Originally Posted by
EgZeKuToR
evo jedno ružno iskustvo meni poznate osobe sa jednim lokalnim investitorom (PG).
radi se o kupovini stana u izgradnji, rok završetka avgust naredne godine, plus "akademskih" 90 dana kašnjenja, plus force majeure i ostali marifetluci kojima se građevinari kod nas služe.
ova osoba je incijalno kontaktirala direktno investitora koji je tražio 1700 EUR, a ona na kraju našla kod podizvođača po 1600 EUR.
sve ok, dogovore termin za predugovor i tad investitor saopštava da, pazi sad: NEMA UGOVORNE KAZNE ZA KAŠNJENJE!
znači, daš 80.000 EUR nekome da ti isporuči nešto za godinu i po - dvije, dakle, sve uredno platiš unaprijed, i on ti kaže da nemaš pravo na nadoknadu u slučaju kašnjenja. razlog: "dobio si stan po povoljnijim uslovima".
prilično licemjerno i nekorektno. ako kupac može da vjeruje investitoru i da mu da sve pare unaprijed, minimum koji može ovaj da uradi je da se ugovori kazna (penal) za kašnjenje.
a kad smo kod iznosa penala, ranije je to bio značajan iznos, tipa 200-250 EUR mjesečno. ovaj investitor je 2021. godine počeo da stavlja neki smiješan iznos (1 promil vrijednosti stana, što je beznačajan iznos), da bi je sad, evo potpuno ukinuo.
neka budući kupci stanova sagledaju ovaj aspekt i dobro ispregovaraju sa investitorom prije potpisivanja ugovora jer je ovo baš iživljavanje.
i još nešto: kad se ova poznanica pobunila zbog toga što nema penala za kašnjenje, investitor je rekao da slobodno može da raskine predugovor ako se ne ispoštuje rok.
e gledaj sad: daš 80k EUR unaprijed, investitor radi sa tim parama naredne 2 godine, počne da kasni, ti se pobuniš, raskineš predugovor, on vrati pare banci jer je u ovom slučaju stan kupljen iz kredita, i on taj isti stan poslije proda za 20-30 hiljada skuplje. investitor pobjeđuje, ti si plaćao kamatu banci 2 godine za nešto što nemaš i tako.