Oteo im je Samsun masu inženjera prije koju godinu, imaju sad neku wind free tehnologiju, par drugova je prezadovoljno...
Sent using Tapatalk
Printable View
Oteo im je Samsun masu inženjera prije koju godinu, imaju sad neku wind free tehnologiju, par drugova je prezadovoljno...
Sent using Tapatalk
Dje da kupim kvalitetniju tus bateriju, sa svim onim dodacima, sipka da je podesiva, I da ima ono kao za sapun..?
GREE nije podbrend Daikina, vec DAIKIN ima suvlasnistvo u GREE (ili obrnuto, nisam siguran). Ne znam ni koliki je to %. Zbog toga se neke klime prave u istim fabrikama.
Ali kao sto neko rece, i Tigar je podbrend Michelina pa to ipak nije ista guma :)
Takodje, isti model Gree klime se pravi sa Daikin kompresorom kao i sa drugim kompresorima. Tacan model do zadnjeg, i service manual mogu jedino da otkriju koji je kompersor u toj klimi.
Da se ne lazemo, ne mozes da ocekujes da klima od 300EUR hladi/grije i ponasa se isto kao i ona od 600. Koji god da je brend u pitanju.
Za dnevnu sobu i slicno, ja bih licno uzimao Fujitsu (jer je ona najjeftinija od ovih provjerenih i dobrih brendova). Kada bih bas mogao da biram bez ogranicenog budzeta, vjerovatno bi to bio Daikin ili Mitsubishi (mada, prije Mitsubishi iz dosadasnjeg iskustva). Za spavace koje se i rijetko koriste, moze i Gree da posluzi.
Evo čisto da imat eorjentaciono rang cijena, ovo za moj stan govorim ali smao da uporedite.
Mitsubishi 6500eur
Daikin 4855eur
Fujitsu 3900eur
Jedan od najjačih brendova dok je stizao kod nas sa made in Japan bio je stvarno vrhunski. Sad je made in Tajland. Nije isto definitivno. Plus, kao što i ranije rekoh, većina ima nekoliko modela, od najkvalitetnijih do onih manje kvalitetnijih. I sve to prati i cijena. Ne treba prećerivati u plaćanju klima uređaja, posebno kad su stanovi novogradnje u pitanju. Ne treba puno da se ti stanovi zagriju ili rashlade.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
Kad već pomenu Samsung. Sa Samsungovom toplotnom ne treba ni da dodaješ na ovu cifru Mitsubishi-a. Čak možda i jeftinije prođeš. E sad da troši manje to nisam siguran i zavisi od dosta faktora.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
Iskorišćenost energije kod novih toplotnih (konkretno Samsung) je x3... Drugu manji računi dolaze u kući od 200kv, koja se grije pomoću toplotne, nego u stanu od 80kv đe su 3 klime i podno u kupatilu, i to značajno manji...
Sent using Tapatalk
Napisah post od kilometar ali ga izbrisah , a kako smo zimomorni sta je ovo, sto se tice STANOVA mislim na PG i primorje vala ne znam kakve potrebe ima za split sistemima ali ajde...
Dvije inverter dvanaestice ako nije raspored prostorija nakaradan i ako nije problem postavljanje spoljnih jedinica na pravo mjesto moraju ugrijat i ohladit stan od 60-70 vala i 80m2 ako stan ima koliku toliku izolaciju(opet da napisem da se ovo odnosi na stanove u PG i na primorje )
Meni je Samsung na crnoj listi od kada sam za premium model dao ne male pare, a boba ne valja... I svi ti multi-purpose brendovi (LG, Midea i sl).
A ta prica o iskoriscenosti energije "x3" mozda vazi, ali samo u savrsenim uslovima... Postoji site, zvani eurovent, koji testira sve klime u potpuno istim uslovima i objavljuje rezultate takvog testiranja, tj. koliko toplote/hladnoce izbacuje klima pri kojoj temperaturi.
Ono sto je sigurno, klima uredjaji su jedini uredjaji koji vise energije daju, nego sto je uzmu. Npr. na 1KW struje, izbace 3 KW toplote
Koristim Daikin već nekoliko mjeseci, u pitanju je kuća, Podgorica, izolacija demit 8cm, zidarija opeka.
Dugo sam analizirao šta može biti najoptimalnije, dugoročno najpouzdanije i najekonomičnije rješenje. Na kraju sam se odlučio za kombinaciju multisplit i mono sistema.
Ostale opcije bile su centralno na pelet ili drva (radijatori/podno) + klime za hlađenje, što sam ocijenio kao nepovoljniju varijantu u poređenju sa gorepomenutim sistemima koji su idealni za temperaturne raspone u Podgorici.
Naravno sve varijante imaju prednosti i mane, s tim što je u mom slučaju prevagnulo na ovu stranu. Sjećam se da je tehničar prilikom ugradnje komentarisao nešto tipa - "ako ti račun za grijanje pređe 40e ja ću ti platiti svu razliku", i zaista su računi minimalni, pisao sam o tome na forumu u temi računi za struju.
Radi najboljeg iskorišćenja energije, definisan je preporučeni setup od strane proizvođača, i topla preporuka je da se nakon kupovine obavezno pročitaju uputstva za korisnike, nevezano koja marka uređaja je u pitanju.
Naravno, za maksimalan komfor u prostoriji setuju se tajmeri ili se pristupa sistemu preko wifi-a, s tim što sam ja razbio monotoniju Mi remote uređajem :)
Obaveza je da se vrši godišnji preventivni servis sistema kako bi se iskoristila sva prava definisana garancijom, uz čišćenje filtera od strane korisnika na par mjeseci, rjeđe ili češće zavisno od korišćenja. Garancija ne važi usled strujnog udara ili udara groma, što treba osigurati na drugi način.
Samsung radi Ening iz Nikšića, nijesam se raspitivao kakva su iskustva, ali vjerujem da je kvalitetna opcija. Novi uređaji imaju tzv. wind free tehnologiju sa mikro rupicama koje ravnomjerno ispuštaju vazduh po prostoriji i održavaju temperaturu bez izduvavanja.
Ovo je tačno samo ako se izvuče iz konteksta... Inverterska klima koristi struju kao izvor energije, dok toplotna pumpa struju koristi samo za rad pumpe, tj obično se koristi 25% struje, a ostalo 75% dolazi iz vazduha, vode ili zemlje... Iskorišćenost energije je x3 i više...
Realno za stanove u Pg i primorju, multisplit sistem je više nego dovoljan za grijanje... Dok je u većim kućama i na sjeveru situacija potpuno drugačija...
Što se tiče toplotnih pumpi. Sve to tehnički zvuči fino, ali je malo drugačije u praksi. Pričam iz iskustva.
Sigurno je da klima uređaji troše najmanje električne energije. Ali, nemaš podno grijanje, nemaš toplu vodu, nemaš toplo kupatilo koje je kod mene presudilo da stavim centralo. Trenutno na pelet. Prije toga bilo na drva. Sada se razmišljam o toplotnoj pumpi. Do sad ona nije dolazila u obzir jer je na kući drvena stolarija i nema demit fasadu. Što će se na proleće promijeniti, i onda razmišljam o toplotnoj pumpi sa fan coilima i podnim koje je već postavljeno u jednom dijelu kuće gdje su pločice.
Stanovima u Podgorici i na primorju ne treba ništa više od klime.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
Volio bih da znam kako je to drugačije u praksi... Evo npr u mojoj zgradi (sagrađena prije 2ipo god), isti su ili viši računi meni za struju, koji sam trenutno u stanu od 32kv, inverter klima, nego drugu koji živi iznad mene u 82kv, a koji ima toplotnu (podno i 2 fan coila, decembar, januar i februar mu radi podno, a na prelazne mjesece fan coil-ovi)... Razumije se, njegova investicija je bila 6 puta visočija prilikom ugradnje...
Naravno, neće u svim uslovima biti potrebna ista energija (valjda je svima jasno da je izolacija najbitnija), ali kad se poredi logično je da se kao pretpostavka uzmu identični uslovi... :)
Nisam. Toplotna pumpa i klima je isto (isti princip rada). Samo je razlika u smjeru “pumpanja” toplote.
Toplotna pumpa je uredaj koji “prepumpava” toplotu sa nižeg temperaturskog nivoa na viši (ime je dobila po analogiji sa vodenim pumpama koje vodu - tečnost prepumpavaju sa nižeg visinskog nivoa na viši).
E sad klima “prepumpava” toplotu iz unutrašnjosti sobe/prostorije napolje i tako hladi unutrašnjost dok ono što zovemo toplotnom pumpom “prepumpava” toplotu iz okoline u sobu/prostoriju i tako grije unutrašnjost.
Isti princip rada je i kod frižidera/zamrzivača samo su drugi temperaturski nivoi
Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Nešto tu nije kako treba. Ili misliš da je toplotna pumpa koja je najvjerovatnije i jače snage nego tvoja inverter Klima toliko manji potrošač da vam dolaze isti ili čak njemu manji računi nego tebi? Ili te možda laže. Nije nemoguće vjeruj mi.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
My mistake, pomenuo si on/off o kojima nije bilo riječi, pa se smotah skroz... Princip je isti, loše sam se izrazio (loše je i objašnjeno u tekstovima koje sam čitao)... Mislio sam na korišćenje tolote, toplotne prebacaju na vodu (podno, sanitarna), a mogu i kao klasične klime da izduvavaju preko can coil-ova, dok klime i inverterske i on/off rade samo na izduvavanje...
Ne laže, pokazivao mi je račune, jer sam u dilemi šta da stavim u novi stan... :) Treba u toku mjeseca da se vidim sa inženjerom iz kompanije koja ih prodaje i ugrađuje pa ću se detaljnije raspitat oko jačine i efikasnosti... Na račune sigurno ima uticaj i sanitarna voda, jer je pumpa povezana sa bojlerom (mada najbolji izbor je pumpa sa sopstvenim rezervoarom, ako se ima đe staviti)...
Pa sve zavisi i od navika korisnika. Ako je on stavljao centealni sistem na 24-25 stepeni to je OK, ali ako si ti koristio klimu koja je podesena na 27, sigurno ce ti biti jaci racun za struju :)
Jeste Tigar je podbrend Michelina? I sto sad sa tim? Volkswagen i Audi imaju iste vlasnike pa su im auta skoro jednako kvalitetna. Michelin ne daje specifikaciju Alpin 5 guma da Tigar prodaje kao svoju iako su oni izbacili Alpine 6 gumu. Kod Daikina i GREE to jeste slucaj. Eto sam malo citao o tome, i bukvalno kad DAIKIN izbaci novu serviju uredjaja GREE proizvodi to sto je DAIKIN izbacio iz svoje linije.
Ne znam koju si DAIKIN klimu palio i gdje. Moji roditelji imaju taj sistem od 2009 cini mi se. Brat u stanu ima klimu DAIKIN od 2012 i apsolutno nikad nisu zastekale. Uvijek su radile.
DAIKIN je kupio GREE i koristi ga kao svoj jeftiniji brend jer GREE proizvodi po licencama DAIKINA njihove modele koje su izbacili iz ponude.
I Ferrari je u vlasnistvu FIAT-a pa vlasnici Ferraria ne zbore da voze FIAT. Toliko o Michelinu i Tigru.
I Toshiba je kineska.
Iskreno ne kapiram šta oćeš da kažeš. Gree je slabiji model Daikina? Ok. I? Ne vidim tu ništa specijalno. Zaseban brend sa svojim manama i vrlinama. Nisam rekao ni da je loš ni dobar, i oni sami imaju više modela. Skupljih i jeftinijih.
Što se tiče Daikina, ako kod tvojih funkcioniše odlično ne mora značiti da je kod svakog tako. Kod kolege sa foruma se desilo ono o čemu sam pričao. Nije kineska. Ono što stiže kod nas se sastavlja na Tajlandu. Sa Toshibom imam dosta iskustva i mišljenja sam da je situacija bila bolja dok je bilo made in Japan. Što je i logično. Ali i Toshiba ima više modela. Onaj najskuplji je vrhunski. To sigurno.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
Ti sistemi sa toplotnom pumpom mogu da hlade?
Imam inverter LG split sistem sa 1 spoljnom i 4 unutrašnje jedinice. Prošle zime nismo gasili klimu u spavaćoj sobi i mislim da je maks račun i to samo jedan mjesec bio 150€, a inače su mi računi tu oko 50-60€ kad se ne grije / hladi, tako da sam zadovoljan. To je relativno smiješna para za kvalitetno i kontinuirano grijanje sa četiri unutrašnje jedinice.
Skuplja su mi drva bila kad sam zivio u kući i grijao se na centralno sa kaminom nego ovo, a nema kutare oko drva plus imam hladjenje.
Eto, čisto mojih 5 centi.
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Mogu da hlade. Preko fan coile aparata. Izduvavanje kao kod Klima.
Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
Mašina za sude, kupljena prije mjesec , tečnost za ispiranje curi iz onog dijela đe se sipa. Ne mnogo, ali na vratima uvijek ima traga tečnosti.
Imam li pravo da trazim novu mašinu jer mi nije najmilije da mi čeprkaju po tek kupljenoj mašini?
Sent using Tapatalk
Možda ne rukuješ ispravno
Tapatalk
Nije tu do rukovanja, poslije završenog pranja na vratima je trag sredstva za ispiranje cijelom širinom odjeljka u koji se sipaju tečnost i tableta.
Mislio sam da nema potrebe, ali evo da napisem da masinu za sude koristimo 15+ godina i kod svih modela je rukovanje tečnošću vrlo jednostavno, po principu "metneš i ne misliš"
U međuvremenu nađoh ovo u zakonu
Quote:
Član 47
(1) Potrošač ima pravo da po svom izboru zahtijeva opravku, zamjenu, umanjenje cijene ili raskid ugovora uz povraćaj plaćenog iznosa, ako u roku od 90 dana od dana preuzimanja robe obavijesti trgovca o nesaobraznosti.
Sent using Tapatalk
jel koristio ko ovaj rovus victor usisivac??? je li cemu?
A Max televizori u Tehnomaxu? Kazu da je to neka njihova marka pa su jeftini, a da je LG panel. Smijesna je cijena, 350e za 55 inca UHD 4k... Jedino sto je garancija 2 godina, a valjda na samsung i lg (kad je neka promocija) 5 godina?
Ja podešavao IR remote aplikaciju na telefon i pošto nema Tesle, proguglah model daljinskog i dobih da je to kinez Chigo [emoji4][emoji4][emoji4]
Sent using Tapatalk
Nije nemoguće. Ali mu nije ni neka velika prednost to što ima LG-panel. LG-display zbog ogromnih gubitaka gasi stare fabrike i pokušava da proizvodnju fokusira na OLED i skupe velike panele gdje kinezi ne mogu da im konkurišu a donose veći profit pa je moguće da rasprodaju zalihe starih žnj-panela. Ali, kao što identičan panel daje različite rezultate na Dellovom i LG monitoru tako i u ovom slučaju panel može da "podbaci" sa lošom video pločom pa mu to nije i nije neki veliki plus osim u marketinške svrhe. Na kraju krajeva, sve i da jeste LG to ne znači da je u rangu LG televizora sa identičnim panelom. Vidim da su svi pogonjeni sa android Tv-osom ali 1Gb rama dovoljno govori na koga ciljaju ovi televizori.
ja uzeh max tv 43'' za poklon, i za namjenu za koju je predvidjen je odlican. slika je odlicna, fino izgleda okvir (plastika), menu je odradjen jadno mada je to ocekivano za tu klasu. za te pare (200 eura) mislim da je glupo diskutovat o prednostima I nedostacima I poredit ga sa bilo cim. pored toga, rezolucija je full hd, I ja bas nikakvu razliku ne vidim u odnosu na prikaz mog 55'' LG 4k UHD ***** materine TV.
sad ide prica: jes, ali to zavisi od kvaliteta signala itd, I to je jasno potpuno. upravo iz tog razloga je ovo sasvim zadovoljavajuca opcija za vecinu standardnih korisnika
Cijena je vjerovatno srazmjerna kvalitetu a 2-godišnja garancija indikator "štednje" prilikom proizvodnje. Realno, prosječan radni vijek boljih tv aprata u klasi 500-600 eur je 5-7 godina što u prosjeku izađe nekih 100 eur godišnje. Ako taj izgura isto toliko onda je svakako isplaćeno ulaganje, ako nepopravljivo crkne nakon 26mjeseci opet nisi na gubitku :) Za kafanu, čekaonu, kancelariju i sl. bez daljnjeg pristojan uređaj po pristojnoj cijeni.
Ne znam pitam li na pravom mjestu... Dje se u PG mogu kupit pernati jorgani?