Jes života mi, možda je jedan komšija bio :D
Inace skoro udjoh u ulaz na zabjelo u dva pendreka par njih duzni po. 400 500 600e
Sto se tu ne pokrene naplata? Il mozda nemaju pa su postedjeni
Printable View
Jes života mi, možda je jedan komšija bio :D
Inace skoro udjoh u ulaz na zabjelo u dva pendreka par njih duzni po. 400 500 600e
Sto se tu ne pokrene naplata? Il mozda nemaju pa su postedjeni
Pokrenuta je sigurno, jer je morala bit pokrenuta po zakonu, jedino ako je u pitanju ono da nije stan sa pokojnog oca preveden na dijete pa pici ta naplata na pokojno lice i onda je nenaplativo.
Ili u slucaju da je lice nezaposleno, dzaba mu se salje na naplatu kad nema prihoda na racun u banci, pa ne moze da mu se naplati, ali ce mu se naplatit prvi priliv koji bude na njegovo ime.
A ovo da je sam bio jedino je izvodivo da je covjek isao od vrata do vrata da mu se komsije potpisu na saglasnost da on bude upravnik, ali to nije legalno imenovanje na skupstini jer u sustini skupstina nije formirana, a onda dje je imenovanje predsjednika?
To mi ne ide u glavu kako je uradio, jer formalno nije mogao drugacije bez potpisa vecine etaznih vlasnika, osim u slucaju da je krivotvorio potpise stanara, u sto sumnjam, jer je to krivicno djelo.
Imao si pravo da trazis da ti skupstina sanira stetu ako si redovno placao. A nije skupstina stanara kriva sto je opstina donijela takvu regulativu da placas 20 centi sto eto pripadas toj zgradi. Ako vec placas odrzavanje onda od upravnika trazi da okosi zelenilo, da sredi ispred zgrade i ostalo...
Vjerovatno su pokrenuli naplatu. Dolje cu nastavit...
Nikakav problem ako je vlasnik preminuo. Upisete se preko javnog izvrsitelja kao teret na list nepokretnosti. Samo pokrenes rjesenje o izvrsenju. Pa kad budu dijelili imovinu nece moc da se podijele dok ne maknu taj teret ili ce ga svi jedno podijelit. A kad dug naraste preko 10,000 pravo kod JI i prodas stan zbog duga.
Generalni problem, narocito u starim zgradama je sto tu zive vecinom starija populacija koja:
1. Ima male penzije i primanja, pa joj je svaki euro bitan.
2. Dobili su stan dzaber ili otkupili za neke male pare od drzave i navikli su da im je sve u zivotu dzabe. Jer su eto oni bili predodredjeni da budu u KPJ i dobiju od firme stan za zasluge.
Ovi pod 2 su najgori i najbucniji uvijek. Njima nikad ne treba sijalica, ni interfon, ni lift, ni brisanje podova. Apsolutno nista.
Ako ikada ova drzava dostigne neki nivo iole normalne pravne drzave ovo ce se vrlo lako rjesavati. Do tada cemo svi kolektivno da se zajebavamo sa svim i svacim.
Toliko nam je nakaradan pravni sistem, da dok to ne osjetite na svojoj kozi sto privatno sto poslovno ne mozete da vjerujete.
Efikasan pravni sistem je i jedan od preduslova da neke firme negdje investiraju pare. Nije jedini, ali jedan od preduslova jeste.
Bas me zanima da li taj dug zastarijeva ko ostali za racune :D
Sto se mog iskustva tice negativno je, imali smo stete od komsija, od fasade itd mnogo vece no sto bi mi odrzavanje na 10-20 godina bilo, placalo se uredno al nista se ne radi kako treba. doduse sad slabo kuci dolazim al kad god dodjem i dalje isto ****** a znam da je vecina ulaza takva. Treba ove firme angazovat no i oni muljaju previse a ljudi nece da se bakcu oko toga. A da je skupo, skupo je 20e kad se daje za nista, makar da se cisti kako treba i odrzava, da dio toga ide u investicioni fond a ne pola para plata pola napumpane cijene za ciscenje i kao odrzavanje lifta a lift bio izgorio, nekako ga slijepili pitanje dana kad se neko poginut s njim, no dobro.
Ima li kakve veze đe se nalazi cijev koja je pukla? Ako je pukla neka dovodna cijev kroz ulaz cijeli što prolazi, jasno je da treba da se sanira od zajedničkih para. Ako je nekome pukla cijev u stanu, zar nije obaveza vlasnika stana da to sanira? Pitanje je onako uopšteno, nevezano za konkretni slučaj. I ne mora da se odnosi samo na vodovodne cijevi nego i na druge stvari koje imaju zajedničke i zasebne djelove, poput interfona, na primjer.
E i jos jedno pitanje, komsinici jednoj curi iz cijevi koja je izmedju mene i jos jedne komsinice. Majstori misle da treba da se busi s obje strane zida ili tako nesto, al ne bi jos nista od toga.
Moje pitanje je, posto su tu meni (granitne) plocice, ugradnja kuhinja, moralo bi da se lomi, busi itd, trebam li ja za to, prasinu, ciscenje i vrijeme izgubljeno sa posla itd da snosim trosak? saniranje ide od gradskog stambenog jer im placamo sa racunom al to nije bitno i nije u cg nego vise ovako teoretsko pitanje?
Ako ga ne utuzis u roku od 2 godine zastarijeva. Kad ga utuzis onda nema zastare.
Imate pravo i ti i komsija(komsinica) kome je pukla cijev da iz budzeta skupstine stanara sanirate stanove. Problem je sto vecina zgrada nikad nema na racunu para.
Dje je ljudi lako je sve dogovorit, neko se uvijek nadje jedan ili par njih pametniji od svih ostalih.
Oni koji nista ne placaju su vam uvijek najglasniji.
To mi je, donekle, nelogično. Mogu svi stanari, liše dvoje, na primjer, da maksimalno paze da ne naprave neku štetu, a ovo dvoje nepažljivih može haos da napravi, namjerno ili nepažnjom, i onda gomila oštećenih stanova treba da se naplati od sredstava koja su mala ili skoro nepostojeća, ako agencija vodi održavanje. Mislim da jedino neki ulazi sa po 70+ stanova mogu finansijski da izdrže takvu situaciju.
U mom slučaju, zvao sam agenciju, vodovod sve zive...
Došli momci otkrili dje je pukla cijev i kazu da je to posao vodovoda kao kad je prije sata, i onda zovi vodovod 100x meni poplava njih nema.. Onda su zatvorili za pola grada vodu jer glavni ventil nije radio (kod mene) i trebalo im je 5h da zamijene...
Ovo je apsolutno tacno. Sve ono sto je osteceno u tvom prostoru a tice se samo tebe i tvog domacinstva popravljas sam o svom trosku.
Drugo je kad je ta cijev recimo zajednicka, i tice se i pogadja sve stanare, ili dio stanara po toj dijagonali recimo,
onda bi trebalo popravku izvrsiti od zajednickih para naravno sa zajednickog racuna.
Sto se drugog pitanja tice a tice se tebe i komsinice, da se busi sa obije strane, jer samo vas dvoje to pogadja, ako je puklo nesto na tvoju stranu pa se prebacilo igrom slucaja na njenu, ona nije nista kriva nego je to tvoj dio, i ti bi trebao da snosis stetu i za svoju i za njenu, ili obrnuto,
a najbolje je kad se tako nesto desi kad se dvoje komsija usaglase pa podijele svako svoje.
To nema veze sa zajednickim prostorom (ulazom, zajednickim prostorijama itd) ostalih stanara niti pogadja zajednicu, a samim tim ni zajednicki racun.
Vertikala je pukla i ne toci ni meni ni njoj no zeni ispod nje, koja nije ispod mene uopste. Ja generalno ih necu pustit da mi prave stetu par stotina eura pa kako god, ucestvovao bih nesto ako mora ali ne sve, no evo jos se niko nije javljao par nedjelja pa se nadam da je to gotovo.
a zamisli kako je ta voda "pogana" meni je pukla cijev u mojoj kuhinji, iza sudpere, tek sam se uselila bila i zamisli meni ni kap vode u kuhinji ama bukvalno ni ap, a dolazi majstor (još su bili oni što oko zgrade rade jer je nova zgrada bila) stan ispod mene voda je poplavila cijeli stan koji je još bio neuseljen...kroz špajz....našla voda put neki, meni ništa a dolje katastrofa.
Kod nas u zgradi je uska kanalizaciona cijev koja vodi iz zgrade ka tome glavnome odvodu, uglavnom, dvije ili čak četiri vertikale se spajaju u tu jednu cijev i ona zako uzana začepi se (vadilo se i pelena i svega odatle) uglavnom, samo stan koji je u podrumu je imao probleme od toga, a ništa nije do njega....bogami je trebalo vremena dok se uspjelo objasniti ljudima iz ulaza da svi moraju troškove da podijele jer je to problem svih nas....ljudi dok ne osjete problem na svojoj koži ne priznaju nažalost da je problem i njihov.
Ista stvar nam je sa krovom, od vjetra, lišća oluci se začepe i prvo stanovi u potkrovlju a onda i mi niže imamo vlagu u stanovima....ali oni koji nemaju ne priznaju da moraju i oni da učestvuju u sanaciji krova...borba neprestana sa ljudima koji su nerazumni...mislim da zgrade u kojima su mahom mladi ljudi koji imaju ipak malo otvoreniji pogled na kulturu življenja u zgradama nemaju problema ove vrste...prvo jer je mladima lakše da plate i da se ne zezaju sa tim, a drugo stalo im je da im je uredan prostor kojim se kreću:)
Pa ovi majstori kazu da je u zidu kod komsinice i juce joj pola stana izbusili, cak dplazili kod mene da ne bi probili zid i nista nijesu ucinjeli a rekli to je to lol. Toj zeni kojoj toci se prosirilo sad u vise soba, s vremena na vrijeme procuri ko zna odakle se sliva a ona cera komšinicu iznad da zove majstore i sve to. No sad da ne bude da nije to cijev koja ide ispod mog stana jer su taj sprat dje sam smunjali nesto, al vidjecemo, akp doddje do toga smislicu nesto
Koju agenciju predlažete za održavanje ulaza, a da nije Art Gloria?
Agencija PERLA - 067/616-111, izuzetna ekipa mladih, divnih ljudi. Ja sam se kao Upravnik isto mislio, prikupljao ponude od svih i na kraju izabrao Perlu.
Za sad su iskustva takva da kazem zlatili se, nebi ih mijenjao za spas. Samo da ostanu kakvi jesu. Topla preporuka!
inače kod mene, dva mjeseca nakon sto je uvedena agencija i za to vrijeme dostavljen samo jedan račun, ljudi hoće da se raksine ugovor, da se vrati plaćanje nekoj ženi od prije 5 eura po stanu. nekima je mnogo da placaju 20 centi jer imaju velike stanove
da, pazi, agencija je usla u decembru, jos nije bila formirana skupština tada.
rekli su potrajat ce neko vrijeme regsitracija, itd, praznici su pa ce se vjerovatno oteci. decembar i januar su cistili dzabe sem jedne sedmice kad je zena koja cisti za njih imala udes. generalka, opravke braver, svijetla svo to vrijeme. prvi racun stigao u feburaru..i odmah pobuna.
traze da se sazove skupstina stanara da se otkaze agenciji, ne pojavi se niko. dodje dvoje ljudi koji i ne zive tu nego izdaju i kazu: nama odgovara da je agencija, nek ostane. od prisutnih svi za ostanak. i sad traze novi termin sastanka..
Jesi ti uoravnik,presjednik.?
Pa sazovi opet,ako opet dodje par ljudi i imas vecinu prijatno dovidjenja.Ako ne dodje niko isto prijatno dovidjenja.
Zovnes agenciju i isto im kazes pa nek ih pravno pritisnu.Nevjerovatno covjece kakav je narod.Sjutra da otpadne fasada i da pukne zajednicka cijev bilo bi da zovetetu zenu sto vam cisti da vam to sredjuje :D Ili bi jednom stan bio pod vodom,a drugi bi kazali "mi nemamo problem" i cao..
Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Nemas ti nista s tim ako agencija upravlja. Svakog ko se buni salji u agenciju neka vide s njima. Samo reci oni su upravnici [emoji4]
Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Hahaha šow što čini narod po ulaza.
Ja sam se malo bojao kakva ce reakcija bit kod mene kad krenu racuni, iako smo se fino okupili i dogovorili, ali fala Bogu, moje komšije su za primjer, i mogu vi rec sa sam vrlo ponosan na to. Čini mi se da još jedno ili dvoje malo imaju problem sa prihvatanjem, ali kad vide javno da su svi složni onda nemaju đe no da se ufate u kolo kao i svi i da igraju po pravilima.
Prvi mjesec, sve ispostovano maksimalno.
Ulaz je vec sad druga prica, a kako ce tek bit u naredne godinu, vec se radujem kako ce sve da izgleda.
mene su neki prestali i pozdravljat, vidim reze u sebi kad prodju.. iako sam neke probleme, koji su zajednicki rijesio o svom trosku, posto su mene dodirivale a njih briga, i nista im nisam trazio. a mogao bih ispostavit agenciji racun pa nek skida mjesecno.
to je jajarska stvar, bio si na sastancima, glasao za nesto sto ocigledno neces, i sad tihi bojkot. bar dodji na sastanak skupstine pa reci ja glasam protiv.
vidim bacaju racune u smece kod ulaza. bice veselo kad im posalju izvrsitelja..
Brate u pocetku i mene isto tako poneki, i to oni sto sam se najmanje nadao a sa kojima sam najbolji bio bukvalno od malena.
Mogu ti rec da me i emotivno malo lomilo, jer to nisam ocekivao, a onda sam fino odlucio kad prodje da se fino ispricam sa pojedincima otvoreno, nasamo,
da vidim o cemu se radi, jer cutnja nista ne rjesava, i tako uz otvoren razgovor pojedinacno, i uz dobro angazovanje da nam ulaz bude bolji, uz vidljive promjene na bolje, sve se polako ispegla. Jer jedino kad vide vidljiv rezultat onda kazu "vidji stvarno ovaj momak radi za sve nas odje da nam svima bude bolje", skidam kapu.
I obavezno sve sto uradis transparentno da bude, javno, izvjestaj dje sto ide, koliki je priliv, odliv, sta se poboljsalo itd.
Da oni vide iskrenost i da znaju dje im pare idu, time otklanjas sve i najmanje sumnje.
Moj ti je savjet razgovor, sa svakim ko ti okrece ledja, direktno brk u brk, komsijski, strpljivo i polako, bez ikakve buke i nervoze.
već sam ovo odradio ali posle toga situacija opet skliznu na isto.
onda sam rekao sam sebi: ajde sad svi lijepo gdje sunce ne sija, radite šta hoćete, ne zanima me. sačekaću sljedeći sastanak, dat ostavku i ćao. uzet zapisnik da sma upozorio da niko ne plaća ništa sem ono što mu je zakonska obaveza, da ne bude posle problema.
hvala.
Par pitanja... kakva su vaša iskustva vezano za kućne ljubimce u ulazu?
Po pravilu ne bi smjeli da ih voze liftom, ali to niko ne poštuje? Čemu čišćenje ulaza kad opadaju dlake non stop... ?
Da li novi upravnik(agencija) ima pravo da traži finansijski izvještaj i potraživanja od prethodnog upravnika ?
Održavanje ulaza (koje se svodi na čistačicu 1x nedjeljno) se plaćalo od reklame, tako da stanari nijesu plaćali ništa.
Prastajte ako je pitanje odgovoreno nedje a da nisam vidio...
Po zakonu se placa 20c po m2 stana. Kome? Upravniku? A ako se sklopi ugovor sa agencijom za odrzavanje? Da li u tom slucaju SVA sredstva idu njima ili upravnik dio svih tih sredstava daje agenciji za odrzavanje ulaza?
I jel' normalno da 1. u mjesecu stigne racun za taj mjesec, ne prethodni? Tj. da se bukvalno placa mjesec unaprijed... ?
Pa bolje liftom da ti se voze nego od 1. do 6. sprata.
Imaju pravo da drze kucne ljubimce.
U mom ulazu je 25 stanova,7ljubimaca.
Sve je fino i cisto.
Ne lete dlake vala tih 20sek dok pas ne izadje.
Ne znam sto bi se zamjerao nekom ko kma psa jer tebi smetaju 3,4dlake.
p.s nemam psa u stanu :D
Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk