64 na sat.
Ali imam osjecaj da ces bolje proc u Q5 nego u duju.
Printable View
Bilo je na mythbusters...udes 2 auta koja idu 100km/h nije isto shto i udes jednoga koje ide 200km/h u nepomichno tijelo... :)
eh al ne pise to na google nazalost, ne zna fabia za to , ncap je validan
Po n-ti put da ponovim:
Današnji automobili su tako konstruisani da bez problema izdrže sudare pri brzinama od 50 km/h, uostalom to je i u pojedinim državama zakonska obaveza da bi se mogla homolaglizovati za to tržište. Ipak, koliko je tehnologija napredovala najbolje možda govori i test jedne britanske redakcije. Uzeli su nekoliko automobila najnovije generacije koje su slupali u istim ekstremnim uslovima. Ti uslovi su 130 km/h (maksimalno dozvoljena brzina u većini država) i čvrsta betonska prepreka u koju atomobil udara navedenom brzinom pod uglom od 80 stepeni. Rezultati su pokazali da je okruženje vozača i suvozača kod najnovije generacije automobila praktično netaknuto (kako to zovu stručnjaci, sigurnosni kavez), čak i kod jednog malog gradskog automobila nije bio potreban dodatni alat da bi se otvorila vrata. Nevjerovatan napredak tehnike, no, ljudsko tjelo je isto onakvo kakvo je bilo i prije deset, dvadeset, sto godina. Kako bi prošlo ljudsko tjelo pri takvom sudaru u neoštečenoj unutrašnjoj strukturi vozila? Po, riječima stručnjaka, a na osnovu izmjerenih parametara, ljudsko tjelo ne bi izdržalo toliku silu (usporenja) te bi unutrašnji organi nastavili da se kreću i najvjerovatniji epilog bi bila smrt uslijed unutrašnjeg krvarenja. Dakle, i pored ogromnog napredka tehnologije, šanse za preživljavanje pri sudaru na velikim brzinama su svedene na minimum.
zato pamet u glavu,mashina mozga nema,lagano uzivajte u voznji i u prirodi dok se vozikate...
Jesi ikad cuo za tacke apsorbacije? ;)
Zbog cega skoro sva novija auta, pogotovo francuska, prilikom sudara raznesu skoro sva do kabine postepeno... A unutrasnji "kavez" ostane netaknut? ;)
http://www.eudict.com/indexHr.php?la...ord=absorpcija
a isto ne mozes reci apsorpovati vec apsorbovati zar ne?
koristim rijec absorpcija od absorption i ne tvrdim da sam u pravu :D
Na stazama postoje tzv. zone izletanja koje bitno smanjuju brzinu udara, onda poslije udara sigirnosni kavez 8zapravo jedini dio koji ostane čitav poslije strahovitih sudara) nastavlja da se kreće čime smanjuje kinetičku energiju udara na tjelo. Na stazi osim trkačkog automobila bitan element sigurnosti je i sama staza. Pogledaj smrtne slučejeve koji su se dogodili u zadnjoj deceniji (u formuli 1 je, mislim, zadnji stradao japanski vozač). Falilo je kretanja tjela, odnosno zid se našao preblizu asvalta. na stazi, ipak, važe neka sasvim druga pravila.
Upravo radi smanjenja kinetičke energije udara na novim automobilima se projektuju tzv. deformabilne zone, odnosno namjerno oslabljeni djelovi na šasiji koji će prvi početi da se ,,gužvaju'' te na taj način se smanjiju vektori sila koji djeluju na tjelo, no, to ne sprečava naglo usporenje koje sam opisao u mom predhodnom postu. Ako se neko potrudi može vidjet ta testiranja na youtubu u okviru emisije ,,fifth gear''
evo, našao sam snimak
Obratite paznju na A nosac kod Opela:
http://www.vijesti.me/slika-519x316/...lika-29451.jpg
Što se tiče ove priče o Francuzima da se smrskaju naprijed skroz ,a da unutrašnjost ostane netaknuta mislim da je greška jer se momak ljetos skrkao sa Meganom F1 nije bio neki strašan udar pri kojem se skroz iskrivio čak i u djelu sredine auta ispod ručne bruka nema mu pomoći.
Nešto sam po netu slušao o toj francuskoj sigurnosti automobila oni tvrde da namjerno prave lim i stubove koji se pri udaru postepeno krive i mrskaju da bi to čovjekov organizam lakše podnio nego pri snažnom udaru gdje je lim nenormano jak kod pojedinih automobila od jakog udara dožive više povreda i stanje šoka.
Saobraćajna nezgoda: Uništen "mercedes" vrijedan blizu pola miliona maraka
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/crn...na-maraka.html
I sad na prodaju
http://www.autopijaca.ba/#index.php?sel=auto&view=23791
valjace za djelove..
U opisu klipa piše da je i on preminuo u putu do bolnice...
Je li moguće da nije imao kasko osiguranje ! Šteta je totalna , kad bi krenuo bilo ko da ga popravlja koštali bi ga taman kolko novi auto tako da se nikad neće prodat...
No, it's not the Trile, but it is Trile's italian cousin:
http://www.motorauthority.com/blog/1...ceeds-to-drive
http://www.youtube.com/watch?v=fTEpz...eature=related hahahaha ne mogu da vjerujem
Pa dobro , sad je cabrio...
Na prvoj slici sam mislio da je neka zafrkancija i photoshop, ali tek onda vidjeh da se čovjek dobro nasadio.
Taman što Jole reče, eto ga kabrio!
po zakonu,kilometar van gabarita...
Hahahahaha :-)
Attachment 60435
Hahha kako ljudi lete iz auta kao iz katapulta :D
http://www.ebaumsworld.com/video/watch/81658722/