalitet života...

    Nego, kad je vidio da se nešto radi, baš kod kuće đe se podigao, i koje je sad sasvim lijepo mjesto, umjesto da se raduje, on od muke nije mogao da progovori...
    Sa druge strane, kad vidi nešto neuredno i nesređeno, oči mu se zackle i izbulje, čovjek pane u delirijum i onda počne priča, " kod nas je ovo sređeno ovako, ono onako, nema ovoga, nema onoga..."

    Nekako mi je to svojstveno za ove što žive u " boljem svijetu"... Kao da uživaju, kao da se hrane kad je ovamo loše...

  22. #297
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Moram priznati da je lijepo kada si kuci, dobijes temperaturu i cijela porodica te pazi, masira, obmotava krpama natopljenim alkoholom, a ti se osjecas kao malo dijete, od nekih 3,4 godine

    Nije sve u novcu, a kamoli u bazenima...
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  23. #298
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Pošto znam ljude koji su otišli u Njemačku trbuhom za kruhom, niko od njih mi nije rekao da su ga plaćali da bi sjedio, nego je svaki morao dobro da odere rtenicu...
    A odlazak u inostranstvo je bio profitabilan prije nekih 10-15 godina, kada je tamo prosječna plata bila 5000 DM ili $, a ovamo 250 DM...
    Danas, ne bih baš rekao...
    Bogme ako si inzinjer ili ljekar one CG plate od 500eura izgledaju kao neka uvreda u odnosu na 2500eura ili vishe shto bi imao u njemackoj. Ti sigurno mislish neke bez shkole na gradilishtu. Ako ti je 5 puta veca neto plata neisplativa onda neznam. Cijene u kaficima i radnjama su iste. Stanovi u vecini gradova chak isto ko u CG po kvadratu.
    Ali shvatam te nekako se moraju nalazit argumenti za odluku neodlazhenja tamo. Ali ko shto onaj prije reche rad od jutra do uveche nije jer ponavljam da neznam nijednog inzinjera koji radi vishe od 8 sati na dan. A za nenalazhenje posla cu smatrati u zemlji ispod 5% nezaposlenosti da to nije problem ako znash svoj posao.
    Izgleda da srednja klasa koja je odje po CDMu smatra da im je 500e dosta, jer znam mnogo ljudi bez fakulteta shto su otishli i pokushaju danas po nekih azila i rada na crno da ostanu odje. I srecno sa pizza majstrima, i nek ubuduce tako radni i vrijedni uvijek imali u CG vece plate od ljekara i inzinjera. Ja to ne bih ochima mogo gledat.
    Last edited by West; 17-08-12 at 09:14.

  24. #299
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ja samo ne znam u kakvom imaginarno svijetu vi zivite dje ispade da nijedna dusha ne radi duze od 8 sati na dan ni odje ni po svijetu .................
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  25. #300
    Join Date
    May 2007
    Location
    Nemacka
    Posts
    756
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sparco View Post
    ja samo ne znam u kakvom imaginarno svijetu vi zivite dje ispade da nijedna dusha ne radi duze od 8 sati na dan ni odje ni po svijetu .................
    Cak shta vishe. Znam vishe inzinjera koji u CG ili ex Yu rade vishe od 8 sati. Dok odje u njemackoj uglavnom po tarifnom ugovoru to ne morash i ne radish.

Page 12 of 70 FirstFirst ... 289101112131415162262 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 25
    Last Post: 06-04-13, 18:40
  2. IZVOZ auta iz CG u neku drugu zemlju
    By cvxcomputers in forum Automobilizam
    Replies: 12
    Last Post: 06-07-11, 13:37
  3. K: maticnu ASUS M2N, ili neku drugu am2
    By alien in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 31-07-10, 11:50
  4. Farbanje u drugu boju ?
    By JOLE in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 66
    Last Post: 17-05-10, 21:21
  5. Fenixu drugu mome
    By montenegrina in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 13
    Last Post: 29-05-08, 23:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •