Postoji bakarna infrastruktura. Nece ni ona moc dovijeka.
Printable View
sad sam bio u novu profesorku zgradu i vidjeh da su doveli optiku do ulaza.
Narednih xx godina... i ovo sad sto imamo ne radi kako treba...
Zgrada lipa je povezana putem FTTB, tako da last mile do korisnika je bakar (ADSL2+) i standardni paketi. Prikljucak za fixni je preko VoIP na Pirelli routeru.
SBB (Kablovski internet) u Srbiji: 60Mb/2Mb - cijena: 14.790 din ~ 130 eur , 30Mb/2Mb - cijena 7.490 din ~ 70 eura.
http://www.sbb.rs/Paketi/343/Turbo+FlatHome.shtml
Malo skupo i od nekih korisnika cujem da SBB ima dosta problema i sa manjim brzinama i kvalitetom interneta.
SBB-ova filijala u BiH http://www.telemach.ba/Internet/112/...i+cijene.shtml
Glavni kadrovi su iz SBB-a, internet je odlican.
U stvari i jedni i drugi su u vlasnistvu ME fonda iz Engleske.
Jesu li ovo cijene u konvertibilnim markama ? :)
Opet skupo, ko ce da izdvoji 120 eura za net... Mozda neka firma :)
Mada.. slicne cijene kao u srbiji.
ovo je vec nesto: slovenija!
http://i53.tinypic.com/w9w41u.jpg
http://www.telekom.si/
http://www.telemach.si/sl/zasebni-uporabniki/internet
120mbit 70eura
http://www.t-2.net/?ctxID=003465&funcID=1
100mbit 38 eura
Eeee, pa šta, oni su prvi izašli iz Jugoslavije, i treba da im je skup internet!:p
Jel ti to hoćeš da kažeš da je naš prejeftin?
-------------------------------------------------
SAD se, iako je to kolijevka interneta, s 4,8 mbps smjestio u sredinu ljestvice, dok bi Hrvatska držala neko od mjesta na začelju jer se prosječna brzina pristupa internetu (ADSL i slične žične tehnologije) procjenjuje na maksimalnih 2 mbps. Najveća prosječna brzina pristupa internetu je u Japanu koji ima 61 mbps, a slijedi ga Južna Koreja s 46 mbps.
Prema udjelu broadband pristupa internetu u odnosu na ukupan broj korisnika svjetske računalne mreže Hrvatska bi s 11,83 posto bila uvjerljivo posljednja među promatranim zemljama. Čak i kada se zbroji broj korisnika mobilnog interneta, a njih je u Hrvatskoj znatan broj, ukupna penetracija ne prelazi petnaestak posto.
Među zemljama koje imaju manji udio broadband korisnika od 40 posto nalaze se samo Turska i Meksiko. Istovremeno, u Finskoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Islandu, Danskoj i Velikoj Britaniji više od 80 posto korisnika ima brzi pristup internetu.
Evo Makedonci optika - http://www.t-home.mk/mk/68/Internet/...ic_paketi.html
Znaci 40/40 za oko 32.50 eura ;)
esktra im je ponuda
ali samo mi nije jasno da na opticki net 30/30 daju limitiran mjesecni protok od 60gb ...
Australija trenutno svu infrastrukturu za Internet u urbanim podrucijima prebacuje na optiku.
Molim pojašnjenje za opis paketa, konkretno me intersuje ovo Paket kredit. Radi se o tome da sam se doselio u zgradu sa optikom prije nekoliko dana i preselio linju na novi stan.
Evo što mi piše na Moj T-com
Paket: ADSL OPTIKA FLAT5
Paket kredit: 2048.00 GB
Tehnicko rjesenje za vasu zgradu je FTTB.
Dakle ide optika do objekta, DSLAM oprema u objektu, ... Bakar do korisnika. Ovo je jedina lokacija u CG (trenutno) koja je realizovana preko pomenutog tehnickog rjesenja. Sve ostale, optika do korisnika (tj. stana), ONT oprema, ...
Kao sto mozete primijetiti,kod vas je instaliran CPE model Pirelli, VOICE servis je aktiviran preko jednog od portova na CPE opremi (phone1) - nema splitera, ... Dakle koristi se SIP (za voice).
Sto se tice Interneta, PPPoE user na CPE, ...
Internet paket, hmmm,...
Imate paket koji se kupili.
Medjutim, da li nam mozete reci utiske brzine, ... ?:) Mislim da imate znacajno vecu Internet brzinu od paketa 5Mbps/512kbps.
Naravno, sve nedoumice mozete rijesiti sa 1500.
Sve ovo Djetic sto si napisao mi je poznato i jedino sto ne dobih odgovor je ustvari moje pitanje: Što je ovo: Paket kredit: 2048.00 GB?
Brzina je odlična. Ide i do 800 kbps na downloadu sa rapidshare-a recimo.
Dakle, evo još da pojasnim nejasnoću (ali ne korisnu:)).
Ranije je u opisu ADSL FLAT 5 paketa za Saobraćaj pisalo Neograničeno*, s tim što se zvjezdica odnosila na FUP (Fair Usage Policy) od 150GB.
Sada piše Paket kredit: 2048.00 GB, kao i cijena dodatnog saobraćaja od 3 EUR po 1024MB, što definitivno nijesu karakteristike FLAT 5 paketa. Eto za tu stvar sam tražio pojašnjenje.
EDIT: A kad smo kod pojašnjenja imam još jedno pitanje. Naime, telefonski aparat koji sam nekad dobio uz ISDN liniju (još u vrijeme kad ste dijelili one Santise (čini mi se da se zove nešto tipa swiss....something, something) ne daje nikakve znake života kad ga udžekam u Pirelli, pa pretpostavljam da on ne može raditi na ovoj infrastrukturi. Molim te da mi ovo potvrdiš ili demantuješ (ka da političaru nekom postavljam pitanje :)) da ne bih bacao pare uzalud na novi aparat ako ne moram.
Da li si pokušao sa nekim drugim tel. aparatom? :)
Ja sam obični Philips tel. aparat ubacio u ruter i sve je ok.
Nisam sa obicnim probao, pretpostavljam da obicni radi bez problema, ali sam htio prvo da provjerim može li ovaj ISDN telefon radit.
Koje su to dodatne usluge i dje je taj korianicki portal?
Dual-tone multi-frequency signaling (DTMF), fax transmissions, and high-quality audio cannot be transported reliably with this codec.
Bas lijepo, svi idu naprijed vi nazad...
Je li to standard na kojem radi MAX Telefonija ?
Imam pitanje:)
Kako da na ovome Pirelli (T-Home) routeru koji ide na optiku uradim podešavanje Primary i secondary DNS?
Ne bih da na svakom računaru pojedinačno na mrežnim adapterima setujem ove parametre....
Na LAN Settings imam samo sljedeće opcije:
LAN IP
VLAN Binding
DHCP Server
IP Address Pool
I da ja ponovim pitanje, da li je porjektom planirano da bude optika u zgradi Zetagradnje u ulici 4 Jula?
Pirelli router je standardni i ne ide direktno na optiku, vec kao svaki drugi na bakar (ADSL2+), mislim da se to vec apsolviralo. DNS adrese dobijas kroz PPPoE sesiju, a tvoji reacunari od routera (kroz DHCP request/response) dobiju adresu routera kao DNS, pa on dalje prosledjuje. Pogledaj mozda u DHCP settings ima neko podesavanje da stavis neke svoje DNS-ove.