Špageti sa tunjevinom
1/2 kg špageta, 2 konzerve fileta tunjevine, glavica luka, 2 češnja bijelog luka, maslinovo ulje, pasirani paradajz, lovorov list, sol, papar, origano, kaš. brašna.
P.S. Ja ovo obožavam...:D
Printable View
Špageti sa tunjevinom
1/2 kg špageta, 2 konzerve fileta tunjevine, glavica luka, 2 češnja bijelog luka, maslinovo ulje, pasirani paradajz, lovorov list, sol, papar, origano, kaš. brašna.
P.S. Ja ovo obožavam...:D
A kako ih spremas? :)
E bogomi ti treba povelika čaša za to mućkanje :D:D
Jesam, vidio sam, no sam se poveo za komanskim izgovorom "časa" posto ste vi tamo stara buržoazija :lol: pa reko možda nije no čaša, pošto si se ti koliko-toliko emancipovala :lolblue:
Ok.
Nesto mi nampade, nije lose da odje rascivijamo razne "tehnoloske" pojmove vezano za gurmanluke kojima smo skloni:
- prženje,
- dinstanje
- krčkanje
- pirjanje
Objašnjenja, molim! :)
E da mi je znat' kako se jaje przi :lolblue:
:Dovo ce ti Hammer najbolje objasniti onako skolski, ali ja cu onako kako ja tu terminologiju koristim!
Przenje- na dosta ulja i na jakoj vatri
dinstanje i pirjanjenje je po meni isti djavo tj isti pojam a znaci na povrcu, manoci, uz povremeno dodavanje po malo tecnosti ali sve na jako laganoj vatri
A krckanje ne vjerujem da postoji kao nacin obrade namirnica u kuvarskoj terminologiji...mozda ne mislim dobro...to je izraz za kuvanje hrane, na laganoj vatri, ono tek da vri, i to vise sati neprekidno:D
A nesto sam ja pirjanjenje vezao za grncariju, zemljane sudove, tako-to:) Al opet bi to bilo krckanje:)
E sad, ne pamtim kad sam nesto isprzio, bjezim od ulja ka djavo od krsta:)
A sto ne przis na na maslacu? :) Ili svinjskoj masti :mrgreen:
U sto spada przenje na suvom tiganju? Jel to rostilj onda? Ne bi trebalo, rostilj je kad je meso izlozeno deirektnoj toploti od zara ... uh sve te kombinacije :D
Ja drugacije nijesam isprzila meso nako tako! kupih onaj rebrasti tiganj, metalac ga pravi, pa onda meso nekoliko sati prije izmlatim onim hammerom:lol: , pa ga samo malko posolim, biberim, vegetim, pershunim, bosiocim (svega po malo) premazem uljem (bas malo ulja) i ostavim u frizider jedno 3-7 sati (zavisi jesam li se digla da pomuzem varevinu ili da trazim pogubljena goveda:yipiiii:) a jos ako je bog dao malo prsute da smjestim izmedju dva tanka komada mesa, i samo spustim na dobro ugrijanu rebrastu tavu!
E ljudi, to vam dodje isto kao rostilj a ne znam kako bi se zvalo to przenje! Da prste polizes, a nije tesko za stomak...sto rece Getaway, na dosta ulja ne przim jer mi skodi!
Mast samo za lenju pitu, pitu margitu, vanilice i princes krofne koristim;)
Hahaha, nema przancije bez gusanoga tiganja :D
Umjesto prsute se moze staviti i snicla od sira, kajmak, ... ili budjavi sir. To mi je omiljeni nacin da upropastim finu vjesalicu ili junecu sniclu :)
hehehe mogu mu obajsnit al me muka :lolblue: eto si mu ga napisala hahaha i dinstanje ili pirjanjenje je jedno te isto i znaci kuvanje na pari,u zatvorenoj posudi,na blagoj ili umjerenoj vatri,a namirnica je jednim djelom u tecnosti (ulju ili vodi) a vecim dijelom obavijena parom ;) i ne przi se na dosta ulja vec na plitkoj masnoci,tj izlaze se namirnica toploti na zagrijanoj plitkoj masnoci,a pohuje se u dubokoj masnoci (na dosta ulja :grin:) a sto se krckanja tice fino si ovo srocila :grin: ne postoji kao nacin odrade namirnica,ali se zna da je to kuvanje na na laganoj vatri (nakon sto prebaci kljuc,tj. prokljuca ;))
A na suvom tiganju, sta je to? :)
:Dma, majstor je majstor:p Zna znanje!
:lol::lol::lol: ja ga pohujem pocesto ali ga ne ijem jer mi pohovano shkodi.
Aj kad smo kod krtole, evo vam jedan recepAt za prilog mesu, mada znate sigurno nesto slicno.
Na malo ulja poprziti glavicu luka, da ne porumeni, samo da bude staklast, dodati isjecen krompir, malo krupnije nego za pomfrit, so, vegeta, malo papra (slatke horgoske paprike), dosta bibera (po zelji ja ga dobro pobiberim), list lovora, persuna...ma zacini sa cim god oces, dodas malo vode, onako da ogrezne i poklopis!
Dok voda ne ipari ne diram ga, a onda par puta promijesati da onako porumeni.
Nije restlovani ali lici na njega i preporucujem teflonsku tiganj za koji se ne lijepi i naravno drvenom kasikom mijesati
Ti Simm mozes i metalnom posto imas posudje za to:D
Samo bih do-priupitao: cime hammer lupa snicle? :mrgreen:
:Dja bih dodala-kako se strucno zove ta sprava za lupanje mesa?:lol:
Kad smo kod lupanja mesa evo jedan koristan savjet- sniclu ili bilo koje parce mesa koje treba da se isklofa (Hammer=klofalica) lijepo stavite u plasticnu kesu (onu sto nam svako jutro daju kad leb kupimo) ili od zamrzivaca i lijepo preko kese izlupate ga koliko ocete...ne prska, ne strca, daska cista kao suza i ne izgliba se ona klofalica, zacas se opere i ljepota boz'a!:D
E, i poslije ijes komade od kese sto si ih sabila u ono meso :D
Pa hammer-om cime ce drugo hehehe Tucak za meso eto ti strucnog naziva hahaha
Zvonci jesi cula da se meso ne lupa sa 2m visine hahaha :mrgreen: i ne bupas u njega ka ekser da zakivas hahaha :mrgreen: zanci samo lagano,lagano meso izlupas i nema da prska nidje hehe :p
Danas sam pravila princes krofnice...
A sl put ce biti speshl 4 .....:P
Sastojci:
1/2 l vode
150 ml ulja
300 g brashna
1 prashak za pecivo
5 jaja
Fil:
3/4 l mleka
7 kashika shecera
3 jaja
9 kashika brashna
Nachin pripreme:
U vodu dodati ulje, pustiti da provri, pa dodati brashno pomeshano sa prashkom za pecivo, na vrh nozha soli i ostaviti da se ohladi. Kad se ova smesa ohladi dodati joj 5 celih jaja, jedno po jedno, pa ih umutiti mikserom. Shpric za princes krofne puniti, praviti ih jednu po jednu po plehu, poredjati, pa staviti da se peku.
20 minuta na 200°C peci princes krofnice,( bez otvaranja rerne, da ne bi testo splasnulo :P )
Fil pripremiti na sledeci nacin: mleko staviti da provri, dodati mu shecera.
Na drugoj strani umutiti 3 jaja i 9 kashika brashna, pa kad mleko provri dodati ovaj umuceni fil. Fil prohladimo. Ovako pripremljenim pudingom filujemo već ispechene i narasle princes krofnice (koje moramo prerezati na pola).
Na kraju ih posuti shecerom u prahu.
Prijatno.... : )))
Ove krofne su bile odlicne mmm :), sto je danas za rucak?
lagano se sprema a preukusno je :D
potrebni sastojci:
12 kom tjestenine cannellone
1 jaje
200 g sira ricotta
200 g svjezeg kravljeg sira
120 g spanaca
2 cesnja bijelog luka
200 ml vrhnja za kuvanje ( ne znam kako se kaze na nasem, jer kupujem hrvaCki proizvod :D)
150 g parmezana
2 kasicice maslinovog ulja
sol i biber
priprema:
- Cannellone stavimou vrelu posoljenu vodu na dva minuta, tek toliko da upiju malo vlage pa izvadimo na stranu. Listove spanaca skinemo sa stabljika i dobro operemo pod mlazom vode.
- U zdjelu razbijemo jaje, zacinimo solju i biberom, razmutimo pa dodamo svjezi kravlji sir, sir (ricotta), pola parmezana izrendamo, bijeli luk sitno sitno sjeckan i svjeze sjeckane listove spanaca pa sve zajedno dobro promijesamo.
- smjesom punimo cannellone i slazemo ih jedan do drugog u vatrostalnu posudu koja je prethodno namazana maslinovim uljem.
najbolje bi bilo smesu staviti u onu spravu za dekoraciju slagom i tako puniti (bez one modle na vrhu) jer kasicicom punjenje moze da oduzme masu vremena i zivaca ;)
- U drugu zdjelici pomijesamo vrhnje za kuvanje sa drugom polovinom rendanog parmezana i time premazemo cannellone.
-stavi se u vec zagrijanu rernu i pece na 180 stepeni oko 35 minuta.
prijatno :D
Sad mi nampade jedna tanka vecerica koju sam pravio prije 3-4 dana:
200 g tune u komadicima
50 g kisjele pavlake
2 kasike senfa
2 kisjela krastavca
15-tak maslina crnih
50 g slatkog kukuruza
so, biber, kap-dvije soya sosa
Krastavci i masline se isjeckaju na sitne komadice, tunjevina i kukuruz se izmrve viljuskom i sve se zajedno izmijesa u gustu smjesu, stavite je u frizider da se ohladi i mazite na vruci tost. :)
zaboravih salatu koju sam smilsila uz ove cannellone :D
znaci potrebno je
makar 4 sampinjona srednje velicine
4-5 komada malih paradajzica ( imaju poseban naziv ali ga nikad necu zapamtit :D)
maslinovo ulje, so, rukola i parmezan
u tiganj staviti malo maslinovog ulja i proprziti sampinjone (posoljene) sa obje strane. nakon toga ih odliziti na veci plitki tanjir a u isti tiganj minut ili 2 proprziti paradajzice koje ste prethodno prepolovili. i njih dodati na tanjir i preliti onim sto je ostalo u tiganj. sve to lijepo posuti rendanim parmezanom ( ili nekim drugim suvim sirom) i dekorisati rukolom ili nekim drugim zelenisom :D
njami
aj kad se svi necim hvalite ;) da i ja prozborim koju :D kakav sam gulash napravio danas mmmmmmm :p
Evo vam ukratko samo sastojci:
- govedja plecka
- crni luk
- lovorov list
- biber u zrnu
- aleva paprika
- so
- 1/4 veze prersunovog lista (svjezi,ne onaj iz onih staklenih cikara za zacine sto prodaju po prodavnicama :D)
- slanina (panceta)
- kim
- bijeli luk
- klajster
- voda
e sad ostatak zamislite :p hehe salim se kasnije cu pisat kad budem voljan :)
malo kasnim al sto cu muka mi je bilo pisat prije :)
Znaci ovako: govedje meso se isjece na kocke velicine 3x3cm,crni luk sitno isjeckati,pripremiti gulash gevric (suvu slaninu sitno isjeckati zajedno sa persunom,bijelim lukom i kimom da dobijemo kompaktnu i sjedinjenu masu) takodje pripremiti i ostale namirnice,so,biber u zrnu,lovor,ulje...
U odgovarajucu posudu staviti ulje da se zagrije i na umjerenoj temperaturi dinstati luk uz dodatak lovorovog lista i bibera u zrnu,kada luk omeksa upola dodati alevu papriku i na kratko proprziti (par sekundi,da aleva paprika nebi zagorela) tada dodamo pripremljeno meso,posolimo i promjesamo.Nastavljamo dinstanje u poklopljenoj posudi na umjerenoj temperaturi uz povremjeno mjesanje pokretima posude (nikako varjacom),u toku dinstanja sadrzaju dodavati vode tako da meso ogrezne u sosu (mada posto meso samo pusta svoj sok,vode nije potrebno puno) kada je meso omeksalo oko 80% dodajemo gulas gevric i nastavljamo da dinstamo uz mjesanje pokretima posude.Kad je meso omeksalo oko 90% dodajemo jos malo vode i promjesamo,nakon cega dodajemo klajster (brasno se izmjesa u hladnoj vodi) vodeci racuna o gustini (tepiramo gustinu po nasem izboru*dodavanjem odredjene kolicine klajstera i naknadno vode ukoliko je potrebno*,preporucljivo je da to bude srednja gustina,a srednja gustina je kada se na kutlaci ili varjaci uhvati tanak sloj sadrzaja oko 1-2mm) i nastavljamo sada kuvanje dok meso ne omeksa u potpunosti.Tada gulas sklanjamo sa grejnog tijela.Serviramo uz neki prilog,a najbolje je uz kuvanu ili dinstanu rizu,mada moze i uz pire krompir ili kombinaciju vise variva :D
PS: rijeci ne mogu opisati kako je dobar,morate probati,ako vam ne uspije zovite mene rado cu vam izac u susret ;)