Jeli radio analizu zemljista, radi li to ko, gdje?
Printable View
Jeli radio analizu zemljista, radi li to ko, gdje?
A šta bi tačno da ispituješ?
Evo.
https://tehnopolis.me/biolab/
Oni rade:
Određivanje pH vrijednosti zemljišta, sadržaja humusa, sadržaja kalcijum karbonata, ukupnog azota, lakopristupačnog fosfora i kalijuma, električne provodljivosti, veličine čestica, sadržaja suve materije i vlažnosti.
Tu su ti smjernice kako da se odlučiš na đubrivo, sistem navodnjavanja, i slično zavisi koju kulturu ćeš da sadiš.
Zna li neko dje ima da se uzme borna kiselina?
u apoteci
https://i.postimg.cc/RJmhTYTz/20260423-130334.jpg
Vazda su ovi prvi najljepši za viđet... ali se duša nekako najslađe napuni sa onih poslednjih.
Klimatske promjene, neka priča ko što oće:)
https://i.postimg.cc/RJRPfJvN/20260426-090217.jpg
Ova trešnja je sa iste okućnice. Talijanka, ultra-rana, taman neđe ko đurđevka (05-10.05. dolazi, i tako 30+ godina unazad), ali poslednjih 4-5 godina je eto uredno ovako u aprilu, ove će se jest kroz koji dan:srcad:
https://i.postimg.cc/BLG5ZZ21/20260426-092758.jpg
Agrumi, ista okućnica, već u precvjetavanju, zanose uveliko, a stari u prosjeku 50+ godina, i to je vazda bivalo neđe 10-15.05., tek poslednjih nekoliko godina je ovako. Uz to, već par godina, cvjetaju uredno oktobar/novembar, i zanesu, pa odbace sad kad iscvjetaju, nemaš način da ih prekineš, a, ako tako ostane još par godina (ne ''spavaju'', tj. ne odmaraju i ne krijepe se), oslabiće i uvenut zasigurno.
Paradajz, na tu istu okućnicu, se vazda sadio u prvih deset dana maja, i počinjao dolazit u prvoj polovini jula, i tako taman 50 godina unazad.
Poslednjih 5-6 godina, slobodno ga možeš sadit u prvoj polovini aprila (noćne temperature uredno iznad 10C- znači, napreduje i slobodno ga sadi), kad dođe na 4 sprata stalnih grana (naučno dokazan ključni momenat u razvoju biljke paradajza, kad mu se opredjeljuje budući život:joy::joy::joy:- i to je neka nauka), daš mu folijarno malo bora (ja oko 30% preporučene doze, uz slavol ful dozu- i jedno i drugo organski preparati) - jer, iako svijet kuka za litijumom i kadmijumom i naftom, trenutno ''naijizgubljeniji'' element u zemljinoj kori je bor, na ivici potpunog nestajanja, a totalno je krucijalan za rast, razvoj, zdravost, i plodonošenje biljke, bilo koje biljke...
I jede se paradajz već krajem maja, početkom juna.
Godinama nemam vremena i nisam tu dovoljno da pratim svoj rasad, koliko kad stignem. Moje sjeme, sortno, - ultra rani, u kraju odakle je ga zovu moravski jabukar (crven, krupnoplodan, mesnat, strašno mirisan, bujan, srednje rodan, mhmhh preukusan), ali mi ga podigne drugar u plastenik, sjeme sijano sredinom januara.
Btw, ako se zatrefi da sam kući kad treba te godine, na ovo jedna kap hemije ne ide- ako se podigne iz rasada i posadi kako treba, nema potrebe za zaštitom i prihranom.
Ahahahaha, pojma nemam što se ovako naučnički razlupetah:joy: Iako neđe imam osjećaj da ideju nemamo kako ćemo, u ne više od par decenija, ostat bez onoga što smo ubijeđeni da nam priroda nikad uskratit neće.
kako dodajes bor mozes li malo detaljnije objasnit?
Ima li neko iskusta sa monilijom na vockama?
Konkretno, za paradajz, folijarno wuxal boron (trećinu od preporučene doze) + slavol (folijarni- zeleni, ful doza), kada biljka razvije 4 sprata stalnih listova (8 grana).
Bor i fosfor iz wuxala jačaju cvjetanje i plodonošenje, biljni hormoni iz slavola takođe, momenat primjene je kritičan- i ja sam se smijao, ali te njihove nauke su stvarno dokazale da je to trenutak u kom se kod biljke paradajza konačno opredjeljuje buduće cvjetanje, zanošenje i plodonošenje:)
Znači, važi za paradajz, dok recimo za papriku odradiš isto kada kreće da cvjeta, a za voće u septembru/oktobru- kada kreće da povlači korisnu materiju iz listova i pakuje ih u pupoljke za iduću godinu.
Što se monilije kod voća tiče, za nju si većinom okasnio za ovu sezonu- odavno je isvjetalo, a to je momenat kad si na nju mogao uticat.
Znam da sam zakasnio za moniliju, ali reko da li mogu vec kako da pocnem da spremam za sledecu godinu. Visnja mi je sva procvjetala, krenula monilija i neznam hocu imati bukvalno 2ili3 ploda.
Zna li neko gdje se moze naci Bacillus thuringiensis za gusjenice mi treba, to je najjaci prirodni otrov za njih.
Oreži sredinom juna na zeleno, i to oštro (prepolovi izdanke, a sve đe vidiš tragove monilije uklanjaj do dna grančice), oprskaj kombinacijom signum/switch + aliette flash + amino.
Na jesen, prije zimske rezidbe, čisto plavo prskanje, neposredno prije otvaranje pupa plavo ulje, na 5-10% otvorenih cvjetova chorus wg, na pocetak precvjetavanja još jednom, kad krene da zanosi signum/switch.
I bices miran za iduću godinu, a za one poslije će ti trebat 1-2 prskanja manje.
Nije organski, i agresivno je, ali kad ti je već toliko zahvaćeno voće, drugačije ćeš ga teško očuvat, naročito na višnju i donekle trešnju, bez kojih ćeš ostat ako se ponove 2-3 takve sezone.
p.s.
meni za gushjenicu obično bude dovoljno malo pepela u dno biljke
https://i.postimg.cc/B8vqDcxk/20260502-090129.jpg
Napokon sam našo što ću sa onom raspalom kariolicom što me već sto godina mrzi da je izbačim:joy:
Nesto na brzinu. Ne znam kakav ve kvalitet slike biti na TT.
Gledacu da slikam kasnije ostalo
Edit:
Nista ovo ne valja. Izbacicu na neki sajt pa preko njega ostalo veceras sve kada stignem
Sent from my XRN 12 Pro 5G using Tapatalk
Muški. Svaka čast.
Sent from my SM-S918B using Tapatalk
zna li neko gdje se moze naci sadnica sumske jagode, nalazio sam obicnu po vrtnim centrima ali nisam sumsku
@Buva+gacce da li znaš je li vrijeme da posadim koju mandarinu I limun u Podgorici?
Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Extra,
Mandarine već precvjetavaju i uveliko zanose
https://i.postimg.cc/87MMn0f3/20260512-170255.jpg
Limun i cvjeta i precvjetava i zanosi i bere se i sve ujedno, kako koji
https://i.postimg.cc/JyKyfVrx/20260512-170141.jpg
A slično je i sa fortunelom
https://i.postimg.cc/D4XtXhmv/mhmhhh.jpg
Što bi reklo, nije baš najbolje vrijeme tome voću za sadnju:) No, ako je tvoja okućnica i imaš stalne pažnje, sadnice iz saksije generalno možeš sadit i sad, samo će ti teže zimu proć. Naravno, pod obavezno obrati pažnju na sadni materijal i što piše koja je podloga korištena, jer je samo jedna realno valjana za tu klimu.
Pa kad je bolje/najbolje vrijeme?
Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Sad kupi sadnice, drži ih dok ne stanu sa prirastom (zavisno od sorte i podloge, septembar/oktobar), tad posadi. Dotle im daješ samo malo slavola i nešto huminsko u korijen, da ih ojačaš koliko možeš i da ih ''skineš'' sa onih droga kojima ih u rasadnike obično pune, i bez kojih poslije pate i umiru taman ko u najgrđe apstinencijalne krize:)
Ili po seljacki sadis u Jesen ili na Proljece
Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Agrume sadiš nešto ranije od klasične jesenje sadnje, ali tako nekako:)
https://i.postimg.cc/JG36T55Q/20260517-092120.jpg
U kenozoiku, dok sam još bio dijete, bohunjača je bila skoro jedina trešnja koja se u Budvu mogla nać. Srcasta, solidno krupna, nevjerovatno čvrstog mesa, krcka pod zube ali puna soka, a tek nevjerovatne arome i ukusa... Nijkad više, i niđe drugo, nisam vidio takvu trešnju.
Gornji Grbalj joj je bio izvor. Pričalo se da je donešena sa ćesarskog dvora, iz Beča, dok su Austrougari u taj nevjerovatni reon, i po zemlji, i po vodi, i po klimi, pravili vazdušne banje i liječili gospodu sa dvorova.
Bukvalno se decenijama druga trešnja u ove krajeve nije mogla nać.
A onda je nestala. 20-25 godina unazad, prosto se izgubila.
Malo insekt, malo bolest, pojavilo se čega nikad nije bilo, kao požar, pojelo je.
Ali iznad svega čoek.
Generacije koje sipaju betone, i prodaju imovine za novce, zaživjele su.
Generacije koje su imovine držale, i živjele na njih, s njima, i od njih, umirale su.
Sa njima je umrla i ta trešnja.
Petnaestak godina sam je tražio. Đe god sam se sjećao da je bilo, ili su zgrade, ili šuma podivljala. Pitomine odavno nema.
Onda, 5 godina unazad, komšija kaže da je sačuvao jednu. 100 godina mu je, i nije lažov:)
Sušila se već, tako da sam je skinuo i iskalemio na neviđeno, bez da znam kakva je.
Osušila se već narednu sezonu.
Ma, poslije 5 godina, evo je kod mene prvi put donijela.
I, greške nema. Prepoznao bih taj ukus, i aromu, iz kosmosa. Mhm, volim. Volim baš.
Iduće proljeće, bože zdravlja, biće ih dvadesetak. Posadiću. Razdavaću.
One tamo još i više.
Tačno kako treba da bude.
Čovječe, kakva storija.Oduševio si me kao i uvijek. :)
men i krastavac iznikao, 2,3 pera i samo odjednom za dan stanjio i uvenuo. Nema buva, nista.
gdje naci bornu kiselinu? Treba mi za mrave.
Pa trebalo bi bornu da mozes naci u bilo koju apoteku .
Послато са 2203129G помоћу Тапатока
ima tecnost, ja trazim u prahu
Mozda ce se ovo Buvi svidjet [emoji16]
https://www.vijesti.me/v/811113?utm_..._share_counter
Sent from my SM-S928B using Tapatalk
https://i.postimg.cc/MvTTTw2p/20260607-184447.jpg
https://i.postimg.cc/G9ML6fBx/20260607-184916.jpg
https://i.postimg.cc/kVF9sY3p/20260607-184930.jpg
https://i.postimg.cc/3k2HrfwB/20260607-185052.jpg
https://i.postimg.cc/ctvVpXjh/20260607-185032.jpg
https://i.postimg.cc/sMYtCB6V/20260607-185627.jpg
Svaki minut u nju produži život za godinu... taman kako ga neke druge stvari skrate. Ovo je prva od poslednjih 5 godina da sam imao prilike da se bar mrvu posvetim.
Pa ćemo se ćerat dalje.
Ne bi vjerovao koliko si me našo ovime:)
Od tih 52 sorte koje pominju, 4 su našli kod mene u vinograd. I od tad se ne mogu od njih odbranit kolko su se uvrgli da to pokradu i iznesu klonove kod njih doma, i Espanjoli, i Italijani.
Daleko im lijepa kuća, nije mi prađed to sadio da belosvjetska gospoda skidaju šlag s njega:joy:
Može li ovo u Brskute. :) Crna Ribizla.
Mislim pamtim je iz djetinjstva iz Semberije đe bila meni je strava priča.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...1a3b32f02d.jpg
Poslano sa mog SM-A566B koristeći Tapatalk
Kakav je sok od njih mmmm
Tu es mon hero.