Originally Posted by
konzul
Koje selo u Hercegovini? Moj djed je bio u odbrani sela u Pivi od Gatackih muslimama, zloglasne Fazlagica kule, koji su teror cinjeli po Hercegovini i CG. Bio je ranjen u odbrani sela (nije pripadao ni partizanima no cetnicima).
Rodjeni mu mladjo brat je bio u partizanima a starijo brat u cetnicima. Mladji brat je posle nepune 2 godine kad je vidio koje zlo rade partizani, pobjegao kod brata u cetnike.
Obojicu su ubili na Zidanom mostu. Starijeg brata su golog svukli, sa jos desetak crnogoraca i tukli ih do smrti, pa bacili u vodu. Imamo svjedocenje covjeka koji je prezivio i pobjegao.
Za mladjeg ne znamo kako je skoncao.
Djeda su partizani u toku rata izvukli iz kuce, poveli sa 20tak seljaka kod Pivskog manastira. Vezali ih i ujutru da ih strijeljaju, samo jer im je rodbina u cetnike.
Otac Borisa Tadica, Ljubo Tadic je prisao u toku noci mom djedu (bio je komesar, a poznavao je djeda od ranije), i pitao ga zasto je tu. Djed je odgovorio vjerovatno zbog brace. Ljubo je otisao i od vola kojeg su pekli, otkinuo malo mesa, dao mu u ruke. Odvezao ga je i rekao mu da ide kuci.
Ostale su seljake ubili ujutru.
Inace babi su partizani zadnju kravu uzeli, umrlo joj je djete od gladi i tifusa posle toga, nju su pretukli i zapalili kucu. Partizani. Jer im je rekla da joj ostave kravu.
Majcin otac, drugi djed, je bio nosilac trinaestojulske spomenice, sahranili smo ga sa petekrakom 2002 godine, ali nikad nije bio komunista i u KPJ. Kad su mu trazili da postane komunista, rekao im je da prvo oceraju go*na iz partije koji su ubijali i pljackali pa onda ce im prici.
Lako je komunistima da kreiraju istoriju posle bratoubilastva 1945. Drzte se nje.
Sent from my SM-G950F using Tapatalk