Miči to zlo od 5l iz kuhinje. Troši previše struje. Bolje je i delimano česmu kupit nego to.
Printable View
Ih, ugasio sam ga ja odavno :D
Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
Ja imama taj Ariston od 5l i nikad ga ne gasim i imamo bas normalno male racunme za struju.
Sa suvim grijacem jeste bolje ali se postavlja pitanje razlike u cijenu . Napravit cu paralelu sa masinom za susenje vesa . Izmedju obicne i jeftine i skupe sa toplotnom pumpom klase A+++ . Izracunao sam da ce mi se ova sa toplotnom pumpom isplatiti izmedju 10 i 12 godina . Za vece porodice nek bude za pet .
Inace i sa suvim grijacem se stvara kamenas , u kazanu ne talo brzo ali se ipak stvata . Voda nam je jako tvrda .
I jos u vezi malih kuhinjskih bojlera . Onu su ubice sto se potrosnje tice . One cesme tipa delimano koliko sam protivnik u kupatliu za tus toliko pristalica u kuhinji . Jer ako i dodje do proboja struje ne moze vas ubiti jer ste uglavnom papucama izolovani .
@brodomaketar jeste skuplje ali je i znacajno bolje. Skuplja se kamenac na kazan ali to je minimalno u odnosu na standardne bojlere jer glavni kamenac se skuplja na grijacu. Pa onda slabi on i u 90% slucajeva samo on :-)
Ne gledam stranu ekonomske isplativosti nego da stavis bojler i duze vrijeme ne razmisljas o tome. I to se nekad ne moze mjeriti parama :-) I plus se mozes kupati dok je bojler ukljucen :-)
Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
A ni ta ekonomska strana nije zanemariva, jer mnogo više troši kad ga ufati kamenac, što je kod nas dosta često, i ne treba mnogo vremena da prođe da se to desi..
Da iskoristim ovu diskusiju o bojlerima da priupitam: imam Tesy bojler (star oko 2 godine od toga radi godinu dana) koji kad se upali ima cudan zvuk, brujanje neko. Je li to normalno?
Evo imam i snimak. Na pocetku je bojler iskljucen i nista se ne cuje, a onda 5-6 sekundi od pocetka videa je bojler ukljucen I cuje se brujanje.
https://streamable.com/26lu8a
Ne znam je li normalno ali imam identične zvukove i iz mog bojlera... :)
Ao:) Ispraticu koji ti uzmes, sva je prilika da cu i ja morati brzo ovaj da mijenjam.
Svaki bojler se cuje kad ukljucis , doduse ovaj se bas cuje . Trebalo bi da je ok ali zovni njihov servis i priupitaj ih . Vidim da je sigurnosi ventil tu prema tome nista tu nebi trebalo sa bude .
Aristom kod mene sve dok grije se cuje kao voda kad kljuca , doduse ne bas toliko jako .
Ja koristim bojler za kuhinju od 10L (Ariston), i za zadnih 5 mjeseci sam na njega potrosio ukupno 6EUR struje (stavio sam mjerac potrosnje).
VELIKA razlika je u tome sto je meni cesma takva da kada je rucica na sredini (kao sto je vecina ljudi drzi) protice iskljucivo hladna voda, a kada hocu topliju moram da je okrenem poprilicno. Samim tim svaki put kada upalim cesmu bojler se realno ne pali. Taj bojler je malog kapaciteta, i upalice se cim se malo vode potrosi u njemu, a kako vecina drzi rucicu na sredini onda se pri svakom paljenju vode istrosi i malo tople, i onda naravno racun za struju skace.
Od drugog je prozivodjaca, ali moja funkcionise kao ova na desnoj slici
https://cdn.cloud.grohe.com/Web/4_3/...01_4_3_4_3.jpg
Ista logika je i za cesmu u kupatilu.
Je li neko vidio imaju li dje da se kupe spojnice za masinu od vesa i susenje da idu jedna na drugu? Mada obje su BOSCH i neko mi rece da su napravljene da idu jednana drugu ali su mi jos zapakovane haha.
Ako znate dje ima, mozda bih i to pogledala.
Nama godinama stoje jedna na drugu bez icega . Nikad problem zbog toga . A bilo je raznih kombinacija za sve ove godine . One Miele ili Bosch ili Beko i kombinacije njih .
Meni su jedna na drugu, samo postavljena jedan na drugu ne mrdaju. Dolje za pranje vesa gore za susenje.
Vidim da postoje neki ugradni aspiratori sa dva motora koji imaju opciju da vrše cirkulaciju i prečišćavanje vazduha tako da mu ne treba odvod van kuhinje, tj vraća u prostoriju čisti vazduh. Ima li neko takav aspirator, kako to radi? Odgovaralo bi mi da takav ugradim, da ne moram bušiti fasadu i praviti odvod iz kuhinje.
@Djed_Djuro u slicnoj dilemi sam bio prije godinu i jace i odlucio sam se da busim. Ima firma iz BR koji to buse, cini mi 80e ukoliko nije armirani beton ili predebeo. Buse idealan krug bez problema i prasine itd.
Poenta je da ovi sto izbacuju su daleko bolje rjesenje jer ti sa filterima ne mogu to bas tako srediti i precistiti.
Послато са SM-N986B помоћу Тапатока
imao sam ja aspirator sa filterom od aktivnog uglja, ne valja to nista ako ne izbacuje van kuce/stana...
Još nisam čuo ili procitao dobro iskustvo tih aspiratora bez izbacivanja vazduha.
A uglavnom su loši i ovi što izbacuju, a ne još ti što filtriraju :)
Posto imam prozor u kuhinji i dva prozora u trpezariji, na kraju ga necu ni ugradjivati :)
@Djed_Djuro obavezno sto izbacuju. Imam ja prozor na kuhinji i trpezariji, ali kada se sprema, aspirator to je spas.
To sto imas prozir ne znaci puno . Para ide prema plafonu sem ako bude promaja ali tada moze po citavoj kuci .
Sto se tice ovih respiratira koji ne izbacuju napolje slobodno u kantu za smece
Znači po vama je bolje bez nape uopšte, nego s napom s ugljenim filterom? [emoji23]
Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Ima i druga računica, pukneš na novu kuhinju ozbiljnu lovu za današnje prilike i onda mirno posmatraš njeno propadanje uslijed natapanja gornjih elemenata parom i masnoćama. Potpuno mi je jasno da je eksterna odvodnja nenadmašna u eliminaciji mirisa i svih ostalih nuspojava kuvanja, no filter ipak skuplja vlagu, pomenute masnoće i sprečava kondenzaciju po pločicama. Valjda i to nešto vrijedi.
Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Razumijem ja to ali vidjeces koliko ce pare i masnoce proci oko i kroz napu .
Busio sam armiranu coklu iznad prozira i to je bilo jedino resenje . Malo je mjesta gdje napa ne mize stati . Makar morao maci jedan dio visece . Jedino ako prozor ide do plafona a i onda je resenje da se pomjeri ploca .
Sve ti pisem iz licnog iskustva
Sada probuse rupu bez trunke prasine a ranije hiltijem pa mhesec dana istrebljujes prasinu iz kuce
Šta rekosmo da je preporuka za bojler za kupatilo...?
Kakva je situacija sa novim protočnim bojlerima, vidim u karakteristikama se pominju neke velike uštede u odnosu na akumulacione...?
Za protočne ti treba sigurno "jaka instalacija" ako ne i 5x2,5 kabal,tako da je ru većina stanova u hendikepu...o akumulacionim...ne znam.Meni je svaki isti
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Negdje sam vec pisao da sam pre mnoooogo godina ima proticni . Sitnicavih 20kw snage e obda znate koji je kabal bio ( zbog tog bojlera sam placao skulju struju jer valjda za domacinstva ide mak 10kw . Medjutim posle vise mrvih koje si nam donijeli od udata struje zbog bojlera maknuo sam ga . U Aziji ih zovu tus ubice .
Kazi da su ovu ala delimano bolji i sigurniji ali drzim se jos uvjek da mi je bojler iskljucen prilikom kupanja
Za klasicne bojlete poslw pet godina mijenjanhe . Em puno kamenca em pocinju tada da se kvare
https://datika.me/bosch-tronic-8000t...cioni-bojleri/
Mi smo prije po' godine uzeli ovaj od 100l, posle 2 aristona, preporodili se u kucu, pa neka kosta koliko kosta :)
manje struje trosi no ariston (po racunima, nisam mjerio na uticnicu), a neuporedivo bolje zadrzava toplotu...
na isti obim koristenja, ariston je od ujutru do navece bio na 55 stepeni, ovaj je na 65... svo 4-5 u kucu se okupamo iz njega, a sa aristonom se trece kupalo skoro lednom vodom :D
Ja ovaj gledah, preporučilo ga par ljudi, a viđeh i na forumu se pominjao...
https://www.tehnomax.me/bijela-tehni...t/view/86/3293
Treba uzeti neki sa duplim kazanom, mnogo su efikasniji od obicnih. Ja sam za kucu uzeo Tesy 80l, nesto oko 260 eura je.
Sad ce vam zvucati glupo ali metalac je majka za bojlere kod nas. Imaju suvi grijac inox kazan i inox cijev za toplu vodu sa 15godina garancije na kazan, dobru izolaciju itd... za negdje oko 170e
Послато са SM-N986B помоћу Тапатока
Koliko god glupo zvučalo, u pravu si, jer smo svekrvi kupili za kuhinju Metalac. Inox kazan a nije skup bio.
Kupih prije neki dan delimano air fryer, friteza na vrući vazduh, ima li ko iskustva sa uređajem i koji dobar savjet i neki recept za pripremu hrsne
https://blog.tefal.co.uk/2017/09/12/...tifry-recipes/
Dobio prije 10 godina za svadbu. 10 puta se upalila za isprigat krtolu. Za moj ukus previse suvo tako da smo se brzo vratili na tecu i svinjsku mast [emoji39]. Sa fritezom je stigla i kniga sa receptima a na gornjem sajtu imas dosta stvari. Svakako dobra stvar ko voli da eksperimentise.
Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Mi smo probali pomfrit, smrznuti nam se nije svidio, ali ovaj domaći đeca oduševljena, cekin pileći medaljoni vrhunski, za ostalo slijedi testiranje:beguiled: