Šteta što ne možemo da mijenjamo kako smo glasali.
Ono što sam mislio prije 3 mjeseca i sada nije uopšte isto...
Printable View
Šteta što ne možemo da mijenjamo kako smo glasali.
Ono što sam mislio prije 3 mjeseca i sada nije uopšte isto...
Ovo sad je cunami...
Čim se politika umiješa adio, očekujem da prije Izbora počnu da nas ubjeđuju kako smo poravnali krivu i oslabili potencijal virusa, copy paste komšijski krizni štab.
Sad ce se po 100 ljudi svaki dan oporavljat. Nisu zvanicno javili jesu lipromijenili metodologiju racunanja oporavljenih. Je li sad dovoljan samo jedan negativan test, umjesto 2 kao sto je prije bio slucaj.
Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Vec se krece sa stelovanjem. Ako bude tako drasticnog ozdravljenja nacije pred izbore, neka se nose svi u bijele mantije i to malo njihovog kredibiliteta sto su ga stekli pocetkom pandemije. A Begic bi mi bio najveci krivac, jer su tom covjeku privatno prepuna usta struke, casti, istine... a pocinje da se guzi kako mu kazu.
Svudje u svijet je 14 dana izolacija, a kod nas 21 i 28 dana...
Prije smo radili 2 testa, kako su govorili da je standard u svijet.
A i Srbiji metodologiju 'brisanja' ne priznasmo, jer su makli sa liste zarazenih ljude koji su imali samo 1 test negativan, umjesto 2.
Sve ok...
Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Ako to urade zaslužuju bar da to medijski bude dobro popraćeno, da ne smiju na ulicu izaći od sramote. Oni nisu profesionalni političari koji mogu ghovno pojest i reć da ništa slađe u životu nisu probali, ipak bi trebalo da se malo namršte dok im niz grlo silazi.
cuvajte se i cuvajte se struke isto :)
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Još jedna stvar na koju je ukazao Begi :)
http://rtcg.me/koronavirus/crnagora/...d-17-sati.htmlQuote:
"Stavovi zdravstvenih agencija, kako ističe Begić, ukazuju na to da smo previše strogi kada su pitanju kriterijumi za oporavak i oni smatraju da je oporavljena osoba, ona koja tri dana nema povišenu temperaturu i kod koje je prošlo 10 dana od potvrđene infekcije."
"Stavovi zdravstvenih agencija, kako ističe Begić, ukazuju na to da smo previše strogi kada su pitanju kriterijumi za oporavak i oni smatraju da je oporavljena osoba, ona koja tri dana nema povišenu temperaturu i kod koje je prošlo 10 dana od potvrđene infekcije."
Čuh ovo juče. Znači, ni negativan test nije potreban!? Vrh.
Ovo se odnosi na druge zemlje ne za nas.
21 dan izolacije i jedan negativan test nakon toga te skida sa aktivnih u CG.
U sustini sva prica se svodi na
https://scontent.ftgd2-1.fna.fbcdn.n...09&oe=5F431B97
Ovo apsolutno nije tacno. Ne kazem da nema slucajeva gdje su ljudi 21 dan u izolaciji ali licno poznajem podosta ljudi kojima je izolacija "propisana" od strane sanitarne na 14 dana.
Izgleda da je i sama izolacija kao i sve ostalo kod nas, selektivna i za sve ne vaze ista pravila.
Nemoj mene bez mene
Vazda se kod nas veš širio napolje “na žicu“, ali gaćice nikako, donji veš se širio isključivo iznad šporeta ili radijatora, isključivo unutra, da ko ne vidi. Ubiće nas to “da ko ne vidi“, izgleda da je danas moguće da nas stvarno ubije to, ili da nas makar zarazi.
Jer, rečenica koja se ovih dana sve više provlači je “Nemoj mene bez mene“. Dužnost svakoga ko je bio izložen virusu, ili ko je bio u ikakvom kontaktu jeste da prijavi sve. Ne u smislu špijuniranja nečijih nepodobnih statusa na društvenim mrežama, ne u smislu otkucavanja komšije koji krade struju ili glasa kako se ne sviđa vlastima, već je ovo sasvim drugo “prijavljivanje“. Civilizacijski čin je obavijestiti kolege, komšije, prijatelje i poznanike o potencijalnoj zarazi. Nema tu prostora da se krije veš, jer nema što da se krije, to je virus, to je pandemija, planetarno je, nema krivice! Samo postoji mjesta za odgovornost.
To što ćete prećutati i nećete reći sa kim ste se sve sastali i družili ne znači da ste te osobe čega sačuvali, naprotiv, ugrozili ste i njih i nekog sljedećeg ko će biti zaražen. Sve ostalo je primitivizam. Sve karte moraju biti na stolu, jer nema sramote, samo postoji odgovornost. I ljudskost, prije svega to.
Jay Martel je objavio sjajan tekst u Njujorkeru, pojašnjavajući kako se i jezik mijenja u doba Korone. Kad već utiče na život, naravno da utiče i na jezik, te stoga nastaju brojne kovanice i neologizmi koji su istiniti, duhoviti i provokativni. Tako je nastao i neologizam “maskhole“, pogrdan naziv na pojedince koji nose masku tako da ona uopšte nije učinkovita, ispod nosa, ispod brade ili iza glave.
Tako su nastali i izrazi: face naked, the novid-19, overdistancing, emotional distancing, covideo, quorumtime, helter shelter, dok se “gone viral“ sve manje koristi u komunikaciji.
“Domino distancing“ se koristi kada u nekom redu iza vas stoji osoba previše blizu, te i vas navodi da se zalijepite za osobu ispred sebe. “Body mullet“ označava ljude koji tokom Zoom ili Skype sastanaka na gornjem dijelu tijela nose urednu poslovnu odjeću, dok je donji dio tijela i dalje u pidžami.
Sve se mijenja, ali zaista bi bilo sjajno da i mi malo promijenimo, da ne budemo sebični, da se ne kockamo sa vjerovatnoćom “neće mene“. Koštaće nas, koštaće ljude koje znamo i susrećemo.
Zato nema “nemoj mene bez mene“, jer se nekad čini da se lakše prijavljivao komšija da ode nevin na Goli otok nego što se saopšte potencijalno zaraženi kontakti. Objavljujući spiskove, država se srozala i izblamirala, ali to nije alibi za narod da se nonšalantno ponaša.
Nemoj da si maskhole, da te juri policija po gradu sa megafonom i ćera da stavljaš masku. To je blamaža, a biti zaražen nije. Pandemija je u toku. Svi smo u istim govnima, zato stavi tu masku kako treba!
izvor: www.vijesti.me
Sent from my Motorola 8400
Evo lokali u cijelu CG do 24h. Muzika takođe uz neka pravila.
https://www.vijesti.me/vijesti/drust...na-ziva-muzika
pjevači i muzičari – članovi benda/orkestra poštuju međusobnu fizičku udaljenost od najmanje 2m
Evo dje je ta logika[emoji23]
Sto ce bit kad bude 3000 slucajeva? Ukinuti maske.
Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Do prije 5 dana ste pricali sto je razlika izmedju 22 i 24h te dva sata nece napravit razliku. E sad druga prica...
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne brinite ljudi, samo vodite računa o higijeni i nema frke. Distanca, pranje ruku, maska, tuširanje i pranje odjeće. Ne ulazite sa obućom u stanove i nema korone.
Kad ste van kuće, iskoristite svaku priliku da dezinfikujete ruke i to je to.
Ne znam koja je muka, ovo bi inače trebala da je rutina svih nas.
Život ide dalje.
I brojevi zarazenih govore da je to bas lagano raditi
Pa dobro, situacija se poboljsava iz dana u dan pa mozemo laganije...
Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
žalili su se ljudi koji drže kafiće u sjevernim opštinama da ne znaju kako će pregurati i zamolili su NKT da razmotre situaciju. dijelom su u pravu jer evo PG ima najveći broj slučajeva a kafane uredno rade
Sent from my iPhone using Tapatalk
ima li dje podatak koji je prosjek godina umrlih sa virusom? Posto je generalni prosjek u CG 75 god. pa da vidimo da uporedimo.
zbog nehigijene se zarazilo mozda 1% od ukupnog broja zarazenih, respiratorni virusi se prenose respiratornim putem u 99% slucajeva i forsiranje dezinfekcije samo daje laznu sigurnost ljudima sto dovodi do opustanja i veceg zarazavanja u konacnici
Slažem se, ali opet diraš svašta nešto: stolice, stolove, kvake, stvari (možda tu ima zaraze) i još ako si pušač držiš cigaru i direkt u usta.
A imaš i rukovanje i onda jednostavno moraš dezinfekciju odradit.
Mada, složićeš se da je najopasnije kad ideš u WC zbog malog/velikog pa se držiš one da prvo dezinfikuješ ruke pa onda izvršiš rabotu :D
Logika u ovoj odluci je na istom nivou kao i za vecinu ostalih odluka. Postujem sve mjere sto donesu iako se ne slazem sa dobrim djelom istih ali neke su stvarno bez smisla.
- Pjesak mora da nosi masku na otvorenom, dok biciklista ne mora. Lagano situacija gdje ljudi voze bicikla setalistima bez maski dok drugi setaju sa maskama.
- Dok hodas setalistem mora maska ali onog momenta kad se sjedne u kafic ne mora. Pametnom je dosta da shvati gdje je veca opasnost od zaraze.
- U samom kaficu ne treba maska dok se sjedi za stolom ali momenat kad se ustane od stola i recimo krene put WC-a mora da se stavi maska. Pricam o zatvorenom naravno.
- Sa maskom do plaze a onda skidanje iste i ulazak na plazu gdje je veca koncetracija ljudi nego recimo na setalistu.
- Veliki broj ljudi koji "nosi" maske iste uopste ne nosi vec drzi oko vrata. Gdje su nadlezni da reaguju?
Lista bi mogla u nedogled da ide al najjednostavnije receno, maske na otvorenom nemaju nikakvog smisla.
Smatram da je maska na otvorenom najlosija mjera od pocetka pandemije. Jednostavno nema smisla nikakvog, da ne nabrajam nesto je i beatnological napisao. Sinoc kafane jako dobro popunjene po primorju. Nije kao u normalnim okolnostima naravno ali ako je jedan zarazen u gomili... Sa druge strane moras ulicom nosit masku iako nema zive duze.
evo svih mjera i preporuka na jednom mjestu
http://www.gov.me/naslovna/mjere_i_preporuke/
Sent from my iPhone using Tapatalk
Otvoren je specijalni topik #NKT - aktuelne mjere kojeg će modovi ažurirati kako bismo svi bili u toku s novostima
Sad kafane/kafići/restorani itd rade do ponoći da može čovjek sa mirom da popije da ne mora da zuri. :D
Laboratorije Instituta za javno zdravlje (IJZ) su u posljednja 24 časa završile PCR analizu 407 uzorka na novi koronavirus, među kojima su 52 rezultata bila pozitivna.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sada se vidi tendencija smanjivanja.
E da li je ovo namjerni spin pred izbore....
Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
Nekih 3% u odnosu na juče.
Pričam od one katastrofa koja je bila oko 07.07.
Tada je bio peak (nadam se), ovo sada ide ka dolje, sa ciklusima.
Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
Gledao sam neke emisije,hrvatskih struchnjaka posebno...kakva li ce zajebancija da nastane negdje na jesen,kad se pomijeshaju gripovi,prehlade...
Ovo kod nas bi zaista ako ne spinuju trebalo da ide prema dole konachno,a proshlo je 14 dana od praznika pa je valjda i to proshlo a da nije neki haos izazvalo.
Dr Rakočević je rekla da su ugostiteljski objekti sa epidemiološkog aspekta od velikog rizika tranmisije virusa i da se struka pitala odužilo bi se njihovo otvaranje.
Makar je priznala.