Neeee kosilica, svetogrđe:joy: Kosom, onom starinskom najstarijom, lako se kosi, a otkos ostaviš po zemlji, pošto voliš već organsko i čisto, od ovoga nema bolje:)
Printable View
https://i.postimg.cc/dDYd5XHS/20250329-165110.jpg
Ovo mi je matično stablo, 4 razne sorte imam nakalamljene na njega. Ni voćku izgleda ne umijem normalnu napravit:joy:
Em što sam ljevoruka,em što sam sklona gafovima,em što su mi u tradiciji urezali u podsvijest da gusle i kosa nikad u ženske ruke. :joy:
A kosača više nema sve sami trimeraši. :D E sad imam samohodnu na paz sad..dizel :joy: Viđeh neke električne na baterije to mi se tek svidjelo ali ne moš uzeti kvalitetnu a da ne košta da košta.
Pozdrav drugari, da li se neko razumije u cijene i sorte maslina. Imam jednu maslinu koju bih prodao jer planiram da radim nesto na tom mjestu. Ima li neko iskustva i zna li se koju cijenu da stavim. Hvala, evo slika, stara je oko 15 godina, nije obrezivana redovno, vise sluzila kao hlad. https://share.icloud.com/photos/0b3v...V86F71qITsLe8w
A ko to inache kupuje,i kako je vadi...nekom mashinom mora,ako se sjecam dobro...?
Kupuju pa preprodaju, jeste bagerom se okopa i vadi
Mora da se skrati do odredjenog dijela,pa nekim manje bagerom mora da se izvadi sa korjenom. Tako najbolje ce da se premjesti i da nastavi da raste.
Staro drvo nekad je bilo tipa 2010 god 1000e preko 100god
Sent from my RN12 Pro using Tapatalk
@miovrag ako se sjećaš moje dileme oko orezivanja kad joj je vrijeme a ovo joj je eto palo prvo orezivanje i nakon istog definitivno "zadnji" čas.Kao da se preporodila. [emoji3]
E sad ako vidiš prečnik ove grane pa ako ti kažem da preko 60% ide u korist tog prečnika shvatit ćeš o čemu zborim.Kakav teret zbačen.Kako se čovjek srodi sa ovim "drvetom" kao da mu je prijatelj.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...b9f8da1210.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...cda009d9f2.jpg
Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
E tretiran šimšir protiv gusjenica itd. Zasadjena rajska ptica, muškatle, dalia i hortenzija.
Popodne kad zaladi da se loza naprska sa plavim kamenom.
Bacih malo sjemena da upotpunim travu na neka mjesta ali sve mravi ponesose pa cu sjutra dok je kisa prosut. Rekose mi i da ima neko sredstvo protiv mrava, da ne nose ali zaboravih da pitam sad kad sam bio.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Cimet mljeveni pospi...
...ovako,sredstvo je na bazi alfa cipermetrina od proizvođača kod nas ima agrosava pod trgovačkim nazivom aston u pakovanju od 80gr što ide na 1kg sjemena trave.E sad,to je prvi i posljednji put da sam ja zbog samog sjemena trave isti primjenila jer je gotovo nemoguće naročito ko ima mravinjak da ti sjeme ostane.Kad se sjeme pomiješa mora se i preko sloja sjemena staviti mali sloj zemlje pa preći onim valjkom mislim on je tako odradio.
Ali,moj ti se savjet mislim govorim iz svog ugla da ne djeluješ na mrave posebno ovako jer možeš posaditi neko biljke od kojih bježe a to su obično lavanda i slično.Inače,ja mrave obožavam tako da sam srećna što mi je mravinjak preživio. :D Jes da znaju nekad da priđu kući ali imam tu prirodnih načina da se drže dvorišta.
EDIT:
Ne viđeh post NotRobot ako je uspješno sa cimetom ovo ja nisam probala onda bolje ta varijanta on je meni odradio ovako.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...0d2f291943.jpg
Ovo uzeh. Ide na kg trave. Ako ne bude radilo a kaze da skoro pa nema sanse da ne bude imalo dejstvo da dodjem da mi da neke ampule sto se stavljaju na 10L vode pa da prskam iz pumpe.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Aha pa to ti je to samo drugi trgovački naziv ista je aktivna supstanca ovaj permetrin tako da bi trebalo da ih odvuče od sjemena.A koje si sjeme uzeo,i đe?Ja se zajebah tada uzeh neku mješavinu iz instituta za krmno bilje iz Kruševca majkomila koliko brzo raste i kako buja reko dođe mi sad da mu bačim totalni naravno nisam :joy:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...44ab59522f.jpg
E ovi uzeh. Prvi put pa cu vidjet'.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Aha Slovenci.@Buva+gacce pravi se da nisi vidio ovo za permetrin i totalni herbicid. [emoji1787]
Aj @Pasha želim ti uspjeha izgleda da obećava:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...6b03b1fe39.jpg
Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
Druga godina mog travnjaka, uz puno truda i rada za ovako relativno malo parce zemlje. Koga zanima mogu objasniti metode. https://share.icloud.com/photos/016g...sKVom6qPO-K96A
Svaka čast. Lijepo izgleda.
1. Uklonit fizicki postojeci sloj zemlje, sto dublje to bolje, da bi se pokupili korovi sa njim. Mozete za relativno male pare ovo napraviti ako vam dodje radnik sa malim bagerom, on brzo skida sloj.
2. U zavisnosti od mogucnosti dodati par kubika malo bolje zemlje, ako nemate tu mogucnost moze i bez nje, vazno je skinut korov.
3. napraviti podzemne prskalice, relativno jeftin poduhvat, mozete ovo napraviti uz asistenciju bilo kog vodoinstalatera. To zvuci fensi ali je bas jednostavno.
4. Predklijati sjeme trave, evo jednog videa za primjer - https://youtu.be/PCASv-rj3wk?si=CZzHB6PcmFOpp26g ovu metodu sam primjenio i znatno se bolje prima trava, posebno u periodu kad hocete da dosijete. Ja sma koristio njemacko ili italijansko sjeme po principu skuplje bolje. Slovensko sjeme mi se pokazalo slabim, previse je mekana, savitljiva i rijetka trava, mislim da je za hladnija podrucija.
5. kad je sjeme baceno, prekrijte ga tankim slojem zemlje da ga ne bi raznosile ptice i mravi.
6. Prvih nedelja jako puno nalivajte 2-3 x dnevno.
7. Ne zalivajte nocu jer se prima fungus koji moze ostetiti travu.
8. kad dobijete travnjak, u podgorici ne postoji sansa da ce vam travnjak ostati bez korova, jednostavno nikog nje briga da ima travnjak, gdje god se okrenete vidite 95% korova koji se prenosi vjetrom i doci ce do vas. Ne panicite, od kako procnu vruci dani, druga polovina ljeta pa sve do zime korov ce jacati, vas posao je rucno iz korijena da ga kopate sto bolje mozete.
9 u kasnu jesen, kad temperature pocnu preko 12-15 stepsni a uvece ne idu ispod 5, pocnite da dosijavate. Ona mjesta koje je oslabio korov popunite novim sjemenom. Sto jaci i gusci travnjak manje prostora da korov preuzme.
10 korov- u svijetu a posebno u USA, postoje vrste sjemena trave koje su otporne na selektivne pesticide. Drugim rijecima posadite travu i kasnije prskate preko travnjaka selektivni pesticid, koji ubija sve osim vase trave. Naravno to kod nas nije slucaj. Mi imamo samo totalni pesticid zato i preporucujem rucnu borbu sa korovom kao jedinu metodu i dosijavanje.
Neće kolega zamjeriti da dodam ponešto
1. U ovom periodu kada kreće rast trave, valja areatorom izvaditi travu koja je mrtva, žuta trava, a onda sa tom istom mašinom napraviti usjeke. Usjeci se prave kako bi trava dobijala što je moguće više kiseonika.
2. Naša zemlja postane posna poslije određenog vremena pa treba nabaciti jedan sloj komposta poslije dosijavanje trave.
Potvrdio bih za zalivanje poslije sijanja ili dosijavanje trave, 2 puta dnevno.
Automatske prskalice obavezno.
@Pasha mi koji imamo pse, održavanje travnjaka je veliki izazov.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...21c5ebbf01.jpg
Izvadjena fortunela stara 10 godina. Zasadjena Nušula.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7559ce46e6.jpg
Izvadjena palma. Zasadjen grejpfrut.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Necu zamjeriti, sve ima smisla, ove korake koje sam ispisao su neki osnovni, nisam pomenuo djubrivo itd itd. Travnjak je najteze nesto u hortikulturi ali zabavno i dobar osjecaj kad se vide rezultati.
kaoo bo bilo dibro da imamo parkove sa normalnom travom a ne sa korovom. Jos kad bi odustali od pretjeranog sadjenja borova, koji ne pruza dobar hlad, ima plitak korijen pa se prevrce lako na vjetru, i brzo se pozar siri kad se sisarke zapale, to bi bilo san.
Pasha dje si uzeo sadnicu grejpa?
U Baru je nisam nasao tj pitao sam na dva mjesta
Sent from my RN12 Pro using Tapatalk
Častio me tetak. :)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Dje ima jasmin da se kupi da nije preskup? Osim u skadru
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7643fb54f3.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7c38b5a490.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...89b0f4bb82.jpg
Usadjen japanski javor. :)
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...6bdc44f497.jpg
Sad šimšire da se izvade bolešljivi, novi da se usade.
Sent from my iPhone using Tapatalk
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...1d7b0fc5bd.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...980d1b9f75.jpg
Ja i ljepsa polovina cekajuci da hortenzije procvjetaju. [emoji23]
Sent from my iPhone using Tapatalk
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...0453134113.jpg
Mora trava da se naliva. :)
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja pomislih neka dron jedinica vrši smotru i izložbu naoružanja.
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Jel ti ovo sistem spoljnih prskalica?E meni pas uništi sistem kap po kap za masline prošle godine sad moram da smislim što ću.Nešto idealno za hard kor ljenčuge. [emoji1787] Automatizam neki.
Imam one prskalice što su ugrađene ispod zemlje pa izlaze po paljenju na drugoj strani dvorišta i može da se namjesti tajmer nije mala investicija za ovaj dio ali vrijedi posebno kad odlunjaš ljeti od kuće.A pas mi je nepopravljiv tako da sistem kap po kap pored njega šanse bez.
Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
Koje je najbolje sredstvo za biljne vaši na fotinijama? Na par komada mi se pojavile
Sent from my SM-A556B using Tapatalk
/me happy kad sukulenti i kaktusi dodaju novo ruho. Na jednom se čak prvi put od korone pojavio cvjetić, na jedvite jade smo bili da ga održim u životu i ne krepa :heart:
https://i.postimg.cc/8c8ygfPc/IMG-00...638f2b5b-V.jpg
https://i.postimg.cc/mgV7yzvM/IMG-d3...375036dc-V.jpg
Lijepo ti ovo, ali baš :)
Evo mali update.Bob,crni/bijeli luk, krastavac,paradajz,paprike i kao šlag ljubimci djece pilići[emoji16]
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...71a596a145.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...ce7bf8590a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...121e92ad3c.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...a7076c25b6.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...268995cc3c.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...1b0a19c3bf.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...f678444dc5.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...e068a1a707.jpg
Sent from my RN12 Pro using Tapatalk
Ozbiljna priča, bravo ;)
Svaka čast. I ja se pomalo zanimam, nešto još raste, nešto zrijeva:
https://i.postimg.cc/MMtsdfXD/IMG-20250513-205436.jpg
Zakasnio ove godine sa sadnjom. Posadio prije dvije nedelje paradajz i krastavac. Vidjećemo hoće li biti šta ove godine. Trebaće hlad za paradajz.
Hvala hvala drustvo. Oko toga imas bas posla,ja ne mogu da stignem na sve strane,pa roditelji uglavnom to održavaju i nadgledaju,a moje taj tezi dio posla.
Ljepse je sve iz svoje basta nego sa pijace/marketa. :)
Sent from my RN12 Pro using Tapatalk