Results 1 to 8 of 8

Thread: O ukusima se [ne] raspravlja!

  1. #1
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking O ukusima se [ne] raspravlja!

    O ukusima se [ne] raspravlja!

    Možemo li na osnovu glazbenog ukusa pojedinca dokučiti kakva je on osoba? Vječno pitanje na koje ne postoji pravi odgovor. Pa evo jednog malog priloga debati. Tinejdžersko doba vrijeme je potrage za identitetom, a glazba u tome, naravno, igra značajnu ulogu.
    Klupe, torbe, majice, pa i ina garderoba išarana imenima bendova dovoljno govori tome u prilog. Svoj identitet uvijek definiramo i gradimo u odnosu na tuđi - pa tako kroz glazbu tražimo srodne duše, krug ljudi kojem bismo pripadali, ali istovremeno i gradimo ukus u glazbi po kojem ćemo se razlikovati od drugih. Svi smo rastrzani između želje da se uklopimo u društvo i želje da se pritom ne utopimo u masi.
    Nego - koliko nam glazbeni ukus nekoga govori o tome kakva je taj netko osoba? Paaaa... govori otprilike koliko i stil odijevanja. Dakle - ponešto, ali ne puno toga.
    Uzmimo to ovako: ako znamo da momak X voli izvođače Y i Z, što stvarno možemo na osnovu samo toga zaključiti o njemu? Možemo, možda, pretpostaviti kakvu odjeću nosi (hiphopere se obično prepozna na kilometar), je li povodljiv (ako sluša samo ono što svi drugi slušaju), voli li plesati (ako više voli house od Nore Jones), eventualno na koja mjesta voli izlaziti i slično.
    Međutim, možemo li preko njegovih glazbenih preferencija znati je li škrt ili darežljiv? Posprema li redovito svoju sobu ili živi u neredu? Preferira li neobavezni seks ili duže, smislene veze? Je li radišan ili lijen? Za koju će stranku glasati na idućim izborima? Bi li ostavio prijatelja na cjedilu ili ne? Ako netko ima dobar ukus u glazbi, to ne mora nužno značiti i da je dobar čovjek.
    A opet, pitanje je i što bi to bio 'dobar ukus'. Štoviše, još je važnije pitanje koliko kategorija 'dobrog ukusa' uopće ima smisla!
    Ne postoje čvrsti znanstveni dokazi glede toga što je dobra glazba a što nije - postoje samo manje ili više čvrsti konsenzusi. Koji su ipak samo presjek stavova izvjesnog broja ljudi, a ne neko 'sveto pismo'... Glazba Mozarta i Beatlesa je uvrštena među najveće dosege ljudske umjetnosti, institucionalno priznata kao utjelovljenje vrijednosti koje treba sačuvati i prenositi na buduća pokoljenja. No ako bi ti radije slušao/la Linkin Park ili Christinu Aguileru negoli Mozarta ili Beatlese, tko će te u tome spriječiti? Tko može osporiti ono što ti osjećaš?
    Možemo pronalaziti kakva god hoćemo intelektualna opravdanja za ono što slušamo, ali sve se svodi na niz proizvoljnih unutarnjih mehanizama, instinktivnih emotivnih podražaja koje neki zvuci u nama izazivaju, najčešće mimo naše volje. Ljubav prema glazbi je iracionalna.
    Iako u formiranju glazbenog ukusa sudjeluje okolina, glazbeni ukus je, na kraju krajeva, individualna stvar subjektivnog doživljaja. Svatko sluša ono što sluša iz svojih jedinstvenih, kompleksnih razloga.
    Ako to ne prihvatimo, onda nam preostaju generaliziranja. A kad generaliziramo, možemo uvijek i negativno generalizirati. Kakvi su likovi koji vole cajke? Seljačine što nose deset kila zlata oko vrata i lome čaše gdje god stignu. Partijaneri? Nadrogirani debili s glupim frizurama. Ljubitelji popa? Pasivne ovce koje gutaju sve što im se servira na radiju i MTV-ju. Metalci? Sotonisti koji nikad ne peru kosu. Punkeri? Klošari koji piju jeftino vino po parkovima i tuširaju se svake prijestupne godine. Uvrijedili ste se nekim od ovih opisa? E, onda dvaput razmislite idući put kad poželite o nekome drugome misliti loše samo na osnovu onoga što sluša.
    Također, važna stvar koju treba imati na umu je da postoje različite vrijednosti i različite kvalitete kojima različita glazba teži. Primjerice, Mozart i Beatlesi utjelovili su mnoštvo vrijednosti i kvaliteta - njihova glazba pomicala je granice prihvatljivog, ostvarila velik utjecaj na buduće glazbenike, bila lucidna i inovativna, melodijski i aranžerski kompleksna i tako dalje.
    No, opet, Mozartu se nećeš obratiti ako želiš čuti dobru solažu, a od Beatlesa nećeš očekivati dobru trancersku dizalicu. Različita glazba udovoljava različitim prohtjevima, i za vrednovanje različite glazbe treba posezati za različitim mjerilima! Kad ljudi kritiziraju glazbu koju ne vole, prečesto je kritiziraju na osnovu onoga što bi htjeli da predstavlja umjesto onoga što ta glazba uistinu jest. Žaliti se kako je techno previše repetitivan smisleno je koliko i žaliti se kako je metal previše bučan - to je kao da kažeš: 'Fuj, ova kremšnita nije nimalo slana!'
    Ili recimo: vokali i riječi. Ako tebi smeta bezvezan tekst neke pjesme, nekome drugome to neće smetati. Jer ljudski glas u glazbi jest nositelj poruke, ali je prije svega još jedan instrument - pa ponekad nije važno što je pjesnik htio reći, nego kako je to rekao.
    Ako tebe neka glazba ostavlja hladnom, nekome drugome je upravo melem za dušu. I obratno. Nijedan od vas nije 'u pravu'. Ili, bolje rečeno, oboje ste u pravu.
    Postoji nebrojeno puno načina za doživljaj i uživanje u glazbi! Zato je, ako želiš 'skužiti' neku mjuzu koja ti se ne sviđa, najbolje doživjeti je u društvu drugih ljudi koji je vole. Pa bila riječ o house partyju, rock koncertu ili jednostavno par frendova koji vole nešto što ti ne možeš smisliti - promatrajući reakcije drugih ljudi i uviđajući na koje elemente najviše okidaju, uvijek možeš skužiti kako nešto funkcionira, čemu 'služi'.
    Svakako, glazba jest važna pri stvaranju prijateljstava i potpisnik ovih redova bez ustručavanja priznaje kako se sprijateljio s brojnim divnim ljudima upravo preko toga što slušaju ili što su slušali.
    No glazba pritom ne mora biti baš od presudne važnosti. Prijateljstva se rađaju iz zajedničkih interesa - inače ne bismo imali o čemu pričati. Ali ima i drugih stvari osim glazbe o kojima se može pričati! Pa eto, pouka bi bila: budi otvoren/a prema novim iskustvima i novim ljudima. Nemoj omalovažavati tuđe ukuse, ne budi snob, slušaj što god hoćeš i ne daj nikome da ti oko toga prigovara ...

    Copy\Paste www.tportal.hr\teen


    Shto vi mislite o ovome?Da li sudite o nekom[bar malo] na osnovu muzike?
    Last edited by _senorita_; 03-06-05 at 14:24.
    Od smijeha pravim saksofon,
    od sunca pravim put,
    a ti si moj šofer.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Toshin Bunar
    Posts
    1,027
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bogomi, da... Ja inache sudim o ljudima po onom shto vole 8)
    "Dobro veče." - Milka Canić, supervizor "Muzičke slagalice"

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bgd
    Posts
    1,320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool

    A shto znam...Uglavnom mi vishe odgovaraju ljudi koji slushaju istu vrstu muzike ka' ja(logic),mada evo dvE godine zhivim sa osobom koja slusha skroz drugachiju vrstu muzike za razliku od mene i nishta nam ne fali 8) dopunjavamo se
    tra la la

    BaronesseHelene

    roke koke

  4. #4
    WhiTeTiGeRrrGrL Guest

    Default

    ok!
    ja sma osoba koja se mjenja kako vjetar dune! haha!
    mislim sama srz mene ostaje ista ali!
    kako je moje raspolozenje takvu cu odjecu da nosim i takvu cu vrstu muzike da slusham!
    a ja sama ne mogu biti definisama po onome sto slusham i kako se oblachim!
    tako da ne sudim ljude po onom sto oblache i koju vrstu muzike slushaju!

    mada dovoljno mi je pet minuta da provedem sa osobom u razgovoru da shvatim o chemu su i donekle sklopim sliku kakvi su u stvari!

    sad sto si navela formiranje TINEJDZERA!
    svako se formira drugachije!
    nego po uticaju okoline!
    neko po onome sto ta osoba voli!
    ja lichno nikada nisam isla za tim da kupim nesto sto je u trendu trenutno! nikada nisam gledala na to!
    kupujem ono sto volim i ono sto znam da cu da nosim! a ne da se razmisljam da li izgledam ko KLOVN u tome!
    nikada nisam bila FOLLOWER! tj da radim ono sto drugi rade samo zato sto je to cool!
    ako nesto necu da uradim nema te sile koja moze da me nagovori da postupim ko drugi!
    mada sam ja obichno bila ona koja je daval ideje sta ce sledece da se radi haha!
    mada u drustvu nije bilo JA JA JA...bilo je MI! kao cjelina svi smo se zajedno dogovarali sta cemo da radimo!
    a u samom drustvu svi smo vecinom slushali drugarichju vrstu muzike ali smo mogli sve da slushamo! ako razumijete sto hocu da kazem! ono vecina nas je imala jedan zanr koji stalno slushaju a ovo ostalo su isto mogli da slushaju!
    ja i jos nekolicina smo bili u neutrali znachi sve smo slushali i nismo se opredijelili za jedan zanr!

    i opet kao zakljuchak kazem da ne mozes nekoga da procijenish po vrsti muzike koju slusha i po vrsti odjece i obuce koju nosi! mozes da pogodish sta slushaju ali osobinu chovjeka TESHKO!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    1,055
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    De gustibus non est disputandum..
    be the change you want to see in the world.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    chicotopia 3.0
    Posts
    264
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default hmmm

    uglavnom, ne poshtujem previshe ljude koji ''slushaju'' turbo foLk
    whoever said money can't buy happiness simply didn't know where to shop

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Patagonia Express
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja o forumasima sudim na osnovu tog da li kopijuju i pejstuju.
    one day, after school.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,107
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bubby[Y]
    Ja o forumasima sudim na osnovu tog da li kopijuju i pejstuju.
    Jao,pa nemoj tako... Naishla sam na zanimljiv text...Inache ni ja ne volim to Copy\Paste...Ali,jbg!
    Od smijeha pravim saksofon,
    od sunca pravim put,
    a ti si moj šofer.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •