Dobro došli u Mojkovac...i to je to...
Printable View
Dobro došli u Mojkovac...i to je to...
Mojkovac je divan grad, moj najdraži. Možda nije veliko kao Bijelo Polje, ali ima i on svojih ljepota. Ujutro kada se probudite i dok ispijate kafu pogledate kroz prozor i vidite zaista divne predijele. Ponekad vam komišije svrate u vaše dvorište sa porodicom i igraju se.
http://incredibleworld.net/wp-conten...ka-bears-2.jpg
http://incredibleworld.net/wp-conten...ka-bears-3.jpg
Stanovnici Mojkovca su ponosni na svoj grad i puno ga vole.
Mojkovac... kako to gordo zvuči.
Mojkovac je prilicno tuzno mjesto
http://img235.imageshack.us/img235/1...1802864bt5.jpg
Ona je jurila Breda Pita i imala adrenalin :p
Ponos grada...
Evo opet pogledah, ne znam zasto sam ja istripovao da je i ona bila tu...
Svakako je iz Mojkovca pa nijesam mnogo posao u off :)
Mojkovac Crnogorski Tibet!!!
Jednom sam sebi postavio pitanje, zašto Mojkovac nema znamenitih zdanja i rukotvorina pred kojima zastaje dah. Zašto ne liči nijednom gradu u kome sam boravio.
Odmahnuo sam i prokomentarisao da je grad na izdisaju i primitivan.
Kasnije prilikom nekih saznanja sam spoznao prizemnost svoje misli.
Mojkovac nije tako mlad grad. Drevno mjesto sa drevnim osnivačima. Njegov početak se gubi u izmaglici vremena. On je tako prividno siromašan ponosito stajao između planinskih masiva prkoseći vremenu,društvu i civilizaciji.
Moderni svijet hrli ka urbanizaciji. Mojkovac je to još imao čak i prije oktrića američkog kontinenta. Još u 13 vijeku postojale su radionice koje su falsifikovale novac. Njegovo ime se pojavljivalo u tadašnjoj štampi i literaturi. Dante ga je smjestio u osmom krugu pakla. Kao što rekoh imao je sve atribute urbanog naselja, carine,puteve,veleletna zdanja,stanicu policije...
Sve je to Mojkovac odbacio kao prezir prema civilizaciji. Gledajući duhovnim očima on je opstao i ostao netaknut od davnine. drevna energija kruži kroz taj grad i mami nas na hodočašće da se krene i dođe u Mojkovac.
Dok ostatak svijeta u velikim gradovima se grcaju od zagađenja, od raznih pošasti što urbana naselja nose sa sobom, on prkosi svemu.
Mletačka republika 1433 godine u jednom od svojih dokumenata navodi da je Mojkovac napušteno mjesto. Današnji Mojkovčanin na ovo se samo tiho osmjehne i konstatuje da je Mletačka davno nestala sa mape, dok Mojkovac još uvijek živi.
U razmišljanju, ko će preživjeti kataklizmu svijeta, koja je već izvjesna da će biti, jasno mi se ukazalo da će to biti Mojkovac...mjesto gdje će se očuvati i ponovo roditi civilizacija.
Davno je Mojkovac naučio udarati ispod pojasa i fasifikovati novac.
Attachment 40266
Kako me nasmija :D
E vala i on zaslužuje posebno mjesto,ako ne radi visokih funcionera UDBE,onda radi milice markovic markovic.
Ali to nije tema.
Moja muka evo tri dana sa Mojkovcem u najkraćem.
U poneđeljak sam posla 30,00 eura elektronskim putem u Mk.Preko pošte crne gore.Novac se normalno podiže isti minut,ali ne i u Mojkovac.
Evo 4 dana momak kome su pare poslate,ide na poštu i pokušava da ih podigne,ali NEMAJU PARA!!
I ja danas okrenem poštu mk nema šanse da se iđe iko javlja na 5 brojeva.I kako niđe nikoga ne znam u MK,okrenem PREMIER kladionicu jer im broj imam na kvote,javi se jedna cura,i ja je zamolim da mi sazna broj pošte,veli ona evo je taman pored nas,zovi za 5minuta.
I ja zovnem,veli ona ONI NEMAJU TELEFON U POŠTU NO DA IM PISMO POŠALJEŠ AKO ŠTO TREBA,i ja reko daj ne sprdaj se.Veli jes BRAĆE MI!!!
Opučih se da iđe ikoga mogu nać u tu poštu gore,ovi momak kome su pare poslate isto i danas cijeli dan stoji u poštu i čeka pare,ONI I DALJE NEMAJU 30,00 EURA.
.........bruka.mada me ne cudi.
Ali najjače mi je kad okrenem broj pošte spoji me na neki govorni automat koji samo na engleski zbori.
Pošta CG ‐ PJ Mojkovac,
kabina 01 Trg Ljubomira Bakoča 050/ 472 ‐ 001 , 050/472 - 000
Pošta CG ‐ PJ Mojkovac,
kabina 02 Trg Ljubomira Bakoča 050/ 472 ‐ 002 , 050/472 - 003
Pošta CG ‐ PJ Mojkovac, šalter sala Mojkovac 050/ 472 ‐ 100
Pošta CG ‐ PJ Mojkovac, upravnik, fax Trg Ljubomira Bakoča
050/ 472 ‐ 701 , 050/472 - 700
Xaxaxxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxxaxaxaaaxaxaxaxaxaxax axaxax nije ni chudo , onaj grad samo moze da sluzi za snimanje horor filmova kaki izgleda i kako funkcionise.
Evo teme za sva desavanja u Mojkovcu... Za sve Mojkovcane i one koji vole Mojkovac.
Otac Stefana Savića pronađen mrtav
http://www.zurnal.rs/2011/04/07/trag...tav/index.html
Nek počiva u miru!
tragedija.. Saucesce porodici
Мојковац 18 : 22 Ловћен
13. април
Наш тим је вечерас поражен, уз велику помоћ судија. Наше издање је било одлично. Прије утакмице, 20ак Сердара пошло је до Храма Христовог Рождества, да запале свијећу за покој душе нашем трагично преминулом градоначелнику. У сали, око 60 Сердара, правило је одличну атмосферу у току цијеле утакмице. На старту утакмице, пјевали смо против одржавања геј параде у Подгорици. Прозивање цетињана и игора марковића, довело је до тога да на терену буде доста чарки међу играчима. На почетку другог полувремена, преко нашег сектора је била организована кореографија са плаво-бијелим заставицама. На крају утакмице, запалили смо доста пиротехнике и поред пораза, показали да смо заувијек вјерни нашем тиму!
ЗАВРШЕНА САНАЦИЈА ЈАЛОВИШТА! Зашто се ова тема не може наћи нормално..
Zato sto nije zavrsena... ostavili su onu prasincinu, cemu to?
Колико ја чујем, од септембра ваљда крећу радови... Праве се некакви паркови и игралишта :)
Jes, septembar je glavni mjesec za gradnju u MK...
Naravno, cekaju da se razidju onoliki turisti (kako ih buka ne bi ometala), a onda im krece i ljepse vrijeme, pa mogu da rade na miru... Da ne pricamo o tome kako se svo zelenilo prima pod zimu, ma ljepota...
A cek, MK nije u Australiju je li? E pa nista onda...
ако, ако... сад може да се нађе подфорум нормално...
ЉУБОЈЕВИЋ НОВО (СТАРО) ПОЈАЧАЊЕ РК МОЈКОВАЦ
http://www.vijesti.me/vijesti/pobuna...a-clanak-33141
Pobuna u DPS-u Mojkovca: Neće svi glasati za Medojevića
Добили смо новог градоначелника... Почела 36. филмска јесен...
http://www.vijesti.me/data/slika/11/107794.jpg
Поздрав из Мојковца!
Може ли ми ко објаснити ово?
Bez rakije ispred kapele
http://www.novi.cdm.me/drustvo/crna-...-ispred-kapele
Po sjeveru je nedje obicaj da kad izjavis saucesce posluze te rakijom i duvanom, to se kaze ''za dusu pokojnika", pa se to polako ukida sad zbog ljudi koji su dolazili samo zbog toga :)
Није само по сјеверу, мислим да је то проширено по цијелој црној гори (осим можда по приморју био сам на покајање у котор није било пића дувана итд).
У моје село (катунска нахија) мислим да се никад није десило да не буде тога.
Осевапили су се баш ако су то укинули због оних који дођу да се огребу за чашицу ракије и цигару.
Кад се изјављује саучешће, испред капеле се окупи народ, исприча се о свему и свачему осим о покојнику, а обичај је да се попије нешто за покој душе, само што је то из чашице ракије прерасло у послужаонике са чашицама ракија, послужаонике са цигарама, са фантом, кока-колом, киселом, само што још јафу нису доносили :)
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...26114339_n.jpg
МОЈКОВЧАНИ У ЛОНДОНУ!
Više od 1.300 folkloraša u Mojkovcu: “ Zlatni ćemer“, spojio tradiciju, prijateljstvo i kulturu regiona
https://rtnk.me/wp-content/uploads/2...kovac-RTGC.jpg
https://rtcg.me/upload//media/2026/5...0039/3_675x900Quote:
Mojkovac je ovog vikenda bio epicentar folklorne umjetnosti, tradicije, i kulturne razmjene, ugostivši više od 1.300 učesnika na sedamnaestom Međunarodnom festivalu folklora „Zlatni ćemer“. Tokom dvije festivalske večeri, grad pod Bjelasicom bio je ispunjen pjesmom, igrom i bojama narodnih nošnji, dok su se na sceni smjenjivali ansambli iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Bugarske.Manifestacija, koja već traje skoro dvije decenije okuplja folklorne stvaraoce iz regiona, još jednom je potvrdila status jednog od najznačajnijih i najbrojnijih festivala ove vrste u Crnoj Gori, ali i važnog kulturnog događaja koji promoviše Mojkovac i sjever države.
Za Portal RTCG, umjetnički rukovodilac KUD-a, „Vesna“ Danilo Žurić kazao je da je ovogodišnji festival okupio trideset osam gostujućih ansambala, a zajedno sa domaćinima na sceni se predstavilo ukupno četrdeset folklornih društava.
„Međunarodni festival folklora ‘Zlatni ćemer’ već sedamnaest godina se tradicionalno održava početkom juna u Mojkovcu. Festival traje dvije noći. Prvi dan su dječiji ansambli, a drugi dan je rezezvisan za izvođače. Ukupno učestvuje trideset osam ansambala i sa nama domaćinima bilo je četrdeset. Broj igrača koji su defilovali Mojkovcem i izašli na scenu bio je oko hiljadu i tri stotine učesnika. Imali smo goste iz Crne Gore i regiona, Srbije, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Bugarske. Ove godine bilo je veliko šarenilo nošnji i to je jedan impozantan prikaz tradicije i kulture“, rekao je Žurić.
On je istakao da festival organizuju KUD „Vesna“ iz Mojkovca, Turistička organizacija Mojkovac, uz podršku Opštine Mojkovac kao glavnog pokrovitelja manifestacije.
Quote:
„Ovo je već tradicija. Festival organizujemo zajedno sa Turističkom organizacijom Mojkovac, a većinski pokrovitelj je Opština Mojkovac. Tradicionalno prijatelji festivala su Centar za kulturu ‘Nenad Rakočević’, Srednja mješovita škola ‘Vuksan Đukić’ Mojkovac, Nikšićko pivo, Udruženje folklornih ansambala Crne Gore, Aqua Bianca iz Kolašina, turistička agencija North Tour iz Kolašina, restoran Sherpas iz Kolašina i kompanija Best Product iz Mojkovca“, kazao je Žurić.Govoreći o radu KUD-a, „Vesna“, koji postoji od 2004. godine, Žurić je naglasio da društvo danas okuplja oko dvije stotine i trideset članova različitih uzrasta, od najmlađih polaznika škole folklora do izvođačkog ansambla.
„Što se tiče izvođačkog ansambla, mogu da se pohvalim da je to izuzetno kvalitetna grupa. To nisu ljudi koji su došli da tu izgube vrijeme, već su tu prisutni doktori, pravnici, ekonomisti. Taj folklor nije, bar ne kod nas, samo da se izgubi vrijeme, već su tu došli ljudi koji su pronašli neki mir i zadovoljstvo u svemu tome. Meni to pokazuje da mi idemo pravim putem i da je to neki oslonac našem KUD-u“, rekao je Žurić
https://rtcg.me/upload//media/2026/5...lklor2_675x900
https://rtcg.me/upload//media/2026/5...21-927_675x900Quote:
Posebnu vrijednost pored svih učenika i gostiju ovogodišnjem festivalu dali su gosti iz Bugarske, među kojima je bila kulturna delegacija iz Banskog , grada pobratima Mojkovca.
Predstavnici folklornog udruženja „Nikolaj Vapcarov“ svojim nastupom oduševili su publiku. Silvija koja je koreograf ove grupe je kazala da veze između ova dva grada prevazilaze formalno pobratimstvo i da ih povezuju zajedničke vrijednosti ljudi koji žive u planinskim krajevima.
Prije nego što je govorila o samom nastupu, istakla je da su članovi delegacije i ranije posjećivali Crnu Goru, ali da je ovo prvi put da su u ovom sastavu predstavili Bansko na festivalu u Mojkovcu.
https://rtcg.me/upload//media/2026/5...0063/5_675x900Quote:
„Mi dolazimo iz grada Bansko iz Bugarske. Mi smo pobratimske opštine, Mojkovac i Bansko. Mi smo kulturna delegacija koja je došla da posjeti ovaj grad zajedno sa našim predsjednikom opštine. Naše folklorno udruženje ‘Nikolaj Vapcarov’ je tu i mi predstavljamo Bansko. Nismo prvi put ovdje, ali u ovom sastavu jesmo i prvi put predstavljamo Bansko na ovaj način. Kao pojedinci smo više puta bili u Crnoj Gori“, kazala je Silvija.Ona je kazala da iz Mojkovca nosi posebne uspomene, ističući sličnost između ljudi iz Banskog i Mojkovca.
„Utisci i uspomene koje nosimo odavde potvrđuju da nismo bez razloga pobratimi. Ljudi planine se prepoznaju. Taj duh koji nas povezuje jesu ljudskost, gostoljublje i sve ono što jednom riječju opisuje čovjeka sa planine na ovom festivalu“, rekla je Silvija.
https://rtcg.me/upload//media/2026/5...7-775_1200x900Quote:
Silvija vjeruje da će saradnja između dva grada i njihovih kulturnih organizacija u budućnosti biti još snažnija.
„Ovo je prvi put da smo došli u ovakvom sastavu, ali sigurno nije poslednji. Igrom i plesom pokazujemo da su umjetnost i kultura najbolji ambasadori prijateljstva među narodima. Nadam se da ćemo nastaviti da razvijamo naše prijateljstvo, da ćemo dolaziti jedni kod drugih i da ćemo nastaviti da gradimo veze koje nas povezuju“, poručila je ona.
Žurić smatra da festival ima mnogo širi značaj od samog kulutunog događaja, jer doprinosi promociji Mojkovca kao turističke destinacije i mjesta susreta različitih kultura.
„Manifestacija ovakvog tipa i kapaciteta za Mojkovac je značajna iz razloga što dolazi mnogo ljudi koji se upoznaju sa našim gradom i ljepotama prirode kojima obiluje. Tu dođe hiljadu i tri stotine ljudi, koji su možda nekada samo prošli pored Mojkovca, a sada imaju priliku da ga upoznaju i odu sa jednom lijepom uspomenom, i željom da se opet vrate. Ovo je jedna lijepa turistička priča za naš grad“, istakao je on.
Govoreći o značaju festivala za sjever Crne Gore, Žurić je ocijenio da je „Zlatni ćemer“ danas prepoznatljiv brend Mojkovca .
„Lako je napraviti festival na primorju usred ljeta, svi će doći zbog mora. Ovo je jedna velika promocija i Mojkovca i sjevera. Festival traje sedamnaest godina, to je jedan kontinuitet i slobodno mogu reći da je ovo prestižan i najbrojniji festival ovog tipa u Crnoj Gori. Ovo je smotra gdje nastupa mnogo folkloraša i gdje se, da se izrazim žargonski, ukrštaju koplja sa kolegama, a svaki učesnik i gledalac može da vidi i upozna druge folklorne priče i kulture“, kazao je Žurić.
Quote:
Ovogodišnji „Zlatni ćemer“ još jednom je pokazao da folklor nije samo čuvanje tradicije, već most koji povezuje ljude, gradove i države. Više od hiljadu i tri stotine učesnika, desetine ansambala i brojni gosti iz regiona pretvorili su Mojkovac u mjesto susreta različitih kultura, potvrđujući da igra, pjesma i zajedničke vrijednosti nadilaze granice.
„Zlatni ćemer“ nije bio samo festival folklora, već festival prijateljstva, razumijevanja i zajednice, koji je još jednom na najljepši način predstavio Mojkovac, njegovu tradiciju i gostoprimstvo.
https://rtnk.me/kultura/vise-od-1-30...lturu-regiona/