Dramaticno jeste i jedva cekam licno kroz 2 dana da im pomognem. Svim srcem.
Printable View
Dramaticno jeste i jedva cekam licno kroz 2 dana da im pomognem. Svim srcem.
To nije naša slika, ukradeno s neta. Danima kruže slike kao ona s dečakom i kucom koja je iz Australije
Par autentičnih spasavanja životinja
http://www.youtube.com/watch?v=sdGo8U10oD4
http://www.zivotinje.rs/upload/vesti...na_morava1.jpg
http://www.zivotinje.rs/slike/itemIm...ko_djurica.jpg
http://www.zivotinje.rs/upload/vesti...s/4twitter.jpg
http://www.zivotinje.rs/slike/itemIm...an_radovic.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Bn23F5jCQAAA1Rf.jpg
Pravi heroji, da se naježiš
Kapa dolje Twitter zajednici, ogorman su posao odradili.
Najgore od svega je to što se najveći dio ove tragedije mogao izbjeći.
Gdje god čujem na vijesti i po netu, svugdje govore, nasip je popustio, voda je probila nasip, ustavi su popustili itd.
To govori više od bilo čega zašto je došlo do ovoga.
Kada su ovakve nesreće u pitanju ne postoji pitanje da li će se dogoditi nego kada će se dogoditi. Ljudi su se ušuškali politikom i trošenjem para iz budžeta trivijalne stvari, garantujem da niko nije ni pokušao 30 godina u opće da popravi ili povisi nasipe.
Iako svake godine smo svjedoci sve goreg stanja u svijetu što se tiče kiša i poplava, Njemačka, Velika Britanija, USA, Kina, Južna Amerika, mi izgleda nikako da dobijemo taj memo (Srbija, Hrvatska, BiH) da smo mi idući na redu!
Umjesto da se vlasti opasulje i pokrenu obnovu tih bitnih stvari i dalje se prepucavaju trivialnostima politike.
Sada, kada se tragedija dogodila svi skaču, viču, mnogi kukaju, šalju se pomoći itd. Međutim sada je kasno za bilo što, obnova će (kada sve prođe) sve tri države koštati preskupo i može se očekivati još teža recesija, besparica i sveukupni jad.
Međutim ni tada ljudi neće naučiti lekciju.
Ali ajmo dalje, kao se klima mjenja ovakvi događaji će biti sve češći i destruktivniji, međutim sada kada je infrastruktura uništena i manje poplave će imati isti efekat.
Ali ljudi će se i dalje zanimati samo trivijalnim stvarima umjesto da misle o budućnosti koja nije nimalo vesela.
Nego, da se mi vratimo kući, ni mi nismo imuni na ovakve tragedije i nama u skorijoj budućnosti prijeti ovako nešto pa stoga ja vas pitam hoćemo li mi naučiti na ovome ili ćemo pustiti da nas kiša baci na koljena.
Dva i po sata na poslu, pola miliona eura zaradio i donirao sve ugrozenima.
VOT A MEN!
https://pbs.twimg.com/media/Bn2mXaPCcAIrtMY.jpg:large
A, da li u Crnoj Gori uopšte može doći do poplava ovakvih razmjera, s obzirom na reljef? Većina rijeka nam dobrim dijelom toka protiče kroz kanjone, a i nemamo puno ravničarskih predjela, koji trpe najveću štetu od izlivanja. Ovako, iz glave, problematični bi mogli biti predjeli oko Bojane, Lima, sela oko Tare i posebno Zeta i Morača u Zetskoj kotilini, Skadarsko jezero...?
Da, tačno, sjećam se.
Ako cemo o kataklizmicnom scenariju koji moze zadesiti CG - pored zemljotresa koji je vrlo vjerovatan.
Sve od Niksica pa sjevernije moze zadesiti polarna zima. Nesto slicno sto se desilo sa SAD ove godine. Cini mi se da je bila 2003-4 kada je pao snijeg metar i kusur u NK nije se moglo iz kuca i bila je vanredna situacija. Tada sam u centru zivio i u potrkrovlje pored moje zgrade se obrusio krov. Cak i sezone 20011/2 po prigradskim naseljima ljudi su se o jadu zabavljali oko toga..
Nema mojega krša na svijet. :)
Mi imamo problem koji je možda puno gori (i skuplji od pravljenja nasipa).
Mi smo planinska zemlja sa gomilom strmih obronaka i visokih planina sa velikom površimom a većinom su dolomiti. Ovo ima efekat bistjerne i kiša koja kod nas pada ima tendenciju da stvara bujice, klizišta i odrone.
Na sreću naš položaj je fenomenalan pa najveći dio oblačnog rezervoara koji stignu do nas sa Atlantika su poprilično potrošeni (moraju preć skoro cijelu Zapadnu Evropu i italijanske dosta visoke planine). Tako da većim djelom do nas dođu istrošeni tako da za sada nemamo pretjeranih problema jer kiša ne dolazi do nas sa punim potencijalom.
Međutim to nipošto ne znači da smo zaštićeni od izvarendnih događaja pogotovu kako se klima mjenja.
Sasvim je moguć i vjerovatan scenario masivnih klizišta čitavih stambenih kvartova na obroncima brda koji se sve češće grade. Ovdije govorimo o stotinama poginulih ispod srušenih višespratnica (Budva, Tivat, a vjerovatno i u drugim mjestima po Crnoj Gori).
S druge strane kako je veći dio naših planina dolomit (vrsta krečnjaka) odroni su uvijek mogući zbog trošnosti i osjetljivosti tog kamena na vlagu. Zatrpavanje puteva, pruga i sličnog se stalno događaju, a u slučaju katastrofe ovog tipa takvi odroni će spriječiti pružanje pomoći i evakuaciju, a odroni će se dogoditi upravo najviše tada, kada su prometnice najpotrebnije, a upravo zbog kiše koja je i izazvala klizišta.
I na kraju buice, kako voda hvata zalet sa okolnih brda, mješavina kiše i blata koji jure u niziju odnoseći sve pred sobom. Jednom kada se klizište pokrene, scenario govori da nastalo blato samo dobiva na brzini i nosi sve pred sobom, čitava naselja u niziji i okolini.
Ovakvi scenariji se stalno ponavljaju u brdovitim zemljama, Boliviji, nekim provincijama Kine, čak ni sam Japan nije imun na takve stvari iako su oni najiskusniji sa takvim stvarima.
Kod nas je divlja gradnja uradila svoje, a komunalne inspekcije i vlast su sve to zanemarile. Sada možemo samo čekati da i nama katastrofa zakuca na vrata, katastrofa za kakvu Srbija izgleda kao ljetnji pljusak.
Čitava Budva je je područje visokog rizika i trebalo bi uložiti milione eura u pojačanja i armirane betonske nasipe po okolnim obroncima a mnoge zgrade bi trebalo ukloniti (što naravno nije baš zgodna opcija s obzirom da ljudi u te zgrade ulažu sve što imaju).
U principu podbacila je inspekcija uz pomoć korupcije i zatvaranja očiju na očigledne građevinske prekršaje i sada možemo samo čekat tragediju.
Hvala LepoQuote:
Noletova kritika upalila! Svetski mediji o potopu na Balkanu
Beta | 18. 05. 2014. - 19:02h | Komentara: 29
Kritika Novaka Đokovića urodila je plodom. Svetski mediji konačno su počeli da izveštavaju o poplavama u Srbiji i Bosni, a prvi među njima bio je BBC.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/466...opu-na-Balkanu
Netačno.Pazi...Quote:
Na sreću naš položaj je fenomenalan pa najveći dio oblačnog rezervoara koji stignu do nas sa Atlantika su poprilično potrošeni (moraju preć skoro cijelu Zapadnu Evropu i italijanske dosta visoke planine). Tako da većim djelom do nas dođu istrošeni tako da za sada nemamo pretjeranih problema jer kiša ne dolazi do nas sa punim potencijalom.
Područje Crne Gore,posebno južni i centralni dio, je oblast koja prima najviše količina padavina u Evropi.
Valjda ne treba pominjat Cetinje sa prosječno 3400 mm kiše godišnje ili Crkvice sa 4800 mm.Veliko područje prima 3000+ mm prosječno za godinu dana, a te cifre su puno veće kada su kišovitije godine, kao ove zadnje dvije.
E vidiš, to nije tačno. I ja sam mislio dugo to, međutim ispostavilo se da se radi o urbanoj legendi koja je toliko puta pomenuta da danas svi misle da je tačna, čak ju je i u školi uče.
Ta urbana legenda potiče od pogrešno interpretiranih podataka gdje je neko zamijenio dnevnu količinu oborina (u mililitrima) sa godišnjim prosjekom (u milimetrima).
Ovo je karta evrope sa godišnjim prosječnim oborinama:
http://www.cartographersguild.com/at...l-rainfall.gif
Ovo su podaci za Crkvice:
http://www.worldweatheronline.com/Cr...erages/ME.aspx
A ovo za Cetinje:
http://www.worldweatheronline.com/Ce...erages/ME.aspx
Trenutno, država sa najviše padavina u Evropi je Slovenija sa 1393mm godišne, zatim Italija 955mm pa Njemačka 933 mm itd. Mi nismo ni blizu svemu tome.
http://wiki.answers.com/Q/What_count...urope?#slide=1
Inače brojke od 3400 mm i 4800 mm su brojke kakve Bangladeš ima tokom monsuna i Amazonska prašuma.
@ Funestis,
jesi li ikad bio na sajt Hidrometeorološkog Zavoda Crne Gore ? Na istome postoji jako kvalitetan forum...
Jesi li uopšte u toku sa dnevnim dešavanjima, pratiš li koliko jave da je palo kiše u Tivat i sl. ili ovo što je palo po Srbiji ?
U stvari, znaš li što su to mm vodenog taloga ? :)
Mani se tih stranih sajtova i podataka jer ne vrijede ništa -da ne upotrijebim grđu riječ.Oni služe da bi upotpunili statistiku i da bi pokrili svako mjesto sa prognozom i tobožnim podacima pa čak i na onim mjestima đe nikad nije bilo nikakvih mjerenja,što je nevjerovatno. :D
Ajd prvo pośeti forum HMZ i pročitaj ponešto pa ćemo onda dalje. ;)
Mjesta za prikupljanje pomoći:
http://img.tapatalk.com/d/14/05/19/e5yde3eh.jpg
Za ovo nemam riječi, osim da moraš biti više od čovjeka da bi ovako nešto uradio:
http://m.youtube.com/watch?v=bAwwae2A1OI
Ti ponovo govoriš o dnevnoj količini, koja može biti velika, priznajem, pogotovo u vrijeme ovakvih meteoroloških fenomena.
Što se tiče stranih siteova, njima dajem uvijek prednost jer mnogi od njih (barem do sada) daju poprilično precizne podatke i puno su lakši za pristup.
S obzirom da WMO (http://www.wmo.int/pages/index_en.html) od svih svojih članica (pa i od našeg HMZ-a) zahtijeva da u potpunosti dijele svoje podatke, logično je za zaključiti da ono što piše tamo piše i kod nas. Ako nije tako onda mi nešto krijemo.
Ovo znači da svi zvanični websiteovi koji dobivaju svoje podatke kroz neki WMO službeni izvor, daju manje više iste podatke kao i naš HMZ s obzirom da ti podaci upravo dolaze od nas (kroz WMO).
Da li znam što je mm vodenog taloga? Znam, imam iskustva sa meteorološkim osmatranjima, to mi je između ostalog do nedavno bilo djelom mog posla.
@Funestis,
podaci koje si naveo u prvom postu sa sajta worldweatheronline ne predstavljaju izvještaj svjetske meteorološke organizacije(WMO).Neznam odakle im ti podaci,ali ti mogu reći da nemaju blage veze sa realnošću.Vjerovatno bezvezno popunjavanje sajta, poput onih gotovih prognoza i aplikacija koje pokrivaju svako selo i svaku rupu u Crnu Goru a imaju veze sa prognozom ká Marica s onom rabotom. :D
Naše glavne meteorološke stanice,kojih ima deset, šalju podatke u međunarodnu razmjenu u WMO centar u odgovarajući format koji se zove synop.
Ali zašto bismo kopali po tuđim stranicama kad imamo naše. Evo ovako, forum HMZ CG, podforum Klimatologija, recimo ođe pročitaj sve ono što sam naveo u prvom postu pa uporedi sa onim tvojim podacima: http://www.meteo.co.me/forumi/index.php?topic=21.0 pa onda ođe imaš mnogo tabela http://www.meteo.co.me/forumi/index.php?topic=7.0 a možeš se svakako ulogovat i pitati ljude što te zanima, a ne uporno gurati praznu priču.
I ko je pominjao dnevne padavine? Ali kad ih već pominješ, evo rekordne cifre sa svih naših klimatoloških stanica na zvaničnom sajtu našega Zavoda.
http://www.meteo.co.me/misc.php?text=48&sektor=1
E sad zamisli nekoliko ekstremno kišovitih dana u mjesec, pa dođe se do toga da u Cetinje za mjesec dana može da pane čak 1200 mm kiše,
a u toku jedne rekordne padavinske godine izgura na 5500 mm a Crkvice čak na preko 8000 mm, i to je rekord od prije drugog svjetskog rata, vjerovao ili ne. ;) Znači nije zabluda kao što kažeš i nije niko pomiješao nikakve podatke, nego se u Krivošije pod Orjenom u selo Crkvice,zaselak Malov Dó , mjere količine padavina evo pune 100 godina.
A ti tek danas saznaješ da ti država ima ovakva mjesta,kao Bangladeš ili Amazonija. ;)