Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 77

Thread: Žrtvovanje ljubavi u ime ljubavi?

  1. #1
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Question Žrtvovanje ljubavi u ime ljubavi?

    iz više navrta u poslednjih par dana se susretoh, što gledajući u nekoj seriji, što čitajući u knjizi, što čuješ od prijateljice, poznanice, koleginice, sa slučajevima žrtvovanja sebe i ljubavi, a sve u ime ljubavi!?
    To mi ga dođe kao "rat za mir" i pravo da vam kažem, meni nešto nije dobro kad čujem za takve slučajeve...

    Ja li vama najveći dokaz ljubavi prema nekome, ostaviti ga "za njegovo dobro" iako znate da će patiti ako ga ostavite, da vam neće vjerovati da ga i dalje ludo volite (ni ja ne vjerujem, ali to nije bitno) i da mu u stvari nanosite strašan bol!?

    Zbog vas neće da ode na studije u inostranstvo, ili da radi u inostranstvu, pa vi da mu olakšate, fino ga ostavite, ponekad morate i da ga slažete da ga ne volite, a srce vam se cijepa (bljak, kao u jeftinim romanima) ali to je za njegovo dobro...
    Ili jedno od vas ne može da ima đece, ono drugo nije za to briga, ali ovo jedno u ime ljubavi neće da dozvoli da njegova/njen voljeni bude bezdEtan do kraja života, pa ga ostavi i oboje pate večno, ali to je u ime ljubavi? auuuuuuuuu

    Vjerujete li vi da u stvarnom životu postoje ovakva...khm...s*(t)anja i da li biste se vi "žrtvovali" zbog ljubavi i u kojim slučajevima?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  2. #2
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    In his arms. ♥
    Posts
    6,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vjerujem. Vjerovatno bih i ja zrtvovala ljubav ukoliko mu je zaista zbog necega bolje bez mene. Ne vjerovatno, nego bih.
    Zavoleli smo se, ponešto pseći i svetački.
    Zakovali se jedno u drugo klanfama zuba.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Čista patetika, zato i ne gledam takve serije. Smatram da svako od nas zna šta želi u životu i koja ima očekivanja. Ukoliko partneri nemaju iste težnje za bitne životne odluke, i ukoliko se jedan od partnera odrekne nečega što mu/joj je bilo bitno u životu, pitanje je da li će početi da se osjeća neispunjenom osobom, a sve to prije ili kasnije može da se odrazi na vezu. Ne treba se žrtvovati, jer kome danas treba takva "ljubav". Posebno takve osobe koje su sklone "žrtvovanjima" kad nešto ne ide kako su očekivale, prebacaju svojem partneru 'ja sam se žrtvovao/la'.

    Donesite odluku za koju mislite da je ispravna, ali ne zbog osjećaja žrtvovanja.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    Vjerujete li vi da u stvarnom životu postoje ovakva...khm...s*(t)anja i da li biste se vi "žrtvovali" zbog ljubavi i u kojim slučajevima?
    Kad bi se (daleko bilo pi pi pi) nalećelo na nekakvu koja voli da prica, a ne zna ni sama sta prica, pa se petlja u svakaojake price, a ne zna jadna ni đe tura ni đe uzima, a jos misli da nesto pametno prica, e onda bi se žrtvovao i strka' glavom bezobzira a ona neka nađe nekog razumjivijeg.
    Sto se tice druge mogućnosti i onog humanitarnog "ja moram da te cuvam od sebe samoga pa za tvoje dobro..." to je prica za naivne i blago u pamet onom/onoj koja povjeruje u te price.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    In his arms. ♥
    Posts
    6,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Boginja: Pa valjda niko nije toliko lud da se zrtvuje cisto zbog zrtvovanja, vec zato sto misli da je to ispravno.
    I nema u takvim situacijama prebacivanja, tu je kraj, nije u pitanju privremeno rjesenje.
    Zavoleli smo se, ponešto pseći i svetački.
    Zakovali se jedno u drugo klanfama zuba.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,045
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,546
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    meni to ne liči na španske, turske i ostale serije...posebno ne slučaj gdje jedno ne može da podari dijete pa ostavi partnera jer on može. uopšte mi nije smiješno,ali svaka čast tome ko to uradi. zašto bih ja bila sebična i pored sebe držala nekog ko može da ima djecu sa nekim drugim...

    žrtva...momak i djevojka izlazili, on doživi udes i ostane nepokretan, u kolicima. ona ostane uz njega, rodi mu djecu, em što mora da radi oko njega, još i oko djece. žrtvovala se, da bi saznala da je on 10 god ljubavio sa komšinicom. onda je žrtva prestala...iliti ljubav.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  7. #7
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    In his arms. ♥
    Posts
    6,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    meni to ne liči na španske, turske i ostale serije...posebno ne slučaj gdje jedno ne može da podari dijete pa ostavi partnera jer on može. uopšte mi nije smiješno,ali svaka čast tome ko to uradi. zašto bih ja bila sebična i pored sebe držala nekog ko može da ima djecu sa nekim drugim...
    Da, bas sam na takav primjer mislila. Nije toliko ni rijetko i ne znam zasto bi bilo smijesno ili pateticno. Sasvim realna zivotna situacija, nazalost.
    Zavoleli smo se, ponešto pseći i svetački.
    Zakovali se jedno u drugo klanfama zuba.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    14,671
    Thanks Thanks Given 
    192
    Thanks Thanks Received 
    308
    Thanked in
    225 Posts

    Default

    Moze se gledati i pateticno, i pragmaticno, i samosvjesno i... i...
    Ionako je poenta kod onih koji tako nesto prezivljavaju..
    Sasvim je korektno procijeniti situaciju, podvuci i rijesiti. Imam neko iskustvo u vezi neceg slicnog u rodbini, ne u smislu ovog momak-djevojka tipa ljubavi, ali neke ljubavi da..
    Inace, sasvim je bilo normalno raskinuti sa deckom ukoliko drugarica krece da cepa vene ili da skace sa prozoora zbog necijeg momka. Kad vristi i histerise da ga vise voli .. red je red...

    Hvala Lepo

  9. #9
    Join Date
    May 2005
    Location
    middle earth
    Posts
    2,397
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    tachno mi sad nije jasno shto je zhrtvovanje... evo situacije u kojoj je moja drugarica- dechko joj je zadobio zheshce povrede u udesu, sad je nepokretan, a ona je s njim. ili bi se rachunalo da se zhrtvvala ako bi ga ostavila? ili bi se
    on zhrtvovao ako bi nju ostavio? dje ima ljudi, ima i nachina.
    "ujutro je bilo jutro i josh sam bio zhiv"

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Tako.. Pričano je o kompromisima, o svađama (i kad i kako one mogu biti korisne), pa mi osta nejasno da se o pojmu ''žrtve'' uči na ovakav način.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Ima toga, kao sto jos uvijek ima dobrih ljudi.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Ima, manipulatori su svuda oko nas.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  13. #13
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Ne, neka crkne uz mene. Ja sam najbolje za nju.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    PODGORICA
    Posts
    931
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Istina je da ljubav pomjera granice. I da je uvijek drugacija, a sustinski, uvijek ista. Bas zbog toga, ono sto neki dozivljavaju kao zrtvovanje, drugi prepoznaju kao cistu, veliku, istrajnu i doslednu ljubav, onu koja ne zivi samo kad je sve lako i jednostavno, vec i onda, i narocito onda, kad je tesko, kad boli, kad ogranicava, iscrpljuje i veze ruke, u svakom smislu. Cini mi se da se ono "i u dobru i u zlu" vremenom potpuno izgubilo...
    Mudar covjek ne kaze sve sto misli, ali misli sve sto kaze.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Bas tako. Sto bi parafrazirajući neku narodnu, bilo da treba biti uz nekog kad place, a kad pjeva moze i sam.
    Cini mi se da mi pomalo olako ocjenjujemo tudje zivote sto je ne samo nezahvalno vec i pomalo.... Posmatrajući ovaj primjer

    Quote Originally Posted by luv_is_a_verb View Post
    tachno mi sad nije jasno shto je zhrtvovanje... evo situacije u kojoj je moja drugarica- dechko joj je zadobio zheshce povrede u udesu, sad je nepokretan, a ona je s njim. ili bi se rachunalo da se zhrtvala ako bi ga ostavila? ili bi se
    on zhrtvovao ako bi nju ostavio? dje ima ljudi, ima i nachina.
    Mozemo misliti da se ona zrtvuje jer moze imati momka sa kojim bi trcala po Gorici preskakala potoke po Savniku.... ali valjda ona zna zbog cega je sa tim momkom i ima nesto vaznije od toga skakanja. Mozemo njega ocjenjivati kao egoistu jer je veze za sebe i sad treba da bude budala, a zbog navijacke publike vitez pa od sebe oćera osobu koju voli i koja njega voli.
    E sad, ko smo mi uopste da ocjenjujemo kad u sustini mozemo samo nagadjati kako bi se mi ponijeli u nekoj situaciji, ali matrak i to znamo jer svakom dodje neko kad pravila prestanu da vaze, a kad i to djao ponese sam cojek ne zna da li to bilo dobro ili lose.

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Dok god ne bole jedno drugo vise od onog u sta su se zaljubili na pocetku, valjda je ljubav, ha? Ako se i postavlja pitanje samome sebi, onda nešto nije u redu s Prijateljstvom? A ni to pitanje se ne može izvući iz podsvijesti bez spoljašnjeg uticaja. A ako je toliko prijeko potreban neki spoljnji uticaj ili se Čovjek suoči s njim kao posledicom nečeg iz nas samih, onda se ne smije pitanje ni gurati pod tepih nekom pomirljivošću.. Traži nemir da bi dospio do Mira. Svako jedino Sebi može biti sudija, Drugome ne. Niko nije pošao s ovog svijeta da mu se svi računi nisu sveli.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

  17. #17
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovu temu bih prije svrstao u filozofiju kontam da je nastavak tog zrtvovanja propracen nekom vrstom patnje, ali... ali nema velike ljubavi bez velike patnje, tako da se moze reci da je zrtva opravdana. e sad, kako vrijeme i ljubavi prolaze, tako se i covjek mijenja, tj njegov pogled na ljubav i zivot. patnja je u svakom slucaju neizbjezna stvar, ali to nije lose koliko je lose to sto ne mozes popraviti greske koje shvatas da si napravio u trenutku patnje. dakle, greske se uvidjaju, iz gresaka se uci, logicno, ali ta "nova saznanja" koja izvlacis iz starih neupjesnih ljubavi, neprimjenjiva su u nekim novim iskustvima. jednostavno, dok volis, ujedno moras i da patis i da se zrtvujes. ako nisi spreman na to, onda samo voli nekog i budi srecan, mozda ti i uspije
    Last edited by Ispichutura; 08-03-12 at 23:34.
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    ja sam, po ovom pitanju, taman k'o onaj 'Čovjek koji nista ne razumije'...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  19. #19
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    719
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    lijepo je vjerovat da iskrena ljubav moze sve "prepreke" pobijediti...nazalost nije to tako lako,sem ako se zaljubljeni osjecaju sami na svijet.mada mi je glupo da neko ostavi djevojku/momka,samo zato sto misli da mu je bolje bez njega/nje.jos ako ta osoba pati,kako moze biti patnja bolje resenje?na duzu stazu?ni to nije sigurno.

  20. #20
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    1,084
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    meni to ne liči na španske, turske i ostale serije...posebno ne slučaj gdje jedno ne može da podari dijete pa ostavi partnera jer on može. uopšte mi nije smiješno,ali svaka čast tome ko to uradi. zašto bih ja bila sebična i pored sebe držala nekog ko može da ima djecu sa nekim drugim...

    žrtva...momak i djevojka izlazili, on doživi udes i ostane nepokretan, u kolicima. ona ostane uz njega, rodi mu djecu, em što mora da radi oko njega, još i oko djece. žrtvovala se, da bi saznala da je on 10 god ljubavio sa komšinicom. onda je žrtva prestala...iliti ljubav.
    Ja ,na primjer ,ne bih mogao shvatiti toga partnera koji bi poslushao nju i napustio je .Radije bih i usvojio dijete .

    Primjer koji si navela ispod je besmisleno diskutovati .Moglo je i biti da nije ljubavio pa mu podarila neshto najljepshe na svijet' .

  21. #21
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    3,246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _naja_ View Post
    lijepo je vjerovat da iskrena ljubav moze sve "prepreke" pobijediti
    lijepo je vjerovat da iskrena ljubav uopste postoji
    K'o i uvijek gas do daske (necu urbano, ja sam ljakse)

  22. #22
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    719
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ispichutura View Post
    lijepo je vjerovat da iskrena ljubav uopste postoji
    pa dako postoji majka mu stara

  23. #23
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Calgary, CA
    Posts
    5,791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    @Ispichutura Bogami... Neka bude da postoji, da ne budem previše pesimistična.

    Što se ovog žrtvovanja tiče, nije španska serija, dešava se u životu bogami.
    Postoje situacije u kojima je bolje rješenje da se raziđu.


  24. #24
    Join Date
    May 2011
    Posts
    1,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Rijetko su iza toga dobre namjere (van filmova). Zrtvovanje kao izgovor za nesto drugo.
    Ostati pored nekog samo iz sazaljenja - ludost. A jos veca ludost je odlucivati za drugog "za njegovo dobro". Valjda svako zna sta je najbolje za njega.
    "Abrazame para que piense alguna vez en ti..."


  25. #25
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    on topic, itekako moze, da , ima , desava se , al uvijek iza toga se krije neka nesredjenost sa samim sobom po nekom osnovu tj neko nezadovoljstvo koje zapravo ispadne i da je neosnovano, tako nekako
    Last edited by Artemis; 08-03-12 at 22:38.
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Sta sam bez ljubavi
    By alexx in forum Ljubav
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-09, 16:35
  2. O ljubavi i slobodi u ljubavi
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Ljubav
    Replies: 45
    Last Post: 19-12-07, 07:46
  3. Raskid ljubavi
    By Buba_mara in forum Ljubav
    Replies: 163
    Last Post: 24-11-06, 14:27
  4. NK ljubavi ;)
    By Seka Alexic in forum Centralni
    Replies: 66
    Last Post: 28-10-04, 00:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •