Ljudi stavite bezsumni agregat inverter u gepek i batalite price...
Tema Lock :p
Printable View
Ljudi stavite bezsumni agregat inverter u gepek i batalite price...
Tema Lock :p
Možda, ne razumijem zašto, ali neka ti bude.
Koliko treba centi da bude na pumpu da ne bi sve ovo bilo prevara [emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
Isto bih ja vozio onog marvela
Mada vidjoh nekog mladog ukrainca u city kvart sa nekim cudom elektricnim to nikad vidio nisam
Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Sada će toga biti sve više.
Što se kaže odčepilo je i sve više ljudi se zanima.
Poslije zanimanja ide kupovina pa sve više vozila na putevima.
Ja još jednom ponavljam da je vožnja Električnih vozila loša, skupa i nerentabilna. Ne kupujte EV jer će mi to donijeti glavobolje đe da punim besplatno.
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
Na terenu sve redovno…
https://www.instagram.com/reel/C_BBK...9kNjRhazIzNA==
Podsjeća na onaj šleper koji se zapalio kod Cetinja.
I taj je imao dva električna auta, evo slika... https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...d5a8333fa4.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...3eadd9b82d.jpg
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
Na terenu sve redovno…
https://www.instagram.com/reel/DDeCx...8xeDR6aHYydzNv
ev je to kae nema sta da se kvari
https://carbuzz.com/porsche-taycan-o...december-2024/
Malo iscitah zadnjih par strana...vrlo interesantna tema...
Koliko skapirah Bugi je vlasnik EV...pa bi za njega imao par pitanja....ili ako ima neko savjet da da....
Naime ja godisnje prelazim preko 20k km i to najvise na relaciji kuca posao...bilo bi cak i dosta vise da ljeti ne koristim motor.... s obzirom da zivim u kuci na koje cu uskoro da stavljam panele, cini mi se da bi mi bilo logicno da i ja gledam u pravcu EV-a...
Vidjeh na neku Sat emisiju da Fiat uskoro izbacuje grande pandu... sa nekim dometom oko 300km...i ta bi verzija trebala da kosta oko 25k eur bez subvencija.... to mi djeluje interesantno za razmatranje....
E sad pitanja:
1. Kada si kupovao svoje EV ... da li si imao subvencije od drzave? Da li danas postoje kod nas uopste subvencije za EV?
2. Kako ti idu intervali servisni i kolika je cijena otprilike ako se sjecas?
3. Ako si imao situaciju da vozis po snijegu... ili na neki minus debeli.... kako je funkcionisalo grijanje...i da li "skracuje" ozbiljno range?
4. Gdje punis svoje vozilo? Pretpostavljam kuci...da li imas svoj punjac... i da li je bila problematicna njegova instalacija?
5. Punjac kao punjac da li se posebno kupuje ili dolazi uz vozilo? Ako posebno...kolika je njegova cijena...i da li se moze instalirati na ove nase satove bez nekih posebnih dozvola EPCGa ili procedura nase administracije....
to je to otprilike za sada :)
hvala
1) subvencije imaš svake godine. Prati sa sajtu Eko fonda. Za 2024 su završene. Inače dobija otprilike 30 prvih koji se prijave jer je toliki budžet i to se ispuni za par dana. Zato treba biti redovan u gledanju sajta.
Subvencije su 7500 za EV.
2) meni ide na 20.000km. Prvi servis je bio provjera vozile i zamjena filtera.
Drugi je bio na 40.000. Zamjena filtera. Oko 35e u ovlašteni.
3) Jednostavno računam.
Ljeti procenat baterije * 3 znači range 300km
Jesen i proljeće x2.5 znači 250km
Zima x2 znači range 200km.
Generalno može i više ali volim sebi da pojednostavimo
4) na poslu, ispred zgrade. Još uvjek u CG ima besplatnih punjača. Inače ubacio sam i 2 svoja punjača u BR I NK.
Takođe punionice koje plaćaš imaš sada kroz PG na makar 5 mjesta.
5) Punjač koji možeš da koristiš kući keš na običan šuko. On daje 16A što je oko 3.5Kw. Pošto je to previše za klasičnu utičnicu jer postoji mogućnost topljenja ili zapaljenja (ne valja 10 sati na maksimum da bude) ja sam limit stavio na 13A ili 3Kw.
Ako možeš dovući trofaznu utičnicu brzina punjenja ide na 32A ili 7Kw. Dozvola nikakva ne treba, ali računaj da su satovi u stanovima i kućama limitirani na 16Kw. Ne mošeš da pređeš limit a i ne možeš ga preći ako puniš na šuko.
Dozvola za monofaznu i trofaznu ti ne treba. Za AC ili DC punionicu bi ti trebalo jer bi kabal išao sa trafostanice.
Svako vozilo ima u sebi pretvarač napona i svako novo vozilo dođe sa nekim punjačem.
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
Obzirom da sarađujem s ljudima koji se direktno ovim bave, (struja-punjači i sl.) , par informacija iz pro ugla
Oni vele ovako:
-Obični šuko ne može apsolutno! To nije ni za debatu. Zapaliće se instalacija, kuća. Ne treba ni pokušavat. Klasična (kućna) x2.5 instalacija apsolutno nije za ove stvari.
-Trofazna kućna utičnica neke jade može, ali isključivo ako je dovodni kabal minimalno 5x6.
A strongli je preporučeno 5x10.
Zašto ne bi moglo na šuko?
Ako ti Bojiler vuče 10A svaki dan zašto ne bi moglo i auto?
Misliš da šuko zna koji je potrošač?
Tvoje kolege pričaju o jačim punjačima od 11KW ili 22Kw, a mi ovdje o kućnim punjačima od 3kw i 7kw.
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
ajmo da pojednostavimo maksimalno i uzmemo u obzir samo formulu P=U*I, odnosno I=P:U. Da prevedem, 3 kW = 3.000 W, a napon je 220 V, dakle 3.000 podeljeno sa 220 jednako 13,64 A. Dakle monofazna utičnica vuče 13,64 A ako je snaga punjenja 3 kW. Ako je standardna instalacija urađena kako treba ista može da podnese 20 A bez ikakvih problema. Zaključak, za monofazno punjenje, da bi sve funkcionisalo kako treba, snagu punjenja treba ograničiti na 3 kW. Za trofaznu bi ja ipak smanjio ovih 7 kW jer je to, zapravo granično područije (7.000 : 360 = 19,44 A) od 20 A koliko obična kućna instalacija podnosi (ovo u slučaju da je sve urađeno kako treba).
Sent from my moto e20 using Tapatalk
Bukvalno ovo[emoji6]
Meni je napon oko 235V tako da dobijam preko 3Kw na 13A.
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...1b0c261d77.jpg
Zaboga koliko bojler kontinualno radi? 15-20min, po ure, uru? I onda pauza od koliko?
I porediš to sa 10, ili koliko već, sati neprekidnog rada, svaki-svaki drugi dan.
Btw, pojedina brojila mogu i 32kw da iznesu, neka i rade na toliko po gradu (picerije i sl). Nego "tanki" kablovi ne mogu.
A i ta brojila ako ćemo pravo posle nešto vremena spapunjaju. Opterećenje je opterećenje.
Bio sam skoro prisutan kad je električar (radio svojevremeno u Kombinat na održavanju napajanja za njihove peći, te ima nešto iskustva što se tiče kontinualnog opterećenja) "ufatio muštuluk" liku da mu istalacija od sata do utičnica za punjenje (trofaznih, dvije), kurca ne valja.
I da je praktilno bačio pare.
Nego da je mora svu promijenit ako ne misli s pp aparatom da dežura pored.
Kablovi su projektovani na kontinualnu struju,a ne na "rad sa pauzama",tako da je kablu 2.5mm˛ isto oće li 10 sati da provodi struju od 10A ili 1h,čak ako ćemo neke faktore u praksi da uzimamo(loši ili slabi kontakti),bolje je deset sati kontinuiranog rada nego uključi,/isključi 10 puta po 10min...
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Nije ista formula za racunanje u monofaznim i trofaznim sistemima, naponi su 230 i 400V a postoji i power factor (0.8) kao i load efficiency (0.9) a ulogu igra i materijal kabla, izolacije kao i nacin na koji je postavljen (u zemlji, vazduhu, udaljenost od ostalih kablova), temperatura…
3kw na 230V = 18.1A
7kw na 400V = 14A po fazi.
Da bacim ja izgleda i fakultet a i praksu, forum je forum [emoji1787]
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
55% brato.
Pa ti vidi kuda ide SVET [emoji6]
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
U kućnim instalacija se samo ugrađuju dva poprečna presjeka kablova 1.5 mm za napajanje rasvjete i 2.5 mm za napajanje uređaja.
Na bakarnim kablovima 2.5mm postavljaju se osigurači od 16A to znaci da kroz taj kabal možete povuci max 16A struje ili
220V x 16A = 3520W snage.
Znaci na monofaznoj utičnici imate snagu max 3.5 KW
Ako imate trofaznu utičnicu 3 x 3.5 KW = 10.5 KW to je max. snaga koju vam daje trofazna utičnica.
Koliko sam upućen mislim da sva auta za evropsko tržište imaju u sebi konvereter koji pretvara naizmjeničnu struju u jednosmernu i puni bateriju. Oni dolaze sa snagom od 3.5 do 22 KW u zavisnosti od proizvođača i paketa opreme auta. To znaci ako u auto najčešće imate konverter od 7.5 KW auto možete priključiti na monofaznu utičnicu i povuci će samo 3.5 KW ili priključiti na trofaznu utičnicu i povuci će samo 7.5 KW iako trofazna utičnica može dati 10.5 KW.
Tako je.
To je maksimum.
Minimum odrediš limiterima [emoji6]
Na 13A i 235Vhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...e135339009.jpg
Dobijem 3.1KW
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...b9579a030a.jpg
Dok na 10A na istoj voltažihttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...6a06c1ef4c.jpg
Dobijem 2.3KW
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...6e2a9e19b8.jpg
Da još malo proširimo priču o limitu, ako imaš "pametno" brojilo onda si ograničen kupljenom snagom a ako si na staro brojilo onda si ograničen instalacijom ...
Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Ja reko da pojednostavimo i kako se otprilike računa, i još nešto, baterija nije elektromotor pa bi otprilike trebala nula, no, ako ćemo sve faktore da računamo, tačno, dobićemo drugačije rezultate, ali ne bitno...
Sent from my moto e20 using Tapatalk
Punjac puni bateriju i ne moze biti 100% efikasan.
ADAC in Germany conducted a charging test with a new BMW iX, which was hooked up to a 22 kW (16 amp) AC wall charger with an ambient temperature of 73.4°F (23°C). It found that to charge the iX’s 105.2 kWh battery pack, it actually took around 125.2 kWh. That equates to about 20 kWh (or 20 percent) losses, which seems like a lot, but it’s not far from the average loss expected when charging EVs, which is around 15 percent.
Another example of this being documented can be found in Tesla’s certification documents filed with the EPA, as quoted by Car and Driver. The data there shows that adding a little over 81 kWh to a Model Y Performance’s completely depleted battery pack via a 240-volt Level 2 charger actually required 92.2 kWh of electricity, which equates to a 14 percent loss.
Audi EV i uspjeh
https://www.automobili.ba/audijev-el...xZGykuxCjQ&
Neko kaže vako, neko tako [emoji1787][emoji1787]
Global EV sales hit third consecutive record high
https://www.reuters.com/business/aut...gh-2024-12-13/
Generalno ja ponavljam da treba što manje ljudi sa vozi EV. Jednostavno zašto bi mi iko zauzimao besplatni punjač [emoji1787][emoji1787][emoji1787]
Sarajevo Free charge
Banja Luka free charge
Beograd free charge
Stop EV!
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............
Neće se ova EV bolje prodavati dok ne mognu preko 500+ km barem, mislim na ove jeftinije...
Sent from my SM-S908B using Tapatalk
To je definitivno mana...
I obaveza da se postavi minimum neki na 500km...
Poslato sa pisaće mašine S24 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż............