Page 1 of 70 123451151 ... LastLast
Results 1 to 25 of 1741

Thread: Zasto ste otisli u drugu zemlju?

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default Zasto ste otisli u drugu zemlju?

    Da li bi se vratili i pod kojim okolnostima?

    Iskreno...
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Naravno da bi se vratio kada bi bilo ispunjeno barem 70% materijalnih potreba koje u pecalbi ostvarujem.
    30% popusta za CG je posljedica sto sva moja sira porodica zivi tamo. Da su oni ovdje, vjerovatno ne bih ni pomisljao na povratak.
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja imam jedno kontra pitanje.

    Kako poći iz CG vani? Mislim na sređivanje radne dozvole (vize), nalaženje posla (diploma 4godišnjeg CG fakulteta), itd.
    Globetrotting

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    PG-HN
    Posts
    12,103
    Thanks Thanks Given 
    605
    Thanks Thanks Received 
    100
    Thanked in
    60 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Ja imam jedno kontra pitanje.

    Kako poći iz CG vani? Mislim na sređivanje radne dozvole (vize), nalaženje posla (diploma 4godišnjeg CG fakulteta), itd.
    Pridruzujem se pitanju
    No soy el mejor del mundo, pero creo que no hay nadie mejor que yo.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    I wait in the rye
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Ja imam jedno kontra pitanje.

    Kako poći iz CG vani? Mislim na sređivanje radne dozvole (vize), nalaženje posla (diploma 4godišnjeg CG fakulteta), itd.
    U Italiju mozes samo kao student. To ti je ujedno odgovor i na 2. pitanje: upises master, pa doktorske studije. Nakon toga, malo se aktiviras (konferencije, kontakt sa asistentima, profesorima, net) i posao to ne gine. Prvo moras raditi za nekog, da bi dobio radnu dozvolu na 5 godina. Nakon tih 5 godina, mozes i otvoris svoj biznis i dobijes jos jednu radnu dozvolu, opet na 5 godina.

    E, poslije svega toga, ako si bio dobar i imas srece, mozda dobijes drzavljanstvo.

    Ima i drugi nacin. Dodjes i ozenis se. Crnogorsko krsno momce vala moze probrat.

  6. #6
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,621
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pozdravio bi se,posa bi i nikad se ne bi vratio !

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by slope666 View Post
    Pozdravio bi se,posa bi i nikad se ne bi vratio !
    Mislim da bi prvo morao da odgovoriš na ona moja pitanja da bi ovo uradio!
    Globetrotting

  8. #8
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MorellaPraga View Post
    U Italiju mozes samo kao student. To ti je ujedno odgovor i na 2. pitanje: upises master, pa doktorske studije. Nakon toga, malo se aktiviras (konferencije, kontakt sa asistentima, profesorima, net) i posao to ne gine. Prvo moras raditi za nekog, da bi dobio radnu dozvolu na 5 godina. Nakon tih 5 godina, mozes i otvoris svoj biznis i dobijes jos jednu radnu dozvolu, opet na 5 godina.

    E, poslije svega toga, ako si bio dobar i imas srece, mozda dobijes drzavljanstvo.

    Ima i drugi nacin. Dodjes i ozenis se. Crnogorsko krsno momce vala moze probrat.
    Nema se para za studije tamo, a i još manje za ženidbu!
    Globetrotting

  9. #9
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    I wait in the rye
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Jes' posto su preskupe. Lagano dobijes stipendiju, a i ako je ne dobijes, godina ti je 400e.

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    kako 400 eura? Pričaj mi malo o tome? Možeš i na pm?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    I jos toliko minimum za troskove zivota mjesecno, ako ne i vise.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    I wait in the rye
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Troskovi zivota nisu skuplji no u CG, vjeruj mi. S tim da ne mozes da kafenises po cijeli dan kao u CG, i moras da naucis da motas duvan, ako pusis. Plus upoznajes mnogo super ljudi sa svih strana svijeta, imas mnogo vise prilika da ostvaris sve sto zelis, pa i da zaradis novac.

    Zvoncice, pitaj na PM sve sto te zanima

  13. #13
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,621
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Mislim da bi prvo morao da odgovoriš na ona moja pitanja da bi ovo uradio!
    pa normalno,kad bi sve sredio sto si gore naveo..

  14. #14
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    719
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    rodila sam se u CH i odlucila da malo prodjem neko vrijeme u CG.pa kad sam vidjela da tamo sve "u rikverc" ide.srecna sam sto sam se vratila u rodnu zemlju.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Budva
    Posts
    4,809
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja bi vrlo rado krenuo neđe vanka, ako me oće iko . A vratio bi se , hm, kao Ezel, u Bentley-a sa vozačem i top sekretaricom .

    Sad ozbiljno, kad bih mogao da nađem posao, naravno da bih krenuo, a vratio bi se samo sa dovoljno novca da ovdje mogu da živim normalno.


  16. #16
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    211
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JOLE View Post
    Ja bi vrlo rado krenuo neđe vanka, ako me oće iko . A vratio bi se , hm, kao Ezel, u Bentley-a sa vozačem i top sekretaricom .

    Sad ozbiljno, kad bih mogao da nađem posao, naravno da bih krenuo, a vratio bi se samo sa dovoljno novca da ovdje mogu da živim normalno.
    malo je tih sto odu da zarade pa se onda vrate. jos je manje tih koji zarade. nije ka nekad u njemacku kad se islo.
    u cg povratka nema dok se stvari ne usklade tako da nam djeca mogu imat bolju buducnost. ljepse zemlje na svijet nema, ljepse hrane na svijet nema, ljepsih ljudi na svijet nema, ali nam je ekonomija medju grdjima.
    i na zapad ima siromastva, i losih ljudi, i lose politike, i nacionalizma, ali ono sto neki nasi ljudi imaju, na ovim zapadnjackim prostorima, se godinama gradilo. zato se moze rec da "imaju" jer su to stekli i to jako tesko. a i to sto imaju nije dovoljno da obezbijedi generacije. taj koji dodje na zapad, dobro ce se pomucit.

  17. #17
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    719
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by situser View Post
    malo je tih sto odu da zarade pa se onda vrate. jos je manje tih koji zarade. nije ka nekad u njemacku kad se islo.
    u cg povratka nema dok se stvari ne usklade tako da nam djeca mogu imat bolju buducnost. ljepse zemlje na svijet nema, ljepse hrane na svijet nema, ljepsih ljudi na svijet nema, ali nam je ekonomija medju grdjima.
    i na zapad ima siromastva, i losih ljudi, i lose politike, i nacionalizma, ali ono sto neki nasi ljudi imaju, na ovim zapadnjackim prostorima, se godinama gradilo. zato se moze rec da "imaju" jer su to stekli i to jako tesko. a i to sto imaju nije dovoljno da obezbijedi generacije. taj koji dodje na zapad, dobro ce se pomucit.
    ovo prvo ima ali ne kao kod vas.losih ljudi ima svugde.(ovo ti je bzv bilo) ovo drugo boldovano da nije toliko jadno bilo bi smijesno.ovo trece (sto se tice hrane)objasni.jer nisam okusila tamo Bog zna kakvu hranu,sem sto je previse "zauljana" .a sto se tice "ljepih ljudi" podji u juznu ameriku pa ces vidjet.mada to je nebitno u ovoj prici.sav ovaj tvoj "post" mi je totalno nebitan.neznam sto i odgovoram njemu.

  18. #18
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JOLE View Post
    a vratio bi se samo sa dovoljno novca da ovdje mogu da živim normalno.
    Svo bogastvo svijeta ti ne moze nadoknadit osjecaj zivljenja u normalnoj i sredjenoj zemlji. Vele da kad podjes u inostranstvo dozivis 'kulturni sok', a ja kad god podjem osjecam se kao medju svoj narod. Kad se vratim u CG, svom silinom me strefi kulturni sok i kad vidim u kakvoj sredini obitavam. Zato kazem, kad se naviknes da budes u normalno okruzenje, tesko da se mozes prebacit s konja na magarca, pa koliko god para da imas.

  19. #19
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Switzerland
    Posts
    1,932
    Thanks Thanks Given 
    62
    Thanks Thanks Received 
    83
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    isto ka jole (kad bi se napunio para), mada je mojsije u pravu
    Nisam Argentinac mada kazu da sam k'o Caniggia
    Znam Maradonu i sa njim cesto fudbal igram

  20. #20
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MorellaPraga View Post
    Troskovi zivota nisu skuplji no u CG, vjeruj mi. S tim da ne mozes da kafenises po cijeli dan kao u CG, i moras da naucis da motas duvan, ako pusis. Plus upoznajes mnogo super ljudi sa svih strana svijeta, imas mnogo vise prilika da ostvaris sve sto zelis, pa i da zaradis novac.

    Zvoncice, pitaj na PM sve sto te zanima
    Hmm, pretpostavljam da nisi zivjela na duze vrijeme u Italiji, te jos nisi svela racune na pravi nacin, al polako ima vremena. Jeste, lijepa je Italija, pogotovo ako si zensko, jos ako si malo ljepuskasta, hrpa komplimenata 'bella, bellissima ecc', okretanja za 360 stepeni, ti ne gine... al od komplimenata se ne zivi, te ajde da se vratimo u stvarnost.

    Ako cemo realno o troskovima zivota, naravno da su znatno veci u odnosu na Crnu Goru. Cijene u supermarketima su duplo vece, isto vazi i za kozmetiku, dok troskove za smjestaj necu ni da spominjem. Da iznajmis samo krevet (posto letto), ne cijelu sobu, treba da das najmanje 250 eura (+ 500 eura depozita), u nekom zabacenom kraju + racuni. I da, s obzirom da mi spadamo u grupu 'extracommunitari' smjestaj uopste nije lako pronaci, zbog italijanskih predrasuda, o kojima cu mozda kasnije. Sto se tice stipendija, one postoje, al nisu dovoljne da vam pokriju troskove zivota (iako bi vam na prvi pogled taj novac izgledao velik), pogotovo jer ce u narednim godinama da progresivno ukidaju procenat datih stipendija, a jos jedan problem je sto iste kasne, te se tesko na njih osloniti. Skolarinu placate simbolicno, al kao sto vec rekoh troskovi zivota su ti koji 'jedu' vas novac, a ne sama skola.

    Zaposlenje u Italiji? Da ostanes ovdje imas sanse ukoliko zavrsis neki njihov fakultet (bar 5 godina), i to ne bilo koji, vec ove malo teze poput medicine, ekonomije, itd. Drugi uslov je da ne budes prosjek, moras da se izdvojis svojim rezultatima, da budes par stepenica iznad prosjecnog Italijana, za sta treba da ulozis ogroman trud jer njihovi fakulteti (malo bolje rangirani -sad ce neko zakolutati ocima ) zaista su teski, al ti za uzvrat pruzaju kvalitetno znanje. Po mom misljenju, ako zelis ovdje da budes dobar student moras da se posvetis samo skoli, jer mahom sve moje kolege koje su pocele da rade part time poslove zapostavili su studije.

    Stranaca je previse u Italiji, i sa razlogom ili bez, veliki broj Italijana ima negativan stav prema njima, bar dok ih ne upozna. Zbog toga, ja nikad ne bih preporucila jednom muskarcu Balkancu, da dodje ovdje ,jer odmah ide u grupu 'extracommunitari', dok zene imaju odredjene povlastice ako su ljepuskaste, al povlastice u smislu da vam konotrolor ne napise kaznu zato sto nemate kartu, ili da vas neko ne vraca milion puta sa saltera jer mu je muka da obavi svoj posao itd (sitne stvarcice). Mada ima i onih koje dodju da parazitiraju u Italiji, trazeci zrtvenog muza , ili mjesto u nekoj diskoteci, sto nije tesko, al cemu to... u tom slucaju, mnogo je ljepse kuci, u svojoj zemlji.

    Pozdrav
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  21. #21
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    nikad i da imam sve uslove, a imam ih, ne bi se vrnuo odje samo da mi se nesto razrijesi i zbogom rupo.............
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  22. #22
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Brijeg od Morace
    Posts
    3,342
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    32
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ThaHool View Post
    Ja imam jedno kontra pitanje.

    Kako poći iz CG vani? Mislim na sređivanje radne dozvole (vize), nalaženje posla (diploma 4godišnjeg CG fakulteta), itd.
    Od razvijenih drzava, jedine koje daju papire na osnovu same strucnosti su: Australija, Novi Zeland i Kanada. Svi oni traze odredjenu diplomu + 3-4 godine iskustva u struci.

    Za Evropu je vishe manje svudje isto, tj nemas sanse da dobijes papire ako nemas ponudu za posao. To je za 99.9% nashih skoro nemoguca misija. Postoji ta opcija sa studijama, ali ona kosta i za nju treba da imas 18 godina a ne 25+.

    U Americi je slicno kao sa Evropom stim sto oni imaju green card lottery. Ako igras svake godine za jedno 10-tak godina vjerovatno je da te i izvucu. Ipak, tamo ima mnogo vishe posla nego u EU, i voljni su da zaposle stranca, pa je i vjerovatnoca za nalazenjem poslodavca veca.

    Uglavnom, moras da kopas po internetu non-stop i vidis dje je tvoja struka deficitarna. Onda apliciras do beskonacnosti, pa dako ubodes nedje.
    'Gdje ce biti nacionalni praznik kada se izvuce bod protiv Estonije, Albanije...'
    V.Drljevic-DAN

  23. #23
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    I wait in the rye
    Posts
    1,434
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Hmm, pretpostavljam da nisi zivjela na duze vrijeme u Italiji, te jos nisi svela racune na pravi nacin, al polako ima vremena. Jeste, lijepa je Italija, pogotovo ako si zensko, jos ako si malo ljepuskasta, hrpa komplimenata 'bella, bellissima ecc', okretanja za 360 stepeni, ti ne gine... al od komplimenata se ne zivi, te ajde da se vratimo u stvarnost.

    Ako cemo realno o troskovima zivota, naravno da su znatno veci u odnosu na Crnu Goru. Cijene u supermarketima su duplo vece, isto vazi i za kozmetiku, dok troskove za smjestaj necu ni da spominjem. Da iznajmis samo krevet (posto letto), ne cijelu sobu, treba da das najmanje 250 eura (+ 500 eura depozita), u nekom zabacenom kraju + racuni. I da, s obzirom da mi spadamo u grupu 'extracommunitari' smjestaj uopste nije lako pronaci, zbog italijanskih predrasuda, o kojima cu mozda kasnije. Sto se tice stipendija, one postoje, al nisu dovoljne da vam pokriju troskove zivota (iako bi vam na prvi pogled taj novac izgledao velik), pogotovo jer ce u narednim godinama da progresivno ukidaju procenat datih stipendija, a jos jedan problem je sto iste kasne, te se tesko na njih osloniti. Skolarinu placate simbolicno, al kao sto vec rekoh troskovi zivota su ti koji 'jedu' vas novac, a ne sama skola.

    Zaposlenje u Italiji? Da ostanes ovdje imas sanse ukoliko zavrsis neki njihov fakultet (bar 5 godina), i to ne bilo koji, vec ove malo teze poput medicine, ekonomije, itd. Drugi uslov je da ne budes prosjek, moras da se izdvojis svojim rezultatima, da budes par stepenica iznad prosjecnog Italijana, za sta treba da ulozis ogroman trud jer njihovi fakulteti (malo bolje rangirani -sad ce neko zakolutati ocima ) zaista su teski, al ti za uzvrat pruzaju kvalitetno znanje. Po mom misljenju, ako zelis ovdje da budes dobar student moras da se posvetis samo skoli, jer mahom sve moje kolege koje su pocele da rade part time poslove zapostavili su studije.

    Stranaca je previse u Italiji, i sa razlogom ili bez, veliki broj Italijana ima negativan stav prema njima, bar dok ih ne upozna. Zbog toga, ja nikad ne bih preporucila jednom muskarcu Balkancu, da dodje ovdje ,jer odmah ide u grupu 'extracommunitari', dok zene imaju odredjene povlastice ako su ljepuskaste, al povlastice u smislu da vam konotrolor ne napise kaznu zato sto nemate kartu, ili da vas neko ne vraca milion puta sa saltera jer mu je muka da obavi svoj posao itd (sitne stvarcice). Mada ima i onih koje dodju da parazitiraju u Italiji, trazeci zrtvenog muza , ili mjesto u nekoj diskoteci, sto nije tesko, al cemu to... u tom slucaju, mnogo je ljepse kuci, u svojoj zemlji.

    Pozdrav
    Da, ja sam svakako dosla u Italiju zbog komplimenata.

    Mozda je u gradu u kojem si ti sve duplo skuplje, ali u Torinu bas i nije. Slazem se da nije prejeftino, ali mene ne kosta vise nego zivot u CG, sam sto, kao sto rekoh, ne mogu da kafenisem, izlazim cesto i sl.

    Za posao se opet ne slazem, jer imam prijatelje koji imaju super iskustva. Ali eto, bice da si ti duze tu, pa bolje znas.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    www
    Posts
    3,049
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sve se na kraju vrti oko toga da ti prvo nadjes posao tamo, pa onda se pocne cimat oko papira.
    A nac posao ovako preko neta je malo poteza stvar, jos kad vide odakle smo...

    Konkretno bi me interesovala UK ili USA, pa mozda cak i ta Australija.
    Globetrotting

  25. #25
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    da i morella probaj drugim poslom otici u ita i naci nesto khm
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

Page 1 of 70 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 25
    Last Post: 06-04-13, 19:40
  2. IZVOZ auta iz CG u neku drugu zemlju
    By cvxcomputers in forum Automobilizam
    Replies: 12
    Last Post: 06-07-11, 14:37
  3. K: maticnu ASUS M2N, ili neku drugu am2
    By alien in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 31-07-10, 12:50
  4. Farbanje u drugu boju ?
    By JOLE in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 66
    Last Post: 17-05-10, 22:21
  5. Fenixu drugu mome
    By montenegrina in forum Rođendani, svadbe, ostalo... :)
    Replies: 13
    Last Post: 30-05-08, 00:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •