Originally Posted by
wulfy
Rusija je imala (ogromne ekomomske) koristi od napada SAD i Izraela na Iran. Da se razumijemo, sirova nafta se razlikuje u zavisnosti odakle se vadi, a evropska nafta (Velika Britanija i Norveška) Brent je ona koja se kotira na berzi, a ostale nefte je u zavisnosti od tržišta prate (nekoliko dolara gore ili dolje je uobičajno, a nekada su zbog političkih razloga ta odstupanja veća). Prije napada na Iran cijena brenta (po barelu) je bila 63,48 $, a WTI (SAD) je bila 60,36 $, a Urals (Rusija) je bila 54,20 $. Recimo 20. marta (rat traje) cijena brenta je 103,78 $, WTI 95,55$, Urals 81,50 $, a 20. maja brent je bio 87,81 $, WTI 98,26 $ i Urals 110,00 $. Danas (20. jun) po završetku rata cijena brenta je 77,89 $, WTI 76,54 $, a Urals 54,71 $ (mada je Indija dogovorila da plaća do 52 $).
Što se kursa rublje tiče on nije realan jer ga određuje centralna banka Rusije (zvanično 83,80 rubalja za 1 euro), a ne trgovanjem na Moskovskoj berzi (kako se nekada određivao), a to govori da se euro ne može kupiti u bankama (Moskva konkretno, a prije neki dan, transakciju je izveo moj poznanik u srijedu, na crnom tržištu treba da daš 96 rubalja za 1 euro, van Moskve može i za 92 rublje da se nađe euro).