Mogao bi da im doniras koji euro, da im se nadje
Sent from my iPhone X using Tapatalk
Printable View
Mogao bi da im doniras koji euro, da im se nadje
Sent from my iPhone X using Tapatalk
Slazem se. Zamislu da uplacujes 100 eura skinuli bi ti 20%.
Ljudi dje je najbolje dici neki stambeni kredit, u koju banku?
Послато са LG-H818 уз помоћ Тапатока
U banku u kojoj ti daju najnizu kamatu :)
A koja je to banka, to niko ne moze tacno da ti kaze jer je to individualna stvar u zavisnosti od tvog boniteta i onoga sto ti nudis + onoga sto je banci prihvatljivo...
Meni su licno najbolje uslove na kraju dali u Erste, nakon sto sam otisao u svaku banku.
Isto tako, sve je stvar dogovora. U Komercijalnu banku AD Budva sam otisao pa su sa kamate od 6.XX% otisli na 3.99% (oba slucaja su bila varijabilna kamata, ali ovo je bio primjer koliko je stvar pregovora a ne toga koji je kredit bolji)
Kazes im da ti drugi nude npr. 3.5, pa neka vide sa shefom...
Sent from my iPhone X using Tapatalk
Gaze svi sa kamatama, razmisljam i o gotovinskom kreditu, makar mi stan nece biti na hipoteku.
Послато са LG-H818 уз помоћ Тапатока
Upravo obratno, baš se tako ponašaju, naravno samo u slučaju kada si interesantan kao klijent, u suprotnom te odmah škartiraju.
@TeodorS
Ako ti tako kazes... :)
Ja sam naveo samo moje iskustvo, a ne "drug od druga" mi je rekao
Prastajte na mom "neznanju".
Ja sam do sada nosilac dva kes kredita i tu nije bilo pregovora, makar i ja nisam vodio.
Pa banka je najveca pjaca od svih. :D
Dugogodisnji sam korisnik Hipotekarne banke. Prije pola godine sam uzimao kredit neki i daju mi oni neke uslove njihove i kao ispod toga ne smiju da mi daju.
Ja nisam ni imao pojma jel to dobro ili lose, ne bude mi muka i podjem u adiko, lovcen i nlb banku.
Od to troje mi adiko daje najbolje uslove koji su znacajno bolji nego sto dobih u hipotekarnu. Uzeh od adika na papiru ponudu i pravo kod svog bankara u hipotekarnu banku.
Dao mu tu ponudu iz adika i reko vidi sa sefom moze li mi dati bolju ponudu, ako ne moze reci mu da cu svoje poslovanje i tokove novca prenijeti u adiko. Nakon 2 sata zove me bankarka i kaze odobreno je po uslovima koje ste trazili.
Cenkanje, nista drugo.
Hipotekarna uzas!!!
U nlb i erste sam dobio kamatu ispod 6% a kod njih 7.9% cini mi se i TRODUPLO vise para... a poslovanje mi je kod njih... jedva cekam da se maknem :)
Znaci primjera radi hipotekatna je htjela da odobri 50 hiljada a erste i nlb prelagano 150... plus se nisu udostojili da odgovore meni nego su rekli drugu preko kojeg sam isao...
Hipotekarna se ne cima mnogo oko kredita, tj. svoje poslovanje ne svode na kreditima.
Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Tako je.
Hoće li imati kakvog uticaja na banke ovo prepucavanje unutar centralne banke? Je li uopšte dobro to što je sada guverner direktno zadužen za poslove kontrole banaka, umjesto dosadašnje prakse po kojoj je viceguverner imao ta zaduženja?
Stvar je vrlo jasna - interes. CBCG ovakva kakva jeste nema nikakvu moc osim regulativnu, pa to zele iscripiti do maksimuma. Nijedna banka osim CKB-a nije zadovoljna odnosom sa CBCG.
Krgovic ode zbog prve banke a.đ.
Sent from my iPhone X using Tapatalk
S obzirom da koliko sam shvatio obradu kredita banke ne smiju naplacivati vec svoj interes ugraditi u kamatnu stopu da li je moguce natjerati da istu vrate ?
Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Dobro pitanje na čiji odgovor će se vjerovatno čekati sudska praksa...
Poslato sa kompaktne pisaće mašine P10 x2
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
A kako nam sudovi dobro razumiju privredu i odnose u njoj....sudska praksa moze biti samo naopaka ili ce se sabirati decenijama.
Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Koliko vidim da u velikom broju bankaka ne znam za sve jer nisam gledao vise nema troskova obrade sto znaci da samo se ceka ko ce prvi da krene u taj proces naplate nezakonito uzetih para ...
Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Juce sam podigao kredit u NLB. Lijepo stoji i ugovoru naknada za obradu kredita 1.5%. Ajde sad neka me neko nauci dje i koga da tuzim
Sent from my iPad using Tapatalk
U Erste se isto plaća.
Iz udruženja banaka su prije jedno dva mjeseca detaljno objasnili zbog čega smatraju da je naplaćivanje obrade kredita zakonito tako da se banke neće odreći tog profita. Tek ako ih neko tuži zbog toga i ako dobije na sudu možda počnu da razmišljaju o ukidanju obrade. Prije toga ne, osim kao dio "specijalne" ponude.
malo talasaju ove sumorne balkanske duhove tom bajatom pričom... Kad se plaća ulaz u diskoteku, većina će se odlučiti ipak da uđe i uz to i plati i piće ili dva, tri, osamnaest. Što ne tuže diskoteke onda? Banalan primjer ali dovoljan za analogiju.
to nije skriveni trošak, jasno je naznačen, ulazi u efektivnu kamatnu stopu i Pk obrazac sa kojim je potrošač upoznat. Hoćeš ili nećeš, nema tu neke filozofije osim kad je potrebno da se malo popune novinski članci polupismenih "istraživačkih" novinara
A da li ti diskoteka posebno naplati i struju koju su potrosili da ohlade pivo?
Sent from my iPhone X using Tapatalk
Svakakonda je struja ukalkulisana u cijenu pica... Isto tako bi bankenmogle ukalkulisati obradu, saloni namjestaja iznosenje i sl...
A kakva prica a da li ti kad udjes u diskoteku tebi naplate 5 a ovome pored tebe 100?
ovo je ono kad kaze napisase mi kaznu za parking ali i ovaj iza mene je bio nepropisno parkiran sto ne napisaste i njemu...
Pa kad se vec radnici iz banaka razumijete u pravo, onda objasnite kako je potreban veci trud za odobravanje kredita od 5 hiljada i od 7?
Kako je naknada razlicita?
uzimaju i notari naknadu proporcionalnu vrijednosti ugovora a apsolutno mu je isti matrak pripremao ugovor od 5 ili 500 hiljada. ne slažem se da treba da se obračunava veća naknada za obradu u zavisnosti od iznosa kredita (ni kod banaka ni kod notara) ali bi mi bilo logično postojanje različite naknade u odnosu na stepen složenosti predmeta (na primjer, sa ili bez hipoteke).
medjutim, odje je vama sporno postojanje naknade a ne visina.
ono, što da kažem... sad kad se kačiš na el. mrežu, plaćaš priključak tipa 76€ po instalisanom kwh. Na primjer, to ispada 1.200€ u slučaju prosječnog kućnog brojila.
to nam je, vidim, svima apsolutno prihvatljivo. platiš da bi mogao da plaćaš ono što potrošiš. no ne vidim da iko glas diže. jbg, plati i idi dalje
Ne kazem ja da ne treba da se placa, samo treba da bude regulisano a ne da se bankama daje na volju sta ce i kako da naplacuju..
Recimo naplacuju da na bankomat vidis stanje 30 centi..
to je generalizovanje.
gledaj ovo:
Brojne su prednosti koje pruža naša Debit Mastercard kartica:
- Besplatno izdavanje kartice
- Besplatno održavanje kartice
- Besplatno podizanje gotovine na našim bankomatima
- Besplatan SMS servis
- Besplatno plaćanje roba i usluga u zemlji i inostranstvu
- Korišćenje kartice za kupovinu putem interneta
Uz to, besplatan je upit u stanje na bankomatu.
Ovo je primjer jedne lokalne banke (neću reći ime da je ne reklamiram). Pored toga, ako nema transakcija na računu kliienta u toku mjeseca , ne naplaćuje ti se ni to jadno održavanje računa, koja inače iznosi cijelih 0,3€.
E sad, hoćeš da ti banka džabe štampa karticu, razmjenjuje informacije sa kartičnom kućom (master ili visa, svejedno), da održava sve bankomate (vjerovali ili ne, rade na struju i troše je); veliki broj radnika banke je uključen u proces obrade zahtjeva, štampe, izrade kartice; tu su komunikacioni troškovi, transportni troškovi, troškovi izvještavanja interno i prema centralnoj banci (papir/internet/struja za računare), trošak je*enih radnika-plate, zakupa filijale, licenci, održavanja softvera (ne želiš ni da znaš koliko iznose na mjesečnom nivou) itd itd - i ti na kraju sve ovo gore pobrojano dobiješ BESPLATNO.
eo ne znam...
a jesu, lopovi su
Opet ti jedno ja drugo..
Mora neko da ih kontrolise znaci da se uspostave pravila a ne kako koja banka oce..
Troska kod provjere racuna nema a oni ga naplate..
kakva pravila? ovo je slobodno tržište, slobodna konkurencija. laissez-faire? dje si čuo da se pravilima regulišu cjenovni uslovi, u uslovima tržišne ekonomije? misliš li da u njemačkoj ili albaniji na primjer, država određuje koliko košta upit na bankomatu?
prijatelju, pominješ da upit na bankomatu košta 30 centi. dao sam ti dokaz da nije svuđe tako. ako hoćeš, daću ti i naziv i adresu banke pa otvori besplatno račun, uzmi besplatno karticu i plaćaj besplatno i podiži pare i vrši pare besplatno do mile volje. ali, to što je ta banka odlučila da to bude besplatno je posljedica tržišnih uslova, a ne nekakvih eksternih pravila.
i nije tačno da nema troška kod provjere računa. ako si se nekad, makar i izdaleka, primakao bankomatu, vidjećeš da svijetli. to znači da se napaja strujom. kad ti izvršiš upit u stanje, bankomat mora da iskomunicira sa serverom u banci. komunikacija sa serverom u banci nije nešto što je Bogom dano bilo kome, pa samim tim košta. Banka to plaća. Plaća struju i internet. I neke zaposlene. I neki prostor đe je bankomat. Pa ČAK i bankomat je morala da plati, jer ne pada sa neba nego košta koliko jedan solidan auto.
A OPET, Banka ti ga da džabe.