Pitaš za porez na promet nekretnine ili godišnji za posjedovanje nekretnine?
Mislim da ga interesuje porez godišnji za posjedovanje,čim spominje primarni i sekundarni stamb.objekat.
Tu bi mu moga neko objasniti,ali mojom logikom da više procijenjena nekretnina mu bude primarna a jeftinija(npr luća na CT) sekundarna i na nju plaća nekih 150% uvećan godišnji porez,dok na ovu skuplju može i da snizi na osnovu članova porodice.
Možda mi ova logika i nije ispravna,ali u tom slučaju sve važi samo obrnuto[emoji6]
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Fala momci, godisnji porez za nepokretnosti, za promet nijesam placao.
Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Imate li savjeta?
Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Eto je joni objasnio. Malo konfuzno, ali jeste.
Jedino da staviš na papir koliki bi bio porez u slučaju da je stan primarna nekretnina a kuća sekundarna i obratno. Primarna se obračunava po jednoj stopi plus za svakog člana porodice umanjenje po 10% +20% za vlasnika nekretnine kad živi u nekretnini. U slučaju dvočlanog domaćinstva, to znači 20% za vlasnika nekretnine koji živi u njoj plus 10% za drugog člana domaćinstva. Porez se umanjuje i po osnovu starosti objekta po 1% za svaku godinu, ali za novu zgradu to trenutno nema uticaja, ali ima na kuću. Svakako ukupno umanjenje ne može da pređe 60% iznosa poreza, čini mi se. Ako prebaciš boravište sa Cetinja u Podgoricu, onda nema umanjenja od 20% za vlasnika kuće na CT koji živi u njoj plus plaća se porez po stopi za sekundarnu nekretninu. Sve to treba uzet u obzir prilikom računanja.
Stan primarna, kuca sekundarna...
Sent from my P40+ plus using Tapatalk
Tebi kao stanaru upotrebna ništa ne znači, recimo ja sam inistirala na upotrebnoj zbog poslovnog prostora i to sm ai stavila u ugovoru da se stan smatra useljivim kad se dobije upotrebna dozvola jer se tada zgrada smatra nezavršenom. N aosnovu toga možeš dobiti penale od investitora. Po Zakonu se zgrada ne smije useliti ako nema upotrebne, bilo što da se desi, investitor odgovara.
Ovdje je stan u izgradnji, zato nije procjenitelj izlazio na teren.
Je li uprava za porez (ova za kupoprodajni, ne godisnji) obracunava porez po kupoprodajnom ugovoru, ili po procjeni godisnjeg poreza? Ako je ovo prvo, ne gine mi preko 7000e
Sent from my M2101K7AG using Tapatalk
3% kupoprodajne cijene
Sent from my SM-A528B using Tapatalk
Ako je cijena relalna onda ide ta iz kupoprodajnog ako nije ide uporedna cijena kvadrata iz okoline stana ili kuce...
Sent from my P40+ plus using Tapatalk
Postoji li ikakva mogućnost da se zemljište prenese na stranog državljanina (rođenog u CG)? Nemoguće da je zakon potpuno blokirao prenos...
Ugovorom o prodaji ili razmjeni moze
Sent from my P40+ plus using Tapatalk
Može, ali građevinsko zemljište mislim samo (mora elaborat da se radi).
Za objekte nema problema.
E sad, ako je neka vrijedna transakcija može da osnuje firmu u CG, pa kupi na firmu, to mu niko problem ne pravi.
Mislim da može poslije i da je likvidira, ostavi samo mjenicu ako ko šta potražuje od firme i garantuje za dugove do 3 godinr mislim, pa prebaci imovinu na osnovu likvidacije na sebe.
Ovo posljednje nisam siguran, trebalo bi provjeriti.
Čak možeš i ti zemlju da ubaciš kao osnivački ulog (nema poreza) pa prodaš osnivački ulog [emoji2957], al dobro, da vas sad ne učim poreskom inženjeringu [emoji41].
Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
molim za jedno pojašnjenje, ako neko zna.
kada se proda stan, kupac je dužan da prebaci račune na svoje ime: struja, voda, komunalije, održavanje zgrade.. ako on to ne uradi posle nekog vremena, šta može prodavac da uradi da bi "skinuo" račune sa svog imena? ode sa ugovorom o prodaji i odjavi usluge?
U tom slučaju bi kupac ostao bez vode/struje a vjerujem da mu to nije u interesu. Tako da je tebi lakše da on to odradi. A sve može emailok da se završi. Potreban je samo scan ugovora o prodaji ( to može telefonom islikavat i pretvorit u pdf). Sve se završava na sljedeće mailove:
Vodovod:
[email protected]
potrebna dokumentacija: Zahtjev za promjenu imena kupca(ima na sajtu) , lična karta, ugovoro kupoprodaji
Epcg za podgoricu:
[email protected]
Zahtjev popunjen, ima na sajtu, ugovor
Čistoća:
zahtjev za promjenu vlasnistva (vi ga sastavljate), list nepokretnsoti ili ugovoru u kupoprodaji, kopiju licne karte novog vlasnika I neki stari racun
[email protected]
Meni drug već dvije godine da je kupio stan a brojilo od struje na starog vlasnika.On plaća redovno,distribuciju ne interesuje komje vlasnik dok se redovno plaća.U suprotnom gašenje.Vkerujem da je i za vodu isto
Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Jedna moja koleginica živi 35+ godina u stanu i dalje plaća račune na ime starog vlasnika koji nije među živima makar 25 godina.
Ali sve se to mora završavati, ne shvatam ljude da tako žive pa poslije kad nešto bude a kako to.
Moj svekar imanje od oca tako nij eprebacio na sebe, tačnije ni njegov otac, nego komšijski dogovori, dobro je to...
Sad sa tim svi imaju problema.
Zato stisni to i završi sve, ne oslanjaj se na to oće li on ili neće plaćati. Ponesi Ugovor i trebaće ti izvod iz katastra.
Ova koleginica ima sve papire o vlasništvu nad stanom samo što računi i dalje stižu na ime starog vlasnika.
Znam znam, nego zasto i to ne zavrsi, pa umre stari vlasnik, ap ugovori pa potpisi. Ne znam zasto ljudi do kraja ne zavrse sve.
Hvala na odgovoru, tebi i ostalim kolegama forumašima.
na žalost, radi lošeg iskustva iz stana koji sam sada prodao, kada sam naslijedio račune za vodu po 400 500 eura itd (koje nisam platio na kraju ali je opet neprijatna situaicja i peripetija), rađe bih provjerio posle par mjeseci da li je skinuto sa mojeg imena, ako nije ne zanima me, gašenje. da ne bi meni došlo posle na izvršenje.
Ako je prva nekretnina u pitanju, kako ide placanje poreza , pronadjoh da ima olaksica za rjesavanje stambenog pitanja 20 m2 po clanu domacinstva? Sta ako prelazi malo preko tog od 20 m2( npr 66 m2 , 3 clana domacinstva)Gdje se to placa ?
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Ispalata penala zbog kasnjenja izgradnje je prije ili poslije potpisivanja ugovora i koliko je prosek isplate u vrenenu od potpisivanja ugovora ili se i to definise ugovorom?