Znam, slažem se, ali mora u decembru zbog ZZZCG i projekta bespovratnih sredstava za samozapošljavanje. Traže tako da se uradi zbog ugovora.
Printable View
Pitanje oko uplatnica za PU, SL, CDA...
Na asistent.me su 2 linka sa različitim iznosima uplata
http://www.asistent.me/doo.html
http://www.asistent.me/kostanje.html
Šta je od ovoga tačno ? Koliko treba da se plati na račun PU, SL i CDA ?
Moze li preduzetnik biti lice koje je zaposleno? Nesto citah na netu i kolko vidim u Srbiji to moze, kakvo je kod nas stanje?
Mogu li preko efirme da saljem zahtjev za otvaranje doo za neko drugo lice ili samo za onog na koga glasi sertifikat?
Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
uz sertifikat
Imam jednog potencijalnog klijenta iz SAD i moguce da cemo sklopiti ugovor o nekom odrzavanju otprilike 4-5k dolara, interesovalo me kako tacno funkcionise porez na pare koje bi dobijao? Trenutno sam fizicko lice ali planiram da osnujem doo u slucaju da mi je tako bolje. Sa obzirom da je u pitanju amerika, ima li nesto dodatno da ja tu moram nabavit/zavrsit i da li mogu da sebe obezbijedim nekim specijalnim ugovorom? Cilj je da se napravi ugovor po kojem ja placam odredjene penale ili dobijam bonuse u zavisnosti od obavljenog posla, kako se ja mogu osigurati da taj ugovor koji potpisemo ima stvarno neku pravnu snagu u slucaju njihovog/mog nepostovanja istog?
Ja dok sam radio sa strancima sam otvarao DOO. Ne bih isao na fizicko lice, jer em nije legalno, em ti mogu donijeti zakon da retroaktivno platis sav iznos odjednom koji nisi placao od pocetka, nesto kao sto se u SRB desilo.
Da bi ti banka otvorila devizni, moras da im dostavis samo ugovor izmedju tvog DOO i te firme sa kojom ces raditi odrzavanje, jer banka mora da zna porijeklo novca.
Mislim da sa USA imamo zakon o obostranom neoporezivanju, pa ti oni uplacuju bruto na devizni racun sa 0% poreza, a ti dalje prebacujes i koristis sredstava. Ja sam imao racune u HB, i oko 20 eura je da prebacis tu svotu sa deviznog na tekuci racun, odakle dalje isplacujes plate i izvlacis novac. Pored ovoga, moras placati i racunovodju od 50 do 100 eura mjesecno, i knjigovodstveni program odakle ces generisati fakture, mada on je do 10 eura mjesecno maksimalno, imas ih dosta.
Ukupan porez ti zavisi od plate. Ako ces da sebi das platu 3000 eura, kao jedinom zaposlenom, mislim da je ukupan iznos koji moras da platis 4482.11 eura, ali ovo svakako provjeri sa racunovodjom. Mozes i sebi da das platu od 450 eura, gdje bi ukupno sa doprinosima placao oko 560 eura, a ostatak novca da akumuliras i na kraju godine ga izvuces kao dobit. Ali imaj na umu da ces na taj nacin platiti i 15% na dobit, i 15% na dividendu. (Nisam 100% siguran za visine ova dva poreza, jer su se mijenjali skoro)
Mislim da nemas garancije nikakve, osim da se nadas da ce vam saradnja teci glatko i kako treba. Ako dodjes do toga da se sudis sa firmom koja je u USA, nema leba od toga. :)
Mislim da je tu najbolje rjesenje, ugovor o uslugama. Ako ti nesto ne radis dobro on samo koze da rwskine ugovor, sva odgovornost oko poreza i svega ostalog je na tebi, on je rasterecen svega, samo ti salje pare na devizni racun firme.
Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Od kada je povecan porez na dobiti sa 9% na 15%? I od kada ovo 15% na dividendu?
Ako se dobro sjecam, trebalo bi da je ovako isao obracun prije - recimo ostvario si 5.000 eura dobiti na kraju obracunske godine. Na tih 5.000 * 9% = 450 eura porez na dobit. Na ovaj iznos od 450 eura, trebalo je platiti jos 15% prireza = oko 67 eura.
Ostatak (5000 - 450 - 67 = 4.483 eura) se prebaci sa racuna firme na racun vlasnika i raspolazes sa tim novcemu potpunosti kako tebi odgovara.
Trebalo bi da je prag do koga se ne mora koristiti pdv - 30.000.
Vjerovatno ce neko dati dodatno objasnjenje oko poreza.
Ako neko radi samo sa strancima - prodaje proizvod ili uslugu, posto je to izvoz, ne bi trebalo da se obracunava PDV, pa iako prelazi prag od 30.000 eura. Da li sam u pravu?
Fala vi momci, mislim da mi onda najbolje ide opcija da otvorim doo, otvorim devizni i samo neka salju mjesecno. Kad vec nemam poreza na to ljepota :D
Mislim da mi tu onda najbolje izlazi da sebe obezbijedim na minimalac jer svakako mogu koristiti pare sa racuna za kupovanje u CG(opreme i svega ostalog).
Ne možeš vozila, čisto da znaš ni djelove za vozila nit išta što ima veze sa vozilima. A što se tiče poreza ti imaš neto dividendu 9% na kraj godine na te pare i posle ako ćeš da digneš to 15% još na to, tako da imaš ti porez :D, osim ako ne želiš da petljaš sa nerealnim putnim nalozima i drugim načinima za malverzaciju a to ti ne bih preporučio da radiš.
otvori rent a car
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Ako se dobro sjecam da je limit za samostalnog preduzetnika 18k preko tog limita ulaziš u Pdv sistem.
Porez na dobit je sada 15%. Poreska je bas krenula na fizička lica i firme koje primaju novac iz inostranstva po ugledu na kolege iz Srbije....
Neki porez mora da se plati ako ne u USA onda u CG...
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Možeš kao fizičko lice ako si vec zaposlen negdje u CG i onda to prijavis kao honorar mimo plate na koji plaćaš godišnji porez od 15%
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Shvatam to al sam bio u nekom tripu da placam i neki porez na te pare sto legnu na divizni racun. Sto se tice dividende nije problem, po racunici sa prosle stranice to dodje oko 600 na 5k sto mi je nikakav problem. Mene je najvise zanimao najbolji legalni put da ja to sve zavrsim, i ovako imam vec jednu mjesecnu uplatu iz inostranstva i samo cekam da zakucaju na vrata, a to mi ide na licni devizni racun.
Moze li se otvaranje firme mozda zavrsit online sve ili se moram cimati i cekati redove na 10 mjesta i 50 saltera?
Možeš brao da napraviš ugovor o djelu, i platiš odma 15% na čitavu sumu i to je to, mislim tako je prije bilo ne znam je li se tu što promijenilo, i da li igra ulogu ako je veća suma novca u igri. Taj ugovor o djelu može da se potpisuje svakih 4,5 mjeseci.
Mislim da ne može sa stranom firmom ugovor o djelu da se potpiše ali treba provjeriti. Najbolje je ako znaš nekoga ko drži firmu da te prijavi na minimalac a ti njemu kesom daj bruto platu, on dobije keš a ti si zaposlen i dobijaš neto platu. I onda sa Amerima potpišeš ugovor o uslugama koji prijavis poreskoj kao honorar mimo plate i plaćaš godišnji porez. Ali najbolje da vidiš sa nekim pravnikom ili racunovodjom možda ima neka bolja opcija.
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Pa jes, to je najpametnije, da se javi samo nekom racunovodji da ti on otvori firmu i mjesecno da ti obrqcunava sve to itd. Samo se to placa naravno :)
Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Sve se placa [emoji16]
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Ne znam sta kod nas koriste frilenseri da ne plaćaju porez tj preko kojih servisa primaju novac ali to je neozbiljno ako saradjujes sa nekom ozbiljnom firmom.
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
Ček, ne kapiram, sva poenta kupovanja preko firme je povrat PDV-a je li tako? Ne kapiram koju drugu beneficiju osim toga ti imaš ako kupuješ preko firme?
To moraš, jer je samo pitanje vremena kad će te oni zvati da te pitaju o čemu se radi ako pare samo primaš na privatni devizni.
Jos sad sa fiskalizacijom, uplata na devizni pravnom licu bez onog bezgotovinskog racuna vjerovatno da ih fleguje kao veliki no-no.
Sent from my iPhone using Tapatalk
neće te niko dirati ako su te sume male, ali ako ti svaki mjesec primaš po jedno 3,4 hiljade eura, samo je pitanje vremena.
Nisam ekonomista, uzmite ovo sve sa rezervom.
Pa nije baš. Ima dosta razlika.
Ako si preduzetnik odgovaraš svom svojom ličnom imovinom. Ako imaš kompaniju, odgovaraš kapitalom.
Ako te poreska uhvati da imaš neprijavljene prihode a nisi registrovan u nekoj drugoj firmi, ili je taj iznos mnogo veći i učestao od tvoje standarne plate može ti tražiti da platiš porez i doprinose, što ti dođe kao da si radio preko firme i sav prihod stavio na platu. Plus šta ćeš sa takvim novcem? Ne možeš ni auto bolje kupit a ne šta drugo. Sve banke traže porijeklo.
U praksi, ja još nisam čuo da su nekog cimali za to, ali nikad ne znaš. Poreska može retroaktivno da zatraži naplatu za prethodnih 5 godina. Nikad ne znaš oće li se kola slomit na tebe.
Mnogo je prednosti otvaranje firme.
Prvo imaš sve legalno, prijavljen prihod, pa sjutra možeš da zatražiš kredit kod banke ako budeš htio da širiš poslovanje.
Ako imaš 5k primanja iz inostranstva i staviš sebi minimalac ispadne te da imaš na troškove poreza i doprinosa nekih cca 200€. Računovođa i fiskalizacija još 100€. To ti ispadne da ti svakog mjeseca ostaje 4250€ na računu firme. Na kraju godine imaš dobit 51.000 i na taj iznos dobiti plaćaš porez 9% i prirez 9% na taj porez (9% je do 100k dobiti). To ti otprilike ispadne 10%. Što znači da ti ostaje oko 46.000€. Ako želiš da isplatiš sebi taj novac (dividendu) na fizički račun plaćaš 15% poreza i još 15%na taj porez prireza. Što znači da bi ti na kraju ostalo čistih otprilike 39000 €, na tvom računu kao fizičkom licu.
Što znači da za godinu dnaa poslovanja na prihode od 60000 dobijaš neto na tvoj fizički račun 12 plata po 450 € + 39000€, što je ukupno otprilike 44,000. Što znači da si 73% iznosa prihoda dobio čisto kao neto. Da ideš sve na platu (ili kao preduzetnik) ispalo bi te dosta manje, otprilike nekih 60%.
No, tebi je cilj da sve troškove pravdaš i da ne prijaviš sve kao dobit. Od tog prihoda kupićeš opremu, možeš auto ili stan a da ti se vodi na firmu. Za neke stvari koje su vezane za poslovanje priznaje ti se i PDV. Pogotovo ako posluješ samo sa inostranstvom, nemaš izlaznog PDVa, pa ti država sav priznati PDV koji si platio refundira. Recimo treba ti kompjuter kom je cijena 1000€ plus 210€ pdv. Ti platiš 1210€. S obzirom da si kupio stvar koja je vezana za tvoje poslovanje, imaš pravo da ti se prizna taj PDV. I poreska ti vraća PDV kredit po za zahtjevu.
Zatim ako kupuješ stan/poslovni prostor isto imaš pravo na povrat PDV. Ako auto kupuješ, jedino se vraća ako je npr. rentacar u pitanju i vezano je za tvoje poslovanje.
Dalje, 1% prihoda možeš potrošiti u svrhe reprezentacije i da ti to bude priznat trošak. To je na 60000€, 600€ ili 50€ mjesečno koje možeš da trošiš u restorane npr. Samim tim smanjuješ dobit i na taj iznos ne plaćaš porez na kraju godine.
Takođe, svako poslovno putovanje koje napraviš, napraviš preko firme, troškovi ti se priznaju + imaš pravo na dnevnice.
Moj je osjećaj da su naši ljudi previše lijeni da uđu u sve to i najlakše im je pare da uzmu na ruke. A generalno nemaš bazu da možeš da širiš taj posao ako ne otvoriš firmu. Čak se ne isplati ako pretpostavimo da bi ti poreska na kraju sve to naplatila.
Uvjek je bolje ići regularno.
Manje glava boli i fokusiraš se na bitne stvari a ne kako da nešto ušićariš.
Ja jednostavno računam. Koliko god da ti daje neko 2/3 je tvoje a 1/3 ide na troškove.
Na kraju bude i više tvoje ali to dođe kao mini bonus na kraju godine.
Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
A zašto bi plaćao porez na dobit, registruje se na sjever CG ( moguće da i NK pripada ali to treba provjeriti ) i ima poresko oslobođenje 8 godina tj. 8 godina ne plaća porez na dobit ( maksimalan iznos oslobođenja je 200 000eur odnosno preko 2 miliona bruto dobiti );)
Naravno, trgovina, ugostiteljstvo i primarna proizvodnja nisu oslobođene.
Uvijek je bilo tako da ja znam
Izvini, bilo je ranije 9%, mislim da je sa evropom sad 15% porez na dividendu, ali neka me neko ispravi ako griješi
meni se čini da ga nisam platio 15% nego 9%, sad ne znam od kad jeto na snazi.
Zvah neku racunovodstvenu agenciju za otvaranje firme, vele 500e je da mi otvore. Neka vala, sam cu
znam 2 ili 3 agencije koje bi ti sve završili za 300 eura ili manje, otvaranje firme, bankovni račun, ugovri itd.
Vjeruj mi da vrijedi da se sam iscimaš, ne zbog ušteđenog novca, već da skapiraš kako (ne)funkcioniše sistem i da iščitaš malo detaljnije zakone vezane za oblast u kojoj ćeš poslovati.
Ako je neka "jednostavna" djelatnost, čak i pdv i ioppd prijave možeš sam predavati (ako ima ko da ti objasni prvi put), samo ti za završni treba računovođa.
Sent using Tapatalk