AJRIN ozeni me !
Printable View
AJRIN ozeni me !
Ne valja ti strategija sparco! :D Moras prvo da naucis kuharske vjestine :)
Pocinje se sa pranjem posudja ... :joint:
Shta nudish u miraz? :mrgreen:
Ajde da ne bude samo prazna pricha, moram da se pohvalim da sam prvi put spremala knedle sa shljivama, i uspele su :D:lol:
Fora je shto nisu one klasichne, sa krompirom : )
Dodushe, bilo je malo improvizacije, kao shto uvek biva u mom sluchaju, neshto mi redovno zafali...pa dobro, nisu dugo potrajale, to je bitno :kamikaza:/
potrebno:
-1 litar mleka
-100 gr putera
-4 zhumanceta
-500 gr oshtrog brashna (ja ga nisam imala, pa sam pomeshala 250 gr mekog i 250 gr griza
Priprema:
1.Staviti mleko da provri, zajedno sa puterom, pa postepeno dodavati brashno, uz meshanje.Prohladiti 5 min, zatim ubaciti jedno po jedno zhumance,(ja sam opet kiksala, pa sam ubacivala celo jaje, zato je bilo tezhe da oblikujem knedlicu :neutral::| )
Ostaviti da se smesa potpuno ohladi.
2.Za to vreme na niskoj temp. proprzhiti prezle na puteru ili ulju,uz dodatak shecera, i vanil secera..(ja sam ubacila 150 gr prezli i 200 gr shecera)
3.U medjuvremenu prokuvati oko 3 litra vode, dodati kashiku soli i malo ulja. Velikom kashikom vaditi testo, u sredinu staviti shljivu, oblikovati knedle i stavljati ih u kipucu vodu. Knedle su kuvane chim isplivaju na povrshinu vode. Odmah se prebace u posudu sa hladnom vodom (1-2 min) Na chistoj krpi ostaviti da se ocede, uvaljati u prezle, i prijatno : ) .
Ako ti Sparco vidi ovaj nokat na fotki, skocice u mutnu i studenu Moracu :mrgeen:
sweeeeeeeeeeeeeeeeeeeeet !!!!! ja se istopih pa vi kako ocete
jeli ovo dezert ove knedle? ili neki buckuris :)
Danas za ruchak spremih tradicionalno irsko jelo:corned beef sa prilogom od karfiola spremljenog na dalmatinski nacin.
Dakle:mesnati dio ispod rebara(koji je pripremljen na specifican,irski nacin),samo sam sa zacinima skuvala u vodi.
Karfiol sam s dva krompira leshala na pari i zacinila ih s maslinovim uljem,biberom i solju.
Meso sam izrezala na tanke snite i posula ga vodom u kojoj se kuvalo.
Rucak je bio za prste olizat.Vazda dobrodosh`o na moj astal.:)
Dobrodosla i ti nama, nema te poodavno. :)
simm,bolje te nashla,lijepo je opet druziti se s Vama.;)
Riba se marinira u limunovom soku i ostavi pola sata da stoji. Poprska se sitno sjeckanim bijelim lukom, bosiljkom, i ostalim biljem, kako ko voli.
Srecom, imam rernu koja ima opciju "pecenje na zaru" i skoro je isto, samo sto nazalost nema onog divnog mirisa...
Daklem, zagrije se rerna na 220 stepeni, i riba se pece nekih 20-tak minuta [treba provjeravati, zavisno od velicine ribe]
Ako neko voli, moze da slozi ribu u pleh sa kromirom, i negdje na pola pecenja da sve prelije mjesavinom maslinovog ulja, limunovog soka, bijelog luka, bibera i bijelog vina. U svakom slucaju, sa ili bez krompira ovaj preliv ide na pola pecenja.
Ja ne ijem krompir, te kao prilog spremim obarenu rizu i grilovano povrce. Zelena salata i rukola, i rehidrirane alge.
Ovo mi je plan za veceru, jedva cekam da odem kuci s posla :)
Stize polako proljece, pijace su pune zelenisa, pa ako neko voli sremus, evo dva recepta od juce (to jest, od nedjelje - uhvatih malo vremena da nesto spremim ...)
Pita od sremusa
Ovako, uzeo sam jedno paklo (500 gr) kora od heljdinog brasna, pola kilograma bijelog mladog sira (moze i pakovanje Ela sira), jedno jaje, tri veze sremusa, dvije -tri veze mladog luka (moze i malo blitve, malo persuna). Sremus nasjecite krupnije. Stavite nekoliko kora, jednu na drugu, i pouljite ih maslinovim uljem. U jednoj, dubljoj, posudi ugrubo, viljuskom, isprstite, izmijesajte: sir, jaje i sremus. Rasporedite fil. Onda stavite ostale kore preko i njih nauljite maslinovim uljem. Odozgo, prelijte jos jednim jajetom, koje se umutili sa jogurtom i ispecite. Posto se sremus ne dinsta, treba da ostane svjez i da puca pod zubima. Moze i vruce, a moze i hladno. Moze uz jogurt, uz kisjelo mlijeko, a po meni i uz crno vino ...
Slani namaz sa sremusem
Tri, cetiri ili vise veza sremusa, krupnije nasjecite i ubacite u jedan dublji sud. Ubacite dvije konzerve incuna. Nekoliko kasika kapara (slanih). Po saku crnih i zelenih maslina, bez kostice, koje ste malo nasjeckali (ne sitno, ali makar po pola). Kasiku senfa. Ja dodah i malo feta sira. Sok od jednog limuna (umjesto sirceta). I ne stedite na dobrom maslinovom ulju. Uzmite viljusku u ruke i dobro izmijesajte, incune i fetu isprstite i izgnjecite. Uzmite neki dobar crni hljeb, malo ga zapecite. Na hljeb stavljajte namaz, ali ne da ga poravnite, kao pastetu ili dzem, recimo, nego da, kako da kazem, bude nabacan na hljeb. Bukvalno, na svako parce nabacite 2-3 kasike namaza i ne poravnjavajte. Ima samo jednu manu: koliko god da napravite, bice malo :) ... uz ovo moze i biljeo i crno vino, a ja sam, kao 'ortodoksni' seljak iz Doljana, nazdravio jednom bevandom (za neupucene: prst vina, litarskoga Vranca, i prst cesmovace):) ...
Pozdrav i dobar apetit svim forumasima ...
Poenta ovog recepta je marinada, to jest priprema mesa, ostalo se svodi na pecenje na rostilju.
Dakle, kilogramipo svinjetine od buta, koju cete izrezati na kocke (ne bas male) ili zamolite mesara da on to uradi. Meso treba drzati 24 casa u marinadi u frizideru.
Za marinadu vam treba: 3-4 limuna, maslinovog ulja (odokativno - ja ne stedim), nekoliko glavica bijelog luka (zgnjecenih, ne sjeckanih), svjezega ruzmarina, bibera (crnoga, zelenoga, crvenoga, bijeloga) i senfa. Sa limunova prvo nastruzite koru, zatim ih iscijedite. U veci sud stavite sve nabrojano, stavite i kocke mesa, posolite po ukusu. Rukama dobro izmijesajte sve sastojke. Vazno je da na svakoj kocki bude i senfa i ruzmarina i bibera i kora limuna i slicno . Poklopite i u frizider. Recimo, ovo odradite subotom prije podne, da bi pekli u nedjelju.
Ja suvlaki pecem na elektricnom rostilju (sa zicama gore iliti grilom). Rostilj mora biti vreo, ali bas vreo, i nauljen. Kocke mesa vadite iz marinade i nanizite na drvene (ili metalne) stapice. U pocetku okrecite cesce, da se meso ne zalijepi. Meso ne smijete duze peci, jer ce bit suvo. Iznutra treba da bude socno, zato, kazem, okrecite cesce u startu, da se uhvati korica.
Uz suvlaki se posluzuje pitabred, a ako nemate, sasvim ce pristajati i bijeli simit, ali tanak, nekvasen. Bilo pitabred, bilo simit, zapecite ih slobodno na grilu, kad skinete meso.
Uz suvlaki, definitivno, ide pomfrit (u vecim kolicinama), zelena salata, paradajz, mladi luk, rotkvice ...
Za pice uz suvlaki? Pivo, sigurno, hladno, sto bi rekao jedan moj prijatelj: ' i vise komada ' ... Ja ne pijem pivo, pa 'spas' trazim u vinu. Bijelo vino uz ovo ne ide, definitivno. Bevanda, zasto da ne: uz 'tezacko' jelo i 'tezacko' vino. I definitivno je za varijantu proljece - ljeto, za neku bastu ili vecu terasu ...
E,da se upisem :D nisam odavno :) danas sam spremao gratinirano povrce,musaku od tikvica i gibanicu.Eto 3 veoma laka jela dosta od mene :) recepte cu vam postavit cim se dofatim kompa ;) posto mi je tezina kucat sad sa telefona :)
Znaci evo 1. recpta Musaka od tikvica ;) manje vise slicna je musaki od krompira znaci meso se isto priprema (izdinsta se sa crnim lukom,sargarepom,lovorovim listom,posoli i pobiberi),tikvice se uzduz isjeku na tanke listice 4-5mm,ukoliko puste vodu ocjediti ih,potom ih paniramo u masu za od brasna,jaja i mlijeka (slicnoj masi za palacinke samo malo guscoj) i onda ih ispohujemo (u fritzi ili dubljem tiganju) i vadimo ih u posudu u koju smo predhodno postavili papirnu salvetu da pokupi masnocu,potom u podmazan pleh poredjamo red tikvica,pa red mesa i onda opet red tikvica (mada moze i jos jedan red mesa i tikvica zavisno od kolicine) stavimo u zagrijanu rernu na 180 stepeni 7-8 min nakon cega je vadimo iz rerne i prelivamo rojalom (7-8 jaja *zavisno od velicine* na 1l mlijeka i opet zavisno od kolicine koju spremamo moze bit i 14-15 jaja na 2l mlijeka) tako da musaka ogrezne u rojalu nakon toga musaku vracamo u rernu i pecemo je dok se rojal ne stegne i dobije rumenu boju.Kada se na povrsini uhvati skrama i malo porumeni tada temperaturu smanjimo na 160-170 da nebi zagorevala sa gornje strane,jer moramo voditi racuna da se rojal i iznutra stegne,tj da se na povrsini ne stvori kora a da unutra ostane ne pecen,to radimo tako sto cemo na par mjesta na povrsini izbusiti viljuskom izmedju poredjanih tikvica i po obodu pleha.Kada je musaka pecena izvadimo je iz rerne i osatvimo 10-ak minuta da se prohladi nakon cega je sjecemo na kocke i sluzimo.
Ovako nisam proba a ne sumnjam da bi mi se svidjele ;)
Inace nisam znao da to ima u meniju nasih restorana,barem ne u ove koje sam ja bio.
Ovdje ih jedem pohovane i zovu ih valjda po italijanski Zuccini i svidja mi se jos pohovani Eggplant iliti po naski patlidzan.
Pa i nemas po restoranima mozda u poneki,ali u hotelima imas,stranci bas vole musaku :D
i s tim sto god ocete :)
Malo po sjecanju, malo po intuiciji i kombinacijom nekoliko internet recepata bogami napravih gore navedeno prilicno solidno :)
Tortilje su mi se toliko dopale da ih evo sad dezertiram sa dzemom od sipurka i sladoledom [na verlu tortilju stavila dzem i sladoled, njaammmm, veeeruj mi]
Tortilje je vrlo jednostavno napravit, odokativno pola kukuruznog pola psenicnog brasna, malo soli, malo secera, mlakom vodom zamijesiti, da bude tvrdo tijesto. Mijesiti tijesto dok ne pocne da se odvaja od posude, a po potrebu dodavati brasna. Tijesto treba da odstoji oko pola sata. Kad odstoji, izdijeliti na kuglice i svaku razvuci sto je tanje moguce. Peci u vrelom tiganju -ako je moguce nepodmazanom.
Guacamole sos: avokado ispasirati, dodat so, limunov sok, biber, ako ko voli moze bijeli luk, crni luk, paradajz [oljusten] ljuta papricica. Lakse je ovo radit u blenderu.
Prijatno
Evo jedan laki i ukusni ruckic :)
Bijelo pilece mese isjeci na rezanca i staviti pola sata u marindai od soja sosa, djumbira i karija, pa onda isprziti na minimum ulja, dodati svjeze pecurke i crvenu papriku, baburu, isjeckano i to dinstati neko vrijeme, zatim preliti slatkom pavlakom za kuvanje i zaciniti biberom, persunom, muskatnim orascicem i kasikicom/dvije soja sosa. Moze da se servira uz pastu ili rizu, mada ja preferiram rizu. Prijatno :)
Piletina uz pastu - nikako. Ali nikako! :D
Sprema moja majka nesto slicno, ali sa vise povrca rekao bih. Pokusao sam i ja par puta, ali mi nije bas uspjelo :mrgreen:
a ide li seafood i pasta? :)
Obozhavam paste, i ako se mogu spremiti na X nachina, moji favoriti su sa morskim plodovima, ili piletinom... :rolleyes: :)
Evo jednog laganog recepta sa morskim plodovima : )
Pasta sa morskim plodovima
Sastojci:
6 kashika maslinovog ulja
3 sitno seckana chena belog luka
3/4 sholje seckanog pershuna
1 sholja mlevenih shkoljki sa sokom (iz konzerve)
250 g shkampa, ochishcenih i usitnjenih
1/8 kashichice origana
1/2 sholje belog vina
1/4 kashichice ljute mlevene paprike
500 g paste
1/2 sholje svezhe rendanog parmezana
Priprema:
Pastu skuvajte po uputstvu sa pakovanja.
Dok se pasta kuva, zagrejte ulje, pa dodajte beli luk i na niskoj temperaturi przhite nekoliko minuta.
Dodajte pershun, mlevene shkoljke, usitnjene shkampe, origano, vino i papriku.
Zagrejte do kljuchanja i do momenta kad shkampi dobiju ruzhichastu boju. Dodajte kuvanu pastu u sos, dobro promeshajte, pa pospite pershunom, sa dosta parmezana. : )
Prijatno : )
Ovako se krka kod mene sac je cudo :
http://img364.imageshack.us/img364/8598/bild207un7.jpg
http://img364.imageshack.us/img364/8...3d41208a8e.jpg
http://img153.imageshack.us/img153/3430/p1010176xi8.jpg
http://img153.imageshack.us/img153/3...b5cc3571d9.jpg
A to sve poslije zasolit sa jednom dobrom :
http://img296.imageshack.us/img296/9...iprsutasr7.jpg
http://img296.imageshack.us/img296/9...34cd8cd0bb.jpg
Koja izgleda otprilike ovako :
http://img301.imageshack.us/img301/4156/bild394nn6.jpg
http://img301.imageshack.us/img301/4...9c8935b82c.jpg
@Zveku ja ti nista ovo ne brojim ako uzto nema sto kasikom da se pojede :devil:
Komso mene nesto tu ne stima ,sve ni je super ,kasikom ijemo cistu hranu bez hemikalija ,sdravo sunce ,cisti vazduh itd itd tj i te prdnjave a pogledaj umrlice (smrtovnice) da djaolje celjade nema od 70 no sve ispod ,eli to to te ni je sve najjjjstrasnije i najjjbolje :)
svaka ti je na mjesto zveku
Danas spremamo? Sto?
'leba, sira, i paradajiza.... njam njam :cool:
malo soli preko paradajiza a 'lebac dopecen u rerni :D
jos jedan lagan rucak for 2 na ove vrucine:
2 svjeze paprike + jedna ljuta
2 parceta njeguskog prsuta
4 jaja
malo mlijeka
zacina po volji
papricice i prsut sitno isjeckati i proprziti na maslinovom ulju ( prvo prsut), preko toga preliti smjesu od umucenih jaja i mlijeka, sve to fino zaciniti i mijesati par minuta ( svi cete prepoznat kad je gotovo :D ). servirati uz ladni paradajiz.
prijatno :D
Njam njam
Ja jos ljeti obozavam pohovane tikvice,i przene paprike sa sirom i paradajzom :)
i zelenu salati i pomfrit...uh evo ogladnjeh sad... :)
Boranija:
Oprati boraniju,posjeci joj vrhove i presjeci je na 20 centimetarke,otprilike.
Ocistiti i isjeckati crni luk,celer i mrkvu,te ubaciti u ucvrcalo ulje u dubokoj serpi u kojoj cemo kuvati boraniju.Kad luk i mrkva puste svoju boju i sokove,dodati finu teletinu da zacvrci i porumeni u tim miomirisima,a onda dodati vode,onoliko koliko bi bilo dovoljno da se boranija kuva.Ja dodam otprilike tri ,cetiri litre(na kilo meska i kilo boranije).
Pustiti da se sve to lijepo kuva,te na kraju dodati zaprsku:
1.Ugrijati ulje u tiganju.
2.Dodati shaku isjeckanog bijelog luka.
3.Dodati 2 kasike brasna.
4.Mijesati dok ne dobijete boju starog zlata.
5.Dodati koncentrat od paradajiza(prethodno razbistren s vodom).
6.Dodati boraniju i naliti vode da se sve to lijepo prokuva.
Pred kraj dodati isjeckani persun,malo bibera vegete(ili soli),i to je to.
Za kasiku oblizat!
Teletina u vinu
Poveden jednom prelijepom knjigom koju sam nasao, napravio sam prije nesto manje od sata jedno jelo, ciji me ukus bas prijatno iznenadio:
za dvije osove - 3-4 komada teleceg misica ili bifteka, jedna kesica rendanog parmezana, nekoliko parcadi svjezije slanine, 30-40 grama mesnog ekstrata, 1dl malo jaceg crnog vina (po mogucnosti Marsala, mada moze i domace...) i maslinovo ulje...
U dublji tiganj se uspe ulje i kad se dobro ugrije, stavi se meso da se "ufati" i onda se makne sa vatre... u ulje (pomijesano sa sokom koji je meso pustilo tokom przenja) dodati ekstrat od mesa i vino, a odmah nakon toga vratiti meso. U prostor izmedju komada mesa, poslozit slaninu, a na svaki komad teletine posuti po supenu kasiku parmezana. Poklopiti i ostaviti da se krcka na blazoj vatri.
Posluziti sa salatom, u sopstvenom soku uz ostatak vina u kojem se spremala teletina! :D
/me jos cijedi flasu.... :cool:
:)Imala sma lignje u zamrzivacu i nesto mi bi mrzno da ih przim pa sam napravila jednu probu koja je bogami uspjela:D
Ne znam kako da zovem ovo...Musaka od lignji...tako nekako:D
Za 4 osobe otprilike:
Oljustiti 4 srednja krompira i isjeckati na kockice.
Poveliku glavicu crnog luka, 7-10 cesnji bijelog luka, povecu sargarepu, komad celera, po jedan korijen paskanata i persuna...sve to staviti u choper i dobro usitniti (ako nemate choper onda sjeckajte ili rendajte).
1kg lignji dobro opranih i ociscenih lijepo.
zacini-so, biber, lovor, bosiljak, persun, neke dalmatinske smjese i sl.ruzmarin, vegeta, aleva paprika, mirodjija...od svega po malo
U vatrostalnu ciniju stavite pola onoga krompira da dno dobro prekrijete, preko toga pospite pola onoga isjeckanoga povrca, zacinite svim ovim zacinima (svega po malo), preko toga stavite osoljene lignje sjeckane na kolutice ili kao listove (kako god volite), pospite malo maslinovog i zacinskog ulja, opet stavite krompir (drugu polovinu), pa povrce, opet dobro zacinite svim onim zacinima, pa opet pospite sa malo ulja i maslinovog i zacinskog, dodajte po 1 dcl vode i vina (vina moze i 2 dcl).
U rernu s tim (ja stavljam u hladnu) pecite na laganoj vatri skoro sat, nek se blago zapece i neka sto vise tecnosti ispari.
Ej, znate li kako vino ide s ovim?!?!? :D
ima li ko neki recept za sampinjone dobro bi mi doslo?
hvala
Sampinjoni su ti po meni najgore precurke :)
Imam jedan lagani recept.... Stavis u tiganj putera i malo maslinovog ulja... stavis pecurke da se poprze (mozes i vise vrsta, a ne samo sampinjone) dodas origano (normalno sve na tihoj vatri), i onda zalijes vinom (zavisno od ukusa, crno ili bijelo) i onda ostavis da se krcka u soku... :) Ja vise volim da ih iskombinujem sa necim, a preporucujem piletinu, kad se ovako sprema.
Inace, mislim da su pecurke bolji dodatak nego glavni sastojak pa se nekako uvjek trudim da ih kroz besamel sos "provucem". Moja preporuka za pecurke je SUNCANICA na zaru i LISICARKA u mlijeku... u principu se lako spremaju, strasno su ukusne. Suncanicu je dovoljno zaciniti sa malo soli i maslinovog ulja i imas super rucak. Ne smijes je przit u tiganju jer pokupi ulje. Lisicarke su malo komplikovanije, a o tome drugi put! :)