Metal u mikrotalasnoj je veliki NO NO
Printable View
Treba mi pomoc oko odabira klime za grijanje stana od 68 kvadrata. Imam MultiSplit sistem - 1 spoljna i 3 unutrasnje jedinice. Idem logikom da je za dnevni od 25m2 dosta 12-ica inverter, i za dvije sobe od 10-12m2 da se stave 7-ice. Ono sto me zanima je odabir brenda. Zvao sam nekoliko firmi i preporucuju mi Gree, Vivax...ja bih radije uzeo Fujitsu, koji je skupli nekih 500-600 Eura, u odnosu na ove dvije marke, ali ne znam jel to potrebno i oce li tipa Gree, odradjivati posao zimi da ugrije,a ljeti da ohladi?
Ako ko ima iskustva u ovome, dobrodosla je pomoc. Hvala!
Moj brat je je bio u istoj nedoumici prije par mjeseci.
Evo kao njega a citam, samo sto mu je veci stan.
Nije da nije mogao da bira, ali je na kraju kupio Gree.
Milslim da ce ti kvalitetno odradjivati posao.
Završavaće ti posao i Gree I Vivax. Sa tim da bih ja išao na opciju Vivax sa oznakom AERI. Ima grijač spoljašnje jedinice kako bi moglo da zagrijava i kad je ispod nule. To da svaki inverter grije do -15 neće da može. Posebno ne 12ica 25m2. Ima dosta faktora koji utiču na rad.
Znam ove što rade sa Vivaxom pa ih mogu pitati za neki popust ako se odlučiš.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
PG,loše izolovan stan,bio legendarni Fujitsu since 2002-2003.Iako je bila ispravna,nije bila inverter i imala je duže pauze u radu zbog defrosta.Htio sam inverter novu Fujitsu 12-cu ali je razlika bila oko 300-350€ u odnosu na Vivax Aeri.Nije toliko presudila veća cijena koliko ti da je Fujitsu zastupnik u PG davao samo 2g. garancije na nju i na kutiji je bilo made in PRC.Uzeo Vivax Aeri,5g. garancije kod direktnog uvoznika za Vivax.Za sad zadovoljan
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Ja imam i Fujitsu i Gree. Meni licno vise odgovara kako Fujitsu radi. Gree ima malo problema sa citanjem temperature u prostoriji pa zna da grije vise nego sto treba zimi, ili, da vise hladi ljeti nego sto treba. Kada joj kazem 25, hocu 25, a ne 22 :)
Isto tako, Gree ima veoma bucan defrost, koji se cuje na unutrasnjoj jedinici.
Vivax je samo prepakovana Midea, tako da...
Ko ti je ugradjivao Fujitsu?
Sent from my SM-G970F using Tapatalk
I jos jedno pitanje, za ovaj split sistem, mogu li da se odvojeno kupe vanjska i unutrasnje jedinice? Tipa uzmem vanjsku Fujitsu,Lg,Gree...itd. i unutra od istog proizvodjaca drugacije modele,pa da mi samo ugrade. Ima li ta opcija, da ne uzimam sto mi nude, jer pretpostavljam da nude nesto najobicnije....
Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Vivax,Ariston,Midea...a i još ko zna koliko njih je isto čak i pakovanje,samo se u naljepnici razlikuju.
Ovo što pomenu za Gree da kad staviš 25 hoćeš 25.E pa,imaš ti 25 ali gore kod unutrašnje jedinice,zato ona stane tada.Vivax(ne znam za druge) ima opciju "follow me".Kad to uključiš i zadaš 25 npr,onda on mjeri temperaturu u senzoru koji je u daljinskom,pa smjestiš daljinski neđe(kod noga npr [emoji1]) i ona grije dok ne postigne 25 tamo đe je daljinski.Korisno jer može da bude velika razlika u temperaturi na podu i pri plafonu prostorije.
Upoređivati Fujitsu i ove ostale midlerange je bespotrebno.
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Ovako, mi smo sad kupovali multisplit pa mogu podijeliti iskustvo. Inače kad kupujem sve dobro istražim. Imali smo ponude za Daikin, Micubiši, Fujitsu i Toshibu. Gree nijesmo razmatrali, medjutim nakon čitanja, priče sa inženjerima iz dvije firme za spavaći dio smo se odlučili za Gree. Dvije Viole zidne 9 i jedna parapetna 12. Dobili mso i neki dodatni popust jer je više nas iz nove zgrad ekupovalo. Kupljena je u FG promet u Dalmatinsku.
Za dnevnu i trpezariju smo uzeli parapetnu Fujitsu jer ta će se više koristiti, multisplit u spavaćem dijelu manje.
Sasvim ti je dovoljna 12 za dnevnu za tu kvadraturu. Uzmi U Crown za dnevnu 12 a za sobe uzmi viole ako bi se odlučivao za Gree. Ni nama novac nije bio neki preveliki ogranicavajuci faktor ali ovo nam se ovako bas dobro uklopilo. Vivax i Gree nijesu nikako za poredjenje. Inače se Gree radi u Daikin fabrici.
Mi smo za naš sistem uzeli 28 vanjsku jedinicu.Što se tiče kombinacija moraš uzeti istog proizvodjača a unutrašnje jedinice možeš kombinovati ali moraju biti one koje idu u multisplit..
Ako još bilo što treba a preskočila sam, pitaj.
Moraju biti od istog proizvođača. Čak i kod istog proizvođača ne možeš bilo koje. Već npr. za multisplit idu one koje su određene za taj sistem. Itd itd.
U suštini, imaš npr. od Toshibe 3,4 tipa. Od one najjeftinije koja najvjerovatnije nije bolja od Vivaxa iako je skuplja. I do one top klase koja je sigurno kvalitetnija ali i dosta dosta skuplja.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
I ja bih se ponovio nečim novijim. Imam neku mideu sa ekstremno bučnom eksternom jedinicom, nije čak ni inverterska. Rado bih je se otarasio i postavio nešto drugo. Postavio bih nešto i u spavaću sobu. Je li bolje da da sprovedem i tu klimu iz spavaće sobe do zajedničke spoljne jedinice ili da stavljam? dvije zasebne spoljne jedinice?
Dodatna pitanja:
Za jednu 12icu u jednu 9ku kolikih bi dimenzija bila zajednička spoljna jedinica?
Na šta liči kad se izbuši stan da se klima iz spavaće dovede do zajedničke spoljne jedinice i da li građevinske radove poslije bušenja rade postavaljči klime ili bih morao da angažujem nekoga zasebno?
Koliko sve to zajedo može da košta?
Ovako, da li ti je stan ili kuca?
Ako vec nemas multisplit instalaciju ja ti predlazem odvojene jedinice, jer ti je to mnogo busena i stemanja i prasine.
Uzmi 18 spoljnu sa multisplit ako bi uzimao.
Racunaj do 1000 eur
Jednosoban stan, 45 kvadrata.
Ako imate prostora za to, uvijek je bolje imati vise spoljnih jedinica, nego koristiti multisplit. Sto zbog defrosta, sto zbog jeftinije kupovine, a usteda u struji koriscenjem multisplita i ne postoji. Multisplit je napravljen iz estetskih razloga, a i u varijanti kada prostor ne dozvoljava vise spoljnih jedinica.
Rado bih imao zajedničku spoljnu jedinicu jer se nalazi na balkonu, ne bih da mi spoljna jedinica klime iz spavaće sobe bude onako na fasadi zgrade, mislim da bi bila jedina na cijeloj zgradi. Em što se spoljnoj jedinici na balkonu lakše pristupa kad je potrebno, em što ne bih da slušam kako kiša udara po spoljnoj jedinici koja bi bila smještena na dva metra od uzglavlja. Sa druge strane, ne bih da razvaljujem stan samo radi sprovođenja multisplit instalacija. Makar ne prije nego što budem planirao da krečim pa onda nekako da sinhronizujem postavljanje instalacija i saniranje posljedica. Moraću da razmislim.
Svakako hvala svima na sugestijama.
Mislim da ti nije isplativo, plus je velika kutara provlačiti instalaciju do te sobe. Srušićeš pola stana:-) Možda taj Split koji ti je u dnevnoj da bude jači. 18ica. Mislim da ti je to najbolje rješenje.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
GREE ti je podbrend DAIKIN-a. DAIKIN je brend br 1 u poslu klimatizacije :) Zato je i veoma skup. Moji u u kuću imaju ovaj sistem i radi bez greške evo 7-8 godina. Kupili smo u SI-ING oni su ovlašćeni zasutpnici za njih i dobili 5 gopdina garancije.
Tek nakon 6ipo godina na jednu jedinicu je crkao senzor toplote pa je stalno izvacala hladni vazduh. Opravka je bila nešto baš jeftina.
Kad je pao onaj snijeg 2012 na to smo se grijali u PG a kuća tada nije imala demit fasadu kao danas. Koliko god hladno bilo ona je radila.
Tako da je moja preporuka da uzmeš GREE. Oni rade generaciju starije modele od DAIKIN-a.
Ima li neko preporuku za veš mašinu do 400e, 1200 obrtaja, 7-8 kg veša ??
I Tigar gume su podbrend Michelina. Tako da...
Daikin prošle ili pretprošle zime kad je palo ono malo snijega nije htio da radi. Kao npr. ni Toshiba. A oboje bi trebalo da su najbolji na tržištu. Za tu Toshibu znam da je bila najlošiji model u ponudi, da li je to slučaj i sa tim Daikinom i da li i oni imaju više tipova stvarno ne znam.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
Oteo im je Samsun masu inženjera prije koju godinu, imaju sad neku wind free tehnologiju, par drugova je prezadovoljno...
Sent using Tapatalk
Dje da kupim kvalitetniju tus bateriju, sa svim onim dodacima, sipka da je podesiva, I da ima ono kao za sapun..?
GREE nije podbrend Daikina, vec DAIKIN ima suvlasnistvo u GREE (ili obrnuto, nisam siguran). Ne znam ni koliki je to %. Zbog toga se neke klime prave u istim fabrikama.
Ali kao sto neko rece, i Tigar je podbrend Michelina pa to ipak nije ista guma :)
Takodje, isti model Gree klime se pravi sa Daikin kompresorom kao i sa drugim kompresorima. Tacan model do zadnjeg, i service manual mogu jedino da otkriju koji je kompersor u toj klimi.
Da se ne lazemo, ne mozes da ocekujes da klima od 300EUR hladi/grije i ponasa se isto kao i ona od 600. Koji god da je brend u pitanju.
Za dnevnu sobu i slicno, ja bih licno uzimao Fujitsu (jer je ona najjeftinija od ovih provjerenih i dobrih brendova). Kada bih bas mogao da biram bez ogranicenog budzeta, vjerovatno bi to bio Daikin ili Mitsubishi (mada, prije Mitsubishi iz dosadasnjeg iskustva). Za spavace koje se i rijetko koriste, moze i Gree da posluzi.
Evo čisto da imat eorjentaciono rang cijena, ovo za moj stan govorim ali smao da uporedite.
Mitsubishi 6500eur
Daikin 4855eur
Fujitsu 3900eur