s/co neka, pojma nemam.
ja se stvarno ne bi zalila na malo temperature i glavobolje. i ta cula nestala. malo me blam.
Printable View
Ne ulazih neko vrijeme na temu, svaka čast svima što pišete iskustva, dobro je da se čovjek što bolje "upozna" i nauči nešto o onome što ga može snaći sa ovim virusom.
@Bugi brz oporavak želim!
Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Meni kao velikom gurmanu teško pada ovaj dio bez ukusa/mirisa.. Kafu recimo nisam pio 5 dana minimum, jedino imam osjećaj za slatko/slano/kisjelo.. Što kaže Bugi, nemam čak ni osjećaj za glad, dan mi se svede na dva do jednog obroka i to je to, jednostavno kao da nemam potrebu za hranom. Imam utisak da sam otupio i na temperaturne razlike, niti mi može biti prevruće a treba baš dobro da je hladno (napolju) da bi osjetio..
Štono kaže čuveni Spok, malo su nam senzori zbrkani :)
Imuni sistem ti je totalno zakazao.
Znam da će ti se dići sad kosa na glava od ovog linka, ali ovo su stvari o kojima će se tek čuti kada se govori o imunitetu generalno:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19398310/
Želim brz oporavak!
Sent from my Huawei P30
bas nema pravila kako ce ko da reaguje na virus, a sad svakog da pitas, sve zdravine.
Zapravo ima.
Imuni odgovor je ključ, od toga zavisi koliko će biti teška infekcija i koliko će osoba biti zaštićena poslije infekcije. Odgovore tražiti zašto kod nekoga izostaje imuna reakcija i zašto mu je imunitet generalno 'ometen'.
Tu je razlika između tebe i Bugija. Tebe okrzlo, nega pregazilo.
Sent from my Huawei P30
bas nema. nisi me razumio. svako za sebe misli da je zdrav i prav, pa onda dodje vijest umro momak trenirao, nikad pusio, bas zdravina. i svi šok.
kljuc za imuni odgovor ne lezi u pogledu na nekog, a jos manje u tome sto se mozda taj neko osjeca ka da mu je 20godina.
Odgovaram na prvi dio rečenice o imunološkoj reakciji, ne na dio o subjektivnom osjećaju pojedinca koji misli da može pomjerati planine.[emoji6]
Onako kako gradimo imunitet (naoružavamo se) i čuvamo ga od odasipanja, tako ćemo biti i uspješni u bici.
To mi je bila poAnta. [emoji6]
Sent from my Huawei P30
Bugi ovo ces proci. Malo te namuci ali ga prolazis. Medjutim, moras dobro, veoma dobro da se pazis da ne ufatis grip. Uz ovakav imunutet i naruseno zdravlje pluca, bojim se da cete jos vise oboriti.
Pa druze masku ne skidaj nigdje sem u kucu. I mjenjaj je cesto.
Evo vele da za sada nema sezonskog gripa u CG. Moguce, jer su putovanja svedena na minimum minumuma.
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Slozio bih se sa @starwalker u potpunosti.
Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk
Danas sam morala do Volija (ne idem prečesto, ali danas odoh) nije bilo guzve, i skoro da nijesam u toku trgovine koja je potrajala srijetala ljude na blizu...uvijek sam bila sama recimo izmedju rafova ili pak još jedna osoba....e večeras počeh da kijam i začepi mi se nos...po mome sam prehladila jer malo mi jeste bilo hladno tamo, ali pitam da li iko od vas zna da j nekome korona počela kijavicom? Nešto se ne sjećam da ste pisali o takvim slučajevima? Mahom je temperatura ili kašalj?
ako ti je bilo hladno tamo onda si prehladila i prije nego što si pošla :) teško da počinje kijavicom ali nije isključeno, ako dobiješ temperaturu i izgubiš miris onda to ti je to
Pošto su i dalje nejasni simptomi i razlike između covida, gripe, prehlade, i alergije, neka ovo stoji ovdje:
https://i.ibb.co/C6fCtxR/Screenshot-20201223-080528.jpg
Po priči doktora koje slušam sa neta, vitamin D (forma tableta ili kapi)ne može odmah da ispolji rezultate, otprilike 7 dana mu treba da se kroz jetru pretvori u aktivnu formu i da djeluje kroz čitav organizam.
Postoji neka aktivna forma koja se daje kroz infuziju koja bi trebalo brže da reaguje, ali jedino da pitaš konkretno koji ti daju ako ga daju kroz infuziju.
Puno ljudi ima deficit vitamin D i da ne znaju, to se direktno održava na imunitet. Puno studija ove godine to dokazuje.
Drži se i što brži oporavak.
Nije zgoreg poslušati Kamenova u slobodno vrijeme.
https://www.youtube.com/watch?v=yjiOGP4pBWY
Zvonci? Kako si?
22.12.2020. - 5ti dan.
Jutros sam pošao na skener pluća. Čekao 2 sata, skenirao se za 60 sekundi. Ogromna je gužva i skener i osoblje baš brzo rade, ali koliko sam razumio skener se brzo zagrije i stane i onda treba da se ohladi.
Sačekao sam nalaze i kada sam ih pogledao bio sam razočaran. Upala je krenula (i pored sve terapije), zahvatila je dio plućnog krila (donje).
Ništa od skidanja bromile. Umjesto jednom idem sada dva puta na terapiju. Toliko sam se razočarao da ne mogu ni da jedem. Termini su mi na svakih 12 sati tako da sam izabrao kasno u noć i u podne. Terapija traje 3 sata (2 boce), i bukvalno dok odem, vratim se, sačekam, primim i vratim se prođe mi 8 sati.
Osim ovoga nalaza, nikakvih drugih problema a nemam, temperaturu nemam, ali mi postaje sve više muka da ležim. Što više ležim sve sam čini mi se lošiji i to tako ide u krug. Umaram se (pretpostavljam od upale) veoma brzo, nije mi do razgovora je se takođe umorim od same priče.
Takođe mislim da mi najteže pada da slušam ljude oko mene, kukaju, uzeo sam od noćas slušalice, jer kuknjavu ne mogu da sažvaćem.
Ko vidi jednom sve ove redove i ovi napast neće mu pasti na pamet da viče "we are strong people" i "ovaj virus je prevara"...
Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
a ljudi obično ne vjeruju dok ne osjete na svojoj koži, tako je i za ostalo ne samo za koronu
Bugi koliko god bilo tesko ,dosadno ,naporno moras odmarati i pridrzavati se terapije . Ovo je sve nepredvidivo i nepoznato svima. Brz oporavak .
Послато са Mi A2 помоћу Тапатока
bas tako. ja sam od prvog dana sve pratila i ocekivala da se nesto desi. A pojma nemas sta ce biti.
Ја ево 7 дана од како сам позитиван. Чуло мириса немам. Мало кашљао прва два дана сад ништа. Малаксалост осјећам ујутро углавном кад се дигнем. Температуру нисам имао уопште. Пијем витамине, не знам би ли требао на какву контролу да идем... И поред малаксалости повремене, чини ми се да бих могао већ данас да се вратим регуларном животу. Не знам да ли да тражим какве додатне прегледе, доктор ми преко телефона рече да ако не кашљем нема потребе...
Prebolio sam koronu prije 3 mjeseca. Jos mi se nije miris vratio. Katastrofa. Otprilike 20% imam predjasnjeg cula mirisa. Ne uzivam u hrani kao prije. Nije samo culo ukusa bitno za uzivanje u jelu. Znate kako vam miris hrane, odn pripreme hrane, otvori apetit. Sad toga nemam. Cujem da i jos jedna osoba koja je medju prvima u CG preboljela koronu, u mart, nije vratila culo mirisa, do sad.
Kako dises? Kolika ti je saturacija? Ako zelis, ja imam onaj uredjaj za mjerenje nivoa kiseonika u krvi, sto se stavi na prst, pa ti mogu poslati. Ne znam jel 100% tacan, ali meni je pokazalo istu zasicenost kao kod doktora kad mi je mjerio zbog korone...
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Prvo svaka chast shto sve pishesh detaljno,bash kako treba da se kaze,da svi mogu vidjeti,znati,nauchiti...jer kao da je stigma kod nekih u glavu i dalje,misle da ako se neshto zove virus da se tome ne smije prichati,pisati,itd,no ne bih o toj malogradjanskoj svijesti,neka ih dje su.
Ovo shto sam boldovao,me malo iznenadjuje od tebe,skontao sam da si veliki borac,takav morash biti i u ovoj bitki,i izac iz nje shto prije,naravno kao shampion!
P.S.Koliko sam skontao nemash pratecih bolesti i to je josh jedno veliko plus da izgurash sa ovim majmunom od virusa,da ga unishtish!
@konzul ne treba, mjere me ovamo svaki dan. Na 93% sam što je bolje od 91%, ali nije još kako treba.
@AL no1
Pa naravno da ćemo se fajtati. I sigurno mu dati neću da se izvuče [emoji3]
Što bi rekli, gonićemo se do zore...
Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
Meni je to jedini simptom bio bukvalno, jaka kijavica i zujanje u ušima. Jedan dan.
Virus je vrlo bezobrazan, ja se ne bih tako opustio.
Ja sam bukvalno jedan dan imao kijavicu, poslije toga (3-4 dana) sam imao bolove u mišićima (jedan dan), gubitak mirisa/ukusa na 2 dana, cijelo vrijeme sam se osjećao potpuno normalno, zdravo i fit (kako energija tako i ostali parametri), ALI upalni proces na plućima je bio krenuo!
Tako da ipak se ti prekontrolisi....
Ja danas dobro cijeli dan...ujutro sam ustala normalno, nos mi je zčepljen ali popih sinoc pressing i spasih se...mjerila sam vise puta temperaturu i nemam nikakve simptome, danas čak ni kijavicu, jedino sam danas malo osjećala "probleme" sa bešikom (noge su mi kao dvije ledenice) i popih tri case čaja od brusnice pa mi i to prodje...nadam se da je samo prehlada ali vidjećemo dalje :)
Drugarica deveti mjesec, posla kod izabranog ginekologa i ova joj rekla spremni ste za porodjaj odma se javite u KBC, tamo rekli ma nisi idi kuci, ona kuci kontrakcije i opet ovi odbiju da je porode, ona zovi izabranog i ona joj rekla ako nece oni javi se na cetinje i morala je tamo da ide da je porode, znaci u KBC sa puskom treba ic.
A i ovaj slucaj sa trudnicom sto je izgubila bebu i tu su krivi ti iz KBC jer cim nema plodove vodice morali su da rade carski pa inkubator, ali sta im ko moze.
Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Da, pošto mi je žena na testu bila pozitivna i mene su testirali, a na kontrolnom pregledu sam rekao doktoru da sam prošle godine imao upalu pluća i da sam "slabije" imun na prehlade, mada da se osjećam odlično (bukvalno se nisam ni nakašljao!), on mi je dao da snimam pluća, "početak upale pluća" je bio rezultat.
Virus je jako bezobrazan, "gadje" tamo dje je neko slab!
Obavezno pri pregledu navedite doktoru vaše slabo mjesto, recite mu sa čime ste do sad imali problema, tu vas je korona "gađala" 100%.
To bi vam bio moj najbolji savjet. :)
23.12.2020 - 6ti dan
Ustajem rano, energije bez... Malo me bole pluća kada dišem, ali možda je od kašlja ili ležanja, ko će ga znati.
Terapija zakazana u 8h. Stižem na vrijeme stajem u red.... Dolazim na red u 11h i završavam sve u 12.40h. Dolazim kući, mrtav umoran od stajanja, zime. Nešto na brzinu jedem, i liježem da spavam od 13h do 17h.
Drugi dio mi je u 20h, došao na vrijeme, nije bilo neke velike gužve, pa sam brzo završio.
Dobio sam Vankomicin kao novu terapiju, Clexan je ostao, vitamini su ostali. Subjektivno mi je bolje od ove dvije boce, objektivno na saturaciji i na po opterećenju se ne vidi neka razlika.
Ne kašljem, nema temperature, doduše nemam ni apetita, bukvalno sve osim ribe iz konzerve jedem na silu. Bromila mi je već 6 dana u ruku, privikao sam se na nju kao na rod rođeni...
Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
Brz oporavak prijatelju.
A kako si se zarazio, mislim znas li dje, da li si uvijek nosio masku?
I ostali koji su zakacili virus, da li znate dje i kako, da li ste drzali distancu, izbjegavali guzve, uvijek masku nosili vani, ovo je cisto za nas koji nismo zakacili koronu da dodatno obratimo paznju na jos neke stvari.
Maska uvjek, nekoliko puta dnevno mijenjam.
Sprej sa alkoholom u džep i prskaj sve kvake od zgrade, auta, vrata, ruke...
Ne diram se sa ljudima (inače ne volim), nisam pio, kafe i piva u decembar ni jednom u novembar jednom.
Nismo išli na rođendane, slave, proslave, žurke...
Kako? Ne znam, jednostavno je došao red.
Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
Jel ti familija dobro, jesi se izolovao potpuno?
Ja isto ne znam kako sam se zarazio, jos od pocetka sam nosio masku na poslu, ruke po 20 puta dezinfikovao, kuci kad dodjem odma detaljno pranje ruka, brade i sl.
Sad se vec ne cimam previse, masku samo u zatvorenom prostoru... Ne bi mi nikoga bilo zao da prodje kao ja, par dana temp, malo ledja boljela i to je to. Najteze mi je palo bez cula ukusa...
Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Znam taj osjecaj kad si mrtav umoran, celo i tjelo ti se znoji, a ti cekas red na kovid ambulantu. I to ide sporo, svaki minut te polako gazi.
Ponesi neki skanj, stolicu na rasklapanje, pa sjedi i cekaj. Nema junacenja, nego da covjek olaksa sebi.
Drz se i samo pozitivno! Bucaj voce!
Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
ovo što stojiš po 3 sata tamo nagrđen pravi veću štetu nego korist što moraš lično da ideš tamo a ne da ti telefonom jave šta da uzmešinače dezinfekcija vam ne pomaže kod ovoga, maske vrlo minimalno, džabe ste ih vi nosili kad nisu ti koji su vas zarazili, jedino je dobro što (vjerovatno) niste zarazili druge
Juce mi je istekla samoizolacija, proslo 14 dana pod Koronom. Jutros konacno izadjoh iz kuce, odoh da se osisam, malo prosetao i ako je padala kisa jer sam morao izaci nedje posle toliko vremena. Ali osjecam toliki zamor kao da sam se na Himalaje popeo, a ne prosetao kroz grad bukvalno desetak minuta. I vise ne bih ni mogao, odmah osjetim umor, kratak dah...Je li se to jos nekom desavalo ko je prebolio Koronu? I koliko ce to trajati?
Svakome ?