ng ;)
............
Printable View
Mislim da odje imamo klasican sukob pogleda na svijet.Ti si predstavnik modernog nacina razmisljanja(evropski coek sirokija svatanja :D ),dok sam ja ipak mnogo staromodniji iako mogu da zakljucim da smo slicnih godina.
Jednostavno,za mene je neshvatljivo da dijete od 10-tak godina posjeduje mobilni telefon,visi na kompjuteru,ima profil na FB i uopste,da se zamlacuje stvarima namijenjenim za odrasle.Ko sto vec rekoh,mislim da ove nove generacije previse brzo odrastaju,nea vise one djecije naivnosti,nego je sve to nekako ozbiljnije i grublje.
Ali,vjerovatno si ti u pravu-evolucija.
Nije zbog toga.Mozda ce takvo ponasanje sjutra biti neophodno da bi se bilo uspjeno u zivotu,sta god to znacilo.
Pogledajte onog decka iz Makedonije koji nema ni 10 godina,a vec drzi predavanja i ponasa se kao da mu je barem 20.Bice sve vise takvih,samo ih vremenom nece nazivat vonderkidovima,vec ce to postat normalna pojava i ocekivana norma ponasanja.Kako je krenulo,nebi me cudilo da u ne tako dalekoj buducnosti poznavanje rada na racunaru postane uslov za upis u srednje skole u nekim drzavama.
Znam kako ću ih ja zvat'.... (neeeeeeerd :mrgreen: )
Ne kažem ja da se meni svidja odrastanje današnjih klinaca, samo pokušavam da mi ne bude neshvatljivo. Ipak je to dječji mozak, njima je banja što god im daš. Oni se sigurno ne bi mijenjali s nama, nego im je banja kad skinu neku fensi melodiju, isto ka' mi kad smo se falili nekim besnim klikerom pred djevojčicama. :)
Zato što ti ako svom djetetu ne daš telefon i kompjuter prije 15te godine, ne daš mu da uči engleski prije 10te godine, i tako nekim stvarima da izdvajaš iz okoline, razviće malo poremećene odnose u društvu i neće biti uklopljen sa okolinom.
Danas su sve te tehničke stvari neophodne da bi se pratio cijeli proces globalizacije. Ne možemo neke da usvajamo, a neke da osudjujemo. Danas djeca u prvom osnovne uče engleski, čak i u predšjkolskom, a mi nismo prije 4. razreda. To je pozitivna stvar. Ima tu još dosta pozitivnih stvari, ne treba samo negativne isticati. Evolucija, dečko ;) It hepns nau.
prije nekolko "upoznaju se 2 druda!" ne umiju ni da pricaju kako valja...i kao pruze ruke jedan drugome..i ja ono gledam..vrh..kad radi jedan AJDE DA SE BORIMO!?
ajde..
i pocese da se mlate da se biju...ladno...brat od ujaka 3 4 godine samo nekakve tuce borbe maceve..nije ni cudo...gleda to djed jednom i radi...
"e ticoni..vi ste gledali normalne crtane..sa zivotinjama..a ovi danas samo nekakvu pogibiju..."
i ziva mu je istina...
ovo 10 9 i viktorija kod nas se zvalo PUNJENI
ocemo li punjenih ea?
ahaha
do 6 se igralo...ko promasi sesti guzi se umjesto ovoga sto je na go..nikad krstenu loptu nismo imali i tako to...dzepovi krcati klikera ...trcalo se u skolsko da se igra IZ PRAVE ispod borova...ladovina i glatka zemlja...ahahaha :D
sve bi dao sto imam da se vratim 2 dana u to doba...trke biciklima kroz ulicu...eeeeee kad se sjetim..ko da je bilo juce kako vrijeme leti...
http://www.youtube.com/watch?v=aW01Ck2sDFM
pracke i pistolji..
xixix mi smo lomili sijalice po komsiluku i od rasvjete..ako je deblje staklo nacnemo ga kamenom i onda pistoljem po njima ... :D :D
kula i planova po vazdan ..
mogli bi da organizujemo rostilj neki pa da se druzimo i pricamo o starim dobrim vremenima i igramo janjina ?ja sam vazda za okupljanje ove druzine sa foruma,bitno je da se svi lijepo druzimo
eee srecna su to vremena bila, eh da se samo mogu vratiti nazad ...
Tapkanje je izumrlo sa devedestima....
najgori dio danasnjeg odrastanja jeste gubljenje kontakta sa ljudima, manjak price, samim tim nesposobnost rjesavnaj konflikta , i bilo koje druge zivotne situacije
nijesam mislio da cu ikad ikome zahvalit sto placem, al eto, mora se i to nekad!
stevane :respect:
Ema esesa,slicice,zabavnik,eh...:)
Nošenje poruke u vrhovni štab...okupatorske kontrole
eh to je bilo vrijeme
Mobilni telefoni i internet su krivi i naravno roditelji koji te stvari cine dostupnima djeci. Sta ce nekom od 10 godina telefon ili internet? Nama nije trebao, ne treba ni danasnjoj djeci. Ja se sjecam da smo se mi svaki da prije no sto odemo kuci dogovarali sta cemo i kad da radimo sledeci dan, a cak i da nije bilo dogovora snasli bi se. Nisu nam trebala tehnoloska sredstva da bi nasli zabavu. Svako ljeto bi iza zgrade pravili odbojkaski teren, na 100 metara imali smo 3 prelijepe livade za fudbal i kos za kosarku. Na igrice smo isli kod Sena. Prvo na zetone na koje su se sve pare trosile vikendom, kasnije je dosao PS1 pa PS2 i na kraju PC i kanteri.
A da ne pricam o muzici koju danasnja djeca slusaju i crtanim filmovima koje gledaju. Kad pogledam kakvo sam ja prelijepo djetinjstvo imao zao mi je ove djece sto ne znaju ko je Miki Maus. ALO EJ, NE ZNAJU KO JE MIKI MAUS!!! Ali vazno je da znaju kako da uplate mjesecnu pretplatu za World of Warcraft.
Treba djeci internet.Moraju biti u koraku sa tehnologijom. S' tim sto bi im bio ogranicen.Ne treba pravit retarde od djece.
uhhh kako je samo lijepo bilo,sve su mi ruke bile odrte sto od klikera,sto od kradje sipkova,jabuka,trsanja.....pa skupljanje stripova,igranje 10-9,kockica.....varljiva ljeta 90-tih
ee kao mali iskocim na balkon, vidim drugove i zovem
-Eeej ljudi, jeste napolje?!!
-Jesmo, oli ti napolje?!!
-Cekaj da pitam majku!!!
ili stanemo pod neciji balkon i zovemo ga jedno 5-10 minuta sve dok ne iskoci na balkon on ili njegovi, i onda dodjose telefoni/interfoni i totalna revolucija u zakazivanju druzenja
Kompjuteri? Ma kakvi kompjuteri...
Zvanje ispod zgrade, naravno. Ko je imao X00 DM za Komodor 64, taj je bio bogataš. Ja nisam imao. Šangajke na noge i mlati po polufudbalu. Pa progorim đonove poslije 10 dana, a onda igram još dva mjeseca sa rupama na đonovima. Klikera neđe do desete igrao, nisam patisao. Bilo je jedno 20 đece mog uzrasta u komšiluku, tako da je žmurka bila vrlo profesionalna. I hvatalica. Počne atletika na TV, mi oko zgrade se trkamo po cijeli dan, bacamo kojekakve krše i skačemo u dalj. Počne tenis, mi mlatimo drvenim eketima po loptici. Ko je imao reket sa aluminijumskim ramom, taj je bio faca.
A TV posebna priča. Ima se prvi program, drugi i prvi italijanski kojima je slaba slika. Kakav bre daljinski.
Pa kad se uvali baba po po godine da živi od nas. Pa svako svakome se na glavu penje.
Sezona bagrema, brstimo one bijele cvetiće, sezona murvi, mljackamo grmove bijelih i drveće crnih murvi. Džanje i košćele - eto ishrane sa malo holesterola.
Ili ljeti kad se natrpa u pola ljeba koječega i izađe se napolje da se jede. Ko će gubit vrijeme u kuću.
Cijelo ljeto provest na ulazu zgrade i ćerat se sa nekim komšijom kojem smetamo, pa ulaz poliva lavorima vode da ne bismomogli da sjednemo.
Nema toga ko me je mogao u kuću ućerat.
Da ne nabrajam sad, ali ima i jedna scena koju bih volio da zaboravim - imao sam 5-6 godina i došao oktobar i vrijeme da se pravi zimnica. Pa dovedu tele ispred zgrade i ubijaju ga i čereče na licu mjesta. Kad telad utiihnu... Uh, živjele mesare. Mislim da je danas klanje na otvorenom u naseljenom mjestu i zabranjeno.
Oh man. Ponovo su igre glavni krivac za sunovrat čovječanstva i uništavanje humanosti, a vjerovatno i za drugi svjetski rat i holokaust samo što autori tekstova poput ovog još nisu uspjeli da smisle kako. Toliko stereotipa i predrasuda (dodao bih, karakterističnih za naše područje) ima u ovom postu da je krajnje suvišno odgovarati na svaki.
Kad već pričamo o tome "što je sa ovom današnjom djecom", umjesto da se opterećujemo video igrama, možda bi bolje bilo obratiti pažnju na njihove aktivnosti dok su na ulici... ili možda u školi? Prije par dana pročitah nedje da djeca iz par osnovnih škola po Podgorici dogovaraju i organizuju tuče koje se završavaju prilično ozbiljnim povredama. Izgleda da su našli novi način da "deru dlanove" (i još ponešto usput). Da ne pričam o nasilju, pušenju i drogiranju u završnim razredima osnovne škole. Biće da su igre i za to krive (ima ljudi koji su izgradili političku karijeru na ovom retardiranom stavu).
Nego dobro, PES je glavni problem, za ovo drugo ćemo lako. Typical.
Inache potpuno podrzavam to shto se ta djeca biju i organizuju tuche.. potpuno normalno za taj uzrast.. :cool:
pa ee.. mora kosti da se ojacaju nekako.. ne no ce da se peskirisu ka onaj Serej.. pi. tucite se djeco samo bez nozeva i palica... ruka noga, glava i udaraj.. da se ojaca, da bude coek! :D
Ta percepcija "normalnog" i jeste glavni problem u našem društvu - od djetinjstva na dalje.
pucao mi je nos par puta...sto od fudbala,sto od svadje
A ne moze mali djechak izrasti u chovjeka bez da primi i zada par udaraca sa razlogom ili bez B)
Ja sam nedavno izasao iz njega,a vec mi nedostaje :(
Najjace od svega je bilo sto kad odes nedje na par dana (odmaraliste Verusa, Sutomore...) stvarno si bio odvojen od porodice. Vidim sad, brat mi od strica ode u odmaraliste pa se zivkaju telefonom po citav dan. Ja se sjecam prvi put odmaralista u Sutomoru 1995. godine, 10 dana odvojen od kuce i za to vrijeme jednom se pobjegne preko ograde do poste da se javi kuci i to je to...
Zamislite sad roditelja da se ne cuje sa djetetom makar 5-6 puta na dan...